Kamizelki do garnituru i kamizelki półformalne – poradnik

Kamizelka jest bardzo ciekawym elementem garderoby. Jeżeli wybierzemy gładką lub w dyskretny wzór, możemy łatwo podnieść formalność garnituru; jeżeli wybierzemy kamizelkę z charakterystycznej tkaniny, np. w dużą kratę, lub z takiej o szerokim i widocznym splocie, możemy w interesujący sposób urozmaicić nasze weekendowe, luźniejsze zestawy. Jednak nie tylko sam materiał ma znaczenie — ważny jest również krój kamizelki (niezależnie od tego, czy będzie to kamizelka do garnituru, czy kamizelka sportowa), któremu przyjrzymy się dokładniej w dzisiejszym wpisie.

Kamizelki jednorzędowe

Kamizelka jednorzędowa to najbardziej klasyczny i najprostszy z dostępnych krojów kamizelek. Będzie świetnie sprawdzał się w przypadku kamizelek formalnych i nieformalnych, niezależnie od wybranej tkaniny. Przód takiej kamizelki jest dłuższy i zakończony dwoma szpicami, aby — jeżeli zdecydujemy się na noszenie takiego ubrania ze spodniami z paskiem i niższym stanem — móc ten pasek przykryć. Taki „nierówny” krój nie pozwala też na pokazanie się koszuli pomiędzy spodniami a kamizelką.

Kamizelki jednorzędowe z klapami

Aby urozmaicić kamizelkę jednorzędową, można dodać do niej klapy — otwarte lub w szpic. I w jednym i w drugim przypadku będzie to wyglądało klasycznie i ponadczasowo. Nie ma również zasady mówiącej o konieczności zgrywania klap kamizelki razem z klapami marynarki, natomiast dla wielu elegantów takie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.

Klapy w kamizelce do garnituru w niektórych przypadkach mogą skutkować gorszym układaniem się frontu marynarki — z tego powodu warto zadbać o trochę luzu. Klapy w kamizelce można również mocniej sprasować, aby mocniej przylegały do klatki piersiowej. W kamizelkach z klapami nie wykonuje się również pełnego kołnierza, aby nie dopuścić do odstawania kołnierza w marynarce lub gorszego układania się pleców.

Kamizelki dwurzędowe

Kamizelki dwurzędowe są świetnym pomysłem, jeżeli chcemy podnieść formalność naszego ubioru. Przez sposób, w jaki są zapinane, wyglądają na bardziej dostojne, do tego też pozwalają na zaspokojenie „potrzeby dwurzędowości” wszystkim panom obawiających się marynarek krojonych w takim stylu. Taka kamizelka powinna być wykończona na prosto, natomiast dziś często projektuje się takie kamizelki z wykończeniem w szpic, jak w przypadku kamizelek jednorzędowych.

Kamizelki dwurzędowe z klapami

W przypadku kamizelek dwurzędowych wykorzystuje się klapy w szpic oraz klapy szalowe. Jedno i drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku kamizelek podnoszących formalność. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać taką kamizelkę do chinosów czy jeansów, nic nie stoi na przeszkodzie — warto jednak wtedy postawić na ciekawą i wyróżniającą się tkaninę.

Kamizelki dwurzędowe, aby zachować odpowiednie proporcje rozstawu guzików, powinny być trochę krótsze — w związku z tym najlepiej pasują do spodni ze średnim lub wysokim stanem. W przypadku klap i kołnierza stosuje się te same zasady, które zostały opisane wyżej, dzięki czemu takie kamizelki również nie mają wpływu na układanie się marynarek. Kamizelki dwurzedowe „solo” pokazywaliśmy już w tym wpisie.

Kamizelki smokingowe

Kamizelki smokingowe są dziś bardzo rzadko spotykane. Są to kamizelki, które są wycięte w tak zwaną „podkówkę” i zapinane na cztery lub trzy guziki. Wyglądają bardzo formalnie i służyły kiedyś do zasłonięcia prześwitu pod guzikiem smokingu, a spodniami z wyższym stanem. Dziś zdecydowanie częściej wykorzystuje się pasy smokingowe, choć trend na kamizelki wraca do nas małymi krokami. Różne warianty smokingów możecie zobaczyć w naszym poradniku „Jak nosić smoking?” – występuje tam również smoking z kamizelką.

Kamizelka do garnituru — podsumowanie

W tym wpisie opisaliśmy kroje kamizelek do garnituru i sportowych, które są dostępne w szyciu miarowym. Jeżeli ciągle zastanawiasz się, czy faktycznie potrzebujesz kamizelki, koniecznie przeczytaj nasz inny poradnik:

5 powodów, dla których warto mieć kamizelkę w swojej szafie

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter