Jak dbać o skórzane buty?

Skórzane buty wysokiej jakości mają predyspozycje do długowieczności. Aby jednak wytrzymały jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać – korzystać z kosmetyków, szczotek i prawideł. Dziś pragniemy przybliżyć temat pielęgnacji butów.

Eleganckie, klasyczne buty – kiedy zastanawiamy się nad obuwiem tego typu, od razu na myśl przychodzą buty skórzane. Nie da się ukryć, że jeżeli mówimy o butach do garnituru czy do wełnianych spodni, muszą być one wykonane z wysokiej jakości skóry. Jeżeli zainwestujemy w buty o klasycznym, ponadczasowym fasonie, z pewnością nie będzie problemu z ich wykorzystaniem przez naprawdę długi czas. Wielokrotnie słyszy się przecież o butach służących lata – aby jednak można było podtrzymać tezę o długowieczności należy nie tylko takie obuwie mieć, należy również o nie odpowiednio dbać. No właśnie – jak dbać o skórzane buty?

Kiedy mamy już odpowiedni fason i model buta, z pewnością będziemy nosić go z przyjemnością. Z czasem jednak mogą pojawić się na nim zadrapania, wytarcia czy lekkie uszkodzenia jako wynik nawet nie codziennego, a regularnego użytkowania. Aby im zapobiec lub, w gorszym przypadku, aby je naprawić lub ukryć, warto dowiedzieć się, jak zadbać o skórzane buty. Aby ułatwić renowację napisaliśmy poradnik „Jak dbać o skórzane buty”, z którego można dowiedzieć się, jak i z czego korzystać, jak wyczyścić skórzane buty, jak rozbić skórzane buty oraz jak pozbyć się zaschniętych warstw kremu i wosku. Oczywiście jest to temat rzeka, nie do wyczerpania w jednym artykule – z tego powodu w razie potrzeby nasi doradcy służą pomocą!

Jakie buty nosisz?

Na samym początku należy przyjrzeć się własnym butom. Czy jest to skóra licowana, polerowana, a może zamszowa? Czy podeszwa jest skórzana czy gumowa? Czy sznurówki są woskowane? Z takim kompletem informacji można przystąpić do odpowiedniej renowacji butów. Niektóre kosmetyki będą współgrać tylko z danym rodzajem butów – na przykład, kiedy wykorzystamy krem do butów ze skóry licowej do butów zamszowych, skóra całkowicie straci swój charakter. W przypadku zamszu najlepiej sprawdzą się odpowiednie szczotki i – w ostateczności, do przywrócenia koloru – renowator w sprayu.

Jak wyczyścić skórzane buty? Regularne czyszczenie obuwia

Skóra wysokiej jakości nie będzie sprawiać problemów przy codziennej pielęgnacji. Zamsz wystarczy regularnie szczotkować i to samo tyczy się skóry licowej – regularnie oczyszczane buty z kurzu z pewnością będą wyglądać zdecydowanie lepiej niż takie, którym tej „przyjemności” nie zapewnimy. Skórzane, eleganckie buty są pokrywane warstwą kremów i wosków w trakcie procesu produkcji, często więc wiele zarysowań zniknie już po kilku ruchach szczotki.

Jak dbać o skórzane buty, jeśli sama szczotka nie wystarczy? Wtedy należy pomyśleć o kremie do butów. Kolokwialnie można porównać go do kremu do rąk – odżywia skórę i nawilża ją. W przypadku kosmetyków do butów dodatkowym atutem jest jeszcze zawartość barwnika, który pozwoli na zakrycie wszystkich rys. Buty, w zależności od częstotliwości noszenia, należy kremować raz w tygodniu, przy noszeniu rzadszym – nawet raz w miesiącu.

Po nakremowaniu obuwie wystarczy zostawić na 15 minut, jednak niektórzy pozostawiają je nawet na cały dzień, aby skóra skutecznie wchłonęła krem. Po tym należy buty porządnie wyszczotkować, aby pozbyć się nadmiaru kremu i wyrównać powierzchnię. Dzięki temu skóra również nabierze subtelnego połysku, który z pewnością podniesie walory estetyczne obuwia. Dobra szczotka i krem do butów to odpowiedź na pytanie „jak wyczyścić skórzane buty”.

Jak dbać o skórzane buty – polerowanie butów

Kiedy skórzane buty są nakremowane i wyszczotkowane, delikatnie się błyszczą. Jest to połysk elegancki i subtelny, jednak w sytuacjach wieczorowych można jeszcze tę formalność podnieść poprzez polerowanie butów na wysoki połysk. Do tej czynności używa się wosku, który również odżywia skórę, impregnuję ją oraz wpływa właśnie na moc połysku.

Wosk ma twardszą konsystencję od kremu i z tego powodu wykrusza się z tych części buta, które pracują. Z tego powodu polecamy nakładać maksymalnie jedną warstwę wosku na całą powierzchnię cholewki, aby zaimpregnować skórę, po czym więcej warstw tylko na nosek i ewentualnie piętę buta, aby tam uzyskać wysoki połysk. Wosku powinno nakładać się bardzo małą ilość – należy ją mocno wcierać, po czym pozostawić na pewien czas, aby skóra wchłonęła wosk. Potem wystarczy buta porządnie wyszczotkować, aby osiągnąć efekt polerowania.

Polerowanie na wysoki połysk nie zajmuje bardzo dużo czasu – często mówi się jednak również o tak zwanym lustrzanym połysku, który jest zdecydowanie trudniejszy do osiągnięcia. Wymaga wielu warstw wosku, które będą bardzo mocno wtarte, aby „zapchać” pory skóry. Często do pomocy przy robieniu lustra korzysta się z kropelki wody lub alkoholu, aby odrobinę zmiękczyć kosmetyki. Przy wysokiej jakości skóry zrobienie takiego „lustra” może zająć nawet parę godzin!

Jak poradzić sobie z zaschniętymi warstwami kremu i wosku?

Jak wyczyścić skórzane buty z nadmiaru kremu i wosku? W przypadku, kiedy buty kremujemy i woskujemy od dłuższego czasu i skóra robi się coraz trudniejsza w pielęgnacji, warto odświeżyć je renowatorem lub mydłem do skór. Taki kosmetyk posłuży do zdjęcia nadmiarowych warstw i znów pozwoli na „oddychanie” skóry buta. Po takim działaniu skórzane buty zmatowieją, co pozwoli na rozpoczęcie całego procesu pielęgnacji od początku. Taką kompletną renowację warto przeprowadzić raz na pół roku, przy częstszym korzystaniu z butów – raz na kwartał.

Jak rozbić skórzane buty?

Skóra naturalna rozciąga się, dzięki czemu skórzane buty zawsze warto kupić delikatnie mniejsze. Przy pierwszym przymierzaniu powinno czuć się delikatny ucisk, aby buty po rozejściu nie zdefasonowały się. Z tego powodu często mówimy Klientom, że założenie butów po raz pierwszy na ważną uroczystość nie jest dobrym pomysłem, ponieważ buty nie będą zbyt wygodne i mogą uciskać.

A co, jeżeli buty po kilku noszeniach nadal są za ciasne? Jak rozbić skórzane buty? Czy się rozejdą?Istnieje kilka sposobów – przede wszystkim warto zanieść buty do szewca na profesjonalne rozbijanie. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na rozbicie butów. Jeżeli jednak poszukujemy domowych sposobów, można wykorzystać prawidła. Wystarczy naciągnąć na prawidła skarpety i wsunąć je do butów na dłuższy czas, aby je rozbić. Jeżeli skarpeta będzie wilgotna, przyspieszymy ten proces, natomiast jest to sposób, który może zdefasonować buta. Czy się rozejdą? Pewnie tak, natomiast nie jest to do końca bezpieczna sztuczka.

Jak dbać o skórzane buty – skórzana podeszwa

Buty klasyczne powinny mieć podeszwy wykonane ze skóry. Można je impregnować tłuszczem, jednak nie da się ukryć, że taka podeszwa ściera się. Szczególnie kostka brukowa i chodniki działają na takie podeszwy jak tarki – z tego powodu warto kontrolować stan swoich podeszew i zabierać je na regularne serwisowanie do szewca. Tam możemy podzelować buty – nakleić na nie cienką warstwę gumy, która zapobiegnie dalszemu przecieraniu się skóry i nie dopuści do przedziurawienia podeszwy.

Buty na skórzanych podeszwach są zazwyczaj szyte metodą Goodyear Welted. Oznacza to, że podeszwa jest przyszyta do ramy, tak jak cholewka. Górna i dolna część buta dzięki temu nie jest ze sobą zszyta, co pozwala na wymianę podeszwy i naciągnięcie cholewki na nowo. W przypadku butów szytych na miarę wykonujemy taką usługę – pozwala ona tchnąć w buty drugie życie, tym bardziej, kiedy korzystamy z kosmetyków renomowanych marek.

 

Skórzane buty w salonach Buczyński

W naszych salonach dostępne są buty szyte na miarę w zaprzyjaźnionym zakładzie szewskim. Od niedawna w naszej ofercie jest również obuwie Berwick, które spełnia wymagania obuwia klasycznego i ponadczasowego. Są to buty całkowicie skórzane, szyte metodą Goodyear Welted, i z pewnością przy odpowiednim dbaniu są w stanie posłużyć lata.

Wśród dostępnych modeli znajdą się klasyczne czarne i brązowe oksfordy, mokasyny w kolorze burgundowym oraz czekoladowym jako idealne buty na lato oraz brązowe monki, kwintesencja stylu nieformalnego. Poszerzenie oferty o skórzane buty pozwoliło nam na doprowadzenie do momentu, w którym Klient może się u nas ubrać „od stóp do głów”, nie musząc czekać paru tygodni na uszycie butów. Mówimy tu jednak o klasycznych i ponadczasowych rzeczach – w kwestiach bardziej wyszukanych – i odnośnie ubrań, i odnośnie butów – nadal pozostaje bardzo rozbudowana oferta szycia na miarę w naszych pracowniach.

Do obuwia potrzebne są również kosmetyki – w naszych salonach jest dostępna znana marka Saphir, która posiada kremy, woski, renowatory, szczotki i wiele więcej akcesoriów do butów. Dzięki temu dbanie o skórę jest niezwykle łatwe, ponieważ w cały niezbędnik można zaopatrzyć się w jednym miejscu. Nasi doradcy oczywiście służą również pomocą przy wyborze odpowiednich kolorów oraz radami dotyczącymi renowacji. Powyższy poradnik „Jak dbać o skórzane buty” to tylko wierzchołek góry lodowej – jest to jednak w zupełności wystarczająca wiedza, aby skutecznie zadbać o swoje obuwie.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami przez poniższy formularz – z przyjemnością pomożemy w kwestiach związanych z eleganckim ubiorem. Jeżeli pole „treść” zostanie puste, skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok