5 garniturów jako fundament męskiej szafy

Choć w naszej sekcji poradnikowej znajdziecie kilkadziesiąt artykułów o najróżniejszych garniturach, to jeszcze nigdy nie przyglądaliśmy się temu, w jakiej kolejności najlepiej uzupełniać swoją szafę. Do dzisiaj!

W ciągu ostatnich dwóch lat – od momentu reaktywowania naszej sekcji poradnikowej – opublikowaliśmy kilkadziesiąt tekstów dotyczących garniturów męskich i damskich. Mówiliśmy o garniturach ślubnych i biznesowych, formalnych i nieformalnych… Nigdy jednak jasno nie określiliśmy, w jakiej kolejności powinny się one pojawiać w szafie. Jeżeli chcesz odmienić swoją garderobę i styl ubierania się oraz zadbać o przemyślane zakupy, mogłeś nie wiedzieć, jak zacząć – do teraz. Poniżej przedstawiamy 5 fundamentalnych garniturów w męskiej szafie, które będą się uzupełniać i zapewnią Ci wsparcie w każdej sytuacji wymagającej eleganckiego (niekoniecznie formalnego) ubioru.

Granatowy garnitur formalny

Taki garnitur pokazywaliśmy już wiele razy – w wersji jednorzędowej ślubnej, w wersji biznesowej, w wersji dwurzędowej i w wersji najczęściej spotykanej. Jest to absolutna podstawa, ponieważ kolor granatowy pasuje po prostu do wszystkiego. Jest jednocześnie na tyle ciemny, że sprawdzi się podczas uroczystości wieczorowych, i na tyle jasny, że w świetle dziennym nie wygląda grobowo i smutno. Pasuje do niego każdy kolor dodatków i koszul, lecz co najważniejsze – każdy mężczyzna wygląda w kolorze granatowym po prostu dobrze i nie ma tu miejsca na żaden błąd.

Szary garnitur biznesowy

Świetnym uzupełnieniem granatowego garnituru będzie jego odpowiednik w kolorze ciemnoszarym. Ma on bardziej biznesowy charakter, jednak – jeżeli będzie odpowiednio ciemny – z pewnością można go wykorzystać również podczas formalnych spotkań. Posiadanie takiego garnituru również dwukrotnie zwiększa liczbę zestawów, ponieważ marynarki i spodnie od kompletu granatowego i szarego można łatwo łączyć ze sobą, tworząc zestawy koordynowane. Ciemnoszary garnitur pokazywaliśmy w tym wpisie, a jasnoszary w tym.

Garnitur w kratę

O ile dwa powyższe garnitury sprawdzą się w sytuacjach poważnych, tak w przypadku uroczystości mniej oficjalnych powinniśmy mieć coś jeszcze w zanadrzu. To rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku wszystkich osób, które uważają garnitury gładkie za „zbyt sztywne” lub nudne i podczas wszystkich wydarzeń, gdzie strój formalny nie jest wymagany. Krata nie musi być bardzo widoczna – może być to coś subtelnego, nawet w tym samym kolorze co tkanina zasadnicza (dobrym rozwiązaniem jest krata księcia Walii) – ale może przykuwać wzrok, jak np. krata windowpane.

Garnitur sportowy

Kolejnym garniturem powinien być zestaw, którego marynarka oraz spodnie (i kamizelka, jeżeli taką również posiadamy) mogą być osobnymi elementami ubioru. Mówimy tutaj o garniturach w mocną kratę albo nietuzinkowych kolorach, jak zieleń czy beż; mówimy o nieformalnych tkaninach jak len lub bawełna i o nieformalnych splotach, jak jodełka lub tropik. Marynarkę od takiego garnituru można spokojnie założyć do jeansów dzięki temu, że jest mało formalna (np. dzięki nakładanym kieszeniom), a spodnie będą wyglądać fenomenalnie połączone ze skórzaną kurtką i koszulą rozpiętą pod szyją.

Garnitur w prążki lub zestaw koordynowany

Ostatnim fundamentem garniturowej szafy powinno być ubranie, które robi kolosalne wrażenie, ale którego nie nosimy za często. W przypadku osób wykorzystujących garnitury w pracy, polecamy uszycie lub kupienie garnituru w prążki, który będzie funkcjonował jako „ten garnitur do pracy” – zestaw, z którym będziemy kojarzeni i który mocno kojarzy się ze światem biznesu. Za każdym razem, kiedy pokazujemy taki garnitur w naszych mediach społecznościowych, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem i zbiera same pochwały. Musimy jednak zaznaczyć, że jest to garnitur stricte biznesowy i nie sprawdzi się podczas gali czy wesela. Na takie wydarzenia warto zastanowić się nad garniturami z pozycji 1. oraz 2.

Zobacz też nasz dwurzędowy powersuit.

Dla osób niepotrzebujących garnituru do pracy i w związku z bardzo ograniczonymi sytuacjami, w których sprawdzi się garnitur w prążki, ostatni wieszak proponujemy przeznaczyć na ciekawy zestaw złożony osobno z marynarki i spodni. Może błękitna marynarka w bordową kratę oraz bordowe spodnie na szelki; może szarość połączona z fioletem i jeansami uszytymi na miarę, według indywidualnego projektu? Możliwości jest naprawdę wiele i warto zastanowić się nad zestawem, który będzie w stanie uzupełnić pozostałe 4 klasyczne i bardziej zachowawcze wybory. O takich zestawach pisaliśmy w tym artykule.

Jak widzicie, ułożenie planu działania nie jest takie trudne! Po zaopatrzeniu się w fundamentalne ubrania można sobie pozwolić na więcej szaleństwa – polecamy jednak zapewnić sobie przynajmniej pierwsze 3 pozycje z tego artykułu, aby później nie być ograniczonym w żaden sposób.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok