Powersuit – biznesowy garnitur w prążki

Z garniturami do pracy sprawa zawsze jest problematyczna – z jednej strony nie chcemy codziennie wyglądać tak samo ograniczając się do szarego lub granatowego garnituru, z drugiej, w niektórych środowiskach biznesowych większa różnorodność może nie pomagać w kontakcie z klientem. Są jednak typy garniturów, które będą stanowić świetne urozmaicenie nadal utrzymując poważną atmosferę, co więcej: […]

Z garniturami do pracy sprawa zawsze jest problematyczna – z jednej strony nie chcemy codziennie wyglądać tak samo ograniczając się do szarego lub granatowego garnituru, z drugiej, w niektórych środowiskach biznesowych większa różnorodność może nie pomagać w kontakcie z klientem. Są jednak typy garniturów, które będą stanowić świetne urozmaicenie nadal utrzymując poważną atmosferę, co więcej: pomogą również budować autorytet oraz podświadomie będą komunikować, że kontrahent dba nawet o najmniejsze szczegóły. Takimi ubraniami na pewno jest garnitur w delikatną, szeroką kratę windowpane; garnitur w dyskretną kratę księcia Walii oraz garnitur w prążki (zwany, z języka angielskiego – powersuit), któremu przyjrzymy się dzisiaj.

Zanim przeczytasz wpis…

Przypomnij sobie sytuację, w której wygrałeś negocjacje i osiągnąłeś to, co chciałeś. Dostałeś podwyżkę, samochód służbowy, lepszą cenę na mieszkanie, mniejsze oprocentowanie na kredyt hipoteczny. Wygrałeś przetarg i pozyskałeś nowych klientów. W tych wszystkich sytuacjach zrobiłeś dobre wrażenie na rozmówcy, może pokonałeś konkurentów – miałeś przewagę! Co by było jednak, gdyby sama merytoryka nie wystarczyła? Gdybyś przegrał przysłowiowym jednym punktem? Nie warto dawać przewagi przez niedopatrzenie, dlatego powinno dbać się o swój wygląd. Czasem jedno spojrzenie może zaważyć o wyniku negocjacji – czy chcesz ryzykować, oddając piłkę przypadkowi? Dzięki temu tekstowi nauczysz się zapobiegać takiemu scenariuszowi.

Garnitur Wilka z Wall Street

Nie tylko na wyższych stanowiskach warto pomyśleć o świadomym budowaniu swojego wizerunku i kreowaniu autorytetu również przez wygląd. Takie atrybuty są pożądane w każdej pracy, która wymaga kontaktu z klientem. O profesjonalnym podejściu świadczy nie tylko wiedza i kompetencje, ale także strój, który traktujemy jako roboczy. Nikt nie zabrania wybierać się na spotkania z klientem w pomiętym T-shircie i jeansach, ale nie da się ukryć, że wtedy wywarte wrażenie na pewno nie będzie spektakularne. Wiedza wygrywa zawsze i z tym się zgadzamy, najpierw jednak musi dojść do rozmowy – a szkoda byłoby przegrać w przedbiegach ze względu na nieodpowiedni wygląd.

Powersuit został mocno rozreklamowany przez filmy związane ze światem pieniędzy: Wolf of Wall Street czy American Psycho. Garnitury w paski, dzięki swojej historii, mocno kojarzą się z biznesem, z władzą oraz autorytetem – jest to strój wybierany bardzo często w środowiskach biznesowych, dlatego warto zadbać nie tylko o wybór odpowiedniej tkaniny, ale również i kroju. Tylko wtedy wywoła odpowiednie, pożądane przez nas wrażenie.

Powersuit na Nowogrodzkiej

W naszych salonach specjalistą od garniturów w paski jest Pan Łukasz, którego Klienci mogą spotkać w sklepie przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Jest to osoba otwarta i pomocna – bardzo szybko nawiązuje kontakt z ludźmi dzięki wrodzonej życzliwości i poczuciu humoru. Nie przebieraliśmy ani stylizowaliśmy go do biznesowej sesji, ponieważ nie było takiej konieczności. Pan Łukasz trzy na pięć dni w tygodniu chodzi w garniturze w prążki (albo z flaneli, albo z klasycznej wełny czesankowej, albo z wełny z domieszką z jedwabiu… wymieniać można bez końca), także wystarczyło zaskoczyć go tylko w odpowiednim momencie 😉

Dzięki temu udało się zachować na zdjęciach naturalność. Garnitur nie może być zbroją – aby wywołać ten pozytywny efekt, o który nam chodzi, musi być drugą skórą, dopasowaną do sylwetki zgodnie z życzeniem noszącego oraz o kroju, w którym właściciel będzie się czuł swobodnie. Choć mówi się głównie o biznesowym przeznaczeniu garnituru w prążki, to Pan Łukasz wielokrotnie już udowadniał, że nie nosi takich ubrań tylko w pracy. Mówi się, że mężczyzna powinien rano założyć ubranie i potem zapomnieć, że ma je na sobie – zgadzamy się w tej kwestii!

Granatowy garnitur w prążki w XXI wieku

Dziś nie praktykuje się szerokich krojów i mocno podbitych ramion – gra się z lekkim wypełnieniem, szerokością klap, detalami oraz konstrukcją samej marynarki. Garnitur w paski, który pokazujemy na zdjęciach, został uszyty w naszej pracowni właśnie według nowoczesnego kroju: choć pozostaliśmy przy mocniejszych ramionach, to wytaliowaliśmy marynarkę, poszerzyliśmy klapy frakowe oraz dodaliśmy dynamiczną biletówkę (trzecią kieszeń), która z resztą lekko ściętych kieszeni dodatkowo wysmukla sylwetkę.

Co ciekawe, taki powersuit można z powodzeniem zdekompletować i wykorzystać w mniej formalnych zestawach, co z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Kiedy ubranie przestało stanowić o statusie społecznym, nie ma sensu przypisywać mu aż tak dużej roli i warto korzystać z niego wedle własnego uznania. Warto jednak wiedzieć, jaki efekt można wywołać takim strojem, bo tylko to pozwoli nam na korzystne wykorzystanie go w innych sytuacjach.

Czy powersuit sprawdzi się jako garnitur do pracy?

Wszystko zależy od osobowości. Aby korzystnie wyglądać w pracy w garniturze w paski trzeba dobrze się w nim czuć; trzeba budować autorytet na pewności siebie, którą również dodatkowo wzmacnia mocny wzór na tkaninie. Najłatwiejszy w noszeniu oczywiście będzie garnitur granatowy, z kolei prążek wygląda świetnie również na tkaninach w innym kolorze: od szarości po skrajną butelkową zieleń. Takie ubrania mają całkowicie inne spektrum zastosowań, jednak każde z nich przy odpowiednim temperamencie potrafi zdziałać cuda.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, oczywiście w niektórych przypadkach nie jest to kluczowy element – ale nie da się ukryć, że w pewnych kręgach po prostu trzeba wyglądać dobrze. Pamiętajmy, że niektórzy nie dbają o swój wygląd, lecz jest to ich strata, dzięki której możemy skutecznie zbudować sobie przewagę przy najrozmaitszych negocjacjach.

Zdjęcia: Adam Ptak

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok