Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz — i w związku z tym lepiej być dobrze przygotowanym. W tym poradniku zobaczysz trzy rady, które pomogą Ci osiągnąć dokładnie taki efekt, jaki chcesz!

Choć mówi się, że nie powinno oceniać się książki po okładce, wszyscy to robimy. Podświadomie zwracamy uwagę na to, w co ubrana jest druga osoba — a jest to szczególnie ważne przy rozmowach biznesowych. Oczywiście zawsze powinno być najważniejsze doświadczenie, ale nie da się ukryć, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy swoje określone predyspozycje. W związku z tym, kiedy chcemy załatwić jakąś sprawę, nie powinniśmy zostawiać nic przypadkowi. W poniższym poradniku opowiemy o tym, jak można przygotować się do ważnej rozmowy — w końcu pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz!

Przygotuj się do tematu

Pierwszy punkt jest najbardziej prozaiczny, ale jednocześnie najważniejszy – przed każdą ważną rozmową należy się merytorycznie przygotować. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat osoby, z którą będziemy rozmawiać i firmy, z którą chcemy nawiązać współpracę. Dobrym pomysłem jest też uporządkowanie tego, czego oczekujemy, na przykład na kartce. Pomoże to w organizacji naszej wypowiedzi.

Nie ma też sensu udawać, że znamy odpowiedź na każde pytanie. Często nasz kontrahent lub przyszły pracodawca woli usłyszeć ludzkie „nie wiem”, niż informacje często niemające pokrycia lub niedające się w żaden sposób sprawdzić. Podczas każdej poważnej rozmowy szczerość w połączeniu z profesjonalizmem jest nieocenionym kompanem.

Bądź na czas

Punktualność jest bardzo ważną cechą — pokazuje, że szanujemy swojego rozmówcę i jego czas. Nikt przecież nie lubi czekać na kontrahenta, zastanawiać się, czy w ogóle się pojawi, albo kończyć przesunięte spotkanie w pośpiechu ze względu na napięty harmonogram. Pojawienie się chwilę wcześniej jest bardzo dobrym pomysłem, który z pewnością pomoże w tworzeniu pozytywnego pierwszego wrażenia.

Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i wtedy spóźnienie jest usprawiedliwione. W takich okolicznościach ważne jest jednak to, aby poinformować osobę, z którą mamy się spotkać jak najwcześniej i przeprosić — nawet, jeżeli spóźnienie nie wynika do końca z naszej winy. W końcu umówiliśmy się na konkretną godzinę i jest to nasza odpowiedzialność.

Zadbaj o swoją prezencję

Kiedy merytorycznie jesteśmy gotowi i kiedy mamy już podróż zaplanowaną, warto zastanowić się nad swoim ubiorem. Nie chodzi tutaj o to, aby ubrać się w najlepsze i najdroższe ubrania, jakie mamy — najważniejsze jest to, aby wyglądać schludnie i adekwatnie do sytuacji. Z tego powodu w niektórych okolicznościach lepszym rozwiązaniem będzie garnitur, a w niektórych sportowa marynarka z chinosami. Wybór musi być dobrze przemyślany!

Rozmawiając z klientami biznesowymi naszym zdaniem nie powinno rezygnować się z garnituru. Nadaje on niezbędnej powagi noszącemu i z pewnością pomaga w nawiązaniu kontaktu z osobą, która prawdopodobnie również wystąpi w garniturze. Powinien on być dobrze dopasowany, czysty i odprasowany, aby mieć pewność, że zrobimy bardzo pozytywne pierwsze wrażenie.

Tym razem prezentujemy jednorzędowe garnitury w prążki, kolejną już wariację (wcześniej pokazywaliśmy wersję dwurzędową oraz jednorzędową, flanelową) tego klasycznego i ponadczasowego ubrania, które — naszym zdaniem — jest niezastąpione w kręgach biznesowych. Taki wzór, jeżeli jest dopełniony odpowiednim krojem, pomaga w budowaniu profesjonalnego wizerunku i na tym właśnie nam zależało.

Pierwszy garnitur to klasyczny model dwuczęściowy z klapą ostrą. Jest to uniwersalny garnitur biznesowy wykorzystywany regularnie przez Marka Buczyńskiego — nasi Klienci mieli okazję go oglądać nieraz! Drugi pokazywany model to również jednorzędowy powersuit, ale tym razem z dwurzędową kamizelką. W tym ubraniu większą rolę grają detale, pojawiają się zakładki w spodniach, bilonówka oraz, oczywiście, kamizelka dwurzędowa, obok której nie da się przejść obojętnie. Dwa garnitury zostały uszyte z tkanin Dormeuil.

Jak zrobić pierwsze wrażenie — podsumowanie

W tym krótkim poradniku przedstawiliśmy nasz punkt widzenia oraz trzy krótkie rady, jeżeli chodzi o robienie jak najlepszego pierwszego wrażenia. Jeżeli szukasz poradnika dotyczącego ubioru biznesowego, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami:

Zdjęcia: Marta Jankowska

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok