FreshMail.pl

RENESANS TWEEDU

Listopad 17, 2017

HOME Blog Renesans tweedu

To jedna z najbardziej charakterystycznych angielskich tkanin. Jest niezwykle wyrazista i uniwersalna. To kwintesencja sportowej elegancji. Łatwo się domyślić, że mowa tu o tweedzie – tkaninie, która przeżywa w modzie męskiej swój renesans.

 

 

Tkanina ta kojarzona jest z Wyspami Brytyjskimi. Głównie z regionem Szkocji, choć w rzeczywistości tweed tkany był w wielu rejonach zjednoczonego królestwa (np. Harris Tweed – pochodzący z Hybrydów Zewnętrznych w Szkocji, czy Donegal Tweed – pochodzący z hrabstwa Donegal w Irlandii). Zależnie od pochodzenia, materiały te mają różną charakterystykę. Geneza nazwy tej tkaniny nie jest potwierdzona, ale najprawdopodobniej pochodzi od szkockiej rzeki Tweed. Podobno w jej okolicach zaczęto ją wytwarzać. Swoją popularność poza Szkocją zyskała dopiero w XIX wieku – dzięki rozwojowi handlu trafiła do Londynu.  Ubrania uszyte z tweedu chętnie noszone były poza miastem, gdzie świetnie sprawdzały się ze względu na swoje właściwości. W XX w. tweed trafił do miast, gdzie stał elementem eleganckiego ale niezobowiązującego ubioru. Duże uznanie zyskała w środowiskach uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii i Stanach, dzięki czemu wkrótce stała się popularna na całym świecie.

 

 

Tweed wykonany jest z grubej przędzy zgrzebnej. Jej włókno jest zdecydowanie bardziej szorstkie  w porównywaniu do wełny czesankowej. Utkana z takiej przędzy tkanina ma wyrazisty splot, matową powierzchnie i twardy chwyt. Aby uzyskać odpowiedni efekt wizualny, jak i nadać tkaninie charakterystycznych właściwości, tkanina poddawana jest specyficznej obróbce. Najpierw jest poddana procesowi folowania. Poprzez zabiegi chemiczne oraz mechaniczne tkanina się zbija i zagęszcza. Kolejnym procesem jest drapanie. Ma wydobyć część włókien nadając materiałowi miękkości oraz elastyczności. Tkanina tweedowa dobrze izoluje przed czynnikami zewnętrznymi oraz jest bardzo wytrzymała, przez co jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Jej splot zazwyczaj jest diagonalny lub płócienny. Tweed występuje w różnych barwach. Głównie są to kolory ziemi, jednak to nie reguła. Często kolorystyka podyktowana jest przez używane w produkcji naturalne barwniki. Również wzory, które się pojawiają, mogą być bardzo zróżnicowane. Od delikatnych struktur jak pepita, przez jodełki do dużych krat typu window pane, gun club check, tartan ect. Tkanina najbardziej kojarzona jest z modą męską, chociaż znalazła również swoje zastosowanie w konfekcji damskiej. Z tweedu szyje się głównie czapki, garnitury, marynarki, spodnie oraz płaszcze.

Najbardziej znanym, wręcz ikonicznym ubraniem szytym z tego materiału jest marynarka. Według kanonu powinien być to fason jednorzędowy zapinany na trzy guziki, z klapami otwartymi, skośnymi kieszeniami z patką oraz z jedną szlicą na plecach. Jednak w dzisiejszym krawiectwie, nie musimy kluczowo trzymać się tego rozwiązania. Najważniejsze, aby detale podkreślały jej sportowy charakter. Tweedowa marynarka to ponadczasowy klasyk. Sprawdzi się w wielu niezobowiązujących sytuacjach, kiedy chcemy wyglądać stylowo i z nutą vintage.

 

 

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór tkanin tweedowych. Znajdziemy je zarówno wśród producentów z Wielkiej Brytani jak Holland & Cherry, Dugdale, Bros & Co, u francusko-brytyjskiego Dormeuil, czy włoskich takich jak Ariston, czy Solbiati. Oczywiście najszerszy wybór tkanin tweedowych posiadają producenci brytyjscy. Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na dwie kolekcje tkanin. Pierwszą jest Donegal Tweed od producenta Dormeuil z kolekcji Sportex Vitage.

 


 

Materiał tkany jest w Wielkiej Brytanii na tradycyjnych krosnach wyprodukowanych w 1910 roku. Do jej produkcji używa się wyłącznie naturalnych barwników. Drugą ciekawą propozycją jest „tweed” z włoskiej tkalni Solbiati. Nie jest to na pewno propozycja dla konserwatystów, gdyż samo włoskie pochodzenie jest już dosyć kontrowersyjne. Niespotykany jest skład, gdyż tkanina wykonana jest z 74% wełny oraz 26 % jedwabiu. Dzięki temu nie utraciła swojego charakterystycznego wyglądu, ale jest zdecydowanie bardziej lekka, przewiewna i miękka w dotyku.

Zapraszamy serdecznie do naszych salonów w Poznaniu i Warszawie.

 
 

Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl