Garnitur z lnu na lato

W sezonie letnim pojawia się bardzo dużo pytań o garnitury lniane. Mają one w sobie coś pięknego – bardzo casualowy charakter i niezwykle interesującą fakturę, natomiast jest to tkanina zachowująca się w bardzo specyficzny sposób. Wszystko, co warto wiedzieć o lnie!

Noszenie marynarki latem zawsze jest dyskusyjne. Dodajemy kolejną warstwę, których przecież chcemy mieć na sobie jak najmniej. Z jednej strony jednak czasem marynarki są wymagane – na przykład w sytuacjach formalnych – z drugiej, zdarza się przecież, że po prostu mamy ochotę na ubranie jej i wyglądanie bardziej elegancko. Wtedy z pomocą przychodzą tkaniny letnie, takie jak moher oraz len.

Zanim przeczytasz wpis…

W poprzednim wpisie z serii opisywaliśmy moher – tkaninę przewiewną, sprężystą i oddychającą, o delikatnym połysku, z której szyje się garnitury formalne. Krawiectwo miarowe w okresie letnim mocno bazuje na domieszkach moheru, ponieważ zapewnia on niespotykany przy innych tkaninach komfort termiczny. Jest jednak jeszcze jeden materiał, który świetnie sprawdza się latem w stylu nieformalnym – mowa oczywiście o lnie, któremu dzisiaj poświęcimy więcej uwagi.

Czy garnitur lniany to dobry pomysł?

O ile w sytuacjach formalnych marynarki są wymagane (przez co rozchwytywany jest moher), tak w przypadku stylu casualowego często rezygnuje się z górnej części garderoby. Szczególnie latem, kiedy temperatury potrafią dawać się we znaki. Nie oznacza to jednak, że kiedy tylko nadchodzi cieplejsza pora roku należy wszystkie garnitury schować do szafy – jeżeli ktoś nadal chce wyglądać niezobowiązująco, ale nie potrafi rozstać się z marynarką, zamówienie marynarki z lnu jest świetnym pomysłem.

Taka tkanina z wyglądu jest surowa, matowa i ewidentnie kojarzy się z lekkim stylem codziennym. Dodatkowo u wielu producentów tkanin występuje w bardzo ciekawych fakturach oraz kolorach, co pozwala na dopasowanie ubrania maksymalnie pod swoje potrzeby na sezon letni. Pastelowe kolory czy nietuzinkowe kraty to coś, co świetnie wygląda w połączeniu z nieregularną fakturą lnu.

Garnitur z lnu – przewiewność, higroskopijność i gniecenie się

Len jest świetną tkaniną na lato z wielu powodów. Przede wszystkim nawet jeśli materiał jest grubszy, to mimo to każdy podmuch wiatru jest wyczuwalny. Kiedy wybierzemy więc len w jaśniejszym kolorze możemy być pewni, że przy większej temperaturze nadal będziemy czuć się komfortowo – tym bardziej, kiedy wybierzemy ubranie szyte bez podszewki. Dodatkowo len ma bardzo dobre właściwości higroskopijne, co oznacza, że zanim zacznie wyglądać na wilgotny, potrafi wchłonąć bardzo dużo wody.

Len ma też jednak pewną negatywną – nie dla wszystkich! – cechę. Jest to tkanina bardzo podatna na zagniecenia i nie da się ukryć, że regularne prasowanie ubrań lnianych po prostu mija się z celem. Garnitur z lnu, jak widać na zdjęciach, jest również pognieciony i w przypadku tego materiału nie jest to nic dziwnego czy niespotykanego. Na szczęście na takiej tkaninie wszystkie złamania wyglądają na miękkie i mają swój urok. Podkreślają niezobowiązujący charakter ubrania, dzięki czemu jeszcze mocniej obniżamy formalność garnituru. Letnią tkaniną, która się gniecie mniej jest wełniany tropik. Szyliśmy z takiej tkaniny beżowy garnitur damski i wyglądał równie dobrze, ale był jednak trochę bardziej formalny, niż damski garnitur lniany.

Pastelowy len

Lniana jodełka jest świetnym przykładem klasycznego, ponadczasowego materiału na garnitur letni. Jest ona grubsza, więc trochę mniej podatna na zagniecenia, jednak dzięki wyżej wspomnianym właściwościom świetnie sprawdza się latem. Bardzo dobrze łączy się z lekkimi dodatkami w delikatnych odcieniach, tworząc stonowany i niezwykle miły dla oka zestaw.

Ze względu na zagięcia w przypadku lnu dobrze postawić na delikatnie dłuższe nogawki oraz rękawy ubrań. Mają one tendencję do lekkiego podnoszenia się w ciągu dnia, w trakcie użytkowania i z tego powodu zawsze doradzamy pozostawienie delikatnego zapasu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których będziemy odnosić wrażenie, że marynarka lub spodnie nam się „skurczyły”. Len jest tak naprawdę dość trwałą tkaniną, jednak takie zbieganie to zjawisko całkowicie naturalne.

Skontaktuj się z nami!

Szycie na miarę w naszej pracowni zajmuje od 4 do 6 tygodni – spodziewamy się ciepłego września, więc jeśli chcesz mieć swoje ubranie gotowe jeszcze w tym sezonie, koniecznie skontaktuj się z nami! Możesz to zrobić wypełniając poniższy formularz.

Zdjęcia: Adam Ptak

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok