Strój odpowiedni na pogrzeb

Jest to temat, o którym nie chcemy myśleć zbyt często. Przychodzi jednak czas, najczęściej niespodziewanie, w którym umiera ktoś z rodziny, ktoś bliski, czy ktoś, kogo darzyliśmy szacunkiem. Jak wygląda odpowiedni strój na pogrzeb?

Jest to temat, o którym nie chcemy myśleć zbyt często. Przychodzi jednak czas, najczęściej niespodziewanie, w którym umiera ktoś z rodziny, ktoś bliski, czy ktoś, kogo darzyliśmy szacunkiem. Chcąc uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego, warto pamiętać o swoim wyglądzie. Nie ze względu na własny wizerunek, ale na charakter uroczystości.

Celem stroju na pogrzebie jest okazanie współczucia rodzinie oraz szacunku zmarłemu. Należy zapomnieć o tym co modne i ekstrawaganckie. Wg niektórych źródeł, czerń jest zarezerwowana dla najbliższej rodziny zmarłego. Jest to jednak zasada, której nie należy się trzymać kurczowo. Najważniejsze, to trzymać się stonowanej ciemnej kolorystyki i tego, że wszystkie elementy stroju muszą być formalne.

Garnitur na pogrzeb

Męski formalny strój oznacza w dzisiejszych czasach garnitur. Zestawy łączące różne marynarki i spodnie nie będą odpowiednie. Wielu znawców klasycznej mody męskiej powtarza, że czarny garnitur nadaje się jedynie na pogrzeb. Opinia ta jest coraz powszechniejsza, dlatego coraz mniej mężczyzn posiada w swojej garderobie czarny garnitur.

Jeśli nie jesteśmy najbliższą rodziną zmarłego, możemy sięgnąć po garnitur ciemnoszary lub bardzo ciemnogranatowy. Nie należy przekraczać granicy między bardzo ciemnym granatem, a ciemnym odcieniem niebieskiego, ponieważ przy intensywnym oświetleniu i w otoczeniu czarnych tkanin, może on wyglądać zbyt kolorowo. Błyszczących garniturów również należy unikać, nawet jeśli są czarne.

Na marginesie przypominamy, że strojem formalnym jest tylko garnitur. Wyklucza to smoking, żakiet i inne formy męskiego ubioru ceremonialnego i nieformalnego.

Koszula na pogrzeb

Na każdą ważną okazję, niezależnie czy wybieramy stylizację mniej lub bardziej formalną, biała koszula jest najlepszym wyborem. Zawsze zapięta i pod krawatem.

Da się zauważyć trend polegający na stosowaniu czarnej koszuli do czarnego garnitury i czarnego krawata na pogrzeb. Mimo ogromnego szacunku, jaki chcemy okazać, ubieranie się od stóp do głów na czarno nie jest najlepszym na to sposobem. Biała koszula zawsze będzie wyglądać czysto, schludnie, elegancko i tylko ona nada odpowiedniego stopnia powagi naszemu wizerunkowi.

Buty

Wybierając buty, również należy się kierować zasadami stroju formalnego. Odpowiednie obuwie musi być czarne, skórzane i dobrze wypastowane. Polecamy sznurowane buty takie jak czarne oksfordy. Sprawdzają się najlepiej w najbardziej skomplikowanych sytuacjach pod względem dress codu.

Upalna pogoda także nie uprawnia do wkładania sneakersów czy sandałów.

Dodatki

W tym przypadku wybór dodatków nie ma podkreślać urody, osobowości lub stylizacji. Ważna jest powaga uroczystości.

Jedynie krawat będzie odpowiedni, zaś muszki i fulary już nie. Koniecznie z matowego materiału, najlepiej czarny, ale może być też ciemnoszary, ciemnogranatowy lub inny ciemny kolor, który nie będzie raził. W przypadku braku gładkiego krawata, może on być z drobną strukturą.

Rozmawiając o męskiej elegancji zawsze podkreślamy rolę poszetki. Tym razem polecamy głęboko przemyśleć ten element wizerunku, ponieważ może być zbyt zwracający uwagę. Jeżeli zastanawiamy się nad poszetką, to w przypadku stroju na pogrzeb warto z niej zrezygnować.

Nakrycia głowy wśród mężczyzn nie są wskazane. Najlepsze przykłady formalnych stylizacji daje zawsze Brytyjska Rodzina Królewska.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok