Kontynuując naszą serię wpisów dotyczących garniturów ślubnych nadszedł czas na bardzo ciekawy, wyjątkowy, ale też trudny kolor. Dla kogo bordowy garnitur ślubny będzie odpowiedni, czy jest to kolor polecany i na co warto zwrócić uwagę przy jego zamówieniu – to pytania, na które odpowiadamy w kolejnych akapitach.
Stopień formalności koloru bordowego
Zacznijmy od samego początku – na jaki typ wesela bordowy garnitur będzie odpowiedni? Czy jest to kolor formalny i elegancki, czy bardziej pasuje do stylów boho i rustykalnego? Wszystko zależy od faktury materiału. Jeżeli wybieramy ciemny, bordowy kolor i gładką tkaninę, to wbrew pozorom będzie to garnitur formalny; może nie tak bardzo jak granatowy garnitur ślubny, ale nadal bardzo elegancki. Jeżeli decydujemy się na mikrowzór czy subtelną kratę, to formalność całego zestawu spada tak jak w przypadku innych kolorów materiałów. Pod tym względem kolor bordowy jest bardziej uniwersalny niż np. brąz, który zawsze będzie nieformalny – niezależnie od tego, czy będzie to brązowy garnitur w kratę, czy garnitur gładki.
Bordowy garnitur ślubny
Bordowy garnitur ślubny, który pokazujemy na zdjęciach, to garnitur formalny. Przede wszystkim wyróżniają go szerokie klapy w szpic, które kojarzą się z frakiem lub smokingiem, subtelne kieszenie pasplowane, mocno dopasowany krój z miękko wyściełanymi ramionami oraz mocne otwarcie dołem przywodzące na myśl włoską szkołę krawiectwa. Marynarka została zaprojektowana tak, aby robić wrażenie i zwracać uwagę, jednak jej krój nie współgrałby z jaśniejszym odcieniem bordowego.
Ten jest na tyle ciemny, że wygląda bardzo elegancko, ale jednocześnie nie da się go pomylić z czarnym. Jest to ciekawy zamiennik dla ciemnego granatu – choć zgodnie z zasadami ciemnobordowy garnitur nie może być elegancki, to w dzisiejszych czasach na pewno jest to lepszy sposób na wyróżnienie się niż szukanie garniturów smokingowych, marynarek z kontrastowymi przeszyciami czy drewnianych much.
Bordowy garnitur ślubny odradzamy jednak Panom Młodym, którzy mają tendencję do czerwienienia się. Tego typu kolor będzie podbijał wtedy barwę policzków, a jest to efekt, którego staramy się uniknąć. Poza tym jest to kolor naprawdę uniwersalny, który sprawdzi się nie tylko podczas wesela, ale również jako garnitur na poprawiny.
Szara kamizelka w kratę do ślubu
Kamizelka na zdjęciach charakteryzuje się mocniejszym wzorem i bordowym przeplotem w przeciwieństwie do klasycznej, szarej kamizelki na ślub w kratę księcia Walii. Została uszyta z wełny z domieszką jedwabiu, czemu zawdzięcza mocniejszy połysk i bardziej nieregularną strukturę. Zależało nam na tym, żeby kolorystycznie zgrać kamizelkę i bordowy garnitur na ślub, stąd też ta czerwona, mocniejsza nitka. Dzięki temu zestaw jest spójny i tworzy jedną całość.
Kamizelka dwurzędowa w szarą kratę została wykończona nie na prosto, a z rożkami. Jest to interesująca alternatywa do klasycznego wykończenia, która nadaje trochę większej dynamiki całemu ubraniu. Nie wpływa w żaden sposób na formalność zestawu i zależy tylko od osobistych preferencji noszącego, więc jeżeli Panu Młodemu podoba się takie wykończenie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się na nie zdecydować.
Czy biała koszula pin-collar na ślub to dobry wybór?
Biała koszula pin-collar to koszula, która cieszy się niesłabnącą popularnością od czasu pojawienia się w filmie Wielki Gatsby, a później w Spectre. Jest wyjątkowo elegancka, ponieważ wprowadza kolejny element męskiej biżuterii – szpilkę w kołnierzu. Eksponuje ona węzeł krawata (oczywiście węzeł asymetryczny, 4 in hand) i wydłuża szyję przez wyłogi mocno skierowane w dół. Nie sprawdzi się tylko przy bardzo szerokich i przysadzistych szyjach, gdzie warto obniżać stójkę. Pin-collar najlepiej wygląda, kiedy jest wysoki i długi.
Biała koszula pin-collar to świetny wybór na własny ślub, ale tylko do stylizacji glamour lub eleganckiej. Przy zestawach o niższym stopniu formalności koszula pin-collar nie pasuje, ponieważ jest elementem formalnym i nie powinno się jej łączyć z garniturami rustykalnymi lub boho. Koszulę pin-collar pokazywaliśmy też w połączeniu z granatowym garniturem ślubnym z kamizelką czy granatowym garniturem na lato.
Czarny krawat na ślub – jak sprawić, żeby nie wyglądał smutno?
Nowością w naszych sesjach zdjęciowych jest czarny krawat w złote ornamenty. Zazwyczaj odradzamy dobieranie czarnego krawata na ślub, jako że jest to krawat dość żałobny, w tym wypadku jednak nie mogliśmy odmówić temu zestawieniu uroku. Złote ornamenty rozjaśniają całość w efektowny sposób, a wybranie matowego jedwabiu zamiast jedwabiu z połyskiem idealnie współgra z charakterem całego ubrania.
Czerń idealnie uzupełnia bordo i dzięki temu, że zestaw jest utrzymany w ciemnej tonacji, ma to ręce i nogi. Alternatywą dla czarnego krawata w ornamenty byłby pewnie granatowy krawat w ornamenty, który nadal byłby elegancki i stonowany, ale jednak szedł w innym kierunku. Bordowy garnitur ślubny połączony z bordowym krawatem mógłby być już zbyt jednolitym zestawem, jednak warto przetestować to połączenie z białą koszulą i jasnoszarą kamizelką. Odcienie bordowego powinny być zbliżone.
Zobacz: czarny garnitur ślubny.
Czy polecamy bordowy garnitur ślubny na własną uroczystość?
Jeżeli Pan Młody chciałby wyróżnić się w dobrym stylu i nie odpowiada mu szycie na miarę garnituru w kolorze granatowym lub ciemnoszarym, to bordowy jest ciekawą alternatywą. Jest bardziej dostojny od butelkowej zieleni, ale nie będzie pasował do każdego typu urody. Przy bardziej formalnej uroczystości polecamy gładki materiał, jak ten widoczny na zdjęciach; przy weselach w stylu rustykalnym lub boho dobrze jest pomyśleć o większej kracie. Tutaj można zobaczyć zielony garnitur ślubny.
Bordowy garnitur ślubny został uszyty z wełny o splocie tropik z kolekcji TONIK francuskiej marki Dormeuil. Jest to wełna sprężysta, odporna na zagniecenia oraz przewiewna. Charakteryzuje się matowym wykończeniem. Kamizelkę uszyliśmy z kolekcji DORSILK tej samej marki – są to materiały z domieszkami jedwabiu, czemu zawdzięczają swoją nieregularną fakturę i mocniejszy połysk.
Jak się ubrać na wesele? Zobacz wszystkie realizacje >>>
Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy:
Zdjęcia: Ania Ofierzyńska Fotografia
Model: Paweł Ruszczyk
Modelka: Zuzanna Ostapińska
Film: Migawki
Miejsce: Weranda Home
Suknie ślubne: Stachowska Pracownia
Buty ślubne: My Wish
Pomoc w organizacji: Plannerka Agnieszka Nowak / Magda Surdyk
Make-up i stylizacja włosów: KIURU Visage
Barber: Arek Kłuciński
Florystka: Pracownia Lunula
Tort: Papillon Torty Artystyczne
Dekoracje: zrobprzyjecie.pl / Manufaktura Staroci / Świeczkowa Słodyczarnia
Samochód: Wehicom
Bar: Sweet & Sour
Papeteria: Lojesia
Biżuteria: Briju / AD’OR Salon Jubilerski
Zespół: Whisky River Rock’n’roll Bandseri