Kamizelki do garnituru i kamizelki półformalne – poradnik

Kamizelki robią się coraz bardziej popularne. W tym wpisie pokażemy, jakie są kroje kamizelek i na co warto zwrócić uwagę, projektując własną.

Kamizelka jest bardzo ciekawym elementem garderoby. Jeżeli wybierzemy gładką lub w dyskretny wzór, możemy łatwo podnieść formalność garnituru; jeżeli wybierzemy kamizelkę z charakterystycznej tkaniny, np. w dużą kratę, lub z takiej o szerokim i widocznym splocie, możemy w interesujący sposób urozmaicić nasze weekendowe, luźniejsze zestawy. Jednak nie tylko sam materiał ma znaczenie — ważny jest również krój kamizelki (niezależnie od tego, czy będzie to kamizelka do garnituru, czy kamizelka sportowa), któremu przyjrzymy się dokładniej w dzisiejszym wpisie.

Kamizelki jednorzędowe

Kamizelka jednorzędowa to najbardziej klasyczny i najprostszy z dostępnych krojów kamizelek. Będzie świetnie sprawdzał się w przypadku kamizelek formalnych i nieformalnych, niezależnie od wybranej tkaniny. Przód takiej kamizelki jest dłuższy i zakończony dwoma szpicami, aby — jeżeli zdecydujemy się na noszenie takiego ubrania ze spodniami z paskiem i niższym stanem — móc ten pasek przykryć. Taki „nierówny” krój nie pozwala też na pokazanie się koszuli pomiędzy spodniami a kamizelką.

Kamizelki jednorzędowe z klapami

Aby urozmaicić kamizelkę jednorzędową, można dodać do niej klapy — otwarte lub w szpic. I w jednym i w drugim przypadku będzie to wyglądało klasycznie i ponadczasowo. Nie ma również zasady mówiącej o konieczności zgrywania klap kamizelki razem z klapami marynarki, natomiast dla wielu elegantów takie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.

Klapy w kamizelce do garnituru w niektórych przypadkach mogą skutkować gorszym układaniem się frontu marynarki — z tego powodu warto zadbać o trochę luzu. Klapy w kamizelce można również mocniej sprasować, aby mocniej przylegały do klatki piersiowej. W kamizelkach z klapami nie wykonuje się również pełnego kołnierza, aby nie dopuścić do odstawania kołnierza w marynarce lub gorszego układania się pleców.

Kamizelki dwurzędowe

Kamizelki dwurzędowe są świetnym pomysłem, jeżeli chcemy podnieść formalność naszego ubioru. Przez sposób, w jaki są zapinane, wyglądają na bardziej dostojne, do tego też pozwalają na zaspokojenie „potrzeby dwurzędowości” wszystkim panom obawiających się marynarek krojonych w takim stylu. Taka kamizelka powinna być wykończona na prosto, natomiast dziś często projektuje się takie kamizelki z wykończeniem w szpic, jak w przypadku kamizelek jednorzędowych.

Kamizelki dwurzędowe z klapami

W przypadku kamizelek dwurzędowych wykorzystuje się klapy w szpic oraz klapy szalowe. Jedno i drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku kamizelek podnoszących formalność. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać taką kamizelkę do chinosów czy jeansów, nic nie stoi na przeszkodzie — warto jednak wtedy postawić na ciekawą i wyróżniającą się tkaninę.

Kamizelki dwurzędowe, aby zachować odpowiednie proporcje rozstawu guzików, powinny być trochę krótsze — w związku z tym najlepiej pasują do spodni ze średnim lub wysokim stanem. W przypadku klap i kołnierza stosuje się te same zasady, które zostały opisane wyżej, dzięki czemu takie kamizelki również nie mają wpływu na układanie się marynarek. Kamizelki dwurzedowe „solo” pokazywaliśmy już w tym wpisie.

Kamizelki smokingowe

Kamizelki smokingowe są dziś bardzo rzadko spotykane. Są to kamizelki, które są wycięte w tak zwaną „podkówkę” i zapinane na cztery lub trzy guziki. Wyglądają bardzo formalnie i służyły kiedyś do zasłonięcia prześwitu pod guzikiem smokingu, a spodniami z wyższym stanem. Dziś zdecydowanie częściej wykorzystuje się pasy smokingowe, choć trend na kamizelki wraca do nas małymi krokami. Różne warianty smokingów możecie zobaczyć w naszym poradniku „Jak nosić smoking?” – występuje tam również smoking z kamizelką.

Kamizelka do garnituru — podsumowanie

W tym wpisie opisaliśmy kroje kamizelek do garnituru i sportowych, które są dostępne w szyciu miarowym. Jeżeli ciągle zastanawiasz się, czy faktycznie potrzebujesz kamizelki, koniecznie przeczytaj nasz inny poradnik:

5 powodów, dla których warto mieć kamizelkę w swojej szafie

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok