Ślub, jako wydarzenie bardzo wyniosłe, wymaga odpowiedniej oprawy. Jest to okazja, w której garnitur jest bardziej niż na miejscu – aby odpowiednio podkreślić wagę sytuacji, tak goście, jak i oczywiście Pan Młody, powinni założyć formalne stroje. Niestety przez zanik kultury noszenia ubrań eleganckich oraz modę męską, która często wymyka się spod kontroli, na ślubach można zobaczyć „koszmarki”, które niestety nie najlepiej wpływają na wygląd Pana Młodego. Niedawno wybraliśmy 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby zdecydowanie podnieść poziom swojego zestawu ślubnego naprawdę małym kosztem.
Zanim przeczytasz wpis…
Wiele z opisanych tutaj rzeczy jest podparte naszym doświadczeniem oraz wiedzą na temat klasycznej mody męskiej. W stosunku do niej również pisaliśmy ten artykuł – warto jednak pamiętać, że w przypadku ślubów o mniejszym stopniu formalności (przykładowo ślubów w klimacie rustykalnym), na niektóre z wymienionych poniżej rzeczy można sobie pozwolić. Decyzja musi być jednak przemyślana i – przede wszystkim – spójna z ogólnym klimatem panującym w tym podniosłym dniu.
Źle dobrany rozmiar
Zaczynamy od bardzo ogólnej kwestii, czyli dopasowaniu garnituru do ciała. Oczywiście niektórzy panowie mogą preferować fasony bardziej dopasowane do ciała, inni trochę luźniejsze, natomiast są pewne wymiary, które zawsze muszą się zgadzać. Przykładem może być chociażby obwód klatki piersiowej, szerokość ramienia, długość marynarki czy rękawa – są to wymiary, które, jeśli zostaną źle dobrane, bardzo mocno zaburzają proporcje sylwetki. W jakimś stopniu oczywiście możemy nimi manipulować, jednak nie mogą one przekroczyć pewnych punktów krytycznych. Poniższa grafika pochodzi z serwisu Art of Manliness.
Dzisiaj bardzo często widuje się bardzo krótkie marynarki o wąskich klapach, które niestety nie sprzyjają męskiej sylwetce. Sprawiają, że garnitur wygląda na za mały i negują efekty takie jak optyczne poszerzenie klatki piersiowej, zwężenie talii czy dzielenie sylwetki na dwie części. Są to małe rzeczy, na które jednak powinno zwrócić się uwagę, ponieważ koniec końców to one decydują o całościowym wrażeniu.
Koszule z krótkim rękawem
Koszula z krótkim rękawem jest rzeczą bardzo nieformalną i z pewnością nie nadaje się na ślub nie tylko dla Pana Młodego, ale również i dla gościa. O ile w przypadku koszul codziennych na krótki rękaw można sobie pozwolić – o ile jest on odpowiedniej szerokości i nie tworzy się efekt „chorągiewki” – tak w przypadku odzieży formalnej zdecydowanie należy taką koszulę odrzucić. Na poniższych zdjęciach łatwo zauważyć, że długi rękaw w przypadku garnituru ślubnego prezentuje się świetnie i na swoim miejscu.
Częstym błędem jest również łączenie takiej koszuli z krawatem i garniturem. Jest to niestety podnoszenie formalności ubrania, które samo w sobie z natury nie jest formalne. Takie zestawienie wysyła sprzeczne komunikaty i wbrew pozorom pozbawia nas powagi. Jeżeli czujemy, że jest nam gorąco w koszuli z długim rękawem, to warto poszukać lepszej jakości tkaniny – lżejsza, w 100% bawełniana tkanina wysokiej jakości z pewnością zapewni również wyższy komfort termiczny.
Plastrony, muszniki i tym podobne
Nie da się ukryć, że aktualnie w wielu domach mody ślubnej takie stylizacje widnieją na witrynach. Często jednak nie mają one nic wspólnego z klasyczną elegancją oraz wyglądają, jakby zostały wyciągnięte z innej epoki. O ile w przypadku ślubów stylizowanych z pewnością da się to dobrze połączyć, to jednak wymagałoby to również epokowego garnituru, a jak bardzo łatwo zaobserwować – przez ostatnie dziesiątki lat krój uległ bardzo dużej zmianie.
Taki plastron, musznik i podobne do nich również bardzo mocno odwracają uwagę od twarzy. Dodatkowo bardzo często są szyte z połyskliwej tkaniny o bardzo mocnym wzorze, z której potem odszywa się też… kamizelki. Takie zestawy trudno nazwać eleganckimi – zdecydowanie lepiej wypadnie zestaw z klasycznym krawatem lub muchą połączony z kamizelką w kolorze garnitury lub przykładowo z kontrastującą kratą.
Skórzane oraz stalowe dodatki w różnych kolorach
Aby zestaw wyglądał elegancko i spójnie, wszystkie dodatki stalowe oraz skórzane powinny być w tych samych kolorach. Oznacza to, że jeżeli wybieramy srebrne spinki do mankietów, to również koperta zegarka oraz klamra paska powinna być srebrna. To samo tyczy się skór – przy czarnych butach najlepiej będzie wyglądał pasek w kolorze czarnym, przy brązowych – brązowy.
Tak dobrane dodatki z pewnością będą bardzo dobrze pasować do całości i nie będą wyglądać, jakby zostały dobrane z „różnych bajek”. Pozwolą też uniknąć problemu z kolejnym kolorem, który musiałby pasować do wszystkiego – kiedy skóry będą takie same, z pewnością obronią się z każdym garniturem i koszulą.
Kołnierz frakowy przy garniturze
Kołnierz frakowy jest kołnierzem często nazywanym również „na stójce”. Posiada on tzw. skrzydełka na froncie, za to tył jest odsłonięty. Noszenie takiego kołnierza do garnituru jest błędem pod względem zasad klasycznej mody męskiej i są ku temu powody – takie zestawienie wygląda po prostu źle. Na zdjęciu poniżej prezentujemy prawidłowy zestaw do kołnierza frakowego, pochodzący z bloga Gentleman’s Gazette.
W przypadku noszenia fraka należy pamiętać również, że zwyczajowo mucha jest biała. Wtedy przy takim kołnierzu nie odznacza się pasek z tkaniny. Wszystkie inne muchy będą dość mocno rzucać się w oczy w przypadku takiego kołnierza i należy o tym koniecznie pamiętać. Zdecydowanie lepsze wrażenie zrobi szerszy kołnierz, ładnie chowający się pod klapy marynarki w przypadku garnituru niż kołnierz frakowy dobrany na siłę.
Krawat i poszetka z tego samego materiału
Z pewnością już o tym czytaliście, jednak jest to kwestia warta regularnego przypominania – zestawy, w których poszetka i krawat są wykonane z dokładnie tej samej tkaniny, niestety nie tworzą spójnego wizerunku z eleganckim garniturem. W takim ubraniu najlepszym wyborem jest oczywiście biała poszetka, którą składa się w delikatny pasek wystający lekko znad brustaszy.
Krawat i poszetka z tej samej tkaniny wysyłają również komunikat mówiący o tym, że nie poświęcono czasu na zastanowienie się nad dodatkami, tylko wybrano je szybko i bez pomyślunku. Choć w przypadku dobrze przemyślanej garderoby zazwyczaj szybko można dobrać dodatki, to jednak w przypadku ślubu warto zrobić jak najlepsze wrażenie 🙂
O dodatkach do garnituru ślubnego napisaliśmy też ten tekst.
Szelki i pasek w jednym zestawie
Szelki służą do utrzymania spodni we właściwym miejscu (najcześciej, ze względu na wygodę, są to okolice talii lub bioder). Identyczną funkcję spełnia w spodniach pasek, stąd też – nie istnieje żadna logiczna przesłanka, by oba te dodatki nosić jednocześnie. Wygląda to bardzo dziwnie i zwraca niepotrzebną uwagę.
Co prawda mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”, w tym przypadku jednak możemy spokojnie postawić na jedno z rozwiązań – pasek do spodni ze szlufkami i niskim lub średnim stanem, szelki do spodni bez szlufek i ze stanem wysokim. Wtedy wszystko jest na swoim miejscu.
Bukiet w butonierce
W butonierce najbardziej elegancki będzie biały, malutki kwiat. Będzie to taka „kropka nad i” całej stylizacji ślubnej. Pojedynczy kwiat z pewnością nie będzie odwracał uwagi od twarzy Pana Młodego, a biel, jako kolor symbolizujący czystość, wyjątkowo będzie pasował do takiej sytuacji. Taki detal dodatkowo będzie zgrywał się z białą koszulą oraz poszetką, dzięki czemu cała stylizacja będzie wyglądała spójnie.
Małe bukieciki wpinane w butonierki nie są dodatkiem w dobrym guście. Zazwyczaj są one duże i zabierają całą uwagę, jako miniaturowa wersja prawdziwego bukietu ślubnego nie prezentują się również tak efektownie i okazale. Z tego powodu warto postawić na sprawdzony sposób, którym zdecydowanie jest biały, pojedynczy kwiat.
Buty typu derby
Ten punkt należy traktować obligatoryjnie tylko w przypadku ślubu formalnego, klasycznego. Do takiej uroczystości w grę wchodzą tylko buty typu oksford (z zamkniętą przyszwą), które są najbardziej formalne, najlepiej w kolorze czarnym. Kolor czekoladowy nie będzie problemem, jednak należy zdawać sobie sprawę, że jest to w znacznej mierze kolor dzienny i według zasad nie nadaje się na oficjalne sytuacje.
W przypadku ślubów rustykalnych lub w stylu BOHO oczywiście można pomyśleć o innych butach niż czarne oksfordy. Warto wtedy zaczerpnąć wiedzy u profesjonalnego doradcy, który pomoże dobrać odpowiedni typ obuwia do wybranego garnituru oraz formalności samego wesela. Inne buty niż oksfordy można dobrać do takich garniturów jak beżowy garnitur ślubny, brązowy garnitur ślubny czy zielony garnitur ślubny w kratę.
Koszula w kolorze ecru
Niestety bardzo często spotykamy się z Panami Młodymi, którzy planują uszycie koszuli w kolorze złamanej bieli ze względu na suknię ślubną. Spieszymy z wyjaśnieniem, dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie – koszula w kolorze kości słoniowej w otoczeniu ciemnego garnituru będzie wyglądać po prostu na zżółkłą, znoszoną, a z pewnością to nie jest efekt, który chcielibyśmy uzyskać. Co więcej, jeżeli zrobimy zdjęcie Panu Młodemu w towarzystwie gości w białych koszulach, dodatkowo spotęgujemy ten efekt.
Panna Młoda ma w tej kwestii zdecydowanie większą swobodę, ponieważ suknia ślubna w kolorze złamanej bieli wygląda na białą w większości przypadków. Jest to (w dużym uproszczeniu ?) jeden duży kawałek materiału, który nie kontrastuje ściśle z żadnymi dodatkami. O koszuli nie można tego powiedzieć – kiedy oddzielimy ją od sukni ciemnym garniturem, nie będzie ona wyglądała korzystnie, choć suknia nadal pozostanie wizualnie biała. W przypadku garniturów ślubnych zawsze warto postawić na koszulę białą!
Czy to wszystko?
Na szczęście Państwo Młodzi nie muszą pamiętać o tych wszystkich rzeczach – a zapewniamy, że jest ich jeszcze więcej – jeżeli trafią w dobre ręce. Z tego powodu chcemy zachęcić do przeczytania naszego poradnika ślubnego, w którym zebraliśmy 16 gotowych stylizacji oraz jeszcze więcej porad dotyczących garniturów ślubnych:
Oraz do przejrzenia dwóch sesji zdjęciowych, gdzie wykorzystujemy klasyczne garnitury ślubne i pokazujemy, jak prezentują się one w praktyce:
ZOBACZ GRANATOWY GARNITUR JEDNORZĘDOWY Z KAMIZELKĄ
ZOBACZ GRANATOWY GARNITUR DWURZĘDOWY Z MUCHĄ
W przypadku jakichkolwiek pytań, oczywiście służymy pomocą – myśląc o szyciu garnituru na miarę warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby mieć pewność, że garnitur ślubny będzie wyglądał i leżał perfekcyjnie. Nasza pracownia funkcjonuje już od dziesięciu lat i od samego początku pomagamy Panom Młodym w poszukiwaniu tego najlepszego garnituru. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do umówienia się z nami lub do kontaktu poprzez poniższy formularz.