fbpx
FreshMail.pl

JAK NOSIĆ SMOKING? – PRZEWODNIK

Grudzień 22, 2017

HOME Blog Jak nosić smoking? – przewodnik

Jak nosić smoking? – wstęp

Smoking to formalne ubranie, które przeznaczone jest na szczególne okazje. Z pozoru prosty zestaw kilku klasycznych elementów rządzi się niezmiennymi zasadami, które potrafią przysporzyć pewnych trudności. Jednak po zapoznaniu się z jasnymi regułami ubranie to jest banalnie proste i uchroni nas od niezręcznych sytuacji. Jak nosić smoking? Oto krótki przewodnik.

 

Krótka charakterystyka

 

Smoking powinien być wykonany z wełny czesankowej, najlepiej o gramaturze między 250-350 gr.

Marynarka może mieć klapy szalowe lub w szpic (zapożyczone od bardziej formalnego fraka) wykończone czarnym jedwabiem. Tył powinien być gładki, pozbawiony szlicy, kieszenie listewkowe wykończone jedwabiem. Marynarka jest zapinana na jeden guzik. Wszystkie guzki powinny być obciągnięte tkaniną jedwabną. Spodnie nie mają klasycznych szlufek, a szerokość pasa powinna być regulowana na guziki lub sprzączkę. Nogawki charakteryzują się czarnym pojedynczym lampasem – tak jak inne detale również ten element wykonany jest z jedwabiu.

 

Kolor

Najbardziej klasyczne są trzy wersje kolorystyczne. Oczywiście najczęściej spotykanymi są smokingi w kolorze czarnym. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują te uszyte z tkaniny w kolorze granatowym. Wśród nich dominuje bardzo ciemny odcień zwany midnight blue. Trzecią propozycją jest tak zwany smoking tropikalny z jasną marynarką w kolorze białym lub écru i czarnymi spodniami. W pierwszych dwóch wersjach zaleca się, aby klapy marynarek były wykonane z czarnego jedwabiu, natomiast w smokingu tropikalnym najlepszy będzie jedwab w kolorze écru.

 

 

Dodatki

 

Smoking rządzi się swoimi prawami. Aby nie popełnić błędu trzeba się trzymać określonych reguł. Ubranie to nie lubi przesady, im mniej i prościej tym nasz ubiór będzie wyglądał bardziej efektownie.

 

Koszula – obowiązkowo biała z kołnierzem półwłoskim lub typu kent. Najczęstszym błędem jest ubieranie koszuli z łamanym kołnierzem – ten typ jest zarezerwowany wyłącznie do fraka. Plisa powinna być kryta lub zapinana na guziki jubilerskie. Mankiet francuski zapinany na spinki. Front koszuli może być gładki, wykończony plisami lub piką bawełnianą (ma to na celu usztywnienie przedniej części koszuli, ale oprócz tego koszula zyskuje niepowtarzalny charakter).

 

Spinki – najlepszym wyborem będą proste modele o geometrycznym detalu np. okrągłe z czarnym onyxem.

 

Mucha – powinna być wiązana, wykonana z satyny jedwabnej. Noszenie gotowej muszki do smokingu jest nieporozumieniem i porównywalne jest do noszenia krawata na gumkę. Najlepiej by muszka była w ciemnym kolorze. Najlepszym wyborem będzie czerń, ale z powodzeniem można zastosować granat albo burgund.

 

Poszetka – wykonana z białej tkaniny. Może być to len, bawełna lub jedwab. Delikatnie wystająca z brustaszy, złożona w sposób prezydencki (tv fold).

 

Kamizelka – kamizelka do smokingu musi posiadać zdecydowanie większe wycięcie niż jej klasyczna odmiana stosowana w garniturach. Może być wykonana z tej samej tkaniny co smoking lub biała.

 

Buty – obowiązkowo w kolorze czarnym, wykonane ze skóry lakierowanej.

 

Pas smokingowy – zwany inaczej pasem hiszpańskim ma głównie walor estetyczny, ale również zakrywa górną część spodni i koszule poniżej zapięcia guzika. Jest alternatywą dla kamizelki. Pas smokingowy powinien być tego samego koloru co muszka.

 

Szelki – jako, że w smokingu nie nosi się standardowego paska, aby spodnie zawsze były na odpowiedniej pozycji stosujemy szelki. Mogą być białe lub nawiązywać do koloru smokingu. Proponujemy szelki zapinane na guzki, typ na żabki zostawmy do casualowych stylizacji.

 

Kiedy nosić smoking?

Smoking to formalne ubranie wieczorowe. Oznacza to, że powinien być zakładany po godzinie 18:00. Jego kolorystyka jak i wykończenie uwydatniają swoje walory po zmroku. Dopiero w sztucznym świetle widoczne są niuanse, takie jak duże kontrasty między ubraniem a dodatkami oraz połysk jedwabnych detali. Pewnym odstępstwem od klasycznych zasad jest ubranie smokingu na ceremonie zaślubin. Warunkowo, aby podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia, można ubrać smoking, natomiast jest to pewne naruszenie klasycznych zasad, nieakceptowalne przez ortodoksyjnych elegantów.

 

Zapraszamy Państwa serdecznie do naszych salonów w Warszawie i w Poznaniu.

dwurzedowy-plaszcz-camelowy-dyplomatka-buczynski18 Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl