Czy smoking zawsze musi opierać się trendom?

Nietypowy smoking – ubranie, które prawdopodobnie nie przeszłoby sprawdzianu w temacie dresscode’u, jednak w naszej opinii świetnie sprawdzi się w przypadku bardziej nowoczesnych imprez. Dlaczeo zdecydowaliśmy się na taki wybór?

Ubrania o najwyższych stopniach formalności – frak, jaskółka czy smoking – są bardzo mocno osadzone w klasycznej elegancji i w większości przypadków modyfikowanie ich krojów kończy się niekorzystnie. O ile w przypadku fraka czy jaskółki zawsze staramy się iść zgodnie z zasadami, tak w przypadku smokingów często pozwalamy sobie na zabawę. Dziś chcemy zaprezentować właśnie taki smoking – bazujący na klasyce, ale biorący pod uwagę też najnowsze trendy w krawiectwie miarowym.

smoking-tartan-seersucker-welna-szyty-na-miare1

Dlaczego modyfikujemy klasyczny smoking?

Smoking jest ubraniem o charakterze rozrywkowym. Wykorzystuje się je podczas wieczorowych uroczystości takich jak urodziny, gale, premiery operowe, bale charytatywne, i z tego powodu nawet kilkadziesiąt lat temu występował w wielu wersjach. O ile spodnie w większości przypadków pozostawały czarne, tak marynarki mogły być uszyte z aksamitu w różnych kolorach, czy z czarnej lub kremowej barathei. Występuje nawet smoking o kolorze bardzo ciemnego granatu, który też przecież uchodzi za bardzo elegancki i ponadczasowy.

Na przestrzeni lat wielu projektantów bawiło się smokingiem, częściowo oczywiście w sposób nie do końca udany. Wiele pomysłów jednak zasłużyło w naszej opinii na uznanie – Tom Ford na przykład wprowadził cały pas w spodniach wykonany z jedwabiu jako zamiennik pasa hiszpańskiego, a brytyjski mistrz krawiecki i projektant Joshua Kane zaczął wykorzystywać haftowane jedwabie jako tkaniny na klapy marynarek. Wszystkie proporcje były w odpowiednich miejscach, a te małe zmiany były nawet nie nagięciem zasad, a nowym spojrzeniem na smoking.

W klasycznej męskiej elegancji występuje również smoking, w którym spodnie mocniej się wyróżniają. Są to spodnie wykonane z tkaniny o charakterystycznym wzorze zwanym tartanem, który nawiązuje do szkockich kiltów. Tartan występuje w wielu opcjach kolorystycznych i z powodzeniem był wykorzystywany jako materiał służący do urozmaicenia opatrzonego przez wiele lat smokingowego kroju.

Marynarka z wełnianej kory i spodnie z tkaniny blackwatch tartan

Nasz pomysł na smoking bazuje właśnie na wersji z tartanowymi spodniami. Wybrałem tkaninę w kolorze bordowym, granatowym i czarnym, która jest określana jako blackwatch tartan. Zrezygnowałem w tych spodniach z lampasa, aby móc nosić je nie tylko w wersji smokingowej. Spodnie są uszyte z wełny o otwartym splocie i mają charakterystyczne zapięcie z pierścieniem. 

Największą zmianą w stosunku do standardowego smokingu jest marynarka. Została uszyta z wełnianej kory (garnitur już zaprezentowaliśmy we wpisie Czarna koszula – gdzie jest jej miejsce w klasycznej męskiej elegancji) i ma klasyczny krój smokingowy. Mówimy więc o klapach szalowych, kieszeniach listewkowych i zapięciu na jeden guzik. Dodatkowym detalem w tej marynarce, również spotykanym w marynarkach smokingowych, są mankiety koktajlowe, które służą jako dodatkowa ozdoba całego ubrania.

To właśnie materiał jest tutaj największą zmianą. Kora jest tkaniną, z której najczęściej szyje się ubrania casualowe, a nie formalne – charakterystyczna faktura jednak na tyle zwróciła moją uwagę, że postanowiłem spróbować czegoś nowego. Jako że okazji do założenia smokingu nie jest aż tak wiele, nie zdecydowałem się na obszycie klap, kieszeni i listewek jedwabiem, dzięki czemu marynarkę można wykorzystać również w innych zestawach. Oczywiście zawsze będzie to marynarka niezgodna z zasadami klasycznej elegancji, gdzie klapy szalowe czy kieszenie listewkowe nie idą w parze z nieformalnymi tkaninami, jednak po wielu latach związanych z modą dobrze jest wyjść poza utarte schematy. Oczywiście gdyby ktoś został zaproszony na spotkanie z rodziną królewską, to taką wersję smokingu bym zdecydowanie odradzał; kiedy jednak mówimy o sytuacjach o niższej randze, nie widzę problemu w modernizacji standardowego kroju.

Dodatki do czarnego smokingu z kory

Żeby nie wprowadzać dodatkowych faktur, poprosiłem o uszycie muchy dokładnie z tego samego materiału, z którego została uszyta marynarka. W przypadku koszuli również nie chciałem wprowadzać zamieszania, dlatego postawiłem na białą koszulę z krytą plisą i kołnierzem półwłoskim. Taka koszula jest najbardziej podstawową koszulą do smokingu.

Buty są nawiązaniem do stylu włoskiego – czarne tassel loafers klasycznie nie są oczywistym wyborem na buty smokingowe, natomiast nie gryzą się z całą stylizacją. Warto zwrócić uwagę, że w świecie elegancji do smokingów nie nosi się tylko oksfordów ze skóry lakierowanej, ale również inne kroje takie jak eskarpiny czy aksamitne buty wsuwane. W związku z powyższym tassel loafers nie powinny budzić skrajnych emocji.

Czy smoking musi opierać się trendom – podsumowanie

Klasyczną modą męską można się bawić, ale trzeba to robić z głową. Jeżeli zadbamy o klasyczne proporcje, które będą odpowiednio dobrane do sylwetki, a także podejdziemy do zasad z szacunkiem, to jesteśmy w stanie zaprojektować ubranie niebędące stricte w kanonie, ale nadal wyglądające elegancko i ciekawie. Jeżeli chcesz uszyć nietuzinkowy smoking, to skontaktuj się z naszymi salonami w Poznaniu i Warszawie. 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok