5 powodów, dla których warto mieć kamizelkę

Kamizelki – świetnie urozmaicenie i dopełnienie zestawu. Dziś damy Ci 5 dodatkowych powodów, dla których warto posiadać kamizelkę w swojej szafie.

Kamizelka to element garderoby, który często jest pomijany. Traktuje się ją głównie jako dodatek do garnituru ślubnego zapominając o tym, że świetnie sprawdza się również w wielu sytuacjach o innym charakterze – mniej formalnym, biznesowym czy wręcz imprezowym. Dziś damy Wam 5 powodów, dla których warto kupować i zamawiać zestawy trzyczęściowe!

Pozwala na zdjęcie marynarki

Kamizelka sama w sobie niekoniecznie musi podnosić formalność zestawu, natomiast nie da się ukryć, że zestawy trzyczęściowe robią większe wrażenie niż zestawy dwuczęściowe. Chcemy jednak zauważyć też inną, bardziej użytkową cechę kamizelki – pozwala na swobodne zdjęcie marynarki. Z jednej strony zapytacie: „ale jak to, przecież bez kamizelki też mogę zdjąć marynarkę”; z drugiej jednak są pewne przeciwwskazania, które zawsze musisz wziąć pod uwagę.

Kiedy jednak będziesz miał kamizelkę pod marynarką, zniweluje ona wszystkie niepożądane efekty. Nie pokaże koszuli wychodzącej ze spodni; nie pokaże, że zawiązany krawat jest trochę za krótki lub za długi. Pokaże za to dobrze zaznaczoną talię i świetnie sprawdzi się w roli „marynarki bez rękawów”, co zapewni nie tylko odpowiedni poziom elegancji, ale również i komfortu. Jeżeli zastanawiasz się, jak się ubrać na ślub, to warto pomyśleć o kamizelce.

Dopełni Twój garnitur

Garnitury z kamizelką z tej samej tkaniny mają swój niepowtarzalny urok – nie da się ukryć. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy myślą zestawami czy dla tych, którzy lubią dobierać interesujące, wzorzyste krawaty. W takim połączeniu po zdjęciu marynarki szczególnie mocno zauważalna jest zaleta opisana w punkcie powyżej: mężczyzna wygląda nadal jak w garniturze, tylko bez rękawów.

Szyjąc lub poszukując garniturów z nietypowych tkanin, często możesz zaopatrzyć się w wiele interesujących, nietuzinkowych kamizelek. Dzięki temu też będziesz mógł — prawdopodobnie! – wykorzystywać kamizelki między zestawami, z jeansami czy chinosami. Jeżeli ten pomysł wyjątkowo Ci się podoba, to pamiętaj, że w końcu…

Może zostać uszyta z innej tkaniny

Kamizelka z innej tkaniny to świetny pomysł, aby znacząco rozszerzyć zakres jej zastosowań. Myśląc o granatowym garniturze, dobierz kamizelkę szarą, w kratę księcia Walii, dzięki czemu pójdziesz w niej i do ślubu, i na piwo w piątkowy wieczór w bardziej smart-casualowym zestawie. Taka kamizelka daje wiele możliwości!

Choć najczęściej wybierana jest faktycznie krata księcia Walii, nie warto ograniczać się tylko do jednego wzoru. Przy gładkich marynarkach świetnie sprawdzi się dowolny typ kraty, jeżeli będzie odpowiednio zgrany kolorystycznie. A może kusi Cię po prostu inny kolor kamizelki, bez wzoru? Też da się zrobić, co więcej — można wtedy uzyskać naprawdę ciekawe rezultaty.

Spora różnorodność krojów

Jednorzędowy, dwurzędowy, z klapami, bez klap — a to tylko kilka przykładów, które jeszcze można ze sobą łączyć. Kamizelka nie będzie urozmaicała całego zestawu tylko ze względu na tkaninę, którą wybierzesz; może go również urozmaicić samym krojem, co z pewnością warto wykorzystać. Nie musisz sugerować się krojem marynarki, co daje ogromne pole do popisu!

Nie przepadasz za marynarkami dwurzędowymi, bo nie czujesz się w nich komfortowo, ale podoba Ci się efekt, który robią z Twoją sylwetką — doskonale znamy tę sytuację. Jej rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy pomyśleć o kamizelce dwurzędowej. Kuszą Cię klapy ostre, ale w marynarce wybrałeś otwarte — nie ma problemu, możesz rozejrzeć się za kamizelką dwurzędową z klapami ostrymi. Kamizelka jest dla Ciebie tylko kropką nad „i”, więc nie chcesz kombinować — kamizelka jednorzędowa bez klap sprawdzi się wyśmienicie.

Kamizelki możesz też wcale nie nosić!

Kamizelka jest dodatkowym elementem garderoby. W związku z tym nawet, jeśli ma ona swoje miejsce w Twojej szafie, nie musisz jej nosić. W wielu sytuacjach pozostawienie jej będzie nawet lepszym pomysłem, szczególnie przy bardzo wysokich temperaturach. Uważamy jednak, że nie ma sensu całkowite zamykanie się na ten element garderoby, ponieważ dobrze zaprojektowany — potrafi zdziałać cuda!

Jakie są typy kamizelek?

Teraz, kiedy już wiesz, dlaczego warto mieć kamizelkę w swojej szafie – zobacz, jakie są ich typy w jednym z naszych wpisów i wybierz taki, który Ci najbardziej odpowiada!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok