Dlaczego kolor granatowy jest taki popularny?

Od pewnego czasu na każdej uroczystości formalnej — czy to wesele, czy impreza w pracy — wśród mężczyzn dominuje kolor granatowy. Granatowe marynarki czy garnitury już na stałe wpisały się do większości szaf, z powodzeniem wypierając czerń i stając się absolutnym numerem jeden. Sami zresztą przyczyniamy się do zwiększenia popularności tego koloru i jest to uzasadnione z wielu powodów, które znajdziecie w poniższym wpisie.

Pasuje do wszystkiego

Kolor granatowy bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami — z szarością, zielenią, różem, błękitem burgundem czy innymi odcieniami niebieskiego. Dzięki temu dobierając granatowy garnitur mamy ogromne spektrum akcesoriów do wyboru, zaczynając od kamizelek, przez koszule, na krawatach i poszetkach kończąc.

Dzięki temu granat jest też całkowicie bezproblemowym kolorem i nie wymaga prawie żadnej analizy kolorystycznej. Jeżeli mężczyzna nie jest pewny, jak będzie się czuł w danym kolorze, nigdy nie miał okazji eksperymentować z tak zwanym kołem kolorystycznym, to zawsze najlepiej zwrócić się w stronę granatu.

Każdy mężczyzna wygląda w nim dobrze

Nie spotkaliśmy mężczyzny, który wyglądał źle w granacie. Jest to też powód, dla którego panowie tak go lubią — czują się w nim lepiej i pewniej, wyglądają dobrze i doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dzięki temu w wielu przypadkach, kiedy mężczyzna nie jest do końca zdecydowany na kolor swojego garnituru, granat można polecić w zasadzie w ciemno.

Jest ogólnodostępny

Dwie powyższe cechy sprawiły, że granatowe garnitury czy marynarki są dostępne w zasadzie w każdym sklepie z odzieżą męską. Dzięki temu nie tylko każdy mężczyzna może znaleźć swój ulubiony odcień, ale też prawdopodobnie mierzył coś granatowego — dzięki temu wie, jak czuje się w tym kolorze i w którym kierunku powinien iść podczas wybierania swojego idealnego garnituru.

Ma to oczywiście również swoje minusy — przez to każdy Pan Młody musi znaleźć sposób, aby wyróżnić się w tłumie gości, w którym dominują granatowe garnitury. W tym przypadku służymy pomocą dobierając odpowiednie akcesoria, kamizelkę lub projektując taki krój garnituru, który będzie wyróżniał się na tle wszystkich innych dzięki swoim idealnym proporcjom.

Elegancki w dzień, elegancki wieczorem

Kolor granatowy wygląda bardzo szlachetnie w świetle dziennym — wtedy, jeżeli tkanina jest wysokiej jakości, widać jego głębię. W świetle sztucznym natomiast granat „ciemnieje”, czyli wydaje się ciemniejszy, wpadając w kolor „midnight blue”. Często wydaje się, że jest on czarny, natomiast jest to jego zaleta. Warto pamiętać, że podczas uroczystości wieczorowych garnitur czarny jest ubraniem jak najbardziej na miejscu.

Z tego powodu odradzamy szycie garnituru czarnego, ponieważ jego wykorzystanie ogranicza się tylko do imprez wieczorowych (często lepiej wybrać smoking) lub pogrzebów. Jeżeli szukamy czegoś bardziej uniwersalnego, dobrze zwrócić się w kierunku granatu.

Granatowy garnitur w kratę Amadeus Action

Na zdjęciach Pan Sebastian z salonu przy ulicy Narbutta prezentuje granatowy garnitur w kratę pochodzący z kolekcji marki Dormeuil — Amadeus Action. Są to tkaniny z naturalnym streczem, dzięki czemu ich wygoda jest wyższa niż w przypadku klasycznej wełny garniturowej. Taka tkanina jednak charakteryzuje się też większym połyskiem, czego warto być świadomym.

Seledynowa kratka jest kolejnym przykładem tkaniny o niesztampowej kolorystyce, którą z powodzeniem można wykorzystać w szyciu garnituru biznesowego. Jest to garnitur granatowy — a więc będzie pasował na wiele okazji — jednak będzie się on wyróżniał na tle innych garniturów właśnie swoim nietuzinkowym wzorem i kolorystyką. Takie tkaniny często polecamy naszym Klientom jako materiały na trzeci czy czwarty garnitur, kiedy mają już zapewnioną bazę w swojej garderobie.

Wiecie już, dlaczego kolor granatowy jest taki popularny w modzie męskiej. Powoli traci swoją dominującą rolę, jednak nie ma się co spodziewać, że zejdzie na dalszy plan — jeżeli jest jakiś kolor, w którym mężczyzna zawsze będzie dobrze wyglądać i się dobrze czuć, to jest to właśnie kolor granatowy.

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

Zamknij

Newsletter

Lubimy dzielić się wartościową wiedzą opartą na doświadczeniu.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi poradnikami, zapisz się do newslettera: