Jak nosić marynarkę dwurzędową? Damski garnitur w kratę księcia Walii

W salonach Buczyński zajmujemy się nie tylko męskimi, ale również damskimi ubraniami na miarę. Pokazywaliśmy je już wiele razy — we wpisie o granatowym garniturze dwurzędowym, szarym garniturze w kratę czy sukienko-marynarce, która została zaprojektowana w pracowni przy ulicy Narbutta lata temu. Dziś chcemy zaprezentować kolejne dwa garnitury, które pokazują, że szycie na miarę daje ogromne możliwości. Dwa garnitury w kratę księcia Walii i dwie dwurzędówki — na różnych typach sylwetek!

Krata księcia Walii

Robiąc krótkie wprowadzenie warto przypomnieć, dlaczego krata księcia Walii znajduje się na wielu rozchwytywanych tkaninach — wzór ten jest przecież dość skomplikowany, więc jego użytkowość powinna być przecież ograniczona. Z jednej strony jest w tym trochę racji, z drugiej jednak największą zaletą kraty księcia Walii jest to, że z większej odległości wzór w zasadzie ginie — będzie on zauważalny tylko w przypadku tkanin o dużym kontraście.

Z tego powodu kamizelki ślubne często szyje się z tkaniny właśnie w ten charakterystyczny wzór. Kiedy wybierzesz materiał o mniejszym kontraście, niż dwa przedstawione garnitury, nie będziesz mieć żadnego problemu z połączeniem go z formalnym garniturem ślubnym.

Jak nosić marynarkę dwurzędową?

Wiele naszych Klientek oraz Klientów początkowo nie myśli nawet o szyciu marynarki dwurzędowej. Często mówią o tym, że przecież do takich marynarek trzeba mieć odpowiednią sylwetkę i nie każdy może sobie na nią pozwolić. W tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy, ale nie więcej — w naszej opinii marynarka dwurzędowa może wyglądać równie dobrze na każdym typie sylwetki, o ile zadbamy o kilka ważnych detali.

Oczywiście pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, są proporcje ramion oraz klap. W przypadku marynarek dwurzędowych klapy robi się szersze, niż w jednorzędówkach — stąd też i efekt poszerzenia ramion jest bardziej „wyraźny”. Sam dwurzędowy rozstaw guzików również gra tutaj niemałą rolę i nie można pozostawić go przypadkowi. Dobierając odpowiednio odległości między guzikami możemy dodatkowo wyszczuplić sylwetkę, co zawsze wpływa korzystnie na jej wygląd.

Pamiętać należy również o konstrukcji — taka marynarka, ze względu na założenie materiału potrzebne do jej zapięcia, po rozpięciu będzie wyglądała dość „kwadratowo”. W związku z tym, aby móc jak najmocniej wykorzystać jej wszystkie zalety, marynarka dwurzędowa musi mieć pachę umiejscowioną dość wysoko. Wtedy zapięta marynarka nie będzie „podjeżdżać” do góry przy każdym ruchu ręką.

Mając powyższe cechy na uwadze należy pamiętać, że odpowiadając na pytanie „jak nosić marynarkę dwurzędową” kluczowym elementem jest jednak pewność siebie i świadomość tego, że nie jest to ubranie dla każdego. Marynarka dwurzędowa wygląda najkorzystniej zapięta, w związku z czym może krępować ruchy; do tego, mimo że sama w sobie nie jest bardziej formalna od marynarki jednorzędowej (formalność marynarki zależy od wielu innych czynników), to jednak wygląda się w niej bardziej dostojnie. Przy mocnym dopasowaniu, ze względu na swoją dwurzędową konstrukcję, będzie również widoczne lekkie ciągnięcie się materiału przy guzikach. Jeżeli akceptujesz te rzeczy, nie musisz obawiać się dwurzędowości!

Biznesowy garnitur damski w kratę księcia Walii

Krata księcia Walii w takim wydaniu jest wzorem, który na skali formalności zajmuje miejsce pomiędzy nieformalnymi, szerokimi kratami, a gładkimi wełnami czesankowymi. Dzięki temu tkaniny o takim deseniu perfekcyjnie sprawdzą się jako materiały na garnitury biznesowe. Będą one wyglądały elegancko i ponadczasowo, ale z pewnością nie sprawią wrażenia ubioru wieczorowego i nieadekwatnego do biznesowej okazji.

Garnitur w kratę księcia Walii jest też podatny na dekompletowanie. Szczególnie spodnie — w najbardziej klasycznym wydaniu możesz je połączyć z granatową marynarką, aby uzyskać tak zwany zestaw koordynowany. Mieszanie spodni i marynarek od innych kompletów ubrań pozwoli też zauważalnie wydłużyć życie Twoich ulubionych garniturów.

Jak łączyć wzory?

Ten temat poruszaliśmy już w naszym ostatnim wpisie, warto jednak regularnie przypominać o kilku prostych zasadach — wzory w końcu można ze sobą łączyć, ale trzeba robić to z umiarem. W przypadku takich krat, jakie są widoczne na zdjęciach, warto postawić na całkowicie inne desenie. Jeżeli chciałbyś połączyć krawat, poszetkę czy koszulę w kratę z marynarką czy spodniami tego typu, zestaw zrobiłby się bardzo ciężki i skomplikowany. Działoby się za dużo.

Jeżeli nie jesteś przekonany do łączenia wzorów, warto postawić na klasykę klasyki i dobierać akcesoria z gładkich materiałów. Taki garnitur w końcu i tak mocno zwraca uwagę, tym bardziej że wzór jest i na spodniach, i na marynarce. A jak przecież wszyscy wiemy — często mniej znaczy więcej!

Zdjęcia: Marta Jankowska

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas