Garnitur na lato z moheru

Wiele razy spotkaliśmy się z opinią, że dobry garnitur na lato nie istnieje. Takie przekonanie wynika często z faktu, że marynarki „z wieszaka” są usztywniane fizeliną – tanim wkładem termozgrzewalnym, który nie przepuszcza powietrza, ale pomaga utrzymać front marynarki w ryzach. Dodając do tego klasyczne garniturowe tkaniny z pewnością nie otrzymujemy ubrania stricte nastawionego na lato. Wtedy z pomocą przychodzi szycie na miarę i w kontekście tkanin, i w kontekście wykończenia wnętrza.

Zanim przeczytasz wpis…

W naszych pracowniach nie korzysta się z tak zwanej „klejonki” do usztywniania przodów marynarki – jest to wykończenie charakterystyczne dla marynarek produkowanych seryjnie ze względu na bardzo niską cenę, jednak jego wytrzymałość i właściwości termoregulacyjne pozostawiają wiele do życzenia (szczególnie w górnej części, która ma największy wpływ na komfort noszenia). Chcąc, aby nasi Klienci mogli nosić nasze ubrania jak najdłużej korzystamy, zgodnie ze sztuką, z krawieckiego płótna. Trzyma ono front marynarki „w ryzach”, a jako że jest zazwyczaj bawełniane lub lniane, z czasem dopasowuje się również do klatki piersiowej noszącego. Taka marynarka trzyma formę przez wiele, wiele czasu – faktycznie może się ona wydawać cięższa, natomiast dzięki temu możemy zagwarantować, że przetrwa lata. Korzystamy z technologii half-canvas, w której płótno znajduje się w górnej części marynarki oraz full-canvas, gdzie płótno jest już na całym froncie marynarki.

Czy takie płótno sprawdzi się również latem?

W przypadku sezonu wiosenno-letniego płótno ma kolejną zaletę – da się je odchudzić! Dzięki temu garnitur na lato staje się lżejszy i sprawdzi się w wyższych temperaturach bardzo dobrze. Przy tkaninie o mniejszej gramaturze, a takich właśnie poszukujemy w sezonie letnim, jedna warstwa płótna z pewnością starczy do utrzymania frontu marynarki w formie. W przypadku grubszych tkanin oczywiście płótna również powinno być więcej. Kiedy sami możemy podjąć decyzję, często polecamy szycie marynarek letnich w technologii half-canvas, aby były jeszcze lżejsze. Dolna część marynarki w minimalnym stopniu wpływa na komfort termiczny i zastąpienie w niej płótna nie wpływa negatywnie na przewiewność ani układanie się.

Sam wkład fizelinowy może być podobnej grubości, natomiast nigdy nie będzie miał odpowiednich właściwości termoregulacyjnych. Najbardziej obrazowo można porównać go do kleju, który spaja ze sobą dwie warstwy tkaniny. Taka konstrukcja jest też nietrwała, co bardzo łatwo zaobserwować po czasie, kiedy oddajemy marynarkę do pralni chemicznej – jeżeli wraca pofałdowana, to oznacza, że wkład termozgrzewalny się odkleił. Najczęściej spotykanym przypadkiem są zagięcia pojawiające się w górze marynarki, zaraz obok klapy, których nie sposób doświadczyć szyjąc marynarkę w technologii half- lub full-canvas. Kiedy korzystamy z płótna krawieckiego, jest ono przypikowywane do tkaniny, także odklejanie tutaj w ogóle nie wchodzi w grę.

Konstrukcja garnituru na lato

Poza samym wkładem piersiowym, garnitur na lato można również pozbawić podszewki. Uszycie marynarki na półpodszewce lub całkowicie bez niej sprawi, że stanie się ona lżejsza i bardziej przewiewna. Oznacza to podwyższenie komfortu latem, natomiast trzeba pamiętać, że pozbawimy wtedy marynarkę części „stelaża”, przez co plecy mogą się w niej układać gorzej od pleców w marynarkach na pełnych podszewkach.

W wielu przypadkach jest to jednak gra warta świeczki z prostego powodu – przy dwudziestu czy trzydziestu stopniach komfort termiczny z pewnością jest ważniejszy od tego, jak układają się plecy marynarki. Należy jednak mieć tego świadomość i podjąć decyzję w oparciu tak o zalety, jak i o wady.

Tkanina na garnitur letni – moher

W przypadku tej realizacji postawiliśmy na moher. Jest to tkanina luksusowa i trudna do uzyskania, ponieważ może zostać wyczesana z kóz angorskich tylko podczas określonej pory roku. Dorosła koza jest w stanie dać rocznie około 2 kilogramów moheru, co w przeliczeniu daje tylko 2 trzyczęściowe garnitury – taka włóczka jest jednak warta zachodu, ponieważ jej właściwości perfekcyjnie wpisują się w letnią aurę.

Nawet mała domieszka moheru sprawia, że tkanina bardzo szybko się rozprostowuje. Dzięki wytrzymałości i elastyczności włókna, sam materiał często jest kojarzony ze splotem tropik, o budowie przypominającej siatkę – przez taką tkaninę można po prostu spojrzeć. W przeciwieństwie do lnu jego charakter jest jednak bardziej formalny, ponieważ moher nadaje wełnie subtelnego połysku. W dotyku faktycznie jest trochę bardziej szorstki, jest to jednak mała cena za wszystkie wyżej wymienione zalety.

Formalny garnitur na lato z moheru

Bartosz, który dołączył do naszego poznańskiego zespołu niedawno, postawił na klasyczne i sprawdzone rozwiązania. Za inspirację posłużyły mu lata 20. ubiegłego wieku – posiada on ogromną wiedzę historyczną i jest pasjonatem ponadczasowego krawiectwa, stąd też i jego garnitur jest pełen małych, pozornie nic nieznaczących detali. Mówimy tu o szerokiej klapie z klasycznie umiejscowioną kozerką, nachodzących guzikach przy mankietach w rękawach marynarki, wysoko zabudowaną kamizelką dwurzędową z kołnierzem szalowym oraz zaokrąglonym kołnierzu na szpilkę. Jest to zestaw stonowany, ale – w pewnym sensie – efektowny.

Warto również poświęcić chwilę na krój garnituru. Marynarka jest klasycznej długości i bardzo ładnie dzieli sylwetkę Bartosza na pół – dodatkowo spodnie, jak na dzisiejsze standardy, są dość szerokie i z mankietem o wysokości 5 centymetrów. Dzięki temu kant opada bardzo ładnie, a same spodnie również są niezwykle komfortowe w noszeniu. Wygoda szerokich spodni jest nieporównywalnie większa od ich wąskich odpowiedników – wizualnie jednak nie wszystkim mogą one odpowiadać.

Skontaktuj się z nami!

Na ten moment przyjmujemy ostatnie zamówienia na garnitury letnie. W naszych pracowniach posiadamy piękne kolekcje tkanin, które z pewnością poradzą sobie z wyższymi temperaturami – nasi doradcy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiednich kolorów, wzorów i krojów. Jeżeli chcesz umówić się na wizytę lub masz jakieś pytania, możesz skontaktować się z nami poprzez poniższy formularz.

Zdjęcia: Adam Ptak

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter