Ponadczasowe wybory – trzyczęściowy granatowy garnitur letni

Granatowy garnitur z kamizelką – ile razy można to powtarzać? Dziś jednak chcemy zaprezentować trochę inną wersję takiego ubrania. Nadal formalną, ale zdecydowanie bardziej odpowiadającą letniej i wiosennej aurze.

W świecie krawiectwa często mówi się, że z pierwszego garnituru szytego na miarę nie da się być zadowolonym. Jest to stwierdzenie, w którym jest trochę prawdy – na początku często sami nie wiemy dokładnie, czego chcemy i nie wiemy też, czego możemy oczekiwać. Mimo to pierwsza realizacja również może być taką, z której będziemy bardzo zadowoleni, ważnym jest jednak, aby nie iść za tym, co modne a za tym, co ponadczasowe. Dlaczego?

Zanim przeczytasz wpis…

Wiele osób dziwi się, że w naszych pracowniach potrzeba około dwóch godzin na wybranie tkaniny i zdjęcie miary, mimo że zazwyczaj dostępne dla Klienta są dwie osoby. My jednak rozwiewamy wszystkie wątpliwości, ponieważ dla nas Klient zawsze musi być zadowolony z finalnego produktu.  Przy pierwszym zamówieniu należy omówić wszystko, pokazać zalety i specyfikę poszczególnych rozwiązań tak, aby Klient stał się również osobą świadomą – wiedział, co wynika z czego. Garnitur na miarę uszyjemy dokładnie tak, jak zostanie on zaprojektowany, stąd też wiedza o kroju, dopasowaniu, materiale i technologii jest tutaj niezbędna.

Krój i stopień dopasowania

Garnitur szyty na miarę może być maksymalnie dopasowany do sylwetki. Może przylegać w każdym miejscu i – kiedy noszący stoi w miejscu – wyglądać świetnie. Wystarczy jednak lekko się poruszać, aby taki garnitur stracił sporo swojego uroku. Pojawi się „pajączek” przy górnym guziku, spodnie pozostaną na łydce, na udzie zniknie kant. Taki „ultra-slim-fit” z pewnością nie idzie w parze z wygodą. Ubranie, które jest trochę szersze nadal może leżeć gładko, choć na zdjęciach nie będzie wyglądać tak spektakularnie.

Zobacz też: Czy slim-fit to zawsze dobry pomysł?

W przypadku tego garnituru jedną z głównych wytycznych było to, aby nogawka „spływała” gładko, żeby marynarka miała maksymalne wcięcie w talii i naturalne ramiona. W związku z tym podjęliśmy decyzję o poszerzeniu nogawki (przy tej budowie nóg było to niezbędne, aby ten efekt uzyskać) do zawrotnych jak na dzisiejsze czasy 21cm szerokości przy ujściu. Dodatkowo po pozbyciu się wypełnień w marynarce, widać lekką asymetrię ramion – nie jest to jednak żaden błąd. Mocne dopasowanie marynarki za to objawia się delikatnym „pajączkiem”, co również jest czymś w pełni akceptowalnym. Jeżeli podczas przymiarki nie podoba się ten efekt, marynarkę zawsze można delikatnie wypuścić na szwach bocznych. Wszystkie te rozwiązania nie są modne, a klasyczne – dzięki temu taki garnitur posłuży jeszcze wiele, wiele lat.

Szycie na miarę w Poznaniu – materiał

Po raz kolejny wykorzystaliśmy lekką wełnę z domieszką moheru (o której więcej możesz przeczytać w tym wpisie). Jest to tkanina bardzo przewiewna, ale też i lekka, przez co widać na niej każde załamanie. Jest to urok tkanin na cieplejsze dni – aby ubranie leżało gładko, musi być wyczuwalny ciężar, co nie idzie w parze z komfortem przy wysokich temperaturach.  Tkanina, która jest lekka, przewiewna, świetnie się układa, nie gniecie się, nie mechaci i nie wyciera… nie istnieje. Niestety. 

W wyglądzie nie są to oczywiście drastyczne różnice. Garnitur uszyty na miarę z lekkiego moheru nadal będzie się układał wyśmienicie, ale trzeba pamiętać, że całkowicie naturalne jest pojawianie się na nim zagięć i fałd. Jest to jednak niska cena za możliwość noszenia marynarki nawet latem – taka tkanina ma splot otwarty na tyle, że można przez nią bezpośrednio spojrzeć, co oznacza również, że jest bardzo przewiewna i komfortowa nawet w trakcie upałów. Oczywiście przy temperaturze sięgającej 30 stopni człowiekowi nigdy nie będzie komfortowo, ale od takiej marynarki z pewnością nie ma już nic, co byłoby równocześnie tak lekkie i eleganckie. Jest to więc też bardzo dobry materiał na sezon letni, kiedy myślimy, jak się ubrać na ślub.

Pomysł i technologia

Garnitur przedstawiany na zdjęciach został uszyty w konstrukcji „casual jacket” – jest to marynarka bez poduszek w ramionach, bez podszewki oraz z odchudzonym wkładem piersiowym. To w połączeniu z lekkim materiałem daje nam perfekcyjne ubranie na lato. Choć sam kolor może wydawać się dość formalny, to jednak zastosowanie nakładanych kieszeni oraz guzików z jasnego rogu bawolego skutecznie obniża jego formalność pozwalając na noszenie go nie tylko jako kompletu, ale również jako osobnych elementów.

Gdyby jednak pierwotny koncept wszedł w życie, takie dekompletowanie mogłoby być trudniejsze. Początkowo wybór padł na tkaninę w kolorze fioletowym, która jednak nie byłaby za bardzo funkcjonalna. Koniec końców stanęło na granatowym moherze z fioletowym połyskiem, który jest widoczny w świetle dziennym – dzięki temu nie jest to kolejny granatowy garnitur w szafie, chociaż świetnie sprawdzi się jako właśnie taki. Żonglując różnymi kolorami spodni (przykładowo szarymi, jak w tym wpisie) można uzyskać wiele komfortowych, letnich zestawów i do pracy, i na wyjścia z przyjaciółmi.

Skontaktuj się z nami!

Szycie na miarę w naszej pracowni zajmuje od 4 do 6 tygodni – spodziewamy się ciepłego września, więc jeśli chcesz mieć swoje ubranie gotowe jeszcze w tym sezonie, koniecznie skontaktuj się z nami! Możesz to zrobić wypełniając poniższy formularz. W międzyczasie zachęcamy do obejrzenia innego garnituru letniego, z moheru.

Zdjęcia: Adam Ptak

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok