Jak szeroko to za szeroko? Szerokość nogawki – poradnik

Szerokość nogawki to z jednej strony bardzo indywidualna sprawa, z drugiej jednak – warto wiedzieć, jak ją dobrać, aby wyglądać jak najlepiej. Nasz poradnik z pewnością pomoże w tej sprawie!

Szerokość nogawki jest kluczowa przy dopasowywaniu spodni. Dużo zależy od preferencji osoby noszącej – ktoś, kto czuje się dobrze w szerokich nogawkach z pewnością nie zaakceptuje siebie w wąskich i vice versa – natomiast są pewne reguły, które warto mieć na uwadze. Dziś przyjrzymy się różnym szerokościom nogawek.

Jak dobrać szerokość nogawki?

Kwestią najważniejszą przy dobieraniu szerokości nogawki są proporcje. W przypadku mocno rozbudowanych sylwetek harmonijnie wyglądają nogawki, które dobrze korespondują z szeroką klatką piersiową i ramionami. Należy unikać efektu dużego korpusu na „dwóch tyczkach”, ponieważ podkreśli on tylko dysproporcję pomiędzy szczupłymi nogami a dobrze zbudowanym tułowiem.

W drugą stronę również nie można przesadzić – panowie, którzy są bardzo szczupli, nie powinni nosić spodni z bardzo wąskimi nogawkami, ponieważ będzie to potęgowało wrażenie wątłości. W naszych salonach kierujemy się zasadą, aby dopasowywać spodnie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Oznacza to, że preferujemy dopasowywanie nogawek, ale unikamy skrajności.

Kiedy nogawki są za wąskie, a kiedy za szerokie?

Jest to oczywiście indywidualna sprawa, natomiast są pewne obiektywne czynniki, które pozwalają ocenić, czy spodnie są wręcz przepasowane, czy mocno niedopasowane. W pierwszym przypadku, jeżeli mówimy o spodniach garniturowych, dobrym wyznacznikiem jest kant – powinien on biec prosto i nie znikać na żadnym fragmencie nogawki, kiedy mężczyzna stoi. Przy siadaniu i dopasowanych nogawkach oczywiście kant się rozłoży, natomiast niedopuszczalny jest brak kantu na łydce czy udach. W takich spodniach zresztą mężczyzna będzie się czuł niekomfortowo podczas siadania, a kiedy wstanie, nogawka nie osunie się na but, a zatrzyma na łydkach.

Nogawki szerokie lub zbyt szerokie będą zdecydowanie bardziej komfortowe i będą wyglądać elegancko, natomiast tutaj punktem przegięcia będzie to, jak takie spodnie układają się przy biodrach oraz na bucie. Jeżeli przy biodrach robią się nieestetyczne, poprzeczne fałdy, a nogawka przykrywa w zasadzie całego buta – w większości przypadków taka nogawka nadaje się do zwężenia.

Jak dobrać długość nogawki?

Spodnie o różnych szerokościach powinny mieć też różne długości. W każdym przypadku obowiązuje zasada, że spodnie powinny na bucie łamać się raz lub nie łamać wcale – natomiast przy różnych szerokościach ta długość zawsze będzie wypadać inaczej. Przy wąskich nogawkach powinny się one kończyć jeszcze przed butem, lecz przy szerokich mogą na buty lekko nachodzić.

Nie ma jednak możliwości, aby przy wąskich nogawkach dosięgały one do połowy obcasa, tak jak mówi jedna ze starych zasad klasycznej męskiej elegancji. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko przy bardzo szerokiej nogawce, której przód będzie się wtedy kończyć prawie przy nosku buta.

Jak mierzyć szerokość nogawki?

Szerokość nogawki mierzy się przy jej ujściu, składając ją na pół. W naszych salonach najczęściej szyjemy spodnie o szerokości nogawki od 18,5 do 20,5 centymetra, natomiast końcowa wartość jest zawsze dopasowywana pod indywidualne preferencje Klienta.

Szary garnitur biznesowy Dormeuil TONIK WOOL

Garnitur, który pokazujemy na zdjęciach, to bardzo klasyczne ubranie uszyte w naszej pracowni przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Składa się z marynarki jednorzędowej o ponadczasowym kroju – z klapami otwartymi, brustaszą ciętą po łuku oraz nakładanymi kieszeniami. Kamizelka dwurzędowa stanowi uzupełnienie całości, w oczy jednak rzucają się szerokie – jak na dzisiejsze standardy – spodnie. Pan Tomasz mówi jednak wprost: dla niego styl musi iść w parze z komfortem.

Tkaniny z kolekcji TONIK to tkaniny sztywne i szorstkie – wynika to ze specyficznego sposobu ich tkania. Włókna są układane w „koszyk”, dzięki czemu materiał charakteryzuje się wysoką przewiewnością i niską gnietliwością. Garnitury z tej tkaniny pokazywaliśmy również przy okazji innych sesji:

W sprawach szycia na miarę serdecznie zapraszamy do kontaktu przez poniższy formularz!

Zdjęcia: Kamil Brycki

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok