I tak, i nie, od razu odpowiadając na pytanie zadanie w tytule. Brąz nigdy nie będzie uchodził za kolor formalny, a jeszcze 50 czy 100 lat temu nie można go również było nazwać kolorem eleganckim. Dziś jednak, jeżeli odpowiednio dobierzemy dodatki, a także odcień głównej tkaniny, z pewnością możemy wykorzystać brązowy garnitur ślubny nie tylko w przypadku uroczystości na plaży, łonie natury czy w stodole. Czy ciemny brązowy garnitur letni może być elegancki i jeżeli tak, to jak do tego doprowadzić?
Kiedy mówimy, że garnitur jest elegancki?
Zanim przystąpimy do analizy brązowego garnituru, warto w ogóle zastanowić się, co czyni garnitur eleganckim. Oczywiście jego dopasowanie musi być odpowiednie – krój oversize lub przesadny slim-fit zawsze będą nadawały bardziej modowego charakteru ubraniu, w związku z czym nie będzie to krój odpowiedni dla garnituru eleganckiego w sposób ponadczasowy. Kiedy jednak fason jest dobry, można przejść do tkaniny, koloru i rozwiązań stylistycznych.
Mając na uwadze ogólne rozluźnienie zasad dotyczących ubioru, zazwyczaj przyjmujemy – w najprostszy sposób – że garnitury wykonane z ciemnych tkanin, o subtelnym wykończeniu, będą najbardziej eleganckie. Na samej górze drabiny znajdziemy więc czarny garnitur bez ozdobnych stębnówek, z rękawami wszytymi na płasko, kieszeniami bez patek, spodniami bez mankietu, z gładką podszewką i matowymi guzikami. Decydując się na zmianę tkaniny, na przykład na granatową, a także na dodanie ozdobnej stębnówki przy klapie, zaczynamy obniżać poziom formalności.


Mając to na uwadze możemy stwierdzić, że brązowy garnitur może być elegancki – może nie będzie nadawał się na ślub w stylu glamour lub na wieczorową galę, ale na uroczystość w stylu klasycznym, przy przymknięciu oka na zasady, już jak najbardziej. Musiałby to być jednak bardzo ciemny brąz, wręcz wpadający w burgund. Sam materiał nie powinien mieć faktury, a wykończenie powinno być jak najprostsze. Garnitur ze zdjęć spełnia więc te założenia tylko w połowie.
Brązowy garnitur na lato
Do uszycia garnituru wykorzystaliśmy ciemnobrązową wełnę o splocie otwartym francuskiej marki Dormeuil. Jest to idealna tkanina na lato ze względu na dużą przepuszczalność powietrza. Dzięki lekko wyższej gramaturze, czyli wadze, od standardowych tkanin letnich, mamy też pewność, że będzie się bardzo dobrze układał. Warto jednak zwrócić uwagę na wykończenie garnituru, a także na fakturę materiału.


Tkanina jest fakturowana i ma widoczny splot; wzdłuż klap, kieszeni, a także ramion jest poprowadzona ozdobna stębnówka. Marynarka ma kieszenie nakładane, rękawy wszyte po neapolitańsku (z marszczeniem), a spodnie zostały uszyte z mankietem. Te detale sprawiają, że obniżamy formalność całego stroju, przez co nie można tego garnituru nazwać formalnym.
Brązowy garnitur jest uszyty zgodnie z punktami opisanymi we wpisie „garnitur na lato” – mamy więc do czynienia z lżejszą konstrukcją, a także wełną o otwartym splocie. Nie da się ukryć, że kiedy czeka nas wesele w upał, to każdy sposób na zwiększenie przewiewności garnituru jest dobry, więc zachęcamy też do zdecydowania się na szerszy krój ubrań. Dzięki temu powietrze będzie miało miejsce do cyrkulacji, co wpłynie pozytywnie na komfort termiczny.
Kamizelka a wesele w upał
Przy wybieraniu garnituru na wesele odbywające się w lipcu, sierpniu czy wrześniu, musimy wziąć pod uwagę temperatury. Wielu przyszłych Panów Młodych zastanawia się nad tym, czy kamizelka ich dodatkowo nie ogrzeje, i mają w swoich wątpliwościach wiele racji. Zawsze wtedy staramy się uspokoić, że sama kamizelka jest wykonana z lekkiej tkaniny, a przy marynarce na półpodszewce lub bez podszewki dalej jesteśmy w stanie uzyskać dobrą przewiewność całego zestawu. Kamizelki można też zawsze… nie nosić.


Podczas samej ceremonii czy początku imprezy można wystąpić w kamizelce i marynarce. To samo tyczy się sesji zdjęciowych. Kiedy jednak rozpocznie się kolejna część wydarzenia, kamizelkę można zdjąć, zostając w samej marynarce, a kiedy zrobi się na to za gorąco, można zamienić marynarkę na kamizelkę. Dzięki temu dalej będziemy wyglądali elegancko, będziemy trzymać koszulę i krawat w ryzach, a jednocześnie unikniemy problemu przegrzania.
Jakie dodatki dobrać do brązowego garnituru ślubnego?
Przy dość stonowanej palecie kolorystycznej ubrań zdecydowaliśmy się na dobranie wyrazistych dodatków. Bordowy krawat w złote ornamenty nawiązuje kolorystycznie i do kraty na kamizelce, i do koloru garnituru, łącząc wszystko w jedną spójną całość. Przy fakturze tkaniny garniturowej, ornamencie na krawacie i kracie na kamizelce nie chcieliśmy wprowadzać kolejnego elementu przyciągającego uwagę, więc postawiliśmy na klasyczną, białą, lnianą poszetkę.




Brązowy garnitur, nawet w ciemnym kolorze, wymaga dodatków skórzanych w kolorze brązowym. Możemy postawić oczywiście na brązowe oksfordy, loafersy lub monki – ten pierwszy fason będzie najbardziej eleganckim rozwiązaniem. Jeżeli decydujemy się na zegarek ze skórzanym paskiem, a także na pasek do spodni, to one również powinny mieć zbliżony kolor do butów.
Czy brązowy garnitur letni może być elegancki – podsumowanie
Brązowy garnitur jest dobrym pomysłem na ślub – nawet na taki, który niekoniecznie będzie ślubem skrajnie nieformalnym. Warto jednak zadbać o odpowiedni odcień materiału, a także o dobrane dodatki. W jednym z poprzednich wpisów pokazywaliśmy brązowy garnitur na wesele w jaśniejszym odcieniu, a także brązowy garnitur ślubny w kratę. Inspiracji jest więc sporo i z pewnością można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Wszystkie garnitury na naszych sesjach zdjęciowych zostały oczywiście uszyte na miarę w naszych pracowniach. Aktualnie na uszycie garnituru potrzebujemy około dwóch tygodni, w związku z czym dobrze jest umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem. Nasi doradcy zrobią krótki wywiad, po którym zaproponują wiele ciekawych tkanin, a także odpowiednie rozwiązania stylistyczne. W ten sposób wspólnie stworzymy garnitur jedyny w swoim rodzaju.