Ponadczasowe wybory – trzyczęściowy granatowy garnitur letni

Granatowy garnitur z kamizelką – ile razy można to powtarzać? Dziś jednak chcemy zaprezentować trochę inną wersję takiego ubrania. Nadal formalną, ale zdecydowanie bardziej odpowiadającą letniej i wiosennej aurze.

W świecie krawiectwa często mówi się, że z pierwszego garnituru szytego na miarę nie da się być zadowolonym. Jest to stwierdzenie, w którym jest trochę prawdy – na początku często sami nie wiemy dokładnie, czego chcemy i nie wiemy też, czego możemy oczekiwać. Mimo to pierwsza realizacja również może być taką, z której będziemy bardzo zadowoleni, ważnym jest jednak, aby nie iść za tym, co modne a za tym, co ponadczasowe. Dlaczego?

Zanim przeczytasz wpis…

Wiele osób dziwi się, że w naszych pracowniach potrzeba około dwóch godzin na wybranie tkaniny i zdjęcie miary, mimo że zazwyczaj dostępne dla Klienta są dwie osoby. My jednak rozwiewamy wszystkie wątpliwości, ponieważ dla nas Klient zawsze musi być zadowolony z finalnego produktu.  Przy pierwszym zamówieniu należy omówić wszystko, pokazać zalety i specyfikę poszczególnych rozwiązań tak, aby Klient stał się również osobą świadomą – wiedział, co wynika z czego. Garnitur na miarę uszyjemy dokładnie tak, jak zostanie on zaprojektowany, stąd też wiedza o kroju, dopasowaniu, materiale i technologii jest tutaj niezbędna.

Krój i stopień dopasowania

Garnitur szyty na miarę może być maksymalnie dopasowany do sylwetki. Może przylegać w każdym miejscu i – kiedy noszący stoi w miejscu – wyglądać świetnie. Wystarczy jednak lekko się poruszać, aby taki garnitur stracił sporo swojego uroku. Pojawi się „pajączek” przy górnym guziku, spodnie pozostaną na łydce, na udzie zniknie kant. Taki „ultra-slim-fit” z pewnością nie idzie w parze z wygodą. Ubranie, które jest trochę szersze nadal może leżeć gładko, choć na zdjęciach nie będzie wyglądać tak spektakularnie.

Zobacz też: Czy slim-fit to zawsze dobry pomysł?

W przypadku tego garnituru jedną z głównych wytycznych było to, aby nogawka „spływała” gładko, żeby marynarka miała maksymalne wcięcie w talii i naturalne ramiona. W związku z tym podjęliśmy decyzję o poszerzeniu nogawki (przy tej budowie nóg było to niezbędne, aby ten efekt uzyskać) do zawrotnych jak na dzisiejsze czasy 21cm szerokości przy ujściu. Dodatkowo po pozbyciu się wypełnień w marynarce, widać lekką asymetrię ramion – nie jest to jednak żaden błąd. Mocne dopasowanie marynarki za to objawia się delikatnym „pajączkiem”, co również jest czymś w pełni akceptowalnym. Jeżeli podczas przymiarki nie podoba się ten efekt, marynarkę zawsze można delikatnie wypuścić na szwach bocznych. Wszystkie te rozwiązania nie są modne, a klasyczne – dzięki temu taki garnitur posłuży jeszcze wiele, wiele lat.

Szycie na miarę w Poznaniu – materiał

Po raz kolejny wykorzystaliśmy lekką wełnę z domieszką moheru (o której więcej możesz przeczytać w tym wpisie). Jest to tkanina bardzo przewiewna, ale też i lekka, przez co widać na niej każde załamanie. Jest to urok tkanin na cieplejsze dni – aby ubranie leżało gładko, musi być wyczuwalny ciężar, co nie idzie w parze z komfortem przy wysokich temperaturach.  Tkanina, która jest lekka, przewiewna, świetnie się układa, nie gniecie się, nie mechaci i nie wyciera… nie istnieje. Niestety. 

W wyglądzie nie są to oczywiście drastyczne różnice. Garnitur uszyty na miarę z lekkiego moheru nadal będzie się układał wyśmienicie, ale trzeba pamiętać, że całkowicie naturalne jest pojawianie się na nim zagięć i fałd. Jest to jednak niska cena za możliwość noszenia marynarki nawet latem – taka tkanina ma splot otwarty na tyle, że można przez nią bezpośrednio spojrzeć, co oznacza również, że jest bardzo przewiewna i komfortowa nawet w trakcie upałów. Oczywiście przy temperaturze sięgającej 30 stopni człowiekowi nigdy nie będzie komfortowo, ale od takiej marynarki z pewnością nie ma już nic, co byłoby równocześnie tak lekkie i eleganckie. Jest to więc też bardzo dobry materiał na sezon letni, kiedy myślimy, jak się ubrać na ślub.

Pomysł i technologia

Garnitur przedstawiany na zdjęciach został uszyty w konstrukcji „casual jacket” – jest to marynarka bez poduszek w ramionach, bez podszewki oraz z odchudzonym wkładem piersiowym. To w połączeniu z lekkim materiałem daje nam perfekcyjne ubranie na lato. Choć sam kolor może wydawać się dość formalny, to jednak zastosowanie nakładanych kieszeni oraz guzików z jasnego rogu bawolego skutecznie obniża jego formalność pozwalając na noszenie go nie tylko jako kompletu, ale również jako osobnych elementów.

Gdyby jednak pierwotny koncept wszedł w życie, takie dekompletowanie mogłoby być trudniejsze. Początkowo wybór padł na tkaninę w kolorze fioletowym, która jednak nie byłaby za bardzo funkcjonalna. Koniec końców stanęło na granatowym moherze z fioletowym połyskiem, który jest widoczny w świetle dziennym – dzięki temu nie jest to kolejny granatowy garnitur w szafie, chociaż świetnie sprawdzi się jako właśnie taki. Żonglując różnymi kolorami spodni (przykładowo szarymi, jak w tym wpisie) można uzyskać wiele komfortowych, letnich zestawów i do pracy, i na wyjścia z przyjaciółmi.

Skontaktuj się z nami!

Szycie na miarę w naszej pracowni zajmuje od 4 do 6 tygodni – spodziewamy się ciepłego września, więc jeśli chcesz mieć swoje ubranie gotowe jeszcze w tym sezonie, koniecznie skontaktuj się z nami! Możesz to zrobić wypełniając poniższy formularz. W międzyczasie zachęcamy do obejrzenia innego garnituru letniego, z moheru.

Zdjęcia: Adam Ptak

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok