Kamizelka dwurzędowa z rożkami na przykładzie dwóch garniturów

Kamizelka dwurzędowa jest ubraniem, które zawsze sprawia, że mężczyzna wygląda dostojniej. Jej krój nie pozwala na wiele modernizacji w związku z obawą o zepsucie proporcji sylwetki – stąd też w takiej kamizelce zawsze trzeba zadbać o odpowiednią długość, wycięcie oraz rozstaw guzików. Eleganckie kamizelki dwurzędowe najczęściej kroi się z dołem wykończonym na prosto, jednak od pewnego czasu w wielu mediach można spotkać się z krojem wykończonym jak kamizelka jednorzędowa, to jest z rożkami. Dziś zaprezentujemy naszą interpretację takiego trendu.

Klasyczny krój kamizelki dwurzędowej

Kamizelka dwurzędowa, jako że posiada tylko 3 lub 4 zapinane guziki, wymaga od projektującego przemyślenia sprawy ich rozmieszczenia. Nie mogą być one w zbyt dużej odległości od siebie i nie powinny układać się w linii prostej, ponieważ wizualnie poszerzą i wydłużą korpus. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego w naszych salonach kamizelki dwurzędowe kroi się krótsze i zawsze do spodni ze średnim lub wyższym stanem. Kiedy kamizelka jest krótsza, to rozstaw guzików wygląda korzystniej.

Kamizelka dwurzędowa z rożkami

Zaprojektowanie ładnej kamizelki dwurzędowej z rożkami wymagało jednak innego podejścia. Sama kamizelka jest oczywiście dłuższa, ale guziki nie mogły być w niej umiejscowione zbyt nisko. Aby zachować proporcje, należało lekko podnieść je do góry i zbliżyć do siebie, żeby nienaturalnie nie wydłużać korpusu. Za jego wydłużenie w końcu będą odpowiedzialne już rożki.

Dzięki temu rozwiązaniu bardzo łatwo można wymierzyć odpowiednie otwarcie kamizelki; dodanie klap to już oczywiście decyzja należąca do osoby zamawiającej. Taka kamizelka prezentuje się fenomenalnie z klapami w szpic, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uszyć ją również bez klap, w bardziej subtelnej wersji.

Niebieski garnitur w bordową kratę Dormeuil TONIK Wool

Do zaprezentowania kamizelki wykorzystamy dwa garnitury – pierwszym z nich będzie niebieski garnitur w bordową kratę z tkaniny z kolekcji TONIK marki Dormeuil. Jest to materiał o otwartym splocie, szorstkim chwycie i matowym wykończeniu, w związku z czym sprawdzi się jako garnitur codzienny. Charakteryzuje się również większą odpornością na zagniecenia.

Warto zwrócić uwagę na bardzo nieregularną strukturę tkaniny. Na pierwszy rzut oka widać czerwoną kratę o dużym raporcie, która – dzięki mocnemu nasyceniu – wyróżnia ten materiał na tle innych biznesowych garniturów. Kiedy podejdziemy bliżej, możemy dostrzec, że niebieskie nitki są przetykane czarnymi, tworząc niewidoczny z daleka melanż. Jest on szczególnie widoczny ze względu na koszykowy splot tkaniny.

Koordynacja kolorystyczna

Jak widać, nie tylko poznański zespół jest fanem łączenia kolorów – w tym przypadku uzupełnieniem bordowej kraty jest oczywiście jedwabny krawat oraz czerwono-granatowa poszetka. Nie zależało nam na dopasowywaniu każdego elementu na siłę, jednak przy zestawie, w którym dominują tylko dwa kolory, z pewnością można sobie pozwolić na wykorzystanie ich w stu procentach.

Połączenie klap w szpic w kamizelce dwurzędowej z klapami otwartymi marynarki

Jak łatwo zauważyć, w marynarce mamy klapę otwartą, natomiast kamizelka ma klapę w szpic. Nie jest to żadne faux pas, tak jak fakt, że kamizelka jest dwurzędowa, a marynarka jednorzędowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do kamizelki i marynarki dobrać ten sam kształt klap, jeżeli jednak ktoś preferuje dwa różne – nie ma w tym nic złego. To samo połączenie zastosowaliśmy w kolejnej stylizacji, czyli granatowym garniturze flanelowym w mocny melanż.

Granatowy, trzyczęściowy garnitur flanelowy

Choć pod względem kroju ten garnitur nie różni się mocno od poprzedniego, tak warto zauważyć, że tkanina jest już zdecydowanie po drugiej stronie stawki. Przede wszystkim mamy tu granatową flanelę w kolorowy melanż marki Solbiati, która jest tkaniną stricte jesienną. Ciasny i zbity splot zapewnia odpowiednią termoregulację, natomiast podniesione włoski sprawiają, że chwyt jest miękki i przyjemny. Najprościej rzecz ujmując, flanela powstaje przez odpowiednie wyczesanie włókien, stąd też i charakterystyczna struktura tego materiału.

Solbiati jest włoską marką, w związku z czym większość materiałów pochodzących z tego domu mody nie nadaje się na mroźne zimy. Z pewnością tego typu tkaniny sprawdzą się w naszym klimacie – sami najczęściej polecamy też lżejsze flanele właśnie ze względu na lekkie jesienie i zimy – i niezależnie od marki są warte rozważenia.

Wełniany krawat i poszetka

Flanelowe garnitury odkrywają całą nową talię męskich akcesoriów do wykorzystania. Są to krawaty i poszetki wykonane nie z jedwabiu, a wełny. Wśród nich najlepiej prezentują się lekko przygaszone kolory, które zachwycają nie skomplikowanymi wzorami, a bogactwem faktur i matowym wykończeniem. Kolory ziemi nabierają całkowicie innego charakteru przy tego typu materiałach i z przyjemnością z tej zasady korzystamy.

Jak w poprzednim zestawie łączyliśmy granat z kolorem bordowym, tak tutaj dominuje brąz. Widoczny na krawacie oraz jako mały detal na poszetce, czyli ręcznie zrolowany rant. Jest to inne podejście, bazujące na bardzo rzadko wybieranych kolorach, a jednak dzięki chropowatej fakturze wełny całość bardzo dobrze ze sobą współgra.

Skórzane buty Berwick

W jednej i w drugiej stylizacji wykorzystaliśmy kolorystycznie dopasowane obuwie marki Berwick.  Do bordowej kraty świetnie dopasowały się bordowe tassel loafersy, które szturmem podbijają rynek męskiego obuwia na sezon wiosenno-letni. Z kolei przy stylizacji jesiennej swoje miejsce znalazły czekoladowe brogsy z ozdobnym ażurowaniem.

Obydwa typy obuwia są dostępne w naszym sklepie internetowym oraz w sklepach stacjonarnych. Buty Berwick są obuwiem o bardzo dobrym stosunku jakości to ceny – jest to świetny przykład marki tzw. „entry level”, czyli odpowiedniej do rozpoczęcia swojej przygody z wyższej jakości skórzanymi butami.

Ta wyższa jakość nie jest też tutaj pustym frazesem. Zaczynając od samej skóry – mamy w końcu do czynienia z jej kawałkiem, a nie skórą mieloną, który jest sztywniejszy i wytrzymalszy. Do tego samo szycie jest bardzo solidne. Metoda Goodyear Welted jest metodą, która znacząco wpływa na żywotność buta poprzez zastosowanie osobnego szycia podeszwy i cholewki. Warto też zauważyć, że w tego typu butach wkładki można wymieniać regularnie, a podeszwę zelować i naprawiać, dzięki czemu – póki cholewka będzie w dobrym stanie – takie buty będą w zasadzie nieśmiertelne.

Podsumowując – krój kamizelki dwurzędowej z rożkami jest bardzo ciekawą alternatywą dla wykończenia na prosto i warto poświęcić mu trochę uwagi podczas tworzenia indywidualnego projektu wymarzonego garnituru.

Model: Paweł Ruszczyk
Zdjęcia: Kamil Brycki

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas