Jak dbać o ubrania?

Ubrania wyższej jakości są długowieczne — o ile odpowiednio o nie dbamy. W naszym poradniku „jak dbać o ubrania” przedstawiamy 5 praktycznych porad dotyczących żywotności ubrań.

Odzież wyższej jakości jest zdecydowanie bardziej kosztowna od jej „sieciówkowych” zamienników — z tym trzeba się liczyć. Jeden garnitur uszyty na miarę z porządnej, brytyjskiej wełny może spokojnie kosztować tyle, ile trzy garnitury znanych marek na przecenach, jednak ta różnica zdecydowanie przekłada się również na różnicę w jakości. Ubrania wykonane z wyższą starannością, z lepszych materiałów nie tylko będą przecież wyglądały lepiej, ale również pozostaną długowieczne i nigdy nie wyjdą z mody. Jak więc dbać o takie ubrania, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Regularnie rotuj ubraniami

Kiedy nosisz wełnianą marynarkę lub spodnie, tkanina jest w ciągłym naprężeniu – kolokwialnie mówi się, że materiał „pracuje” – jednak dzięki elastyczności włókien nie jest to aż tak bardzo odczuwalne. Wymaga jednak chwili odpoczynku, stąd też po dniu noszenia warto pozostawić marynarkę czy spodnie na jeden dzień w szafie. Dzięki temu prostemu zabiegowi tkanina będzie miała czas, aby wrócić do swojej pierwotnej postaci. Mniejsze zagniecenia same się rozprostują, a wytrzymałość materiału pozostanie bez zmian. 

Zasada regularnej rotacji sprawdza się świetnie w przypadku butów (więcej o pielęgnacji obuwia skórzanego możecie przeczytać tutaj), warto więc ją zastosować również w przypadku ubrań. Pozwoli ona znacząco wydłużyć życie marynarek, spodni czy nawet koszul, a to z kolei jest bardzo pożądanym aspektem budowania garderoby bogatej w ubrania wysokiej klasy.

Korzystaj z pralni chemicznej tylko wtedy, kiedy musisz

Pranie chemiczne nie jest czymś dobrym dla naturalnych materiałów. Z tego powodu zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług pralni chemicznej, chyba że nie masz już innego wyjścia. Niech przychodzi z pomocą tylko w przypadku zabrudzeń, których nie da się usunąć w żaden inny sposób lub obawiasz się o to, że domowe sposoby uszkodzą tkaninę.

A jakie są te domowe sposoby? Jeżeli na garniturze nie widzisz żadnych zabrudzeń, ale uważasz, że potrzebuje on odświeżenia, wykorzystaj parownicę. Odświeży ona całość oraz pozwoli na pozbycie się zapachu – wełna, na całe szczęście, nie ma tendencji do jego utrzymywania. Pomocny może być również „gorący prysznic” – wystarczy powiesić marynarkę lub spodnie w łazience na czas prysznica, aby para miała chwilę na zdziałanie cudów. Mniejsze zabrudzenia często daje się wyszczotkować. Wystarczy poczekać, aż zaschną, a potem energicznymi ruchami szczotką można je wykruszyć. 

Pomyśl o drugiej parze spodni

To rozwiązanie znacząco przedłuży życie Twojego ulubionego garnituru. Marynarki zużywają się w końcu zdecydowanie wolniej niż spodnie, jako że są narażone na zdecydowanie mniejsze wartości działających sił. Spodnie muszą wytrzymać regularne zginanie, gniecenie oraz – szczególnie niszczące – tarcie ud w kroku, które powoduje piling (kulkowanie się) tkaniny i prowadzi do przetarcia.

W związku z tym druga para spodni będzie ratunkiem w przypadku, kiedy Twoja marynarka w zasadzie nie nosi jeszcze śladów zużycia, a spodnie dają o sobie znać. Warto nosić je na zmianę, aby nie było widać różnicy w kolorach — całkowicie nowe, nieużywane spodnie zawsze będą minimalnie bardziej nasycone od spodni używanych. Nikt tego nie zauważy przy normalnym noszeniu, natomiast przy porównaniu do marynarki może być widoczna minimalna różnica.

Odnośnie do drugiej pary spodni…
Ze względu na duże zainteresowanie naszą ofertą na dziesięciolecie podjęliśmy decyzję o
przedłużenie jej do 25 lutego. Oznacza to, że jeżeli przez kolejne trzy tygodnie zamówisz garnitur szyty na miarę, otrzymasz  od nas w prezencie dodatkową parę spodni lub kamizelkę z tej samej tkaniny!

Zainwestuj w odpowiednie wieszaki

Sporo osób inwestujących w ubrania lepszej jakości zapomina o wieszakach. Mają one jednak  niemały wpływ na żywotność ubrań. O ile drewniane, cedrowe wieszaki przydadzą się, aby wizualnie pasować do ładnych ubrań lub podczas odstraszania ewentualnych moli, tak nie są one absolutnie konieczne. Musem są jednak wieszaki odpowiednio dopasowane do ubrania.

Marynarka powinna wisieć na wieszaku z szerokimi ramionami, aby jak najdłużej zachować ich elegancką linię. Spodnie powinny być złożone zgodnie z linią kantu i albo przewieszone przez miękką, zapobiegającą się zsuwaniu belkę, albo powinny być chwycone żabkami i powieszone „na prosto”. Tak przetrzymywane ubrania będą mogły w spokoju „odpocząć” po całym dniu noszenia.

Zapewniaj ubraniom drugie życie

Nasza sylwetka oraz nasze upodobania stylistyczne zmieniają się z biegiem czasu. Jeżeli nasze ubrania są jeszcze w dobrym stanie – a zachowując powyższe cztery punkty, z pewnością są! – warto odświeżać je również pod względem kroju. Tutaj z pomocą przyjdzie niezawodny krawiec, który potrafi na nowo tchnąć iskierkę w marynarkę, spodnie czy koszulę, którą powoli spisywałeś na straty.

Nasz poradnik na temat korekt krawieckich znajdziesz tutaj. Dowiesz się z niego więcej na temat taliowania marynarek, skracania rękawów i nogawek, zwężania spodni i wielu innych korekt, które będzie w stanie wykonać wprawiony krawiec. Czasem tak proste rzeczy wystarczą, abyś znów był zadowolony ze swojego ubrania.

Jak dbać o ubrania – podsumowanie

Wprowadzenie w życie tych pięciu prostych porad nie jest wyjątkowo problematyczne. Warto o nich pamiętać, ponieważ małym kosztem pozwolą na zauważalne przedłużenie życia Twoich ulubionych ubrań!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok