Jak się ubrać na ślub lub jak się ubrać na wesele – to pytanie zadaje sobie wielu Panów Młodych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu i tego dnia każdy chciałby wyglądać wyjątkowo. Wybór odpowiedniego ubrania to jedna z najistotniejszych decyzji przy planowaniu uroczystości zaślubin. Strój powinien być szykowny i nienaganny, tak aby nikt z gości nie miał wątpliwości, kto jest głównym bohaterem tego wydarzenia. Chcąc ułatwić dokonanie prawidłowego wyboru, przygotowaliśmy poradnik ślubny dedykowany Młodej Parze.
Odpowiedni strój jest gwarancją dobrego samopoczucia, dlatego na wstępie warto zastanowić się nad jego charakterem. Ubranie powinno pasować do temperamentu mężczyzny, a także oprawy całej uroczystości. Poszukując stylizacji dla Pana Młodego możemy wybierać wśród zestawów o różnym stopniu formalności. Poniżej prezentujemy najważniejsze propozycje, które pomogą Państwu w podjęciu decyzji i zainspirują do stworzenia odpowiedniego kompletu.
Garnitur ślubny z kamizelką
Aby garnitur ślubny mógł być jak najbardziej uniwersalny, powinno się wybrać tkaninę w kolorze granatowym lub szarym. Ubrania w tych kolorach są idealną bazą do stworzenia udanej stylizacji! Jest to rozwiązanie praktyczne, gdyż garnitury granatowe bądź szare z powodzeniem będą służyć w przyszłości, podczas innych wydarzeń. Klasycznym, a jednocześnie najlepszym wyborem jest marynarka zapinana na dwa guziki, z klapami otwartymi lub w szpic. Forma szpiczastych klap nawiązuje do tradycyjnych i bardzo eleganckich ubrań wieczorowych, takich jak smoking czy frak. Kompletując odpowiednią kreację można się ograniczyć do garnituru dwuczęściowego, jednak ze względu na podniosły charakter wydarzenia, rekomendujemy zestawy trzyczęściowe.
Kamizelka do garnituru ślubnego sprawia, że ubranie zyskuje bardziej formalny charakter, a także daje możliwość zdjęcia marynarki w trakcie imprezy weselnej, kiedy pojawi się taka potrzeba. Takie rozwiązanie dodaje komfortu, a Pan Młody nadal wygląda elegancko i schludnie. Ten element garderoby może być wykonany z tego samego materiału co reszta ubrania, jednak ciekawszą możliwością będzie zastosowanie kamizelki z tkaniny o innym wzorze i/lub kolorze. Kontrast sprawia, że całość wygląda wyraziście i niebanalnie. Decydując o materiale na kamizelkę, w przypadku granatowego garnituru ślubnego, warto zainteresować się odcieniami szarości. Prócz gładkich propozycji polecamy różnego rodzaju kraty. Najcześciej wybieranym krojem kamizelki jest jednorzędowa, zapinana na pięć guzików. Wariantem, który ostatnio zyskuje popularność jest krój dwurzędowy z klapami szalowymi – wygląda dostojniej. Uszycie takiego kompletu to świetna inwestycja – nie tylko zyskujemy elegancki zestaw na ślub, ale też ubranie, które będzie nam służyć przez lata.
ZOBACZ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ GARNITURU ŚLUBNEGO Z KAMIZELKĄ TUTAJ
Dwurzędowy garnitur ślubny
Kiedy Klient pyta nas jak się ubrać na ślub, aby wyróżniać się na tle gości, a jednocześnie nie rezygnować z granatowego garnituru, często polecanym ubraniem jest garnitur z dwurzędową marynarką, który od kilku lat przeżywa swój renesans. Dwurzędówka jest uważana za bardziej formalną, ale oczywiście wszystko zależy od wybranej tkaniny. Jest to rozwiazanie dla Panów, którzy poszukują czegoś ponadczasowego, a jednocześnie rzadko spotykanego przy tego typu okazjach. Tak jak w przypadku garnituru jednorzędowego, najbardziej odpowiednim kolorem jest granat lub grafit.
ZOBACZ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ GARNITURU ŚLUBNEGO Z MARYNARKĄ DWURZĘDOWĄ TUTAJ
Od czasu publikacji tego wpisu wykonaliśmy jeszcze jedną, ślubną sesję zdjęciową. Zobaczysz ją tutaj.
Smoking ślubny
Najbardziej formalne ubranie zaraz po fraku to smoking, którego przeznaczeniem są wieczorowe okazje – bez niego nasz poradnik ślubny byłby niekompletny. Według kanonów powinien być noszony po godzinie 18:00, jednak z uwagi na uroczysty charakter ceremonii można na tę zasadę przymknąć oko. Smoking ślubny polecamy szczególnie, kiedy wesele ma wytworną oprawę, a suknia Panny Młodej jest bardzo szykowna. Smokingi mogą być uszyte w różnym kroju – jednorzędowe, dwurzędowe z klapami w szpic lub szalowymi (nigdy otwartymi). Jeżeli dla Pana Młodego garnitur ślubny jest zbyt popularny, wybór smokingu na ślub to idealne rozwiązanie.
Podstawowe kolory smokingu ślubnego to czerń, granat oraz écru (smoking tropikalny). Ekstrawagancką propozycją będą inne, mniej formalne kolory marynarek, tkaniny strukturalne czy aksamitne. Wspólną cechą tych ubrań są jedwabne wykończenia (klapy, kieszenie listewkowe, guziki, lampas). Połyskujące elementy nadają całości niezwykłego szyku. Smoking, mimo że składa się z kilku prostych elementów rządzi się swoimi prawami. Kompleksowy poradnik na temat smokingu oraz 5 typów smokingów możecie zobaczyć pod tym linkiem.
Warto mieć na uwadze, że smoking, czysto teoretycznie, powinien być noszony tylko wieczorem. W związku z tym jest to lepsza odpowiedź na pytanie „jak się ubrać na wesele” niż „jak się ubrać na ślub”.
Od czasu publikacji tego artykułu zrobiliśmy jeszcze jedną sesję zdjęciową smokingu ślubnego. Zobacz ją tutaj.
Jaskółka lub żakiet
Żakiet, jako ubiór na ślub, jest ubraniem bardzo wyjątkowym. Składa się z czarnej, grafitowej lub ciemnogranatowej przedłużonej marynarki, która jest zapinana na jeden guzik i posiada klapy w szpic. Do niej zakładamy kontrastujące, jaśniejsze spodnie – najczęściej są to szare spodnie sztuczkowe, czyli w delikatne prążki. Niezbędnym elementem jest również kamizelka jedno lub dwurzędowa. Jej kolorystyka może być różna – od czerni przez odcienie grafitu i szarości do beżu i błękitu. Do takiego zestawu ubieramy obowiązkowo krawat. Żakiet nosimy wyłącznie za dnia i należy pamiętać, że jest to najbardziej formalne ubranie dzienne. Wieczorem według zwyczaju powinniśmy przebrać się w smoking lub frak, jednak tak jak w przypadku tego drugiego, ceremonia ślubna może być pewnym wyjątkiem. Poradnik i wszystkie niezbędne informacje na temat jaskółki męskiej znajdziecie w tym wpisie.
Garnitur ślubny w kratę
W przypadku mniej formalnego wesela – np. w stylu rustykalnym lub boho – można pomyśleć o garniturze w kratę; o czymś nieoczywistym, mniej formalnym i łatwym do zdekompletowania. Takie rozwiązanie daje zdecydowanie więcej swobody niż wszystkie inne, wyżej wymienione opcje. Na poniższych zdjęciach pokazujemy szary garnitur w dyskretną kratę księcia Walii, dodatkowo przetykaną widocznym i szerokim fioletowym przeplotem. Takie ubranie można łatwo wykorzystać w przypadku innych imprez, dobierając inne spodnie lub marynarkę; można je połączyć z inną koszulą, krawatem czy mniej formalną muchą i zawsze będzie wyglądało bardzo dobrze.
ZOBACZ SESJĘ Z GARNITUREM W KRATĘ TUTAJ
Od czasu publikacji tego artykułu zrobiliśmy nowe sesje zdjęciowe garniturów w kratę. Zobacz je tutaj: zielony garnitur ślubny, zielonoszary garnitur ślubny, brązowy garnitur ślubny.
Jak się ubrać na ślub – dodatki
Odpowiedź na pytanie „jak się ubrać a ślub” nie zawiera się tylko w wyborze odpowiedniego garnituru. Wyjątkowe okazje wymagają odpowiedniej dbałości o cały wygląd. Stosowny ubiór to podstawa, jednak równie ważne są dodatki, które są dopełnieniem stylizacji. Odpowiedni ich dobór nadaje uroczystego charakteru – nimi zajmiemy się w dalszej części poradnika ślubnego.
Krawat czy mucha do ślubu?
Kluczowymi dodatkami są te, które znajdują się najbliżej twarzy. Kiedy decydujemy się na żakiet lub smoking, nie ma mowy o błędzie – w przypadku smokingu jest to mucha, a żakietu krawat. Decydując się na garnitur ślubny mamy większe pole manewru. Najczęstszym wyborem jest krawat, jednak w ostatnich latach popularność zyskały muchy. W obu przypadkach, jeśli chodzi o kolorystykę są stosowane dwie szkoły. Pierwsza preferuje jasne, pastelowe barwy, które mają się różnić od tych spotykanych na co dzień – takie zestawienia wyglądają subtelnie i świeżo.
Druga szkoła jest bardziej klasyczna i wywodzi się z zasady, że im ciemniejszy kolor, tym stylizacja jest bardziej formalna. Tutaj najczęściej proponowane są ciemne kolory takie jak granat, burgund i grafit. Materiał może być gładki lub posiadać wzór – kropki, paisley, prążek czy wzory kwiatowe. Wyjątkiem są muchy zakładane do smokingu, tutaj niemal obowiązkowym wyborem jest kolor czarny – nawiązujący do jedwabnych wykończeń.
Kiedy decydujemy się na muchę, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Odpowiednim wyborem będzie mucha wiązana, wykonana z jedwabiu. Ważny jest jej kształt oraz rozmiar, dobrany do wielkości twarzy. Krawat optycznie wydłuża i wyszczupla sylwetkę, co jest jego ogromną zaletą. Zalecana szerokość to 8-9 cm (już dawno zrezygnowano z noszenia wąskich krawatów typu „śledź”), która ma korespondować z rozmiarem klap marynarki. Odpowiadając na pytanie „jak ubrać się na ślub” należy wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione opcje.
Koszula do ślubu
Najbardziej eleganckim kolorem koszuli jest biel, dlatego wszelkie inne barwy nie nadają się na tak podniosłą okazję. Przy wyborze koloru koszuli nie powinniśmy sugerować się odcieniem sukni Panny Młodej – koszula écru w towarzystwie ciemnej marynarki wygląda na znoszoną lub niedopraną i jest to efekt, którego chcielibyśmy uniknąć. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że prawdopodobnie goście będą mieli koszule białe i w ich towarzystwie koszula w kolorze złamanej bieli będzie niestety odstawać.
Doskonałym wyborem będzie koszula z kołnierzem półwłoskim, który sprawdzi się niezależnie od tego czy później wybierzemy muchę czy krawat. Klasyczną i najlepszą wersją mankietów będą oczywiście francuskie, czyli zapinane na spinki. Front koszuli powinien być gładki – w przypadku krawata, natomiast gdy planujemy założyć muchę wybieramy plisę krytą, czyli bez widocznych guzików. Podczas zastanawiania się, jak się ubrać na ślub, warto pomyśleć o zaopatrzenie się w drugą, zapasową koszulę – możemy przez to uniknąć niepotrzebnego stresu w kłopotliwej sytuacji.
Poszetka do ślubu
Uważana za dopełnienie każdej stylizacji. Właściwym wyborem będzie poszetka w kolorze białym, wykonana z lnu, bawełny lub jedwabiu. Jej krawędzie powinny być estetycznie, ręcznie obszyte. Jest wiele możliwości ułożenia jej w brustaszy, jednak najlepszą propozycją będzie tzw. tv fold. Subtelnie wystająca, prosto złożona poszetka wygląda najbardziej elegancko. Wszelkie zestawy poszetka + krawat, poszetka + mucha wykonanych z dokładnie takich samych tkanin są nieakceptowalne.
Ślubne spinki do mankietów
Ślubne spinki do mankietów są swojego rodzaju biżuterią dla Pana Młodego. Dobrze sprawdzą się szczególnie te z wykończeniem z masy perłowej lub czarnego onyksu. Wybierając spinki należy zwrócić uwagę na pozostałe dodatki takie jak: obrączka, koperta zegarka i klamra paska. Kolorystyka tych elementów powinna być spójna.
Buty do garnituru ślubnego
Wybór obuwia to bardzo istotna kwestia. Buty do garnituru ślubnego nie tylko powinny być eleganckie, ale również wygodne – Pan Młody spędzi w nich przecież całą ceremonię oraz późniejsze wesele. Najlepszą decyzją będzie uszycie ich na miarę. Pierwszorzędnym wyborem będą buty z czarnej skóry licowej. Jest to najbardziej wskazany wybór, uwzględniający dostojny charakter imprezy. Jeżeli chcemy złamać tę zasadę proponujemy wybór butów wykonanych ze skóry w innych odcieniach – burgund lub czekoladowy brąz. Radzimy unikać jasnych kolorów. Wsród dostępnych typów obuwia najbardziej formalne będą te z zamkniętą przyszwą – np. oxfordy (wiedenki) lub lotniki. W przypadku smokingu ślubnego właściwym wyborem będzie obuwie wykonane ze skóry lakierowanej – „lakierki” lub eskarpiny. Należy też zwrócić uwagę na podeszwę, która obowiązkowo powinna być skórzana, a nie gumowa.
Skarpety
Naturalnym wyborem będą skarpety w kolorze garnituru lub butów. Najbardziej komfortowe, a zarazem eleganckie będą te z cienkiej bawełny z delikatnym połyskiem lub jedwabiu. Panom, którzy chcą się wyróżnić, proponujemy by skoordynować je z innymi elementami garderoby np. krawatem czy muchą. Ważna jest odpowiednia długość skarpet – niedopuszczalne jest, kiedy widać choćby fragment łydki.
Zegarek
Jeżeli decydujemy się na założenie zegarka, to trzymajmy się tylko klasycznych wzorów. Koperta powinna być płaska i mieścić się pod mankietem koszuli. Odradzamy modele przesadnie zdobione, sportowe oraz te o grubych kopertach. Nie poleca się również zegarków z bransoletą.
Kwiat w butonierce
Dawniej był to niezwykle popularny męski dodatek, dziś najczęściej jest wykorzystywany podczas ślubów czy bali. Kwiat wkładamy do butonierki, czyli dziurki znajdującej się w lewej klapie marynarki. Do prawidłowego umieszczenia kwiatu pomocna będzie pętelka, która powinna być pod klapą. Najlepszym wyborem jest goździk w kolorze białym lub czerwonym. Inne kwiaty, również odpowiednie na tę okazję to róża, gardenia czy chaber. Zdecydowanie odradzamy wszelkiego rodzaju korsarze.
Bukieciki, które są dzisiaj bardzo popularne, nie będą dobrym rozwiązaniem. Bardzo dociążają sylwetkę i mocno odwracają uwagę od twarzy, a do tego często ich przypięcie jest dość problematyczne. Pojedynczy goździk zmieści się bez problemu w butonierce, natomiast bukiecik może uszkodzić klapę, jeżeli będzie przypinany agrafką. Szczególnie odradzamy również przypinanie bukiecika do brustaszy, czyli kieszeni na piersi marynarki – to miejsce jest zarezerwowane tylko na poszetkę.
Pasek czy szelki do ślubu?
Kwestia jest mocno subiektywna i zależy głównie od spodni. Jeżeli spodnie mają średni lub niski stan i mają szlufki, wtedy nie można zdecydować się na nic innego niż skórzany pasek do spodni. Powinien on korespondować z kolorem reszty akcesoriów skórzanych – w najbardziej formalnej opcji pasek również powinien być czarny. Paski do ślubu muszą mieć dyskretne klamry i najlepiej, jakby ich szerokość wynosiła ok. 3,5cm.
Spodnie z wyższym stanem, bez szlufek, można założyć również z szelkami. Polecamy to rozwiązanie dla wszystkich Panów, niezależnie od upodobań – przede wszystkim spodnie założone z szelkami zawsze trzymają się dokładnie w tym samym miejscu, co pozwala na idealne dobranie długości nogawki. Poza tym spodnie na szelki mogą być trochę luźniejsze, a więc po całym dniu noszenia są tak samo wygodne, jak na początku. Szelki na ślub powinny być zapinane na guziki, więc w wewnętrznej części gurtu należy je wszyć u krawca lub samodzielnie.
Szycie na miarę w pracowniach Buczyński – Warszawa i Poznań
Wyjątkowe wydarzenia wymagają odpowiedniej oprawy, dlatego warto się zastanowić nad uszyciem ubrania idealnie dopasowanego do naszej sylwetki.
W naszych pracowniach z pytaniem „jak się ubrać na ślub” oraz „jak się ubrać na wesele” spotkaliśmy się dziesiątki, jeśli nie setki razy. Kluczem do stworzenia wymarzonego zestawu dla Pana Młodego jest dokładne poznanie jego potrzeb i oczekiwań. Szycie na miarę daje wiele możliwości wyboru – kroju, tkanin, guzików, podszewek czy monogramu. Elementy te sprawiają, że ubranie będzie spersonalizowane i niepowtarzalne. Podczas rozmowy z doradcą w salonie możemy dopracować każdy detal naszej stylizacji. Mogą Państwo liczyć na profesjonalną poradę przy poszczególnych wyborach. Pozwoli to uniknąć błędów oraz dobrać do naszej sylwetki odpowiedni krój, który podkreśli walory, a ukryje to co chcemy zatuszować.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDA SZYCIE NA MIARĘ W SALONACH BUCZYŃSKI
Należy też dodać, że ubranie ślubne Pana Młodego jest znakomitą inwestycją na przyszłość, ponieważ będzie służyło przy innych okazjach i uroczystościach. Jest przeciwieństwem do sukni ślubnej, która będzie wykorzystana raz. Doradcy i krawcy salonów Buczyński dołożą wszelkich starań, aby efekt końcowy wzbudzał zachwyt i zapewniał komfort podczas ślubu i wesela do białego rana.
Poradnik ślubny – podsumowanie
Jak widzimy kwestia ubioru Pana Młodego jest niezwykle szeroka. W powyższym wpisie chcieliśmy zebrać najważniejsze informację w zakresie tego zagadnienia. Nasza wiedza pozwoliła nam stworzyć poradnik ślubny, jednak nie wyczerpaliśmy przedmiotu do końca, gdyż można by było napisać na ten temat całą książkę. Na zakończenie chcielibyśmy udzielić Państwu już ostatniej wskazówki. Tego dnia chcemy, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie i było zapięte na ostatni guzik, jednak przesadna koordynacja naszego ubioru z innymi elementami oprawy całej uroczystości, nie przyniesie odpowiedniego efektu. Kluczem do sukcesu jest to, abyśmy wyglądali naturalnie i tylko zachowanie umiaru sprawi, że będziemy zachwycać.
Do Panny Młodej….
Pracownia krawiecka Buczyński nie zapomina o Paniach. Damska marynarka ślubna jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które szukają dopełnienia stylizacji ślubnej. Marynarka, którą proponujemy wykonana jest z naturalnych tkanin – wełny, bawełny oraz jedwabiu. Szalowy kołnierz, zapięcie na jeden guzik, jedwabne dodatki to kwintesencja elegancji.