Czy denim jest ekologiczny? Jeansy szyte na miarę

Jeansy są prawdopodobnie najpopularniejszymi spodniami na naszej planecie. Na pewno znajdowały się – lub dalej znajdują – w każdej szafie, nieważne czy damskiej, czy męskiej. Dziś pokażemy jeansy szyte na miarę w naszej pracowni; 4 pary w całkowicie różnych stylach i wykonane z różnych materiałów, aby pokazać, jak bardzo uniwersalne mogą być to spodnie.

Zacznijmy od tkaniny – ekologiczny denim

Produkcja denimu nigdy nie należała do najbardziej ekologicznych. W zdecydowanej większości denim jest robiony z bawełny, gdzie do przędzenia i barwienia wykorzystuje się ogromną ilość wody – mówi się nawet o 10 tysiącach litrów na kilogram materiału! Taka woda jest później trudna (często niemożliwa) do ponownego wykorzystania, co w połączeniu z popularnością jeansów mocno negatywnie wpływa na środowisko w krajach produkcji. 

Ograniczenie zużycia wody lub produkcja denimu w obiegu zamkniętym jest dużo droższa, co oczywiście nie jest po myśli markom fast-fashion – z tego powodu jesteśmy zalewani jeansami nie tylko źle odszytymi, ale również ze słabej jakości materiałów. Takie tkaniny są produkowane najniższym kosztem, co przekłada się na ich niską wytrzymałość i duże koszty środowiskowe w fabrykach.

Szycie miarowe jest absolutną kontrą do segmentu fast-fashion. Dużo bardziej odpowiedzialną, tworzącą ubrania tylko w odpowiedzi na potrzeby danego Klienta, z tkanin, które przetrwają lata. Jako że samo szycie indywidualne jest droższe, to nie zależy nam na najniższej cenie materiału, a na jego odpowiednich właściwościach. Powiedzmy sobie szczerze – szyjąc spodnie za 2-3 tysiące złotych mamy prawo oczekiwać, że zostaną w naszej garderobie na lata, a takiego efektu nie da się uzyskać korzystać z bardzo tanich tkanin. 

W segmencie tkanin premium w zeszłym roku pojawiła się kolekcja ekologicznego denimu marki Dormeuil. Producent gwarantuje, że do wyprodukowania materiału wykorzystano 80% mniej wody, co na standardy produkcji tkanin jest wynikiem godnym uznania. Co więcej, denim jest nie tylko bawełniany, ale również wełniany, lub z domieszką lnu. Obydwa surowce są pozyskiwane w bardziej przyjazny sposób, gdzie len zdecydowanie wygrywa nad innymi – jest to surowiec roślinny, który wykorzystuje się w całości do produkcji tkaniny, bez żadnych odpadów. 

Jeansy na miarę – jak mogą wyglądać?

Z denimu marki Dormeuil uszyliśmy 4 pary spodni. Połączyliśmy je z różnymi ubraniami, aby pokazać, jak bardzo są one uniwersalne. Oczywiście nigdy nie będą to spodnie garniturowe, jednak sprawdzą się w sytuacjach casualowych, połączone z T-shirtem czy golfem, a nawet w luźniejszych sytuacjach biznesowych, z koszulą i marynarką.

Mamy więc klasyczne jeansy o kroju vintage – wysoki stan, płaski front, a także szersze nogawki sprawiają, że takie spodnie stylem nawiązują do pierwszych dostępnych dla wszystkich jeansów. W wizji Bartka zostały zestawione z białą koszulą z kołnierzykiem przypinanym na guziki, a także flanelową kamizelką w kolorze szarym. Po podwinięciu rękawów otrzymujemy zestaw, który można określić „luźną elegancją”. 

Kolejnym pomysłem są jeansy o kroju sartorialnym – czyli z przedłużonym pasem zapinanym na dwa guziki, a także zakładkami w kontrze. Są to w zasadzie spodnie o kroju garniturowym, jednak wyróżnia je wybrana tkanina. Wełniany denim dobrze się nadaje do obniżenia formalności tak eleganckiemu krojowi. Sartorialne jeansy łączymy z grubym golfem, a także wełnianą kurtką, aby pokazać ich codzienny charakter.

Kolejne jeansy szyte na miarę to spodnie na pasek, z wyższym stanem i dwoma zakładkami. Zostały uszyte z wełny wykończonej w dwojaki sposób – kolorystycznie jest to jeans, w dotyku jednak wełniana flanela. Spodnie są bardzo miękkie w dotyku i ciepłe w odczuciu, a połączyliśmy je z jasnym golfem i marynarką z wełny Dormeuil Naturals Attitude.

Ostatnimi spodniami, które chcemy zaprezentować, są zielone damskie jeansy z wełny i lnu. Również połączone z golfem ze względu na aktualną temperaturę – warto zauważyć, że tak mała domieszka lnu w materiale bardziej niż na przewiewność, wpływa na szorstkość materiału i jego aspekty wizualne. Dzięki domieszce lnianej wełniany jeans wygląda bardziej jak jeans bawełniany.

Wytrzymałość i przecieranie się jeansów szytych na miarę

Dla wielu osób gotowe jeansy wiążą się z regularnym przecieraniem w kroku. Mają na to wpływ głównie dwa czynniki: dopasowanie w udach oraz wytrzymałość materiałów. Przy mocnym dopasowaniu spodni niestety będą się one przecierać w kroku niezależnie od tego, z jak bardzo wytrzymałej tkaniny je uszyjemy. Na szczęście szyjąc spodnie na miarę w dobrej pracowni można być pewnym, że naprawa przetarć nie będzie stanowiła jakiegokolwiek problemu.

W naszych salonach zawsze zamawiamy trochę więcej tkaniny, aby właśnie mieć w przyszłości możliwość dokonywania różnych napraw związanych z eksploatacją ubrań. Jeżeli masz tendencję do tego, że przecierają Ci się spodnie w kroku, to w ubraniach szytych na miarę prawdopodobnie będzie się to robiło rzadziej – mimo to jednak mamy na uwadze, że taka rzecz może się zdarzyć. Aby temu zapobiec wszywamy też specjalne wzmocnienie w kroku, dzięki czemu to newralgiczne, najczęściej przecierające się miejsce jest dużo bardziej odporne.

Czy granatowe jeansy to uniwersalne spodnie w szafie?

Dużo mówi się o jeansach w kontekście ich uniwersalności. Faktycznie dobrze skrojone jeansy o klasycznym kroju – bez przetarć i zmarszczeń, ze średnim lub wysokim stanem, nieprzesadnie zwężane – mogą być bardzo dobrą podstawą wielu casualowych i smart-casualowych stylizacji. Takie jeansy będą wyglądały dobrze nawet z białą koszulą, mało formalną marynarką i wełnianym krawatem, ale należy mieć na uwadze, że to nigdy nie będzie zestaw w 100% elegancki. Taki jednak być nie musi.

Jeżeli ktoś szuka spodni, które równie dobrze sprawdzą się w bardziej eleganckich zestawach, to dobrze zwrócić się w stronę szarych spodni wełnianych z wyższym stanem. W połączeniu z granatową marynarką uzyskamy wtedy zestaw koordynowany, który z powodzeniem możemy wykorzystać w wielu sytuacjach wymagających bardziej formalnego ubioru. Podczas codziennych spotkań czy nawet piątkowego wyjścia ze znajomymi nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zestaw złożony z jeansów i marynarki. Poniżej prezentujemy takie połączenie: jeansy szyte na miarę o kroju vintage, ciemnofioletowa marynarka i biała koszula, które również wygląda bardzo dobrze i może stanowić inspirację.

Jeansy szyte na miarę i ekologiczny denim – podsumowanie

Jeżeli lubimy jeansy, ale chcemy ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, to warto kupić parę uszytą z dbałością o detale, z porządnego materiału, i wymieniać je na nowy model jak najrzadziej. W końcu w czymś musimy chodzić i nikt nie mówi, że mamy ograniczyć nasze zakupy odzieżowe do absolutnego minimum – najważniejsze jest to, aby nie kupować ubrań, które szybko ulegną zniszczeniu i będziemy musieli się ich pozbyć.

Szycie na miarę bardzo dobrze odpowiada na tę potrzebę, nawet w przypadku spodni na codzień. Jeansy szyte na miarę mogą być spersonalizowane i dopasowane zgodnie z naszymi preferencjami. Wybierzemy również tkaninę biorąc pod uwagę, czy mają to być spodnie na lato, na zimniejszy okres, czy też całoroczne; spojrzymy na wiele kolorów i zdecydujemy się na taki, który będzie najbardziej się podobał. Jeansy możemy uszyć na miarę w dowolnym z naszych salonów. 

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter