Dlaczego kolor granatowy jest taki popularny?

Granatowy kolor od lat króluje wśród mężczyzn — zdecydowana większość garniturów i marynarek znajdujących się w męskich szafach jest w tym kolorze. Dziś przyglądamy się temu fenomenowi.

Od pewnego czasu na każdej uroczystości formalnej — czy to wesele, czy impreza w pracy — wśród mężczyzn dominuje kolor granatowy. Granatowe marynarki czy garnitury już na stałe wpisały się do większości szaf, z powodzeniem wypierając czerń i stając się absolutnym numerem jeden. Sami zresztą przyczyniamy się do zwiększenia popularności tego koloru i jest to uzasadnione z wielu powodów, które znajdziecie w poniższym wpisie.

Pasuje do wszystkiego

Kolor granatowy bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami — z szarością, zielenią, różem, błękitem burgundem czy innymi odcieniami niebieskiego. Dzięki temu dobierając granatowy garnitur mamy ogromne spektrum akcesoriów do wyboru, zaczynając od kamizelek, przez koszule, na krawatach i poszetkach kończąc.

Dzięki temu granat jest też całkowicie bezproblemowym kolorem i nie wymaga prawie żadnej analizy kolorystycznej. Jeżeli mężczyzna nie jest pewny, jak będzie się czuł w danym kolorze, nigdy nie miał okazji eksperymentować z tak zwanym kołem kolorystycznym, to zawsze najlepiej zwrócić się w stronę granatu.

Każdy mężczyzna wygląda w nim dobrze

Nie spotkaliśmy mężczyzny, który wyglądał źle w granacie. Jest to też powód, dla którego panowie tak go lubią — czują się w nim lepiej i pewniej, wyglądają dobrze i doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dzięki temu w wielu przypadkach, kiedy mężczyzna nie jest do końca zdecydowany na kolor swojego garnituru, granat można polecić w zasadzie w ciemno.

Jest ogólnodostępny

Dwie powyższe cechy sprawiły, że granatowe garnitury czy marynarki są dostępne w zasadzie w każdym sklepie z odzieżą męską. Dzięki temu nie tylko każdy mężczyzna może znaleźć swój ulubiony odcień, ale też prawdopodobnie mierzył coś granatowego — dzięki temu wie, jak czuje się w tym kolorze i w którym kierunku powinien iść podczas wybierania swojego idealnego garnituru.

Ma to oczywiście również swoje minusy — przez to każdy Pan Młody musi znaleźć sposób, aby wyróżnić się w tłumie gości, w którym dominują granatowe garnitury. W tym przypadku służymy pomocą dobierając odpowiednie akcesoria, kamizelkę lub projektując taki krój garnituru, który będzie wyróżniał się na tle wszystkich innych dzięki swoim idealnym proporcjom.

Elegancki w dzień, elegancki wieczorem

Kolor granatowy wygląda bardzo szlachetnie w świetle dziennym — wtedy, jeżeli tkanina jest wysokiej jakości, widać jego głębię. W świetle sztucznym natomiast granat „ciemnieje”, czyli wydaje się ciemniejszy, wpadając w kolor „midnight blue”. Często wydaje się, że jest on czarny, natomiast jest to jego zaleta. Warto pamiętać, że podczas uroczystości wieczorowych garnitur czarny jest ubraniem jak najbardziej na miejscu. Garnitur w kolorze midnight blue możecie zobaczyć tutaj – granatowy garnitur ślubny dwurzędowy.

Z tego powodu odradzamy szycie garnituru czarnego, ponieważ jego wykorzystanie ogranicza się tylko do imprez wieczorowych (często lepiej wybrać smoking) lub pogrzebów. Jeżeli szukamy czegoś bardziej uniwersalnego, dobrze zwrócić się w kierunku granatu.

Granatowy garnitur w kratę Amadeus Action

Na zdjęciach Pan Sebastian z salonu przy ulicy Narbutta prezentuje granatowy garnitur w kratę pochodzący z kolekcji marki Dormeuil — Amadeus Action. Są to tkaniny z naturalnym streczem, dzięki czemu ich wygoda jest wyższa niż w przypadku klasycznej wełny garniturowej. Taka tkanina jednak charakteryzuje się też większym połyskiem, czego warto być świadomym.

Seledynowa kratka jest kolejnym przykładem tkaniny o niesztampowej kolorystyce, którą z powodzeniem można wykorzystać w szyciu garnituru biznesowego. Jest to garnitur granatowy — a więc będzie pasował na wiele okazji — jednak będzie się on wyróżniał na tle innych garniturów właśnie swoim nietuzinkowym wzorem i kolorystyką. Takie tkaniny często polecamy naszym Klientom jako materiały na trzeci czy czwarty garnitur, kiedy mają już zapewnioną bazę w swojej garderobie.

Wiecie już, dlaczego kolor granatowy jest taki popularny w modzie męskiej. Powoli traci swoją dominującą rolę, jednak nie ma się co spodziewać, że zejdzie na dalszy plan — jeżeli jest jakiś kolor, w którym mężczyzna zawsze będzie dobrze wyglądać i się dobrze czuć, to jest to właśnie kolor granatowy.

Zdjęcia: Marta Jankowska

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok