fbpx
FreshMail.pl

KRAWAT – PROSTY DODATEK ZMIENIAJĄCY OBLICZE STROJU

Wrzesień 13, 2017

HOME Blog Krawat – Prosty dodatek zmieniający oblicze stroju

Krawat to z pozoru prosty dodatek, który dobrze dobrany może odmienić oblicze naszego stroju. Elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej kilka egzemplarzy na różne okazje. W takim razie, jakie krawaty powinny znaleźć się w naszej szafie?

Krawat to jeden z elementów ubioru, który znajduje się blisko twarzy. Oznacza to, że nie umknie on uwadze innych osób, musi więc wyglądać perfekcyjnie. Oczywiście idealny wygląd zwisu męskiego to wypadkowa wielu elementów, jednak największy wpływ na jego odbiór mają kolor, rodzaj tkaniny, faktura oraz wzór.

 
Krawaty - Buczyński
 

Niewątpliwymi klasykami są gładkie krawaty jedwabne w kolorze granatowym, szarym oraz bordowym. Tego typu kolory – nazywane bazowymi, świetnie się łączą z innymi. Takie krawaty są bardzo uniwersalne – można je wybrać niemal na każdą okazje. Polecamy je w zasadzie każdemu mężczyźnie. Można zadać pytanie – czemu w tym zestawieniu nie znalazł się krawat w kolorze czarnym? Odpowiedź jest prosta. Choć czerń uważana jest za uniwersalną, to jej zastosowanie w eleganckim ubiorze jest ograniczone. Według klasycznych zasad czerń sprawdzi się wyłącznie przy okazjach wieczorowych lub żałobnych.

Co jednak kiedy zmęczy nas monotonia i będziemy chcieli wyglądać elegancko, ale z polotem? Mamy tutaj kilka możliwości:

 

Kolor

 

Poza wyżej wymienionymi klasykami, mamy jeszcze wiele opcji kolorystycznych. Wybierając odpowiedni, trzeba mieć na uwadze wiele czynników. W modzie męskiej dosyć ważna jest sezonowość. Jasne, nasycone odcienie lepiej wyglądają wiosną i latem. Ciemne, zgaszone są bardziej adekwatne w sezonie jesienno-zimowym. Oczywiście nie jest to reguła, ale na pewno pomoże nam uniknąć większych błędów. Wybór koloru krawata zależy również od okoliczności. Łatwo zapamiętać zasadę – im mamy większy kontrast między krawatem a koszulą, tym zestaw jest bardziej formalny. Ciemne krawaty zawsze będą uchodzić za bardziej eleganckie niż jasne, dlatego np. na wieczorowe okazje odradzamy zakładanie tych w jasnych, pastelowych odcieniach. Nieaktualną zasadą jest również dobieranie koloru krawata pod kolor ubrania partnerki. Wygląda to sztucznie i sztampowo. Kolory uzupełniające, które śmiało możemy polecić to zieleń, brąz, czerwień, niebieski, fiolet oraz róż. Krawaty w tych barwach są również wyjątkowo uniwersalne. Oczywiście to nie koniec możliwości. Decydując się na nietypowy odcień krawata, musimy wykazać się wyczuciem i dobrze zgrać to zresztą ubrania.

 
Buczyński Krawaty

 

Struktura i skład materiału

 

Podstawowym materiałem używanym przy szyciu krawatów jest satyna jedwabna. Splot tkaniny jest niemal niezauważalny, przez co wydają się bardzo eleganckie. Jednak naszym zdaniem, ciekawiej prezentują się tkaniny strukturalne. Zdecydowanie lepiej kontrastują na tle gładkich koszul. Przy najbardziej formalnych okazjach, idealnie sprawdzą się krawaty jedwabne z lekkim połyskiem. Na co dzień polecamy matowe jedwabie, bawełny, lny, wełny oraz ich mieszanki. Do sportowych ubrań świetnym wyborem są krawaty dziergane, czyli Knity, które już od kilku sezonów zyskują dużą popularność. Wykonuje się je z wełny, bawełny lub jedwabiu. Każdy kto lubi wyglądać stylowo, nawet podczas niezobowiązujących okazji, powinien posiadać krawat tego typu.

 
Krawaty struktura

 

Wzór

 

W klasycznej męskiej elegancji mamy wiele wzorów, które na stałe zagościły na krawatach. Do najpopularniejszych należą kraty, paski oraz wzory orientalne.

Wśród krat, najlepiej prezentują się jej rodzaje takie jak tartan, vichy czy pepita. Szczególną uwagę należy zwrócić na kratę Księcia Walii, która jest delikatna i nienachalna. Bardzo elegancko wygląda kiedy krawat jest wykonany z jedwabiu. Natomiast zupełnie inne oblicze zyskuje gdy uszyty jest z wełny. Taki świetnie prezentuje się w mniej formalnych zestawach koordynowanych.

 
Krawat krata paski
 

Kolejnym klasykiem są różnej szerokości prążki. Zazwyczaj ułożone są pod skosem, rzadziej poziomo. Najpopularniejszym modelem jest krawat „klubowy”, w szerokie poprzeczne pasy, na których często pojawiają się dodatkowo symbole (herby). Jest to nawiązanie do historii, które miało wskazywać na przynależność do konkretnej grupy. Obecnie, jeżeli już taki element się pojawia, jest on tylko zabiegiem stylistycznym. Najbardziej uniwersalne są te w kolorach bordowo-granatowym, czerwono-granatowym oraz szaro-granatowym.

Do klasycznych wzorów pojawiających się na krawatach zaliczany jest też Paisley. Wzór pochodzi z Bliskiego Wschodu. Jego charakterystycznym detalem jest kształt łzy zakręconej u węższego końca. Deseń ten pojawia się modzie męskiej głównie w dodatkach. Ornamentalny charakter motywu, świetnie prezentuje się niemal w każdej stylizacji. Paisley wstępuje w wersjach monochromatycznych jak i wielokolorowych. Zwłaszcza te drugie są bardzo uniwersalne i łatwo się łączą z kolorystyką innych elementów naszego ubioru. Urozmaicają ubranie, wprowadzając nutę nonszalancji. Polecamy je zarówno w formalnych jak i casualowych zestawach.

Jeżeli podstawowe wzory są dla nas zbyt banalne, możemy pójść o krok dalej. Krawat może nie tylko zdobić nasz ubiór, ale również mniej lub bardziej dosłownie o nas opowiadać. Możemy pokazać dystans do siebie, swoje zainteresowania, czy wyrazić wzorem oraz kolorem swoją osobowość. Bardzo popularne są stylizowane motywy roślinne i kwiatowe. Coraz większe zainteresowanie zyskują krawaty ze zwierzętami. Wprowadzają do ubioru odrobinę humoru i mimo minimalistycznej formy nie są banalne. Kolejnym motywem są wzory, które są złożone z małych elementów tworzących strukturę. Taki deseń z daleka tworzy ciekawą kompozycję, a kiedy się mocniej przyjrzymy składa się z małych powielonych elementów (np. zwierząt, roślin, przedmiotów codziennego użytku).

 
Krawat zwierzęta
 

Jakie detale mogą się jeszcze pojawić na krawacie? Właściwie mamy nieograniczone możliwości. Natomiast trzeba zapamiętać pewną zasadę. Podczas wyboru nietypowego wzoru krawata, na jakikolwiek motyw się zdecydujemy, zawsze będzie on dobrze wyglądał w małej skali. Poza tym takie wzory najlepiej sprawdzą się w mniej formalnych, codziennych zestawach.

 
Krawat motywy
 

Wybierając krawat dla siebie, powinniśmy kierować się przyjętymi zasadami. Jednak, żebyśmy dobrze się prezentowali „pod krawatem” musimy być do niego przekonani. Najważniejsze jest to, byśmy nie tylko wyglądali, ale również dobrze czuli się w tym co nosimy. Warto poeksperymentować, by w końcu znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

 

dwurzedowy-plaszcz-camelowy-dyplomatka-buczynski18 Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl