fbpx
FreshMail.pl

GARNITUR ŚLUBNY – CZYM RÓŻNI SIĘ OD CODZIENNEGO? JAK DOPASOWAĆ? JAKIE DOBRAĆ DODATKI?

Kwiecień 26, 2017

HOME Blog Garnitur ślubny – czym różni się od codziennego? Jak dopasować? Jakie dobrać dodatki?

Garnitur ślubny – czym różni się od codziennego? Jak dopasować? Jakie dobrać dodatki?

 

 
Te pytania najczęściej zadają sobie Państwo Młodzi przygotowując się do uroczystości. Ślub to niewątpliwie olbrzymie wydarzenie w życiu Młodej Pary – warto zadbać o to, aby miało odpowiednią oprawę. Wybór garnituru nie powinien być więc kwestią przypadku!

Ten artykuł jest częścią Poradnika Ślubnego, w którym omawiamy oraz pokazujemy 16 gotowych stylizacji służących jako inspiracje w poszukiwaniu idealnego garnituru ślubnego. Bazujemy na naszym 10-letnim doświadczeniu w szyciu garniturów na miarę. Zapraszamy do przeczytania pełnego poradnika tutaj:

PORADNIK ŚLUBNY
 

Jeszcze kilkanaście lat temu temat męskiej mody ślubnej praktycznie w Polsce nie istniał. Nieliczni panowie zwracali baczniejszą uwagę na ten strój, jednak zdecydowana większość po prostu kupowała garnitur, wierząc, że „nowy” jest równoznaczne z „odpowiedni”. Równocześnie oferowane przez pojedyncze salony mody ślubnej garnitury ze świecącego poliestru prezentowały się wyjątkowo źle, a Panowie Młodzi byli bardziej przebrani niż odświętnie ubrani. Dzisiaj wiemy jednak, że garnitur ślubny to wyjątkowy ubiór, któremu należy poświęcić więcej czasu. Jak go wybrać?

Krój – prosty i elegancki!


Oczywiście wszystko zależy od sylwetki Pana Młodego, ale zdecydowanie najlepszym wyborem na ślub są garnitury wizytowe. W przypadku marynarek posiadają one dość wąskie ramiona i rękawy, wysoko podkrojone pachy (co jest niezmiernie istotne podczas tańca – dzięki temu marynarka nie będzie ciągnąć się do góry podczas podnoszenia rąk). Dobrym wyborem są również cięte po skosie klapy (w szpic), obowiązkowy brak kieszeni biletowej oraz odpinane guziki przy makietach.

Spodnie nie powinny być zbyt obcisłe, wersja bez mankietów także będzie lepszym wyborem.

 

Garnitur Ślubny - Buczyński

Garnitur Ślubny - Buczyński Tailoring

Garnitur Ślubny - Buczyński

_MG_9312

Garnitur Ślubny - Buczyński Tailoring

Garnitur Ślubny - Buczyński Tailoring

Garnitur Ślubny - Buczyński Tailoring

Garnitur Ślubny - Buczyński Tailoring

 

 

Faktura i kolor mają znaczenie!


Wybierając garnitur bacznie przyglądajmy się tkaninie – powinna być ona gładka, wysokiej jakości. Jeśli jednak pragniemy niewielkiej odmiany szukajmy delikatnych faktur widocznych na tkaninie. Taki wzór z daleka będzie niewidoczny, natomiast z bliska urozmaici garnitur ślubny. Dzięki temu, że jest on dyskretny, nie obniży on formalności ubioru.
Styliści są jednogłośni: najlepszymi kolorami ślubnych garniturów są granat oraz grafit. Na szczęście oba kolory dają nam wiele możliwości ciekawego doboru dodatków. Dobrym rozwiązaniem może być także tkanina w odcieniu marengo, czyli trochę jaśniejsza niż grafit.

Kolor koszuli powinien być biały – wynika to nie tylko z rodzaju uroczystości, ale i elegancji. Oczywiście jej krój zależny będzie w dużej mierze od naszego gustu oraz rodzaju samego garnituru. Pamiętajmy jednak o tym, aby kołnierzyk był dobrze usztywniony, a sama koszula z wysokiej jakości bawełny – dzięki temu zagniecenia będą tworzyć się znacznie wolniej, a Pan Młody nie spoci się w niej jak w koszuli z tkaniny sztucznej.

Niestety zdarza się, że doradcy w salonach sukien ślubnych sugerują wybór koszuli dla Pana Młodego w kolorze innym niż biały, np. ecru bądź ivory. Ma to mieć na celu rzekomo lepsze kolorystyczne dopasowanie się Pary Młodej podczas ceremonii. W tym miejscu należy podkreślić, że wybór koszuli innej niż biała jest błędem, a Pan Młody w takich kolorach nie wygląda korzystnie oraz elegancko. Aby koszula nie wyglądała przy granatowym garniturze na znoszoną i pożółkłą, należy celować w tkaniny śnieżnobiałe.

 

Koszula - Buczyński Tailoring

Przypinki - Buczyński Tailoring

_MG_8189

_MG_8538

_MG_8536

SONY DSC

Garnitur ślubny z kamizelką czy bez?


To jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas kupna garnituru! Warto przyjrzeć się teorii… i odstępstwom od nich.

Zasadniczo przyjęło się, że do marynarek jednorzędowych w stylizacjach formalnych kamizelka jest wskazana – powinna być wykonana z tego samego materiału co garnitur, a plecy może mieć uszyte z podszewki lub tkaniny zewnętrznej. Zakładając kamizelkę na wesele możemy pozwolić sobie na odpięcie marynarki np. w trakcie uroczystości. Chcąc urozmaicić gładki garnitur możemy zdecydować się na kamizelkę w kratkę czy kontrastowy kolor – z pewnością doda ona szyku i odróżni ubranie Pana Młodego od ubrań spotykanych na co dzień w biurze.

W przypadku znacznie rzadziej wykorzystywanych marynarek dwurzędowych kamizelki nie są wskazane, tu jednak musimy pamiętać o tym, aby marynarka była ciągle zapięta. Garnitur ślubny z marynarką dwurzędową pokazujemy w tym wpisie, za to garnitur ślubny z kamizelką możecie zobaczyć tutaj.

 

_MG_9294

_MG_8904

_MG_8897

_MG_7080

IMG_3831

IMG_3807

 

Jakie błędy mężczyźni popełniają najczęściej podczas wyboru garnituru ślubnego?

 

  • Wybór czarnego garnituru podczas drogi do ołtarza
    Musimy wiedzieć, że kolor czarny zarezerwowany jest wyłącznie dla okazji wieczorowych. Wygląda on najlepiej w świetle sztucznym – przy świetle słonecznym mężczyzna w czarnym garniturze i białej koszuli często wydaje się bardzo blady oraz “grobowy”. Granatowy garnitur ślubny będzie zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ sprawdzi się i przy świetle dziennym, i przy sztucznym.
  • Dobranie złego rozmiaru garnituru
    Nie łudźmy się, że powszechna rozmiarówka będzie wyglądać na nas idealnie – każdy z nas ma inną budowę ciała, inne proporcje. Jeśli jednak faktycznie chcemy kupić gotowy garnitur, koniecznie przymierzmy go i poprośmy o opinię osobę zaufaną czy sprzedawcę. Pamiętajmy, że gotowe ubrania mogą nabrać całkowicie innych proporcji po wykonaniu korekt krawieckich.
  • Połyskujące garnitury
    Nierzadko zdarza się, że panowie wybierają tańsze gotowe garnitury wykonane z poliestru w kolorach srebra lub beżu. Charakteryzują się one “tanim” połyskiem, który na myśl przywodzi tkaniny sztuczne i nienadające się na garnitury. Tkaniny naturalne charakteryzują się bardzo subtelnym połyskiem wynikającym ze sposobu załamywania światła, co bardzo łatwo zaobserwować porównując garnitur z wełny do takiego wykonanego z tkaniny poliestrowej.

 

Modne dodatki to klucz do sukcesu!


Kluczem do eleganckiego wyglądu są dodatki. Podstawą są oczywiście wygodne, eleganckie buty – najczęściej wybierane są oxfordy. Nie mniej ważne są: pasek, poszetka, krawat czy mucha, spinki do mankietów. Wielu panów, ulegając namowom swoich przyszłych małżonek, wybiera dodatki dobrane kolorystyczne do sukni czy kwiatów. Tu zalecamy stanowczość – nasz ślubny strój ma świadczyć o naszej indywidualności i charakterze. 

 _MG_9317

_MG_8922

_MG_8936

_MG_9311

_MG_8870

IMG_4450

IMG_4435

IMG_4130

IMG_4133 2

IMG_4135 2

 

Ten artykuł jest częścią Poradnika Ślubnego, w którym omawiamy oraz pokazujemy 16 gotowych stylizacji służących jako inspiracje w poszukiwaniu idealnego garnituru ślubnego. Bazujemy na naszym 10-letnim doświadczeniu w szyciu garniturów na miarę. Zapraszamy do przeczytania pełnego poradnika tutaj:

PORADNIK ŚLUBNY
 

dwurzedowy-plaszcz-camelowy-dyplomatka-buczynski18 Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl