Jaka kamizelka do garnituru? Dlaczego warto zdecydować się na garnitur z kamizelką?

Wybranie idealnego ubrania na własne wesele może sprawiać problemy. Z tego poradnika dowiesz się, jaka kamizelka do garnituru ślubnego będzie odpowiednia na Twoją uroczystość.

Mimo tego, że śluby odbywają się najczęściej w ciepłych miesiącach, to praktycznie zawsze przyszli Panowie Młodzi decydują się na uszycie garnituru z kamizelką. Jest to element urozmaicający cały zestaw, który ma również wiele praktycznych zastosowań. Jeżeli zastanawiasz się, czy decydować się na kamizelkę i jeżeli tak, to jaka kamizelka do garnituru będzie najlepsza, z pewnością poniżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Garnitur ślubny z kamizelką wygląda bardziej dostojnie

Zaczynając od kwestii wizualnej – garnitur ślubny z kamizelką wygląda bardziej dostojnie. Jest to kolejny element ubioru, który może stanowić jego kropkę nad „i”. Pozwala na zabawę wzorami i kolorami, lub po prostu poziomem formalności całego zestawu. Dodatkowo, kamizelka pozwoli wyróżnić Pana Młodego w tłumie. Dziś wielu gości decyduje się garnitury w kolorze granatowym, ale mało kto dokupuje do niego kamizelkę specjalnie na tę okazję. Dzięki temu Pan Młody, który również może wystąpić w granatowym garniturze, będzie wyglądał wyjątkowo.

Kamizelka do garnituru pozwala swobodnie zdjąć marynarkę

Kamizelka do garnituru ma też wiele funkcji praktycznych. Przede wszystkim pozwala zdjąć marynarkę podczas imprezy. Zdajemy sobie sprawę, że wielu mężczyzn marynarki nie zdejmuje przynajmniej do północy, ale domyślamy się, że to również wynika z przyczyn praktycznych. Kiedy nie mamy kamizelki, to marynarka trzyma koszulę i krawat w ryzach, a także sprawia, że wyglądamy adekwatnie do powagi sytuacji.

Kiedy jednak mamy kamizelkę, to możemy zdjąć marynarkę dość wcześnie. W naszych salonach szyjemy kamizelki z plecami z tkaniny i jeżeli zależy Ci na możliwości zdjęcia marynarki, to taką kamizelkę polecamy zamówić. Wygląda ona jak „marynarka bez rękawów”, trzyma krawat blisko ciała, a koszuli nie pozwala nieelegancko wyjść ze spodni. Do tego w samej kamizelce będzie bardziej komfortowo, jeżeli zrobi się naprawdę gorąco.

Na gorące dni mamy do wyboru specjalne tkaniny. Zobacz nasze garnitury ślubne na lato, szyte z tropiku.

Garnitur z kamizelką w innym kolorze, czy w tym samym?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest garnitur z kamizelką w innym kolorze. Stawiamy wtedy na duży kontrast, dzięki czemu wprowadzamy więcej różnorodności do garnituru ślubnego. W przypadku granatowej tkaniny wierzchniej, najczęściej wybiera się kamizelki szare, beżowe lub błękitne, ewentualnie dobierając kolor dodatkowej kraty zgodny z dodatkami, o których się myśli. Jest to rozwiązanie bardzo eleganckie i ponadczasowe, a do tego pozwala na stworzenie dodatkowej spójności między wszystkimi ubraniami i akcesoriami.

Drugą opcją jest garnitur z kamizelką w tym samym kolorze, czyli garnitur trzyczęściowy. Z pewnością wygląda on bardziej dostojnie, a po zdjęciu marynarki nadal mamy na sobie zestaw, który przypomina kompletny garnitur. Taki zestaw trzyczęściowy pokazywaliśmy np. w tym wpisie: Brązowy garnitur ślubny, lub w tym Czarny garnitur z kamizelką. 

Kamizelka pod garnitur trzyma koszulę i krawat w ryzach

Jedną z najważniejszych funkcji kamizelki jest trzymanie koszuli i krawata w ryzach. Niezależnie od tego, czy Pan Młody dużo tańczy, siada, wstaje – nie widać koszuli, która zaczyna wychodzić ze spodni. Kiedy nie mamy kamizelki na sobie, to bardzo szybko tworzą się fałdy materiału zaraz nad gurtem. Przeszkadzają one w poruszaniu się, a także nie wyglądają zbyt estetycznie. 

Kamizelka trzyma również krawat na swoim miejscu, dzięki czemu mamy pewność, że nie wpadnie do jedzenia lub napoju w najmniej oczekiwanym momencie. Jego długość również nie jest tak ważna, ponieważ obie końcówki zawsze są schowane. Odejmujemy więc kolejny punkt, który potrafi zestresować niejednego Pana Młodego przed uroczystością.

Czy nie będzie mi za gorąco z kamizelką do garnituru?

Staramy się nie szyć kamizelek z grubych tkanin. Dzięki temu Pan Młody będzie czuł się w niej komfortowo nawet przy wyższej temperaturze. W skrajnych przypadkach możemy uszyć plecy z podszewki, dzięki czemu kamizelka do garnituru będzie jeszcze bardziej przewiewna. Wtedy jednak gorzej będzie wyglądała noszona samodzielnie, bez marynarki, a skoro zastanawiamy się nad temperaturą, to z pewnością chodzenie bez marynarki wchodzi w grę.

Warto też zastanowić się nad tym, gdzie będzie odbywał się ślub i wesele. Kościoły raczej są miejscami, w których latem temperatura jest przyjemna. Zdecydowana większość sal weselnych jest klimatyzowana, w związku z czym spędzenie większej części imprezy w marynarce i kamizelce nie powinno być problemem. Koniec końców jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji i jeżeli dostajemy sygnały, że Panu Młodemu może być za gorąco w zestawie trzyczęściowym, to wtedy kamizelkę odradzamy.

Zobacz też: jak się ubrać na poprawiny.

Jaka kamizelka do garnituru – podsumowanie

Kamizelka do garnituru ma z pewnością sporo zalet. Jeżeli szyjemy garnitur ślubny na miarę, to naszym zdaniem zawsze warto rozważyć uszycie kamizelki właśnie z wyżej wymienionych powodów. Co więcej, kamizelka nie musi być przecież dopasowana tylko do garnituru ślubnego – z powodzeniem można ją zaprojektować tak, aby móc ją nosić również z innymi zestawami. Więcej sesji zdjęciowych garniturów ślubnych z kamizelkami można zobaczyć w naszej galerii: jak ubrać się na wesele.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok