Biały garnitur męski – jak nosić taki ubranie? Czy to dobry pomysł na własny ślub?

Garnitur, o który pojawia się wiele pytań, a który w pracowni pojawia się dość rzadko. Biały garnitur męski jest ubraniem rzadko spotykanym, w całości trudnym w noszeniu, ale robiącym ogromne wrażenie na otoczeniu. Czy warto posiadać taki garnitur w szafie i czy nada się on na własny ślub? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym […]

Garnitur, o który pojawia się wiele pytań, a który w pracowni pojawia się dość rzadko. Biały garnitur męski jest ubraniem rzadko spotykanym, w całości trudnym w noszeniu, ale robiącym ogromne wrażenie na otoczeniu. Czy warto posiadać taki garnitur w szafie i czy nada się on na własny ślub? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym wpisie.

bialy-garnitur-meski-szyty-na-miare5

Biały czy kremowy?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że wełny nie da się wybarwić na śnieżnobiały kolor, w związku z czym każda tego typu tkanina będzie lekko przełamana. Na niektórych materiałach nie rzuca się to w oczy do momentu przyłożenia do białej koszuli. Nie ma w tym nic złego – wynika to z właściwości tkaniny, a odznaczanie się koszuli od marynarki np. w przypadku smokingów tropikalnych jest wręcz efektem pożądanym.

Jasne odcienie wełny występują w wielu wariantach – im ciemniejsza tkanina będzie, tym większa szansa, że wewnętrzne wykończenia, podszewka, szelki, pasek czy koszula nie będą się odznaczać na marynarce. Jasne tkaniny mają po prostu tendencję do prześwitywania i żeby uniknąć tego efektu, należałoby postawić na bardzo gruby materiał. Jako że biel wybieramy zazwyczaj na uroczystości letnie, to znalezienie złotego środka jest bardzo ważnym zadaniem dla doradców.

Do czego pasuje taki zestaw?

To jest bardzo dobre pytanie. O ile w przypadku samej koszuli, spodni czy marynarki można powiedzieć, że te ubrania pasują do wszystkiego – biel jest przecież neutralnym kolorem – tak mówiąc o komplecie musimy zauważyć, że jego użyteczność jest mocno ograniczona. Biały garnitur nie ma swojego miejsca w klasycznej elegancji i powinien być traktowany jako garnitur skrajnie nieformalny.

Biały garnitur kojarzy nam się z latem, z mocno nasłonecznionymi regionami i faktycznie to było jego zastosowanie kiedyś. Dominował wśród osób zamożnych, ponieważ na białych tkaninach najszybciej było widać zabrudzenia i takie garnitury musiały być regularnie czyszczone i zmieniane. Dziś jest rozwiązaniem rzadko spotykanym i interesującym, ale naszym zdaniem pasującym głównie na imprezy tematyczne lub na własny ślub. 

Biały garnitur zawsze mocno zwraca uwagę na osobę noszącą. Jeżeli chcielibyśmy pójść w takim garniturze na wesele jako gość, to wszystkie oczy będą zwrócone na nas. Biel w tym wydaniu nie nadaje się również na wieczorowe gale czy imprezy – tutaj powinniśmy postawić na smoking tropikalny, czyli kremową marynarkę, ale czarne spodnie. 

Taki komplet nadaje się jednak do… zdekompletowania. W szyciu miarowym zawsze najkorzystniej jest uszyć garnitur i jeżeli chodzi nam po głowie biała marynarka i białe spodnie, to wtedy najlepiej zamówić cały garnitur. Białe spodnie są spodniami szalenie uniwersalnymi, szczególnie w sezonie letnim, i będą pasować do każdej koszuli czy marynarki. Biała marynarka z kolei wymaga trochę odwagi, natomiast będzie stanowiła świetny kontrast do ciemnych spodni, np. klasycznych jeansów.

Jakie dodatki do białego garnituru wybrać?

Bazując na większym kontraście dobranie akcesoriów do białego garnituru nie powinno sprawiać problemu. Możemy postawić na dowolny kolor, który jest na tyle ciemny, aby się wyróżnić na jasnym tle. Kłopot może pojawić się natomiast w wyborze odpowiedniej koszuli, ponieważ biała koszula będzie zlewać się z garniturem. Taki efekt musi być w 100% zamierzony.

Dobrym pomysłem jest natomiast dobranie każdej innej koszuli, od błękitu, przez róże, granaty, aż nawet po czerń. Czarna koszula również nie ma wielu zastosowań w klasycznej modzie męskiej, natomiast kiedy weźmiemy pod uwagę, że biały garnitur też jest ubraniem nieformalnym, i zrezygnujemy z krawata, to taki zestaw będzie wyglądał bardzo efektownie. W naszej sesji zdjęciowej wykorzystaliśmy błękitną koszulę dla podkreślenia koloru garnituru.

W przypadku butów Kacper postawił na burgundowe loafersy, które są klamrą kompozycyjną dobraną do bordowego, jedwabnego krawata. Do białych spodni można dopasować również buty w jaśniejszych odcieniach, np. jasnobrązowego zamszu, i błękitu czy niebieskiego. W przypadku skóry licowej naszym zdaniem najlepiej postawić na ciemniejsze kolory.

Czy biały garnitur na własny ślub to dobry pomysł?

To, czy biały garnitur to dobry pomysł na własny ślub, zależy od Panny Młodej i Pana Młodego. Nie jest to zestaw ślubny wg zasad klasycznej męskiej elegancji, nie ma również wysokiego poziomu formalności, więc zawsze będzie pewnym przełamaniem konwenansów. Z tego powodu tę decyzję zawsze pozostawiamy zainteresowanym, przedstawiając wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Jeżeli zależy nam na białym ubraniu i zachowaniu tradycji, to wtedy najlepszym wyborem będzie smoking tropikalny. Jest to smoking, który ma czarne klasyczne spodnie, czarną muchę, białą koszulę i właśnie białą lub kremową marynarkę smokingową. Jest to zestaw regularnie występujący w filmach o Jamesie Bondzie i z pewnością będzie robił ogromne wrażenie.

Biały garnitur męski szyty na miarę – podsumowanie

W powyższym wpisie przedstawiliśmy zalety i wady białego garnituru. Kiedy pojawia się możliwość uszycia takiego garnituru, chętnie podejmujemy się tego wyzwania – warto jednak mieć na uwadze, że to ubranie jest bardziej wymagające niż klasyczny garnitur w ciemnym kolorze.

Model: Kacper Stachowiak
Zdjęcia: Kamil Brycki

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok