Z garniturami do pracy sprawa zawsze jest problematyczna – z jednej strony nie chcemy codziennie wyglądać tak samo ograniczając się do szarego lub granatowego garnituru, z drugiej, w niektórych środowiskach biznesowych większa różnorodność może nie pomagać w kontakcie z klientem. Są jednak typy garniturów, które będą stanowić świetne urozmaicenie nadal utrzymując poważną atmosferę, co więcej: pomogą również budować autorytet oraz podświadomie będą komunikować, że kontrahent dba nawet o najmniejsze szczegóły. Takimi ubraniami na pewno jest garnitur w delikatną, szeroką kratę windowpane; garnitur w dyskretną kratę księcia Walii oraz garnitur w prążki (zwany, z języka angielskiego – powersuit), któremu przyjrzymy się dzisiaj.
Zanim przeczytasz wpis…
Przypomnij sobie sytuację, w której wygrałeś negocjacje i osiągnąłeś to, co chciałeś. Dostałeś podwyżkę, samochód służbowy, lepszą cenę na mieszkanie, mniejsze oprocentowanie na kredyt hipoteczny. Wygrałeś przetarg i pozyskałeś nowych klientów. W tych wszystkich sytuacjach zrobiłeś dobre wrażenie na rozmówcy, może pokonałeś konkurentów – miałeś przewagę! Co by było jednak, gdyby sama merytoryka nie wystarczyła? Gdybyś przegrał przysłowiowym jednym punktem? Nie warto dawać przewagi przez niedopatrzenie, dlatego powinno dbać się o swój wygląd. Czasem jedno spojrzenie może zaważyć o wyniku negocjacji – czy chcesz ryzykować, oddając piłkę przypadkowi? Dzięki temu tekstowi nauczysz się zapobiegać takiemu scenariuszowi.
Garnitur Wilka z Wall Street
Nie tylko na wyższych stanowiskach warto pomyśleć o świadomym budowaniu swojego wizerunku i kreowaniu autorytetu również przez wygląd. Takie atrybuty są pożądane w każdej pracy, która wymaga kontaktu z klientem. O profesjonalnym podejściu świadczy nie tylko wiedza i kompetencje, ale także strój, który traktujemy jako roboczy. Nikt nie zabrania wybierać się na spotkania z klientem w pomiętym T-shircie i jeansach, ale nie da się ukryć, że wtedy wywarte wrażenie na pewno nie będzie spektakularne. Wiedza wygrywa zawsze i z tym się zgadzamy, najpierw jednak musi dojść do rozmowy – a szkoda byłoby przegrać w przedbiegach ze względu na nieodpowiedni wygląd.
Powersuit został mocno rozreklamowany przez filmy związane ze światem pieniędzy: Wolf of Wall Street czy American Psycho. Garnitury w paski, dzięki swojej historii, mocno kojarzą się z biznesem, z władzą oraz autorytetem – jest to strój wybierany bardzo często w środowiskach biznesowych, dlatego warto zadbać nie tylko o wybór odpowiedniej tkaniny, ale również i kroju. Tylko wtedy wywoła odpowiednie, pożądane przez nas wrażenie.
Powersuit na Nowogrodzkiej
W naszych salonach specjalistą od garniturów w paski jest Pan Łukasz, którego Klienci mogą spotkać w sklepie przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Jest to osoba otwarta i pomocna – bardzo szybko nawiązuje kontakt z ludźmi dzięki wrodzonej życzliwości i poczuciu humoru. Nie przebieraliśmy ani stylizowaliśmy go do biznesowej sesji, ponieważ nie było takiej konieczności. Pan Łukasz trzy na pięć dni w tygodniu chodzi w garniturze w prążki (albo z flaneli, albo z klasycznej wełny czesankowej, albo z wełny z domieszką z jedwabiu… wymieniać można bez końca), także wystarczyło zaskoczyć go tylko w odpowiednim momencie 😉
Dzięki temu udało się zachować na zdjęciach naturalność. Garnitur nie może być zbroją – aby wywołać ten pozytywny efekt, o który nam chodzi, musi być drugą skórą, dopasowaną do sylwetki zgodnie z życzeniem noszącego oraz o kroju, w którym właściciel będzie się czuł swobodnie. Choć mówi się głównie o biznesowym przeznaczeniu garnituru w prążki, to Pan Łukasz wielokrotnie już udowadniał, że nie nosi takich ubrań tylko w pracy. Mówi się, że mężczyzna powinien rano założyć ubranie i potem zapomnieć, że ma je na sobie – zgadzamy się w tej kwestii!
Granatowy garnitur w prążki w XXI wieku
Dziś nie praktykuje się szerokich krojów i mocno podbitych ramion – gra się z lekkim wypełnieniem, szerokością klap, detalami oraz konstrukcją samej marynarki. Garnitur w paski, który pokazujemy na zdjęciach, został uszyty w naszej pracowni właśnie według nowoczesnego kroju: choć pozostaliśmy przy mocniejszych ramionach, to wytaliowaliśmy marynarkę, poszerzyliśmy klapy frakowe oraz dodaliśmy dynamiczną biletówkę (trzecią kieszeń), która z resztą lekko ściętych kieszeni dodatkowo wysmukla sylwetkę.
Co ciekawe, taki powersuit można z powodzeniem zdekompletować i wykorzystać w mniej formalnych zestawach, co z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Kiedy ubranie przestało stanowić o statusie społecznym, nie ma sensu przypisywać mu aż tak dużej roli i warto korzystać z niego wedle własnego uznania. Warto jednak wiedzieć, jaki efekt można wywołać takim strojem, bo tylko to pozwoli nam na korzystne wykorzystanie go w innych sytuacjach.
Czy powersuit sprawdzi się jako garnitur do pracy?
Wszystko zależy od osobowości. Aby korzystnie wyglądać w pracy w garniturze w paski trzeba dobrze się w nim czuć; trzeba budować autorytet na pewności siebie, którą również dodatkowo wzmacnia mocny wzór na tkaninie. Najłatwiejszy w noszeniu oczywiście będzie garnitur granatowy, z kolei prążek wygląda świetnie również na tkaninach w innym kolorze: od szarości po skrajną butelkową zieleń. Takie ubrania mają całkowicie inne spektrum zastosowań, jednak każde z nich przy odpowiednim temperamencie potrafi zdziałać cuda.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, oczywiście w niektórych przypadkach nie jest to kluczowy element – ale nie da się ukryć, że w pewnych kręgach po prostu trzeba wyglądać dobrze. Pamiętajmy, że niektórzy nie dbają o swój wygląd, lecz jest to ich strata, dzięki której możemy skutecznie zbudować sobie przewagę przy najrozmaitszych negocjacjach.
Zdjęcia: Adam Ptak