Czy czerń jest kolorem zakazanym w modzie?

Rezygnowanie z czerni na rzecz innych kolorów to rzecz codzienna w modzie męskiej, jak i damskiej. Wiele mówi się o tym, że zdecydowanie lepiej wybrać garnitur granatowy czy szary, że kolor czarny jest odpowiedni tylko na pogrzeb albo bardzo wieczorowe okazje; wreszcie, że czarnego krawata to nie ma sensu posiadać w swojej szafie, bo jest przecież tyle ciekawych zamienników. Ale, jeżeli ktoś naprawdę lubi czarny, czy powinien się ograniczać?

Deszcz. Orzeźwiający i pobudzający, jednak dla wielu też dość nieprzyjemny. Przezorny zawsze ubezpieczony, na szczęście – stąd też i w dłoniach parasol. Choć nie pomyśleli o nich wcześniej, tak teraz byli bardzo wdzięczni za swoją przezorność. Rano nic nie zapowiadało deszczu.

Jak można wykorzystać czarny garnitur?

Faktycznie, czarny garnitur najlepiej sprawdzi się w sytuacji żałobnej (jako że ten kolor jest kojarzony głównie ze smutkiem) lub w sytuacji wieczorowej, formalnej, ponieważ bardzo dobrze wygląda on w świetle sztucznym. W świetle dziennym w przypadku czarnego często spotykamy się z określeniem „grobowy”, co oczywiście ma pewne swoje uzasadnienie, ale jednak jest też dość krzywdzące dla samej czerni.

Bo choć czarny garnitur faktycznie – tak jak wiele ubrań opisanych zasadami klasycznej, męskiej elegancji – nie jest zbyt uniwersalnym ubiorem, tak nie ma co demonizować koloru czarnego jako całości. Czarne golfy świetnie będą wyglądać w połączeniu z szarymi garniturami; czarne buty z szarością, granatem i wieloma innymi kolorami; bardzo ciekawym zastosowaniem mogą być też czarne koszule w stylizacjach bardzo nieformalnych – całość musi być jednak bardzo przemyślana i dopasowana z najwyższym stopniem dbania o szczegóły.

Szary garnitur w kratę o kolorze czarnym

Czarna krata przy ciemnoszarej tkaninie może wydawać się pomysłem nietrafionym ze względu na mały kontrast – jednak, nie da się ukryć, wpisuje się ona idealnie w nasz koncept opisywany również szerzej w tym wpisie. Daje nam to kolejny już garnitur znacząco różniący się od podstawowych ubrań biznesowych, a jednak świetnie sprawdzający się w każdej sytuacji służbowej. Wzór nie krzyczy, ale po prostu jest i każdy, kto poświęci chwilę uwagi, dostrzeże ten interesujący detal.

Zestawy monochromatyczne, a więc takie, które są zbudowane na jednym kolorze, są czymś interesującym w dzisiejszym postrzeganiu mody. Kiedy staramy się dopasować do siebie kolorystycznie wszystkie detale – często na siłę – zapominamy, że „prostota” broni się równie dobrze i też sprawia wiele radości. Postawienie na czerń, szarość i biel jako kolory bazowe zawsze przynosi wymierne efekty.

Kolor czarny bez żadnego wzoru polecamy głównie w przypadku smokingów – jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak powinien wyglądać klasyczny smoking, zapraszamy do tego wpisu.

Ciemne ubrania świetnie wpisywały się w taką aurę. Nie wymagały krzyku, nie wymagały uwagi – po prostu były, towarzyszyły noszącym w złej pogodzie, dopasowując się do atmosfery. Cieszyła ich uniwersalność takich rozwiązań i to, że nie wymagały one wiele wysiłku. Biznesowy charakter i gra detali w zupełności im wystarczała.

Czarna sukienka w prążki

Sukienki są strojem uwielbianym przez Panie pracujące w salonach Buczyński – wielokrotnie eksperymentują one z krojami ponadczasowymi (jak w przypadku „sukienki dwurzędowej„) tak, aby nadać im trochę swojego charakteru. Stąd też i sukienka Mirelli, choć pozornie może wydawać się dość prosta, zaskakuje dbałością o szczegóły. Nie posiada dekoltu, a w talii przewiązywana jest paskiem zaznaczającym odcięcie. Prążki mocno kojarzą się z modą męską i garniturem typu powersuit i to też stanowiło jedną z wielu inspiracji do zaprojektowania tej sukienki.

Ciekawą zaletą prążków jest również to, że optycznie wydłużają i wyszczuplają sylwetkę. Choć w wielu przypadkach (a szczególnie w tym ;)) ten efekt nie jest potrzebny, to zawsze dodaje on charakteru zaprojektowanemu ubraniu. Podczas wybierania tkaniny do stworzenia indywidualnego projektu warto znać wszystkie zalety i wady poszczególnych wzorów – na szczęście Klienci nie muszą się tym przejmować, ponieważ doradcy zawsze pomogą przy wyborze.

Zdjęcia: Adam Ptak

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter