W męskiej szafie jest pewien element garderoby, w którym mężczyzna zawsze wygląda elegancko — koszula. Koszulka z krótkim rękawem czy nawet polówka nie są w stanie dorównać dobrze dopasowanej koszuli, która została uszyta z wysokiej jakości materiału w odpowiedni sposób. Przekonuje się o tym coraz więcej mężczyzn, dzięki czemu w wielu szafach nie znajdują się już tylko koszule formalne, wizytowe, ale również biznesowe czy codzienne, które nie są noszone z przymusu, a dla przyjemności.
Koszule jednak, jako że mają najbliższy kontakt z ciałem, są również podatne na szybkie zużycie. W poniższym artykule pokażemy więc, jak wygląda koszula wysokiej jakości; co możesz zrobić, aby Twoja koszula przetrwała jak najdłużej i co można w koszuli naprawić, kiedy uważasz, że nie ma ratunku.
Jak rozpoznać dobrą koszulę?
Na pierwszy rzut oka nie jest to najłatwiejsze zadanie, tym bardziej przy dzisiejszym wyborze i ilości różnych sklepów. Na pewno musisz wiedzieć, że na jakość koszuli składają się trzy czynniki: wykorzystana tkanina, jakość uszycia oraz projekt samej koszuli. Każdy z nich należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej koszuli dla siebie.
Sprawdzenie materiału — producent bawełny, bawełna egipska
Tkanina na koszulę musi być w 100% bawełniana. Często dopuszcza się małe domieszki elastanu, szczególnie przy koszulach bardziej dopasowanych, jednak w szafie mężczyzny w zdecydowanej większości powinna przeważać bawełna. Oczywiście nie każda tkanina o tym samym składzie będzie zachowywać się tak samo, warto więc zwrócić uwagę na metkę.
Pewnym kultem otoczone są dzisiaj bawełny egipskie — faktycznie są to tkaniny, które zachowują się najlepiej, sama metka z napisem „egipska” jednak nie powie nam zbyt wiele o jakości. Zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za metką tkalni, czyli miejsca, w którym tkanina powstała. Wtedy można poszukać więcej informacji na temat tkanin, można zobaczyć, jakie marki szyją z nich kolekcje, aby mieć lepszy pogląd na całą sytuację. Do najpopularniejszych marek tkaninowych w przypadku koszul należą Soktas, Mileta, Tessitura Monti oraz Albini. Te metki — w szczególności dwie ostatnie — są absolutną gwarancją jakości.
Sprawdzenie wykonania
Wysokiej klasy koszule cechują się wykonaniem z dbałością o każdy najmniejszy detal. Oznacza to, że w dobrej koszuli nie znajdziesz wystających gdzieniegdzie nitek, wszystkie szwy będą bieliźniane (zawinięte do wewnątrz, a nie obszyte i pozostawione sobie), miejsca na fiszbiny pozostaną otwarte, a guziki będą wykonane z perły. Do tego warto spojrzeć na ilość szwów na centymetr ściegu — o ile trudno mówić o pewnej wartości, to jednak musi on być wystarczająco gęsty, najlepiej 5-7 ściegów na centymetr szwu.
Ściegi są najlepiej widoczne przy kołnierzu, trzeba jednak zauważyć, że niekoniecznie jest to dobre miejsce do szukania. Dobrze spasowany kołnierz, wykonany w zaawansowanej technologicznie szwalni, tak naprawdę wcale nie musi być dodatkowo zszyty. Z tego powodu lepiej kierować się innymi detalami.
Projekt koszuli
Koszula, która została zaprojektowana zgodnie z regułami klasycznej, męskiej elegancji, zazwyczaj będzie cechować się wysoką jakością wykonania. Stworzenie ładnego projektu, przetestowanie i wdrożenie go w końcu nie należy do najtańszych i najłatwiejszych — skoro więc wykonawca zainwestował w to pieniądze, nie chciałby zepsuć jakości swojego produktu.
Z tego powodu jeżeli koszula ma ładny, szerszy kołnierzyk, interesujące wykończenie oraz przemyślaną tabelę rozmiarów, warto się nią zainteresować. Jest to pierwszy sygnał, że produkt może być dobrze wykonany i warto sprawdzić kolejne rzeczy, jak na przykład opinię na temat marki oraz wykorzystaną tkaninę. Wreszcie przyjdzie i moment na złożenie zamówienia, które pozwoli na ostateczną weryfikację.
Jak dbać o koszulę wysokiej jakości? Pranie i prasowanie koszul
Kiedy masz już koszulę wysokiej jakości w swojej szafie to z pewnością chcesz, aby „przeżyła” jak najdłużej. W związku z tym musisz nauczyć się o nią odpowiednio dbać, co rozumiemy nie tylko przez noszenie koszuli i uważanie na nią, ale również pranie i prasowanie. Koszula, jako element ubioru będący bardzo blisko ciała, dość często będzie przecież wymagał czyszczenia. Nie zawsze warto oddawać swoje koszule do pralni!
Zaczynając od prania — w przypadku koszul z pewnością nie powinieneś przesadzać z temperaturą. Wielu panów pierze swoje koszule w 30 stopniach, natomiast z naszego doświadczenia górną granicą jest 40 stopni. Obroty są bardziej indywidualną sprawą, jednak nie powinno się przekraczać wartości 600-800. Wtedy masz pewność, że bawełna nie skurczy się i nie zmechaci w procesie prania.
Prasowanie koszul nie powinno sprawić problemu, o ile nie zostawi się żelazka na tkaninie na dłuższy moment. Bawełna wybacza zdecydowanie więcej od wełny, w związku z czym można samodzielnie zajmować się prasowaniem — o ile ma się na to czas. Warto pamiętać, że mocniejsze zagniecenia można delikatnie spryskać wodą, a jeżeli martwisz się o przypalenie materiału, w sklepach znajdziesz specjalne nakładki na żelazka, które będą stanowić warstwę ochronną.
Koszule najłatwiej prasuje się wtedy, kiedy są delikatnie wilgotne. Nie oznacza to jednak, że sucha koszula jest nie do wyprasowania — z pewnością wymaga jednak więcej uwagi. Aby zapewnić sobie jak najmniej zagnieceń do rozprasowania, po praniu warto powiesić koszulę na wieszaku, a po prasowaniu tak też ją przechowywać. Koszule nie wymagają wieszaka z szerokimi ramionami i tak naprawdę nawet druciany wieszak z pralni spełni swój obowiązek.
Naprawa uszkodzonej koszuli
Najbardziej newralgiczne miejsca w koszuli to wnętrze kołnierza, wnętrze mankietów oraz pachy. Dwa pierwsze wycierają się przy regularnym użytkowaniu, ostatnie natomiast często żółknie w zależności od tego, z jakiego antyperspirantu korzystasz. Najlepiej wybrać taki bez alkoholu, który jest przystosowany do noszenia z jasnymi ubraniami. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że plamy się nie pojawią, dobrze jest przed każdym praniem namoczyć pachy i namydlić je specjalnym mydełkiem odplamiającym, jakie znajdziesz w wielu drogeriach bez większego problemu.
W przypadku kołnierza i mankietów spieszymy również uspokoić — jeżeli tkanina w innych miejscach nadal nie nosi śladów użytkowania, to mankiety i kołnierz można wymienić w miejscu, w którym zamawiałeś koszulę. Może wystąpić delikatna różnica w odcieniu, natomiast nie będzie ona znacząca. To małe ustępstwo pozwoli Ci przedłużyć życie swojej koszuli o kolejne sezony, w związku z czym warto wziąć je pod uwagę. Jest to usługa wykonywana zazwyczaj tylko w miejscach, które szyją na miarę — w odzieży gotowej wymiana kołnierza może być problematyczna ze względu na sezonowość tkanin.
W wielu koszulach pojawia się również problem zginających się rogów kołnierza. Aby mu zaradzić, należy wykorzystywać worki fiszbinowe i faktycznie nosić fiszbiny, które pomagają w utrzymaniu kształtu. Trzeba jednak pamiętać, że wyginające się rogi oznaczają zużycie się koszuli i jest to sygnał do wymiany kołnierza.
Jaką koszulę kupić?
Mając powyższe rzeczy na uwadze możesz świadomie zdecydować, gdzie będziesz kupował swoje koszule. Oferta sklepów jest bardzo szeroka, jednak aby ułatwić znalezienie najlepszego rozwiązania, pragniemy podzielić się naszym doświadczeniem i zaprezentować gotowe koszule marki Buczyński.
Pięć modeli, które wchodzą w skład podstawowej kolekcji to absolutne klasyki, dla których każdy mężczyzna znajdzie zastosowanie w swojej szafie. W czterech przypadkach wykorzystaliśmy bawełnę Albini, a w jednym Monti — są to tkaniny markowe i poważane w świecie krawiectwa miarowego. Zależało nam na tym, aby były to bawełny, które dobrze się prasują i noszą się bardzo komfortowo.
Zaprojektowanie takiej koszuli wymagało czasu, jednak nie chcieliśmy wprowadzać do kolekcji produktu, z którego sami nie bylibyśmy zadowoleni. W związku z tym od podstaw stworzyliśmy delikatnie zaokrąglone kołnierze o takiej długości wyłogu, aby mógł on schować się pod klapy marynarki. Są wykończone ozdobnym stębnowaniem AMF. Wszystkie szwy wewnętrzne są szwami bieliźnianymi. Guziki zostały wybite z masy perłowej i mają trzy dziurki zamiast czterech standardowych.
Koszule są dostępne w naszym sklepie internetowym.
Jak dbać o koszule — podsumowanie
Mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić wszystkie aspekty związane z jakością koszul i tym, jak o nie dbać. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji!