Ten dzień nie byłby jednak tak wyjątkowy, gdyby nie wszyscy goście. Aby móc w pełni odczuć szczęście, trzeba przecież mieć się z kim nim podzielić – w głębi duszy dziękował za pomoc w organizacji całej uroczystości i za wspólną zabawę. Sam nigdy nie dałby rady.
Ostatnią część poradnika poświęcamy niezwykle ważnemu aspektowi przygotowania przed samą ceremonią – kiedy Pan Młody ma już wszystkie ubrania na miejscu. Pokazujemy, na co zwrócić uwagę i o co zadbać, aby nie martwić się swoim wyglądem podczas ślubu oraz wesela, a całość uwagi skupić na uroczystości i dobrej zabawie. Jednocześnie prezentujemy sesję zdjęciową najpopularniejszego zestawu na ślub i jest to granatowy garnitur ślubny z kamizelką.
Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:
- Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
- Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
- Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
- Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
- Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
- Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu? Granatowy garnitur ślubny z kamizelką
Przyjazd do hotelu. Odprasowanie koszuli, marynarki i spodni
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić z garniturem po przyjeździe do hotelu lub miejsca, w którym planujemy zostać, jest rozwieszenie garnituru. Elegancki komplet zazwyczaj podróżuje w pokrocwu albo na leżąco, albo złożony na pół, w związku z czym mógł ulec delikatnemu zagnieceniu podczas podróży. Istotną rolę gra tu czas, ponieważ wysokiej jakości wełna zawsze będzie się rozprostowywać samodzielnie, dzięki czemu po nocy na wieszaku garnitur powinien wyglądać na dopiero co odprasowany.
Jeżeli pojawiło się więcej zagnieceń i nie ma możliwości oddania ubrań do prasowania, warto powiesić garnitur bez pokrowca w łazience. Kiedy bierzemy ciepły prysznic, w łazience zbiera się para wodna – w dużej ilości będzie działać jak para z żelazka. Nie jest to rozwiązanie, które poradzi sobie z każdym zagnieceniem, ale powinno w zupełności wystarczyć do pozbycia się lekkich i średnich załamań. Odświeżony garnitur należy odwiesić do szafy już bez pokrowca.
Koszulę najlepiej wyprasować w dniu, w którym będzie noszona – jako że bawełna gniecie się zdecydowanie szybciej niż wełna, to tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że jej front, kołnierz i mankiety będą wyglądały nienagannie. Należy wspomnieć, że dopasowana koszula zawsze będzie „żyła” z noszącym, w związku z czym fizycznie nie ma możliwości założenia koszuli i niepogniecenia jej w jakikolwiek sposób. Z tego powodu zawsze polecamy skupić się na froncie, kołnierzu i mankietach, które najdłużej trzymają swoją formę. Po odprasowaniu koszuli należy dać jej 10 minut, aby „ostygła”. Ciepła tkanina szybciej będzie się gnieść na naszym ciele.
Przypięcie szelek i ustawienie odpowiedniej wysokości spodni
Jak pewnie zauważyliście, we wszystkich ostatnich wpisach ślubnych Panowie Młodzi korzystają ze spodni na szelki. Wynika to z faktu, że podczas ostatecznej przymiarki przed uroczystością oraz na samym weselu szelki ułatwiają wiele spraw – przede wszystkim ustawienie odpowiedniej długości spodni. Po wyregulowaniu szelek spodnie ciągle pozostają w tej samej pozycji, w związku z czym nie trzeba się przejmować ciągłym ich podciąganiem w celu pozbycia się harmonijki przy butach. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy fotograf tworzy reportaż ze ślubu i wesela i nie ma jak ciągle prosić o podciągnięcie spodni. Naciągnięcie spodni szelkami pozwala również na lepsze ułożenie frontu i tyłu – będą one ciągle naciągnięte, w związku z czym nie będą tworzyć się nieestetyczne fałdy pod gurtem.
Spodnie do szelek powinny być odpowiednio przygotowane – najlepiej sprawdzą się spodnie z wyższym stanem oraz z wszytymi guzikami na szelki. Zapięcie skórzane sprawia, że szelki nie mają prawa same się odpiąć i strzelić. Taśmy przednie są nieelastyczne, dzięki czemu spodnie zawsze będą się trzymać na tej samej wysokości, a taśma tylna jest gumowa, co pozwala na swobodne siadanie i wstawanie bez konieczności poprawiania szelek. Granatowy garnitur ślubny z kamizelką nawet powinien mieć spodnie na szelki. Dzięki temu pasek nie wybrzusza dołu kamizelki i nie dodaje nadprogramowych kilogramów.
Zawiązanie krawata lub muchy i przypięcie spinek do mankietów
Kolejnym etapem będzie zawiązanie krawata lub muchy. Nasz zespół zawsze poleca wiązanie węzłem prostym, ponieważ elegancko mieści się pod wyłogami kołnierza, wyszczupla szyję i wprowadza nutkę nonszalancji do garnituru dopiętego na ostatni guzik. Samą muchę można zawiązać w zasadzie tylko na jeden sposób. Jako że wiązanie muchy jest zdecydowanie mniej popularne niż wiązanie krawata, zawsze można poprosić o pomoc doradców w salonach – muchy zapinane na haczyk i regulowane mogą być ładnie zawiązane przed uroczystością i potem tylko czekać na odpowiedni dzień.
Niezależnie od sposobu wiązania, niezwykle ważnym elementem jest dociągnięcie muchy i krawata do szyi. Guzik koszuli musi być zapięty, a krawat lub mucha maksymalnie dopasowane, żeby nie robiła się nieestetyczna przerwa i wiązanie nie odstawało od kołnierza. Jest to mocno widoczne na wszystkich zdjęciach i nie wygląda elegancko, szczególnie w przypadku muchy, która dodatkowo zaczyna wisieć. Jeżeli maksymalnie dociągnięty krawat lub mucha przeszkadza w oddychaniu i uwiera, najwygodniej jest poluzować węzeł wkładając palec od wewnętrznej strony kołnierza, przy szyi. Dzięki temu poluźnimy lekko węzeł nie wpływając na to, jak układa się on między wyłogami kołnierza. Jeżeli mamy idealnie dopasowany garnitur ślubny z kamizelką, to musimy zadbać o tego typu detale.
Przy zapinaniu spinek do mankietów trzeba uważać, aby nie pognieść tkaniny. Najlepiej robić to delikatnie i bez pośpiechu lub z pomocą drugiej osoby, która ma dwie ręce wolne. Tę osobę można również poprosić o naciągnięcie koszuli, kiedy mamy już wszystkie akcesoria na sobie, co jest szczególnie ważne przy kamizelce. Poprawienie koszuli przede wszystkim prostuje front, który jest widoczny, ale również niweluje ryzyko wystąpienia fałd na plecach kamizelki, które wpływają na układanie się całości.
Wyszczotkowanie butów. Skórzana podeszwa
Po założeniu szelek najwygodniej będzie założyć buty. Przede wszystkim należy zacząć od ich wyszczotkowania – a jeżeli nie posiadamy szczotki pod ręką, od przetarcia papierowym ręcznikiem. Najwygodniej byłoby je oczywiście wykremować i wypastować, natomiast nie zawsze jest możliwość zabrania ze sobą wszystkich kosmetyków do butów na wyjazd. Mając to na uwadze dobrze jest pomyśleć chociaż o miejscu w bagażu na specjalną szczotkę.
Wysokiej jakości eleganckie buty skórzane w zdecydowanej większości przypadków mają skórzaną podeszwę. Jeżeli buty nie są rozchodzone, to taka podeszwa będzie się bardzo ślizgać; jeżeli są rozchodzone to podeszwa jest prawdopodobnie już częściowo zdarta i nie wygląda najlepiej. W obydwóch przypadkach możemy podeszwę podzelować. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że podczas drogi do ołtarza lub żywych tańców szansa na przewrócenie się będzie ograniczona do minimum, a podeszwa buta będzie wyglądać schludnie. Nie jesteśmy zwolennikami rozwiązania, w którym Pan Młody zakłada po raz pierwszy buty na ceremonię – jeżeli skóra jest z gatunku sztywniejszych do buty mogą być przyczyną wielu obtarć i pęcherzy, które skutecznie zniechęcą do zabawy. Nawet garnitur ślubny z kamizelką szyty na miarę nie poprawi wtedy samopoczucia.
Nałożenie marynarki. Wyciągnięcie mankietów koszuli z rękawów marynarki. Ściągnięcie marynarki za poły
Kiedy mamy na sobie już cały komplet ubrań i pozostaje marynarka, również najwygodniej jest poprosić kogoś o pomoc. Nasunięcie marynarki od tyłu jest zdecydowanie prostsze, a dodatkowo zawsze można zweryfikować, czy plecy układają się tak, jak powinny, i czy dopasowana marynarka nigdzie się nie zablokowała. Samodzielne założenie marynarki oczywiście jest możliwe i z pewnością nie będzie stanowiło problemu dla żadnego mężczyzny, wymaga później jednak kolejnego poprawiania i dokładnego obejrzenia się w lustrze.
Po założeniu marynarki należy wysunąć mankiety koszuli z rękawów marynarki tak, aby wystawały około 1 centymetra. Szczególnie mankiety na spinki, które są najczęściej wybieranymi mankietami w koszulach na ślub, lubią blokować się w dopasowanych rękawach marynarki i trzeba pamiętać o wysunięciu ich. Jeżeli w rękawach marynarki można odpiąć ostatni guzik, to warto to zrobić, aby dać około centymetra dodatkowego miejsca i nie ściskać mankietu na spinkę.
Jeżeli droga na ślub lub wesele będzie trwać więcej niż 10 minut, odradzamy jechanie w marynarce, ponieważ plecy z pewnością ulegną pewnemu zagnieceniu. Tkaniny takie jak wspominana w poradniku wielokrotnie wełna o splocie tropik rozprostują się bardzo szybko, ale naszym zdaniem nie warto kusić licha. Po opuszczeniu samochodu zawsze można marynarkę założyć z powrotem i zajmie to kilkanaście sekund. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Granatowy garnitur ślubny z kamizelką
W sesji zdjęciowej pokazujemy garnitur w stylu klasycznym, podobny do zestawu z czwartej części poradnika ślubnego „jak się ubrać na ślub„. Tym razem postawiliśmy na zestaw jednorzędowy z klapą w szpic, wykonany z ciemnogranatowej wełny marki Dormeuil. Materiał jest grubszy i odporny na zagniecenia. Dodatkowo tkanina ma matową strukturę, w związku z czym łatwiej można dopasować akcesoria.
Zdecydowaliśmy się na kontrastującą kamizelkę z tkaniny Loro Piana o kroju dwurzędowym, która wyszczupla sylwetkę i podnosi formalność całego stroju. Jest modelem bardzo uniwersalnym, który sprawdzi się przy formalnym garniturze oraz w wielu stylizacjach sportowych. Beżową nitkę w kamizelce dodatkowo podkreśla nietuzinkowy i wyrazisty kolor krawata – przy tak klasycznym i stonowanym zestawie można pozwolić sobie na trochę szaleństwa!
Porównanie kamizelki gładkiej i kontrastującej możesz zobaczyć w tej sesji: zielony garnitur na własny ślub.
Warto zwrócić uwagę na koszulę. W poradniku po raz pierwszy pokazujemy koszulę pin-collar, czyli ze szpilką spinającą wyłogi kołnierza i podnoszącą węzeł krawata. Jest to bardzo elegancki rodzaj kołnierza, który nosi się tylko z krawatem. Jeżeli tworzymy formalny, ponadczasowy i dostojny zestaw i jesteśmy zdecydowani na krawat, to pin-collar jest świetnym i rzadko spotykanym rozwiązaniem. Granatowy garnitur ślubny z kamizelką świetnie współgra z tak elegancką koszulą.
Do takiego zestawu najlepiej dobrać buty czarne. Pokazywaliśmy już czarne oksfordy ze skóry licowej, które są zawsze dobrym wyborem – alternatywą mogą być również czarne oksfordy, ale ze skóry groszkowanej. Takie obuwie będzie oczywiście trochę mniej formalne, jednak przy zachowaniu klasycznego fasonu i czarnego koloru możemy sobie pozwolić na nutkę ekstrawagancji.
Na uwagę zasługuje również szary garnitur świadka – jest to opcja o zdecydowanie mniejszym poziomie formalności ze względu na swój letni kolor, jednak dzięki stricte wieczorowym dodatkom (białej koszuli, białej poszetce, ciemnemu krawatowi i szelkom) nadal mówimy o bardzo eleganckim i poważnym garniturze. Nie jest to opcja, która sprawdzi się na ślub klasyczny dla Pana Młodego, jednak można pomyśleć o takim rozwiązaniu przy ślubie o charakterze półformalnym.
Na co musisz zwrócić uwagę szykując garnitur do ślubu – podsumowanie
W powyższym poradniku przyjrzeliśmy się procesowi przygotowywania ubrania przed ślubem. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych reguł będziemy mieć pewność, że wszystko będzie na swoim miejscu i nie zapomnimy o niczym. O przygotowaniach do ślubu możesz również przeczytać we wpisie z zielonym garniturem ślubnym.
Poradnik ślubny – podsumowanie
Powyższy wpis o granatowym garniturze ślubnym z kamizelką zamyka nasz kompleksowy poradnik ślubny, w którym przyjrzeliśmy się najpopularniejszym stylom ubrań na ślub. Wierzymy, że udało nam się odpowiedzieć na każde pytanie i ułatwić wybór tego jednego, idealnego garnituru ślubnego – jeżeli jednak jakikolwiek aspekt byłby niejasny, zachęcamy do zadawania pytań przez formularz lub w komentarzach w mediach społecznościowych. Z przyjemnością rozwiejemy każdą wątpliwość!
Ten garnitur oraz wiele, wiele więcej, jest dostępny w naszej usłudze szycia na miarę. Jeżeli zainteresował Cię temat garnituru na miarę, to koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych salonów! Nasze adresy i numery telefonów są dostępne poniżej.
Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:
- Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
- Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
- Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
- Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
- Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
- Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu? Granatowy garnitur z kamizelką
Zdjęcia: Ania Ofierzyńska
Model: Marek Buczyński i Fryderyk Ossoliński