Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu marynarki?

Z pewnością zauważyłeś, że mężczyźni w marynarkach wyglądają lepiej – po prostu. Poza najbardziej oczywistym aspektem bycia bardziej eleganckim, marynarka męska wpływa również na wiele innych aspektów. Poszerza ramiona, wyszczupla talię, dzieli sylwetkę na pół wydłużając ją… Jednak, o ile zauważamy te wszystkie rzeczy, nie zawsze wiemy, skąd one wynikają. Dziś przyjrzymy się temu tematowi.

Garniturowi w prążek – dwurzędowemu powersuitowi – przyglądaliśmy się już w paru wpisach. W związku z tym dziś nie będziemy poświęcać mu zbyt wiele uwagi, a skupimy się na samej budowie marynarki i na co warto w niej zwracać uwagę, aby sylwetka wyglądała jak najkorzystniej.

 

 

Szerokość ramion

Marynarka, dzięki swojej specyficznej konstrukcji, optycznie poszerza mężczyźnie ramiona. Wynika to z faktu, że w większości marynarek stosuje się wypełnienia (lekkie lub standardowe), które mają za zadanie wizualnie wyrównać wysokość ramion. Naturalnie ramiona mężczyzny zazwyczaj są różne i to właśnie pozwala ukryć marynarka.

W bardziej sportowych marynarkach aktualnie rzadko wykorzystuje się wypełnienia, stawiając na naturalną linię ramion. Nie dla wszystkich sylwetek jednak wygląda to korzystnie, z tego powodu niezwykle ważna jest świadomość własnej budowy. Do efektu optycznego poszerzenia ramion przyczynia się również figura odwróconego trójkąta, którą tworzy otwarcie marynarki, ale o tym powiemy za chwilę.

Wyszczuplona talia

Bardzo ważne jest ustawienie wysokości guzika w marynarce w najwęższym miejscu talii. Ubranie w tym miejscu powinno być maksymalnie dopasowane (ale bez ciągnięcia przy guziku!), co sprawia, że sylwetka wydaje się zdecydowanie szczuplejsza. Jeżeli guzik jest na odpowiedniej wysokości, a marynarka ma odpowiednią szerokość w talii, to uzyskuje się efekt szerokiej klatki piersiowej, wąskiej talii i szerszych bioder.

W przypadku marynarek dwurzędowych ustawienie wysokości guzika jest trochę bardziej skomplikowane, ponieważ górny rząd może być wyżej od wysokości talii. Wtedy efekt wyszczuplenia nadal będzie widoczny, a dodatkowo podkreślą go odpowiednio ustawione dwa rzędy guzików.

Odwrócony trójkąt i szerokie klapy

Otwarcie marynarki i jednorzędowej, i dwurzędowej, jest określane mianem odwróconego trójkąta. Wizualnie jego szczyt znajduje się przy guziku, za to najszerszy fragment wypada przy wysokości ramion. Jak łatwo zauważyć, taki wizualny efekt bardzo mocno wpływa na odbiór całej sylwetki dodatkowo poszerzając optycznie ramiona i klatkę piersiową oraz wyszczuplając talię.

Potęgowanie tego efektu dokonuje się dzięki klapom w marynarce. Kiedy są one wąskie, zaburzają proporcje męskiej sylwetki – ramiona wydają się wąskie, a biodra szerokie, co z pewnością nie jest efektem pożądanym przez większość mężczyzn. Warto celować w klapy szerokie przynajmniej na połowę szerokości ramienia, ponieważ wtedy sylwetka nabierze odpowiedniej harmonii.

Prawidłowa długość marynarki oraz prawidłowa długość rękawów marynarki

Marynarka powinna optycznie dzielić sylwetkę na pół, aby wydawała się ona postawna i wysoka. Aby uzyskać taki efekt, korzysta się z wielu reguł – w niektórych przypadkach powinna sięgać połowy kciuka, w niektórych wystarczy, że będzie przykrywać pośladki. Jest to rzecz mocno subiektywna i zależąca od proporcji danego ciała, jednak warto zwracać na nią uwagę. Krótkie marynarki bardziej przypominają modele damskie, które będą optycznie poszerzać mężczyźnie biodra. 

Do tego koniecznie zwróć uwagę na prawidłową długość rękawów marynarki. Rękaw powinien się kończyć centymetr do półtora przed nadgarstkiem tak, aby pokazać fragment mankietu koszuli. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze ręce będą wydawać się szczuplejsze, a dłoń będzie odsłonięta dodatkowo harmonizując proporcje sylwetki. 

Dwurzędowy powersuit szyty na miarę

Granatowy garnitur dwurzędowy widoczny na zdjęciach został uszyty z całorocznej wełny z kolekcji Dormeuil. Jest to francuski producent tkanin, którego zdecydowana większość materiałów tkana jest w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu są to tkaniny klasyczne i ponadczasowe oraz niezwykle wytrzymałe – idealne na garnitury biznesowe i do pracy.

Kupowanie lub zamawianie marynarki – podsumowanie

Podczas kupowania marynarki powinieneś zwrócić uwagę na wszystkie wyżej wymienione elementy, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Jeżeli zamawiasz marynarkę szytą na miarę, zostaną one dobrane przez doradców, oczywiście zgodnie z pomysłem Klienta. Zawsze zasugerujemy, jakie powinny być prawidłowe i najbardziej odpowiednie proporcje dla danej sylwetki i pomożemy wybrać odpowiednie tkaniny. Szyciem na miarę zajmujemy się w Warszawie i Poznaniu w naszych salonach, do których zapraszamy serdecznie!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter