Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę

Druga część kompletnego poradnika ślubnego – tym razem bohaterem wpisu jest zielonoszary garnitur na ślub rustykalny. Na co zwrócić uwagę przy takim ubraniu?

Przygotowywał się od bardzo dawna. Od początku wiedział, jaki garnitur wybrać, jakie dobierze dodatki, a teraz, kiedy stał przed lustrem czuł, że jego decyzje były strzałem w dziesiątkę. Wyciągnął garnitur z pokrowca i sprawdził, czy wszystko jest na swoim miejscu. Czy koszula jest odprasowana. Czy krawat jest gotowy na zawiązanie. Czy buty są wypastowane. Wiedział, że o niczym nie zapomniał, ale i tak chciał wszystko sprawdzić. To w końcu był najważniejszy dzień jego życia.

W drugiej części poradnika ślubnego kontynuujemy wątek garnituru na ślub rustykalny lub boho. Tym razem przyjrzymy się garniturowi w kratę – opowiemy, na co należy zwrócić uwagę dobierając tkaninę i skupimy się na typach krat i dopasowaniu wzorów. Pokażemy, jakie dodatki wybrał nasz zespół i czym się kierował podczas podejmowania decyzji oraz wskażemy alternatywy. Postaramy się nie powielać informacji z poprzedniej części, w związku z czym jej lektura może okazać się niezbędna do pełnego zrozumienia tego wpisu.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

  1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
  2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
  3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
  4. Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
  5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
  6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Garnitur na ślub rustykalny

Z naszego doświadczenia wynika, że z nazw „rustykalny” oraz „boho” Państwo Młodzi korzystają zamiennie. W związku z tym garnitur na ślub rustykalny nadal musi być garniturem nieformalnym, aby odpowiednio wpisywał się w klimat wesela, i z tego powodu ubranie z poprzedniego wpisu też można takim nazwać. Poniższy garnitur jest garniturem bardziej krzykliwym i zwracającym uwagę, przez co też nie będzie taki łatwy w użytkowaniu – z dobrze dobranymi dodatkami i uzupełniony pewnością siebie Pana Młodego może zdziałać wizualne cuda.

Garnitur w kratę na ślub rustykalny – typy krat

Garnitury w kratę są garniturami, które wymagają przemyślenia i odpowiedniego planu. Czy krata ma być dyskretna i subtelna, czy bardzo widoczna? Czy wzór zostanie połączony z innymi wzorami, czy może chcemy postawić na akcesoria z gładkich tkanin? Czy decydujemy na mocne akcenty i kolory w kracie, czy zależy nam na prostej różnicy w odcieniach? Są to pytania, na które trzeba odpowiedzieć, ponieważ rzutują na ostateczny wygląd całej stylizacji.

Możemy wyróżnić 3 typy krat, które są najczęściej wybierane na garnitury ślubne w stylu rustykalnym – krata windowpane, która jest zazwyczaj mocno widoczna i szeroka; krata księcia Walii, która charakteryzuje się dużym skomplikowaniem wzoru, ale stonowaną kolorystyką oraz wariacja tych krat. W ostatnim przypadku na subtelną kratę PoW (Prince of Wales) nakłada się kratę windowpane tworząc ciekawy i mocno widoczny wzór. W przypadku garnituru ślubnego widocznego na zdjęciach spotykamy się z trzecim wariantem.

Na zdjęciach na początku rzuca się w oczy szara, cienka krata i jest to wzór nazywany kratą windowpane. Kiedy przyjrzymy się bliżej dostrzegamy też inne, przecinające się linie i jest to wariacja na temat kraty księcia Walii. Takie połączenie bazuje na odcieniach szarości, dzięki czemu tło, kolor zielony, traci na swoim nasyceniu i prawdziwej barwie. Dokładnie tak – tkanina widoczna na zdjęciu w świetle neutralnym i w próbniku ma kolor zielony.

Materiał na garnitur w stylu rustykalnym

Materiał, z którego uszyliśmy garnitur w stylu rustykalnym pochodzi z kolekcji ECHO francuskiej marki Dormeuil. W przeciwieństwie do beżowego garnituru tym razem mamy do czynienia ze splotem twill, czyli diagonalnym. Charakteryzuje się on wyższym stopniem formalności ze względu na subtelny połysk; jest też tkaniną gładką w dotyku oraz lejącą się, dzięki czemu przy większych gramaturach będą to tkaniny lepiej układające się. Ich wadą w stosunku do tkanin o splocie tropik jest jednak większa podatność na zagniecenia, w związku z czym taka marynarka będzie wymagała regularnego odprasowywania i gorzej sprawdzi się w podróży. Będzie też tkaniną mniej przewiewną. Szycie garniturów na miarę pozwala na dowolny wybór materiału.

Zobacz mniej formalny materiał: błękitny, lniany garnitur ślubny boho.

Krój i kolor męskiego garnituru ślubnego w kratę. Spodnie na szelki

Ze względu na to, jak kolor kraty wpływa na kolor tła na tkaninie, odpowiednie dobranie barw jest tutaj kluczowe. W zdecydowanej większości przypadków zalecamy skupienie się na tych samych kolorach, ale różnych odcieniach. Dzięki temu zabarwienie materiału będzie złożone, ale niezmienne – najlepszym przykładem jest wybranie granatowej kraty na niebieskim tle. Kiedy decydujemy się na tkaninę taką jak na zdjęciach, musimy posiadać trochę wyobraźni przestrzennej oraz zdawać sobie sprawę, że w zależności od padającego światła jego kolor będzie się różnić.

Jako że krata jest wzorem zwracającym uwagę, zależało nam na kroju odpowiadającemu temu charakterowi. Najbardziej rzucają się w oczy szerokie klapy w szpic, czyli zakończone rożkiem – jest to rozwiązanie związane z frakiem, smokingiem lub marynarką dwurzędową, czyli ubraniami formalnymi. Jeżeli decydujemy się na garnitur granatowy z kamizelką i chcemy podnieść jego formalność, to wykorzystanie klap w szpic będzie bardzo dobrym pomysłem. Taki projekt w przypadku garnituru w stylu boho jest pewnym przełamaniem zasad, jednak mając na uwadze fakt, że zgodnie z zasadami do ślubu nie powinno się przecież pójść w garniturze w kratę, na dobór klap można przymknąć oko.

Uszyliśmy również brązowy garnitur ślubny – zobacz tutaj.

Reszta kroju jest tożsama z naszym poprzednim garniturem w tym stylu – mamy więc dwa rozcięcia z tyłu marynarki, nakładane kieszenie i brustaszę ciętą po delikatnym łuku. Na zdjęciach dobrze też widać, jaki krój mają spodnie na szelki w najbardziej sartorialnej i włoskiej wersji, czyli z przedłużanym, szerokim paskiem, zapięciem na dwa guziki, dwoma zakładkami oraz małą, ozdobną kieszenią. Wszystkie elementy sprawiają, że spodnie same w sobie „robią robotę”, w związku z czym w tym zestawie postanowiliśmy zrezygnować z kamizelki i skorzystać z wyższego stanu spodni, który optycznie wydłuża nogi, oraz doboru kolorowych szelek. Rozwiązanie ma wiele zalet: przede wszystkim spodnie na szelki są zdecydowanie wygodniejsze, gdyż mogą być szersze w pasie (są w końcu trzymane na barkach, a nie na brzuchu); wystarczy je ustawić tylko raz i przez całą imprezę i sesję zdjęciową nie trzeba się martwić długością nogawek; można wybrać szelki, które będą korespondować z resztą stroju. Dodatkowo, tak jak pisaliśmy wcześniej, spodnie na szelki muszą mieć wyższy stan, aby nie wrzynały się w krok – w związku z czym optycznie wydłużają nogi, ale też zdecydowanie pomagają w uzyskaniu dobrych proporcji w przypadku każdej sylwetki.

Mucha czy krawat po raz drugi

Tym razem jednak padło na muchę. Do zielonoszarego garnituru dobraliśmy bordową muchę z matowego jedwabiu w złote groszki, która jest kolejnym akcentem kolorystycznym spójnym z całą stylizacją, pasującym do poszetki w kwiaty i burgundowych butów. Przy takim zestawieniu jednak może pojawić się już uczucie przesytu i dla osoby, która planuje założyć muchę po raz pierwszy, nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Garnitur na ślub rustykalny jest garniturem, który zdecydowanie pozwala na dobranie gładkich dodatków – nawet przy wyborze gładkiego krawata lub muchy, poszetki i szelek nie będzie to garnitur sztampowy czy nudny. Osoby odważniejsze i pewne swojego stylu mogą bawić się w dopasowywanie wielu kolorów i wzorów, ale polecamy kierować się rozsądkiem. Stare powiedzenie mówiące „lepsze jest wrogiem dobrego” idealnie pasuje do sytuacji, w której na siłę szukamy akcesoriów wyjątkowych i spektakularnych tylko po to, aby na siłę wyglądać „inaczej”. Jeżeli Pan Młody nie będzie czuł się pewnie w takim zestawieniu wzorów, nie powinien się zwracać w jego stronę.

Czy drewniana mucha na ślub to dobry pomysł?

Drewniane muchy to temat bardzo kontrowersyjny – z jednej strony jest to urozmaicenie, coś nowego i innego, z drugiej jednak warto się zastanowić, czy na ślubie ta inność jest faktycznie potrzebna i niezbędna. Mucha jest akcesorium sprawdzającym się od dziesiątek lat, a mnogość tkanin, kolorów i wzorów pozwala na dopasowanie jej do osobistych preferencji w każdym wypadku. Po co więc dodatkowo ulepszać element garderoby, który nie wymaga ulepszenia?

Drewniana mucha jest przykładem aktualnej mody, która prędzej czy później przeminie. Pan Młody, który wybierze ją na swój ślub, za 10 lat podczas oglądania zdjęć prawdopodobnie nie pomyśli z dumą „dziś też bym się tak ubrał”, a bardziej z zażenowaniem „tak się wtedy nosiło”. Klasyczna mucha, którą samodzielnie zawiążemy jest elementem ponadczasowym i wypróbowanym przez setki tysięcy mężczyzn na przestrzeni dziesiątek lat. Wymyślanie koła na nowo nie ma tu najmniejszego sensu. Podczas wyboru męskiego garnituru ślubnego warto zwrócić się w stronę sprawdzonych rozwiązań i dodać im szczypty indywidualności.

Wybór koszuli pod muchę na ślub

Zgodnie z zasadami klasycznej męskiej elegancji koszula pod muchę musi mieć mankiety na spinki i krytą plisę, czyli nie może być widać guzików. Taką koszulę pokażemy w 4. wpisie naszego poradnika – dobraliśmy ją do formalnego, granatowego garnituru – w tym jednak chcemy skupić się na alternatywie bazując na tym samym założeniu, co wybór klap w szpic, czyli na świadomym łamaniu zasad.

Na zdjęciach prezentujemy więc koszulę półformalną, z widocznymi guziczkami, wykonaną z grubej, bawełnianej piki. Nie jest to pierwszy wybór na koszulę pod muchę, w przypadku ślubu boho jednak sprawdzi się bardzo dobrze. Jako że głównym założeniem jest nieformalność garnituru, nie trzeba się aż tak sztywno trzymać wszystkich zasad.

Zobacz też: jak ubrać się na poprawiny?

Założenie zegarka na ślub

Temat zegarka na ślub jest tematem zależnym od osobistych preferencji. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony, to prawdopodobnie na swoim ślubie również chciałby mieć zegarek na nadgarstku; jeżeli nie, czasem pojawia się jego temat jako kolejnego elementu eleganckiej biżuterii. Ogólnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zegarek faktycznie założyć na własny ślub – warto jednak mieć na uwadze to, czy schowa się on pod mankiet koszuli. W koszulach szytych na miarę często jeden mankiet robi się o centymetr szerszy, aby była możliwość schowania koperty zegarka.

W przypadku ślubu w stylu rustykalnym można sobie pozwolić na większy zegarek na skórzanym pasku lub na bransolecie. Z pewnością odradzamy dobieranie zegarków o wyjątkowo dużej kopercie, które będą odwracać uwagę przy każdym wyciągnięciu ręki. Do garnituru formalnego i koszuli na spinki zgodnie z zasadami można zdecydować się tylko na zegarek płaski, subtelny na skórzanym pasku; do fraka zegarka nie powinno się nosić wcale (chyba że kieszonkowy). Zegarek powinien być kolorystycznie dopasowany do reszty, w związku z czym skórzany pasek powinien być w kolorze butów, a elementy stalowe w kolorze biżuterii (np. spinek do mankietów).

Akcesoria na nadgarstkach inne niż zegarki mogą nosić Panowie Młodzi chcący mocno odformalizować swój strój i stawiający na luźniejszy, niezobowiązujący styl. Do takich akcesoriów należą na przykład bransoletki na rękę. O ile w przypadku ślubu w stylu rustykalnym lub boho nie ma przeciwwskazań do założenia bransoletek, tak jeżeli ślub będzie choć trochę formalny – zdecydowanie odradzamy.

Skórzane buty do garnituru w kratę

W poprzednim wpisie mówiliśmy o tym, że najlepszym wyborem do garnituru na ślub rustykalny lub boho są monki lub tassel loafersy i pokazaliśmy tassel loafersy. W tym wpisie, idąc za ciosem, pokazujemy podwójne monki w kolorze burgundowym – buty piękne o charakterze półformalnym, które świetnie sprawdzą się jako buty do garnituru w kratę.

Dodatkowo monki są obuwiem, które bez problemu można wykorzystać w innych stylizacjach – niekoniecznie związanych z garniturem. Jest to jeden z niewielu modeli butów, który fenomenalnie wygląda połączony z chinosami lub jeansami i nieformalną koszulą. Z tego powodu ich wybór jest często dobrym pomysłem nie tylko ze względu na ich wygląd, ale również na praktyczność.

W przypadku tego modelu widzimy delikatne ażurowanie na nosku oraz przy przeszyciu – teoretycznie obniża ono formalność obuwia, jednak w przypadku monków jego głównym zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych butów. Tylko w przypadku ślubów w stylu formalnym nie można sobie na nie pozwolić, w związku z czym jeżeli chcemy przełamać zasady i postawić na monki w garniturze półformalnym lub formalnym, wtedy należy szukać obuwia bez ażurowania.

Monki wykorzystaliśmy również w innym zestawie: zobacz zielony garnitur ślubny – najpopularniejszy garnitur ślubny 2022.

Garnitur w kratę na ślub boho – podsumowanie

Garnitur na ślub rustykalny, jako bohater dzisiejszego wpisu, został opisany w każdym aspekcie. Pokazaliśmy, na co należy spojrzeć wybierając materiał we wzór, czym kierowaliśmy się dobierając muchę, poszetkę i buty oraz opowiedzieliśmy o tym, czy drewniana mucha na ślub to dobry pomysł. W kolejnym artykule skupimy się na niebieskim garniturze z widoczną fakturą, który został wykorzystany do sesji w stylu półformalnym.

Ten garnitur oraz wiele, wiele więcej, jest dostępny w naszej usłudze szycia na miarę. Jeżeli zainteresował Cię temat garnituru na miarę, to koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych salonów! Nasze adresy i numery telefonów są dostępne poniżej.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

  1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
  2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
  3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
  4. Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
  5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
  6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Zdjęcia: Ania Ofierzyńska
Modelka: Violetta Ciolkosz 
Model: Bartosz Jan Leśniak
Suknia ślubna: Cymballa Atelier

Jak się ubrać na wesele? Zobacz wszystkie realizacje >>>

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok