Jaskółka, czyli żakiet męski – co to jest i jak się go nosi?

Jaskółka — nazwa, która w modzie męskiej pojawia się na ten moment bardzo rzadko. Dziś pokażemy Wam, jak wygląda klasyczna jaskółka i odpowiemy na pytanie, kiedy taki ubiór będzie odpowiednim wyborem.

Jaskółka – nazwa, która w modzie męskiej pojawia się na ten moment bardzo rzadko. Ubranie zwane również żakietem męskim jest już w końcu po części zapomniane; aktualnie najczęściej widuje się je w telewizji w trakcie ważnych uroczystości, na których pojawia się rodzina królewska. Należy jednak zauważyć, że klasyczna moda męska staje się coraz bardziej popularna, w związku z czym i żakiety zaczynają pojawiać się na ślubach. Co to jest jaskółka, jak wygląda, jak nosić jaskółkę i wiele innych regularnie otrzymywanych pytań skłoniło nas do napisania tego wpisu.

 

Czym jest jaskółka?

Jaskółka to strój wizytowy, formalny męski, który składa się ze sztuczkowych spodni, kamizelki, białej koszuli, krawata oraz szarej bądź czarnej marynarki żakietowej. Jest ona dłuższa i mocno rozkloszowana – z tyłu sięga noszącemu aż do kolan, z przodu za to otwiera się mocno już w zasadzie od wysokości guzika. Kamizelka może być jednorzędowa lub dwurzędowa i jest w zasadzie jedynym, co można w żakiecie wybrać – jej kolor nie jest obligatoryjnie określony zasadami, więc może być, na przykład, szara lub biszkoptowa.

Spodnie sztuczkowe to spodnie uszyte z charakterystycznej tkaniny w dyskretny prążek. Takie spodnie powinny mieć podwyższony stan i guziki na szelki, aby nie nosić ich z paskiem. Jest to rozwiązanie najbardziej formalne, więc wręcz wymagane w przypadku żakietu męskiego.

 

Kiedy nosić jaskółkę?

Jako że jest to ubranie formalne, należy je nosić w przypadku sytuacji wizytowych o bardzo wysokim stopniu. Należy jednak zauważyć, że jest to ubranie dzienne, więc nie sprawdzi się w trakcie wieczorowych imprez, gal, balów i wielu innych. Zgodnie z zasadami na wieczór mężczyzna powinien przebrać się w smoking.

Smoking jest ubraniem mocno opisanym w klasycznej elegancji – zazwyczaj jest ono czarne, marynarka jest zapinana na jeden guzik, ma klapy pokryte jedwabiem, a przy spodniach, widnieje lampas. Do takiego ubrania nosi się czarne lakierki, eskarpiny albo oksfordy wypolerowane na wysoki połysk. Więcej informacji na temat smokingu możesz przeczytać w naszym wpisie „Jak nosić smoking – kompleksowy poradnik black tie”.

Inne ubrania formalne, szczególnie ślubne, możesz zobaczyć w naszej zakładce „Ślub„.

Dodatki do żakietu

Żakiet, w przeciwieństwie do klasycznego smokingu, nosi się z krawatem. Oznacza to, że sprawdzi się tutaj koszula biała z mankietami na spinki oraz gładką plisą. Aby dodatkowo podnieść poziom koszuli, warto znaleźć taką, której guziki wykonane są z masy perłowej. W przypadku krawata można sobie pozwolić na różne kolory i wzory, najważniejsze jednak jest to, aby był on niezbyt krzykliwy.

Kamizelka żakietowa może być jednorzędowa lub dwurzędowa z klapami. Zazwyczaj wybiera się kamizelki jaśniejsze od marynarki, jednak również w odcieniu szarym. Równie ciekawym rozwiązaniem jest kamizelka biszkoptowa, która stanowi ciekawe urozmaicenie całego zestawu. W przypadku butów nie można sobie na za dużo pozwolić i my polecamy zdecydowanie klasyczne czarne oksfordy.

 

Wypożyczenie garnituru żakietowego

Coraz częściej jaskółka staje się ubiorem ślubnym. Garnitur żakietowy do ślubu jest ciekawym rozwiązaniem, natomiast należy pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków jest to zakup jednorazowy. Trudno jest znaleźć okazję, w której można potem jaskółkę wykorzystać – z tego powodu warto rozważyć jej wypożyczenie.

W naszej wypożyczalni jest dostępna jaskółka wraz z kamizelką. Można do niej dobrać również wszystkie dodatki – koszulę, buty, krawat i spinki do mankietów – i dokonać niezbędnych korekt krawieckich, aby ubranie z wypożyczalni wyglądało jak najlepiej. Jeżeli ślub i wesele ma się odbyć zgodnie z zasadami, polecamy również wypożyczenie lub uszycie smokingu, który również jest dostępny w naszej ofercie.

Szycie na miarę w Warszawie i Poznaniu

Nasze salony szycia miarowego w Warszawie i Poznaniu to miejsca, w których znajdziesz kompetentnych, profesjonalnych doradców oraz najwyższej jakości tkaniny i dodatki. Z przyjemnością pomożemy w wyborze odpowiedniego kroju oraz doradzimy w kwestii ubioru na ślub, ale i nie tylko! Zapraszamy do kontaktu przez poniższy formularz.

 

 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok