Zamykasz ważny dla siebie projekt i potrzebujesz odpoczynku. Już planujesz wyjazd i zastanawiasz się nad tym, co będziesz robił podczas zasłużonego urlopu. Z jednej strony chcesz odpocząć od wszystkiego – również od eleganckich ubrań – ale z drugiej, dobrze byłoby mieć jakąś marynarkę czy spodnie w razie wystawniejszej kolacji. Czy na urlopie warto wyglądać elegancko i czy da się to zrobić w wygodny sposób?

Jak wyglądać elegancko na urlopie
Często wyjazdy kojarzymy z totalnym luzem – co wiąże się nie tylko z odpoczynkiem, ale również z noszeniem głównie koszulek i szortów. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, gdyż na urlopie powinniśmy wypoczywać tak, jak lubimy. Jeżeli jednak spędzamy urlop w mieście i lubimy dbać o nasz wizerunek, to mimo wszystko dobrze jest zadbać o ubrania wygodne, casualowe, ale jednocześnie eleganckie.
Kiedy w pracy na co dzień występujemy w formalnych garniturach lub po prostu lubimy ten styl, to podczas urlopu możemy zwrócić się w stronę marynarek sportowych bez konstrukcji, w kratę lub inne wzory. Możemy też wybrać materiały takie jak mieszanki wełny i lnu, czysty len lub bawełna – mają one bardziej casualowy charakter i dobrze wpisują się w klimat urlopu. To samo tyczy się spodni. Choć lniane spodnie mogą nie być dobrym pomysłem jako element zestawu do biura, tak podczas wyjazdu do cieplejszych krajów, warto się zwrócić w ich stronę.


Czy marynarki można przewozić w walizce?
Podróżowanie z eleganckimi ubraniami nie jest aż takie trudne, jak może się wydawać. Przede wszystkim podczas szycia na ten specyficzny cel decydujemy się na materiały, które dobrze znoszą ścisk lub takie, którym zagnioty nie przeszkadzają. Polecamy składanie marynarek jak najmniejszą liczbę razy i niewciskanie ich do walizek na siłę – wtedy możemy być pewni, że po wyciągnięciu z bagażu będą wyglądały akceptowalnie. Po paru godzinach na wieszaku ich pełny urok powinien wrócić.
Jeżeli przeszkadzają nam zagnioty, ale nie będziemy mieli jak odprasować naszej marynarki, dobrze jest zwrócić się w stronę wełny o luźnym splocie, która jest sprężysta i dobrze znosi podróże. Kiedy zależy nam na wizualnym charakterze lnu, dobrze jest dobrać mieszanki typu 80% wełna, 20% len, dzięki czemu podatność na gniecenie się materiału ograniczymy do minimum.


Prasowanie ubrań w podróży
Z naszego doświadczenia, jeżeli nie mamy możliwości oddania marynarki do profesjonalnego odprasowania, to bardzo dobrze sprawdzają się dwie rzeczy. Pierwsza to podróżne, małe żelazko parowe, którym można ubranie odświeżyć na wisząco bez obaw o zniszczenie materiału. Drugą opcją jest powieszenie marynarki na parę godzin lub zostawienie jej w łazience podczas brania pryszniców lub kąpieli, aby para wodna „odprasowała” ubrania.
Jak wyglądać elegancko na urlopie – zielona marynarka i białe spodnie
Do naszej sesji zdjęciowej uszyliśmy marynarkę z tkaniny wełniano-lnianej (80/20), a spodnie ze stuprocentowej wełny. Obydwie tkaniny pochodzą z letniej kolekcji francuskiej marki Dormeuil i powstały w sposób zrównoważony – oznacza to, że surowce wykorzystane do utkania materiałów pochodzą ze sprawdzonych źródeł, a ścieżkę produkcji można prześledzić. Wełna, z której uszyliśmy spodnie, ma również certyfikat RWS (Responsible Wool Standard). Len w marynarce to najbardziej ekologiczny surowiec dostępny w świecie tkanin. Nie dość, że jest nawadniany tylko naturalnie, to na dodatek całą roślinę wykorzystuje się w produkcji.



Dzięki małej domieszce lnu tkanina na marynarce uzyskuje charakterystyczną, trójwymiarową strukturę – widoczne są również małe supełki. Połączenie koloru i wzoru zainspirowało nas do zaprojektowania bardzo odważnej marynarki, z kieszeniami nakładanymi z obróconą kratą, a także bardzo szerokimi klapami w szpic i butonierką obszytą ręcznie. Mimo uszycia kompletu, czyli marynarki i spodni, zdecydowaliśmy się na pokazanie zestawu z białymi spodniami, który dużo lepiej pasuje do urlopowego klimatu.




Szycie na miarę – Warszawa i Poznań
Jeżeli szukasz ubrania jedynego w swoim rodzaju, dostosowanego do Twoich potrzeb, to najlepszym wyjściem jest szycie na miarę. Naszych Klientów przeprowadzamy przez ten proces od A do Z – robiąc wywiad i dowiadując się, jakie są osobiste preferencje, pokazując właściwe tkaniny, wybierając krój i zdejmując miarę. Na uszycie garnituru potrzebujemy około 5-6 tygodni, jednak w wyjątkowych sytuacjach możemy ten proces przyspieszyć nawet do tygodnia.
Szycie na miarę jest dostępne w naszych salonach w Warszawie i Poznaniu.
Zdjęcia: Ania Ofierzyńska / Dobre Emocje
Model: Kamil Brycki