FreshMail.pl

JAK SIĘ UBRAĆ NA ROZMOWĘ O PRACĘ?

Wrzesień 2, 2018

HOME Blog Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

 

Rozmowa kwalifikacyjna jest wyzwaniem nie tylko pod względem merytorycznym, ale również i pod względem estetycznym. W tym wypadku powiedzenie, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz nabiera głębszego sensu, ponieważ to właśnie od tego wrażenia zależy, czy jeszcze jakiekolwiek rozmowy będą miały miejsce. O ile w kwestii samej dyskusji nie możemy za wiele powiedzieć – każdy temat wymaga przecież osobnego zgłębienia – tak w przypadku ubrań jesteśmy ekspertami i dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak się ubrać na rozmowę o pracę. Rozmowa kwalifikacyjna bez marynarki? Rozmowa kwalifikacyjna bez garnituru? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części wpisu!

Rozmowa o pracę – jak się ubrać?

Oczywiście najprostszą odpowiedzią będzie garnitur – nie da się ukryć jednak, że nie w każdej sytuacji garnitur się sprawdzi. W pracy związanej z biznesem, bankowością czy kontaktem z ważnymi klientami garnitur jest wręcz wymagany i na rozmowie kwalifikacyjnej warto pokazać, że zdajemy sobie z tego sprawę. Nie musi to być żaden wyszukany zestaw – klasyczne, granatowe ubranie z pewnością wystarczy i będzie stanowiło o szacunku do podejmowanego zawodu. W takich zawodach rozmowa kwalifikacyjna bez garnituru to zły pomysł.

Musimy pamiętać, że garnitur dodaje powagi oraz pokazuje, że poświęciliśmy trochę czasu na dopracowanie naszego wyglądu, więc traktujemy całą sprawę poważnie. Dzięki temu efektowi możemy sprawić zdecydowanie lepsze pierwsze wrażenie, a jest przecież ono niezwykle ważne w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. W hipotetycznej sytuacji, w której spotyka się dwóch tak samo doświadczonych kandydatów, ubiór jednego i drugiego z pewnością będzie również brany pod uwagę.

Czy odpowiedzią na pytanie „jak się ubrać na rozmowę o pracę” jest więc tylko granatowy garnitur? Niekoniecznie – polecamy również jego szarą wersję, która jest dziennym odpowiednikiem ciemnego ubioru. Jest to również strój formalny, jednak o charakterze dziennym, dzięki czemu również podkreśli, że podchodzimy do sprawy poważnie i szanujemy czas rekrutującego. Pozwoli to na zdobycie przysłowiowego plusa już na samym początku spotkania.

Stoisz przed szafą i zastanawiasz się, czy garnitur lub marynarka nie będzie strojem “overdressed”. Słusznie – w wielu środowiskach taki ubiór może zostać odebrany jako zbyt formalny i przesadny. Z drugiej strony, rozmowa kwalifikacyjna z pewnością nie jest spotkaniem, na którym możesz zepchnąć ubiór na dalszy plan. Kiedy chodzi o pokazanie szacunku, powagi oraz podkreślenie naszego zaangażowania, nie możesz zrezygnować z marynarki. Zdajesz sobie z tego sprawę i nie przeszkadza Ci to – w marynarkach, które wiszą w Twojej szafie czujesz się świetnie. Rozmowa o pracę nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Zestaw koordynowany

Jeżeli garnitur nie jest do końca odpowiedzią, której szukamy, a zależy nam na tym, żeby nasza rozmowa nie była jednak rozmową kwalifikacyjną bez marynarki, polecamy rozważenie zestawu koordynowanego. Granatowa marynarka i szare spodnie to połączenie, które nie jest aż tak formalne jak komplet garniturowy, jednak z pewnością również wizerunkowo jest w stanie zdziałać cuda. Biała lub błękitna koszula oraz skromne dodatki pozwolą na zrobienie dokładnie takiego wrażenia, na jakim nam zależy.

Taki zestaw będzie również świetnie wyglądał bez krawata pod szyją, co z pewnością jest cenną informacją dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za tym akcesorium. O ile w przypadku garnituru pozbycie się krawata często sprawia, że zestaw wygląda na niekompletny oraz „luźny na siłę”, tak przy zestawie koordynowanym brak czegoś pod szyją jest naturalną koleją rzeczy i świetnie współgra z charakterem tego ubioru. Ma on być przecież w zamierzeniu bardziej sportowy niż pełny garnitur.

Marynarka sportowa z chinosami

Gdy opcje związane z garniturem oraz zestawem koordynowanym odpadną, a nadal chcemy wykorzystać marynarkę, można pomyśleć o kompletnie sportowym zestawie – marynarce codziennej, casualowej koszuli oraz spodniach chino. Nawet na mniej formalnej rozmowie o pracę taki zestaw zostanie odebrany bardzo ciepło, ponieważ wywołuje bardzo zbliżone efekty do zestawów garniturowych. Z tego powodu o ile rozmowa kwalifikacyjna bez garnituru jest jak najbardziej do przeskoczenia, tak rozmowa kwalifikacyjna bez marynarki, w naszej opinii, niekoniecznie.

Czy pójście na rozmowę o pracę w T-shircie i jeansach będzie uznane za faux pas? Z jednej strony z pewnością są zawody i pracodawcy, gdzie taki ubiór absolutnie nie będzie przeszkadzał – z drugiej uważamy, że zawsze lepiej jest zrobić dobre wrażenie i pokazać, że przykładamy się nawet do wyboru stroju luźniejszego, choć pracodawca tego nie wymaga. Gwarantujemy, że nie zostanie to źle odebrane – elegancki ubiór może tylko pomóc!

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? – podsumowanie

Sposób, w jaki ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przemyślany. Dobrany w myśl zasady o pozytywnym zrobieniu pierwszego wrażenia, ponieważ tak naprawdę od niego zależy, czy będą jeszcze kolejne spotkania. W rozmowach o pracę związanych z biznesem, prawem lub różnymi urzędami polecamy wybrać garnitur granatowy lub szary z białą lub błękitną koszulą. W rozmowach o niższym szczeblu formalności, gdy nie chcemy rezygnować stricte z garnituru, proponujemy wybrać zestaw koordynowany; przy rozmowach nieformalnych założenie marynarki sportowej na pewno nie zaszkodzi.

Skontaktuj się z nami!

Szanujemy prywatność i dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych. Wysyłając do nas wiadomość zgadzasz się na to, abyśmy przetwarzali je w sposób niezbędny do zrealizowania usługi, w tym wypadku odpowiedzi na wiadomość lub kontaktu telefonicznego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Zdjęcia: Adam Ptak, Wojciech Borowy

<<< Zobacz wpis “Szycie na miarę w salonach Buczyński” | Zobacz kolejny wpis  >>>

Dowiaduj się o specjalnych ofertach i nowych wpisach jako pierwszy!

Tak, chcę otrzymywać newsletter! (Możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl