Jak nosić smoking? – kompleksowy poradnik black tie

Smoking – ubranie robiące ogromne wrażenie, zwracające uwagę i takie, w którym czujesz się wyjątkowo pewnie. Obecne w każdej części Jamesa Bonda, służące jako perfekcyjny strój imprezowo-wieczorowy. Czy wiesz jak go nosić?

Smoking to ubranie wieczorowe, formalne, ale o charakterze zabawowym. Jest bardzo dobrze opisane wśród zasad klasycznej elegancji i choć jest tych reguł sporo – warto je poznać. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz smoking będzie na tyle uniwersalny, na ile może, oraz ponadczasowy, co pozwoli na zamortyzowanie jego zakupu. Będzie on modny jeszcze przez wiele, wiele lat, tak jak i był modny dziesiątki lat wstecz – co tylko pokazuje, że klasyka obroni się zawsze. Dziś odpowiemy na pytanie „jak nosić smoking”, niezależnie od tego, czy będzie to smoking ślubny, czy imprezowy.

Marynarka smokingowa

Jest to element, na który mamy – wbrew pozorom – największy wpływ. Choć nie ma tutaj tylu możliwości personalizacji, ile w przypadku zwykłych marynarek, to można sobie pozwolić na pewne modyfikacje. Marynarka do smokingu może być wykonana z tkaniny czarnej lub ciemnogranatowej (w przypadku zestawów będących kompletem ze spodniami), lub z tkaniny w innym kolorze, jeżeli jest to aksamit. Taka marynarka wtedy jest uznawana za jeszcze bardziej „imprezową” i z pewnością stanowi interesujące rozwiązanie. Do takiej marynarki spodnie powinny być czarne.

Występują również marynarki w kolorze kości słoniowej (o odcień ciemniejszy niż biel, aby uniknąć zlewania się z koszulą) i jest to część smokingu tropikalnego, charakterystycznego dla ciepłych krajów. Wykorzystanie jej w okresie jesienno-zimowym lub w miejscach, gdzie temperatury są umiarkowane, jest uznawane za stylistyczny błąd. Do takiej marynarki spodnie powinny być czarne.

Jeżeli mówimy o kroju marynarki smokingowej, to również możemy postawić na kilka wariantów. Klapy w smokingu powinny być szalowe (mniej formalne) lub ostre (bardziej formalne), natomiast sam smoking może być jedno- lub dwurzędowy. W obu przypadkach dwa typy klap będą odpowiednie. Marynarka smokingowa ma również te klapy obite jedwabiem czarnym, granatowym lub – w przypadku smokingu tropikalnego – białym. Plecy zgodnie z etykietą nie powinny mieć żadnych rozcięć, kieszenie mogą być tylko listewkowe i wykończone, tak jak w przypadku guzików, tym samym jedwabiem, którym wykończone są klapy. Marynarka smokingowa może mieć butonierkę, natomiast nie musi.

Spodnie smokingowe

W przypadku spodni smokingowych nie ma dużego pola do popisu – powinny być one czarne w przypadku smokingu czarnego lub z marynarką w innym kolorze albo ciemnogranatowe w przypadku smokingu ciemnogranatowego. Dodatkowo nie powinny mieć mankietu, a szew boczny musi zostać ozdobiony lampasem z tego samego jedwabiu, którym są pokrywane klapy.

Takie spodnie powinno nosić się z szelkami, jako że przyjęło się, że nie mogą mieć one szlufek na pasek. Aktualnie częstym rozwiązaniem jest zapięcie tunelowe – w tylną część pasa jest wszywany pasek z tkaniny, a po bokach doszywa się guziczki pozwalające regulować obwód w talii. Stosuje się również klasyczne regulatory przypominające klamry kamizelkowe. Aby spodnie smokingowe wygodnie nosić z szelkami, powinny one mieć wyższy stan.

Kamizelka smokingowa

Kamizelka do smokingu jest ciekawym rozwiązaniem. Nie jest ona wymagana – stanowi alternatywę dla pasa smokingowego, który w przypadku smokingów jednorzędowych jest obowiązkowy. Kamizelka smokingowa różni się krojem od klasycznej kamizelki i, według etykiety, nie powinna mieć również pleców. Dziś, kiedy zasady uległy pewnemu rozluźnieniu, często stosuje się jednak kamizelki smokingowe z plecami, aby zdjęcie marynarki nie odsłaniało koszuli.

Najbardziej klasyczny model kamizelki smokingowej to kamizelka wycięta w „podkowę”, zapinana na trzy guziki. Nie wystaje ona sponad zapiętej marynarki smokingowej, stąd też sprawdza się jako bardziej wyszukany zamiennik pasa smokingowego. Taka kamizelka może mieć również klapy o charakterystycznym, odciętym kształcie, natomiast w większości przypadków szyje się je bez klap. Dziś można również spotkać kamizelki smokingowe dwurzędowe, natomiast jest to rozwiązanie nietuzinkowe i zdecydowanie mniej klasyczne.

Koszula, muszka, pas i buty

Jedynym właściwym akcesorium pod szyją do smokingu jest mucha. Powinna być ona czarna w przypadku każdego smokingu (nawet tropikalnego!), jeżeli jest się uczestnikiem imprezy czy wydarzenia, lub biała – jeżeli jest się członkiem obsługi. Dzięki temu łatwo można odróżnić barmana czy kelnera w trakcie imprezy „black tie”, gdzie wszyscy mężczyźni powinni być ubrani w smokingi.

Koszula uszyta z białej, bawełnianej tkaniny, również może być spersonalizowana. Najbardziej uniwersalnym modelem będzie klasyczna koszula z krytą plisą oraz kołnierzem półwłoskim i mankietami na spinki. Taką koszulę można również wykorzystać do formalnych zestawów z garniturem. Jeżeli jednak planujemy zamówienie koszuli stricte do smokingu, warto rozważyć opcję z guzikami jubilerskimi.

Cztery guziki jubilerskie to standardowe rozwiązanie, natomiast historycznie pojawiały się również koszule z miejscem na jeden guzik. Aby jeszcze bardziej podnieść rangę koszuli, warto pomyśleć o plisowanym froncie. Bardziej formalnej koszuli smokingowej nie da się znaleźć!

Czy kołnierz frakowy sprawdzi się do smokingu?

Panowie zamawiający smokingi regularnie pytają nas, czy do smokingu koszula powinna mieć kołnierz łamany, frakowy. Spieszymy więc z odpowiedzią, że jest to rozwiązanie bardzo archaiczne i kiedyś praktykowane bardzo rzadko, a dziś w zasadzie w ogóle. Taki kołnierz jest odpowiedni tylko przy noszeniu fraka – stąd też wynika i biała mucha, której pas nie odznacza się wokół szyi, na białej tkaninie koszulowej.

Co to jest garnitur smokingowy?

Garnitur smokingowy to klasyczne, garniturowe spodnie połączone z marynarką imitującą marynarkę smokingową. Ma ona klapy pokryte błyszczącym materiałem, ale na tym zazwyczaj podobieństwa do klasycznego smokingu się kończą. Spotyka się modele z dwoma guzikami, z kieszeniami z patkami, z rozcięciami z tyłu, co z pewnością nie jest odpowiednie przy takim ubraniu, jakim jest smoking. Garnitur smokingowy jest „tworem” projektantów próbujących stworzyć smokingi bardziej uniwersalne lub bardziej modowe. Często wynika też z oszczędności, ponieważ marynarkę smokingową można uszyć na wykroju klasycznej marynarki – nie trzeba zmieniać ilości guzików, a klapy wystarczy obić jedwabiem (lub jedwabiopodobnym materiałem), co znacząco obniża koszt produkcji. Nie jesteśmy zwolennikami garniturów smokingowych, ponieważ są one ubraniem, na które nie ma miejsca w klasycznej, męskiej elegancji. Polecane przez nas zestawy formalne, szczególnie ślubne, możesz zobaczyć w tej zakładce.

Jak nosić smoking – smokingi w akcji

Wypożyczenie smokingu – czy to ma sens?

Wypożyczenie smokingu na Sylwestra czy inne wieczorowe uroczystości ma sens, ale musi być odpowiednio przemyślane. Przede wszystkim miejsce, w którym chcemy wypożyczyć smoking musi być specjalistyczne, dzięki czemu ubranie będzie wyglądało tak, jak powinno. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy jest możliwe dokonanie pewnych korekt krawieckich, aby smoking był jak najlepiej dopasowany. Dokładnie kwestię wypożyczenia smokingu w salonach Buczyński omawialiśmy w tym wpisie, a sama wypożyczalnia jest dostępna pod tym linkiem – zapraszamy do lektury!

Szycie na miarę – Warszawa i Poznań

Nasze salony szycia miarowego znajdują się w Warszawie i Poznaniu. Jeżeli rozważasz uszycie smokingu na miarę, koniecznie skontaktuj się z nami – gwarantujemy, że żadne zasady klasycznej, męskiej elegancji nie są nam obce!

Bardzo dziękujemy DRAM Bar – Whisky Explorers Bar za udostępnienie wnętrza do wykonania sesji zdjęciowej.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok