Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku istniał mocny podział na ubrania damskie i męskie – do tego czasu spodnie były zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Na szczęście dziś każdy może chodzić w tym, czym chce, i dzięki temu możemy projektować nie tylko męskie, ale również damskie garnitury. W dzisiejszym wpisie pragniemy zwrócić uwagę na dwa garnitury wykonane w bardzo podobnym kroju, z dokładnie tego samego materiału. Największą różnicą jest właśnie osoba nosząca, w jednym przypadku mężczyzna, a w drugim kobieta.
Czym się różni damski garnitur od garnituru męskiego?
Na dzień dzisiejszy, dla nas poza dopasowaniem do innego typu sylwetki – tylko stroną, po której wszywa się guziki, a po której robi dziurki. Poza tym krój marynarki damskiej może być tożsamy z krojem marynarki męskiej i tutaj wszystko zależy od preferencji osoby noszącej. Z pewnością możemy jednak powiedzieć, że pod względem fasonów kobiety mogą sobie pozwolić na zdecydowanie więcej, niż mężczyźni.
U mężczyzn długość marynarki i rękawów, szerokość czy wysokość spodni, a także szerokość klap i ramion musi się mieścić w pewnych ramach. Dzięki dobraniu odpowiednich proporcji uzyskujemy najlepszy dla sylwetki efekt. W przypadku garniturów damskich dużo więcej zależy od wizji osoby zamawiającej. Damskie marynarki bardzo często szyjemy w kroju oversize, który jest bardzo szeroki i bardzo wygodny; zdarza się nam projektować marynarki dość krótkie, aby dobrze wyeksponować dopasowane spodnie z wysokim stanem; możemy pobawić się szerokością i długością nogawek w zależności od noszonych do zestawu butów. Opcji jest naprawdę wiele i szkoda z nich nie skorzystać.
Dwa garnitury z tej samej tkaniny
Do naszej jesienno-zimowej sesji zdjęciowej uszyliśmy dwa garnitury z tego samego materiału, jeden dla Julii, a drugi dla Kacpra. Ten pierwszy jest garniturem o luźniejszym kroju, z klapami w szpic, dłuższą marynarką i rękawami, a także bardzo szerokimi nogawkami (zobacz wpis: szerokość nogawki – jak szeroko to za szeroko?). Stan spodni również jest wysoki i sięga talii. W tym przypadku poszliśmy w kierunku dopasowania, które raczej nie jest popularne przy garniturach męskich. Nogawki dosięgają butów, a sama marynarka jest dość obszerna, co przekłada się oczywiście na ogromny komfort ruchów nawet podczas noszenia grubego swetra.
Zamiast koszuli wybraliśmy golf. Jeżeli ciekawią Cię takie połączenia, zobacz też tę sesję zdjęciową: golf pod marynarką.
Męska wersja tego garnituru została uszyta już w kroju bardziej dopasowanym, charakterystycznym dla naszej marki. Marynarka ma odpowiednią długość i ma mocno zaokrąglony dół. Szerokie klapy w szpic współgrają z dopasowaną sylwetką – optycznie poszerzają ramiona i zwężają talię, co jest efektem pożądanym w męskich marynarkach. Spodnie mają również wysoki stan, do którego dopasowaliśmy długość kamizelki. Więcej o garniturze można przeczytać w tym wpisie: krawiectwo miękkie.
Dwa garnitury z różnych tkanin
Innym przykładem damskiego i męskiego garnituru są zestawy, które uszyliśmy dla Marty i Filipa, duetu tworzącego profil Life Catchers. W tym wypadku wykorzystaliśmy wełnę włoskiej marki Carnet w dwóch różnych kolorach. Mamy więc dwa garnitury skrojone odpowiednio do sylwetek, tworzące jedną, spójną całość, ale o dwóch różnych krojach.
Brązowy garnitur jest przykładem damskiego garnituru oversize. Bardzo ciekawym dodatkiem jest pas szeroki na 8cm, którym można podkreślić talię przy zapiętej marynarce. Bez korzystania z pasa uzyskujemy luźną marynarkę współgrającą ze spodniami o prostej, szerokiej nogawce. Beżowy garnitur z kolei charakteryzuje się bardziej dopasowanym do sylwetki krojem, ponieważ uszycie marynarki oversize naszym zdaniem mocno zaburza proporcje męskiej sylwetki. Z pewnością musielibyśmy wtedy postawić też na dość szerokie spodnie, pozbawiając zestaw eleganckiego sznytu, a nadając mu bardziej modowy charakter. Nam jednak zależało na uzyskaniu garnituru uniwersalnego.
Moda damska rządzi się jednak innymi prawami i w przypadku tych dwóch garniturów, o poziomie ich formalności mogą świadczyć dobrane dodatki. Nawet jeżeli garnitur będzie miał szerszy, oversizowy krój, to jego ciemny kolor i połączenie z np. białą koszulą sprawi, że uzyska on elegancki charakter. Kiedy dobierzemy T-shirt i sportowe buty, uzyskamy garnitur do noszenia w sytuacjach codziennych, co niekoniecznie może dobrze zagrać w przypadku jego męskiego odpowiednika.
Garnitur damski i garnitur męski
Dla naszych krawców nie ma znaczenia, czy szyjemy garnitur dla Pani, dla Pana, a także w jakim rozmiarze on będzie – w każdym przypadku dbamy o to, aby były to ubrania dopasowane do sylwetek wedle indywidualnych preferencji, z porządnych tkanin, które dobrze będą się nosić. Na miejscu pokazujemy nie tylko wiele materiałów, ale mamy też możliwość przymierzenia różnych krojów i ubrań, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji co do szycia miarowego. Zobacz, co możemy dla Ciebie uszyć!