fbpx
FreshMail.pl

JAK SIĘ UBRAĆ DO PRACY? – PORADNIK

Wrzesień 24, 2018

HOME Blog Jak się ubrać do pracy? – poradnik

 

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Ubiór w pracy jest Twoją wizytówką i z pewnością warto o niego zadbać, ponieważ pomaga w wielu aspektach – ułatwia nawiązywanie relacji, budowanie zaufania oraz aury profesjonalizmu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach nie jest to jednak łatwe zadanie – z tego powodu przygotowaliśmy obszerny poradnik „jak się ubrać do pracy”, zawierający praktyczne rady oraz gotowe stylizacje przedstawione na zdjęciach. Wszystkie ubrania zostały uszyte w naszych pracowniach i we wszystkich ubraniach można spotkać naszych doradców, co tylko potwierdza, że garnitur do pracy nie jest dla nas tematem obcym. Zapraszamy do lektury!

Zanim przeczytasz wpis…

Warto zastanowić się nad istotą garnituru do pracy. Jest on nieocenioną pomocą w kontakcie z klientem, ponieważ świadczy o szacunku jakim darzymy drugą osobę. Skoro poświęciliśmy czas, aby dopracować nasz wygląd (co w dzisiejszych czasach nie jest takie oczywiste!), to sprawiamy wrażenie osoby sumiennej i dbającej o wszystkie detale. Co więcej, garnitur biznesowy pomaga również w trakcie rozmowy z przełożonymi z tego samego powodu – każdy ceni sobie szacunek i zaangażowanie pracowników, a noszenie dobrych jakościowo, dopasowanych garniturów to jedna z oznak takiego podejścia.

W przypadku tak osobistej i subiektywnej relacji nie powinno się zostawiać żadnej rzeczy przypadkowi. Musimy być naturalni w zachowaniu i czuć się swobodnie w naszych ubraniach – ten efekt jesteśmy w stanie osiągnąć szyjąc garnitur biznesowy na miarę dzięki wielu możliwościom personalizacji oraz dopasowania kroju. Należy również wziąć pod uwagę kilka wyznaczników takiego garnituru i oswoić się z nimi – jest to kolor, wzór oraz krój. Omówimy je w kolejnych akapitach.

Zanim jednak do tego przejdziemy, przypomnij sobie, jak czujesz się w garniturze. Świat stoi przed Tobą otworem, prawda? Mężczyźni, którzy noszą garnitur do pracy nie tylko czują się pewniej, ale i wyglądają zdecydowanie lepiej. Jesteśmy przekonani, że zaobserwowałeś taki efekt nie raz. Wyprostowana sylwetka i zadbany wygląd to cechy, które z pewnością bardzo mocno pomagają wyjść ze wszystkich sytuacji z tarczą – dają poczucie władzy, a to pomaga w kreowaniu autorytetu. Trzeba jednak robić to świadomie.

Garnitur do pracy – kolor

W świecie biznesu dominują kolory stonowane – szarość oraz granat. Zdecydowana większość odcieni jest dozwolona, a dzięki mnogości tkanin warto wybrać taki kolor, w którym będziesz czuć się najlepiej. Najbardziej uniwersalne będą oczywiście ciemne granaty oraz grafity, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku garniturów letnich pójść o krok dalej i wybrać materiały jaśniejsze. Polecamy głównie wełny o trochę wyższej gramaturze – tkaniny naturalne bardzo dobrze reagują na zagniecenia, a dzięki gramaturze całorocznej nie ma również problemu z efektem „znoszenia” po całym dniu pracy. Taki garnitur, po odwieszeniu w szafie, wróci do pierwotnej formy po jednym dniu!

Garnitur do pracy – krój

Tutaj pole manewru jest zdecydowanie szersze. Krój powinien oczywiście być dopasowany do sylwetki wedle upodobań, natomiast jeżeli chodzi o budowę, to masz pełną dowolność – klapy ostre, proste, marynarka jednorzędowa, dwurzędowa, spodnie na szelki lub pasek, zestaw z kamizelką lub bez… Opcji jest naprawdę wiele i na tym polu garnitur biznesowy można bardzo dobrze spersonalizować.

podstawowe-garnitury-do-pracy-buczynski

Garnitur do pracy – wzór

Kiedy mówimy o wzorach, najbezpieczniejszym wyborem będzie oczywiście jego brak – tkanina gładka, w jednolitym kolorze, ewentualnie o jakiejś fakturze. Dzięki temu materiał będzie mniej połyskliwy, a przez to też obniży się formalność garnituru, stwarzając wrażenie „będącego na swoim miejscu” (nie chcesz przecież, aby pomylono Cię z Panem Młodym ?). Jednak, jeżeli w Twojej szafie już znajdują się garnitury gładkie, pojawiają się nowe opcje – prążki oraz krata. Te wzory muszą być dość subtelne, aby nie przytłaczać klientów, natomiast nie oznacza to, że muszą być całkowicie niewidoczne. W przypadku prążków najlepiej sprawdzą się wzory kredowe, za to jeżeli chodzi o kratę – albo krata windowpane, czyli o szerokim raporcie, albo krata księcia Walii, czyli wzór bardzo wyszukany i dyskretny.

Jak się ubrać do pracy? – przykłady realizacji

Kiedy omówiliśmy już trzy aspekty wyboru najlepszego garnituru do pracy, możemy przejść do przykładów. W ostatnim czasie przygotowaliśmy kilka sesji zdjęciowych z naszymi doradcami oraz stylizacji na manekinach, ponieważ najłatwiej jest pokazać zestawy, a nie o nich opowiadać. Przykłady stylizacji damskich są również dostępne na naszym blogu.

PRZYKŁADY STYLIZACJI DAMSKICH  – ZOBACZ TUTAJ

Granatowy garnitur

Granatowy garnitur biznesowy to podstawa podstaw – fundament, który powinien znaleźć się w każdej męskiej szafie. Nadaje się on nie tylko jako garnitur do pracy, ale również i garnitur formalny, na okazje wieczorowe. Dodatkowo z garniturem szarym tworzy świetne zestawy koordynowane, co w bardzo prosty sposób zwiększa właścicielowi ilość możliwości i kombinacji. Przedstawiony garnitur został połączony z białą koszulą na szpilkę oraz krawatem w mikrowzór.

WPIS Z GRANATOWYM GARNITUREM Z MOHERU  – ZOBACZ TUTAJ

Taki zestaw obroni się z pewnością nie tylko jako garnitur biznesowy, ale – co ciekawe – również jako garnitur ślubny! Koszula ze szpilką faktycznie nie będzie czymś, w czym każdy będzie czuł się dobrze i swobodnie, natomiast w tym zestawie bez problemu można wymienić ją na dowolną białą lub błękitną. To również pokazuje, że granatowy garnitur jest niezwykle uniwersalny. W powyższych zdjęciach wykorzystaliśmy również szarą kamizelkę, aby dodatkowo urozmaicić zestaw – dla niektórych granatowy garnitur do pracy jest zbyt sztampowy i nudny, chcieliśmy więc odrobinę go urozmaicić.

GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY Z SZARĄ KAMIZELKĄ  – ZOBACZ TUTAJ

Wersja trzyczęściowa granatowego garnituru również jest czymś, nad czym warto się zastanowić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dodanie kamizelki podniesie formalność i z pewnością będzie zwracać uwagę. Nie zawsze jest to efekt przez nas pożądany, jednak w momencie, w którym klasyczny granatowy garnitur do pracy jest dla nas czymś nieodpowiednim, dodanie kamizelki z tej samej tkaniny potrafi tchnąć w niego drugie życie.

PEŁNY WPIS Z GRANATOWYM GARNITUREM Z KAMIZELKĄ  – ZOBACZ TUTAJ

Szary garnitur

Szary garnitur do pracy jest wyborem bezpiecznym. W przypadku takiego ubrania dużą rolę odgrywają dobrane dodatki, to jest koszula, poszetka, krawat i buty. Szary garnitur biznesowy stanowi świetne tło i nawet, kiedy jego krój jest bardzo nowoczesny, nie przytłacza właściciela. Dzięki temu, wraz z garniturem granatowym, stanowi świetną bazę, którą można rotować w udany sposób. Na zdjęciach pokazujemy szary garnitur, który swoją unikatowość podkreśla właśnie przez krój.

PEŁNY WPIS Z SZARYM GARNITUREM BIZNESOWYM  – ZOBACZ TUTAJ

Taki zestaw bez problemu można wykorzystać w dni robocze jako garnitur do pracy, ponieważ stanowi on świetne tło. Nie odwraca uwagi od twarzy noszącego i nie przykuwa wzroku. Wprawny obserwator bez problemu zauważy jednak, że jest to ubranie wyszukane i przemyślane. Szersza klapa otwarta, barchetta, kieszenie po delikatnym skosie i kontrastujące guziki to detale, na które z pewnością warto poświęcić chwilę czasu. Dodatkowo, ciemny odcień szarości bez problemu łączy się ze wszystkimi dodatkami – może więc stanowić świetną bazę biznesowej szafy. A jeżeli taki kolor jest za ciemny, można pomyśleć o jaśniejszym odpowiedniku.

Tkanina jest dość zachowawcza – szara, matowa wełna o jaśniejszym odcieniu i deseniu widocznym dopiero z bliska – jednak sam fason od razu przywodzi na myśl szycie miarowe. Mamy tutaj szerokie klapy w szpic, kieszeń piersiową wykrojoną po łuku, spodnie z zakładką oraz dwurzędową kamizelkę, która przydaje się szczególnie przy okazjach wymagających większej powagi i profesjonalizmu. Mimo tych wszystkich elementów garnitur nie jest krzykliwy, dodatkowo tonuje go błękitna koszula, krawat w mikrowzór w ciemnej barwie i czarne buty. Perfekcyjny garnitur do pracy? Tak naprawdę jeden z wielu.

PEŁNY WPIS Z SZARYM GARNITUREM Z KAMIZELKĄ  – ZOBACZ TUTAJ

Flanelowy powersuit

Flanelowy powersuit to garnitur biznesowy, którym powinien zainteresować się każdy mężczyzna posiadający garnitur granatowy oraz szary. W tym wypadku na korzyść działają skojarzenia, ale tylko jeżeli ubranie jest dobrze dopasowane – garnitur w prążki przywodzi na myśl bowiem Wall Street i świat wielkich pieniędzy, a co za tym idzie, powagę i aurę pewności siebie. Kiedyś takie garnitury musiały mieć mocno zabudowane ramiona, aby górować nad kontrahentem, dzisiaj jednak odchodzi się od takiej formy i dostosowuje garnitur bardziej do sylwetki.

Flanelowy powersuit przedstawiony na zdjęciach to klasyczny przykład garnituru do pracy – jednorzędowy z klapą frakową i klasycznymi, zwężanymi ku dołowi spodniami. Jest takie powiedzenie: „mniej znaczy więcej”, i ono bardzo dobrze oddaje to, co w tym wypadku chcieliśmy uzyskać. Sama tkanina już zwraca na siebie uwagę, dodając do tego szerokie klapy otrzymujemy naprawdę ciekawy zestaw, który z pewnością obroni się w każdej sytuacji biznesowej wymagającej eleganckiego stroju.

PEŁNY WPIS Z FLANELOWYM GARNITUREM W PRĄŻKI – ZOBACZ TUTAJ

Dwurzędowy powersuit

W przeciwieństwie do poprzedniego garnituru w prążki, ten został zaprojektowany tak, aby imponować. Jest dwurzędowy, co już samo w sobie zwraca uwagę, dodatkowo został uszyty na niezwykle lekkiej, włoskiej konstrukcji – bez wypełnień w ramionach, bez podszewki i z cieńszą warstwą płótna na froncie. Dzięki temu marynarka jest niezwykle lekka oraz przewiewna, a są to niezwykle pożądane cechy w przypadku garniturów na lato. Dzięki takim rozwiązaniom bez problemu można wyglądać elegancko również na spotkaniach biznesowych latem, kiedy temperatura mocniej daje się we znaki.

Tkanina, którą wybraliśmy do tego projektu to włoska Loro Piana o dość niskiej gramaturze. Faktycznie nie będzie się ona układać tak, jak wełny cięższe, natomiast dzięki zastosowaniu lżejszej tkaniny zwiększyliśmy również komfort termiczny. Coś kosztem czegoś – w tym wypadku jest to jednak bilans zdecydowanie na plus, ponieważ dzięki temu nie ograniczamy się z garniturami tylko do sezonów jesiennych, zimowych czy wczesnowiosennych. Przy ponad 30 stopniach niestety w każdej dodatkowej warstwie będzie nam ciepło, dzięki odpowiednim rozwiązaniom jednak możemy maksymalnie ograniczyć uczucie dyskomfortu. Wybierając koszulę z lżejszej bawełny oraz marynarkę bez konstrukcji zapewniamy sobie niezbędne minimum.

PEŁNY WPIS Z GARNITUREM DWURZĘDOWYM W PRĄŻKI – ZOBACZ TUTAJ

Garnitur w kratę windowpane

Taki garnitur do pracy to ukłon w stronę tych, którzy nie przepadają za prążkami i również woleliby nie decydować się na kolejny gładki garnitur. Krata o szerokim raporcie (rozstawie wzoru) jest pod tym względem świetnym wyborem, ponieważ jest niezwykle stylowa, a nie odwraca uwagi od noszącego. Często mówi się, że krata nadaje się tylko w przypadku ubrań nieformalnych, uważamy jednak, że wcale tak nie jest – co zresztą widać bardzo dobrze w poniższej realizacji.

Stonowany kolor i klapy w szpic bardzo dobrze podkreślają charakter tego garnituru, dzięki czemu nikt nie pomyli go z weekendową realizacją. Klucz jest w tym, że przy w miarę nieformalnej tkaninie wybraliśmy jak najbardziej klasyczny krój, dzięki czemu ubranie wywołuje zamierzony efekt. Taką marynarkę można również bardzo skutecznie połączyć z szarymi spodniami, dzięki czemu posiadając dwa garnitury do pracy – uzyskujemy dodatkowe zestawy.

Szary dwurzędowy garnitur w kratę windowpane

Wracając do tematu garnituru w kratę, tutaj prezentujemy wzór w pełnej okazałości. Jak widać jest on bardzo dyskretny, dzięki czemu unika się nawiązań do „kraty roboczej” lub weekendowej. Co jest też ważne (a nie takie oczywiste w przypadku garniturów, które szyjemy do pracy), marynarkę z takiego zestawu bez problemu wykorzystasz również w stylizacjach casualowych dzięki fakturze materiału. Ubranie z takiej tkaniny będzie wyglądać świetnie z jeansami, które z pewnością masz już w szafie.

Krój tego garnituru jest bardziej modowy – nie da się ukryć, że na zdjęciach jest jeden z naszych doradców ? – natomiast w przypadku szycia na miarę wprowadzenie dowolnych modyfikacji jest jak najbardziej możliwe. Dzięki temu moglibyśmy wydłużyć marynarkę i poszerzyć klapy, aby cały zestaw wyglądał bardziej klasycznie. Kiedy jednak ktoś ma już kilka garniturów w swojej szafie, może sobie pozwolić na dowolne kombinacje. Wszystko też zależy od branży, po której się poruszamy. W naszych salonach wymagane jest od nas inne podejście i często klasyczne ubrania wydają się Klientom po prostu nudne.

PEŁNY WPIS Z DWURZĘDOWYM GARNITUREM W KRATĘ WINDOWPANE – ZOBACZ TUTAJ

Dodatki

Odpowiadając na pytanie „jak się ubrać do pracy” nie możemy nie wspomnieć o dodatkach. Mając już wiedzę na temat garniturów (chociaż to też temat rzeka – pokazaliśmy jednak najpopularniejsze rozwiązania) możesz świadomie dobierać dodatki, aby w wyszukany i nienachalny sposób komplementować swój wizerunek. Jest to zdecydowanie prostsze, niż się wydaje – wystarczy bowiem kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Jak to rozumieć?

Koszule powinny być albo gładkie, albo w bardzo delikatne wzory, aby nie odwracać uwagi od twarzy. Najlepiej oczywiście sprawdzą się takie kolory jak biel, błękit lub jasny róż, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w luźniejsze dni wybrał koszulę np. w granatową kratę. Prążki warto zachować tylko do łączenia z bardziej formalnymi zestawami, ponieważ tak jak w przypadku garnituru do pracy – kojarzą się mocno z biznesem.

Krawaty i poszetki

Krawaty i poszetki teoretycznie pozostawiają spore pole manewru, natomiast najlepiej też postawić na prostotę. Aby uzyskać najlepszy efekt, dobierz krawat, który mocno kontrastuje z koszulą – w kolorze granatu, burgundu albo butelkowej zieleni. Może on mieć mikrowzór; z pewnością będzie to stanowić miłe urozmaicenie. W przypadku poszetki pozostalibyśmy przy białej, złożonej po prezydencku (w cienki pasek wystający znad kieszeni marynarki), ponieważ jest ona dodatkiem pasującym do każdego ubioru i w świecie, w którym raczej poszetek się nie nosi, już będzie wysyłać pewien komunikat – „dobrałem swój strój świadomie i dobrze się w nim czuję”. I właśnie o to nam chodzi!

Warto zastanowić się jednak nad butami, ponieważ będzie pasować sporo modeli. Najbardziej formalne z pewnością będą czarne oksfordy, jednak w wielu sytuacjach biznesowych można sobie pozwolić na kolor brązowy, burgundowy czy granatowy. Z pewnością monki, czyli buty z klamrą, bedą typem obuwia, które zwraca uwagę, jednak może też stanowić świetny temat do rozpoczęcia rozmowy w przerwie pomiędzy spotkaniami. Jedyne, czego radzimy unikać, to mocno nieformalnych fasonów w stylu derbów z ozdobnymi dziurkami (ażurowaniem), ponieważ w środowisku ludzi świadomych swojego stylu są to już buty casualowe, codzienne.

Jak się ubrać do pracy – podsumowanie

Jak widzisz, posiadamy ogromną wiedzę na temat męskiego ubioru. W tym poradniku postaraliśmy się kompleksowo przedstawić nasze pomysły na ubiór do pracy, jednak w przypadku każdego Klienta staramy się być kreatywni ?W naszych pracowniach poza dopasowaniem do sylwetki dopasowujemy również ubranie do charakteru – często rozmawiamy z Klientem na temat tego, w czym czuje się dobrze i pewnie i szukamy takich tkanin i krojów, które pomogą te odczucia jeszcze wzmocnić. Możesz się o tym przekonać sam, wysyłając nam wiadomość korzystając z poniższego formularza. Jeżeli zostawisz treść pustą, zadzwonimy do Ciebie w wolnej chwili!

Szanujemy prywatność i dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych. Wysyłając do nas wiadomość zgadzasz się na to, abyśmy przetwarzali je w sposób niezbędny do zrealizowania usługi, w tym wypadku odpowiedzi na wiadomość lub kontaktu telefonicznego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Jeżeli Ty wolisz zadzwonić do nas – nie ma problemu! Skontaktuj się z najbliższym salonem: Mokotów (795 120 553), Śródmieście (604 409 066), Poznań (664 343 606).

dwurzedowy-plaszcz-camelowy-dyplomatka-buczynski18 Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl