Czy denim jest ekologiczny? Jeansy szyte na miarę

Jeansy są prawdopodobnie najpopularniejszymi spodniami na naszej planecie. Na pewno znajdowały się – lub dalej znajdują – w każdej szafie, nieważne czy damskiej, czy męskiej. Dziś pokażemy jeansy szyte na miarę w naszej pracowni; 4 pary w całkowicie różnych stylach i wykonane z różnych materiałów, aby pokazać, jak bardzo uniwersalne mogą być to spodnie.

Jeansy są prawdopodobnie najpopularniejszymi spodniami na naszej planecie. Na pewno znajdowały się – lub dalej znajdują – w każdej szafie, nieważne czy damskiej, czy męskiej. Dziś pokażemy jeansy szyte na miarę w naszej pracowni; 4 pary w całkowicie różnych stylach i wykonane z różnych materiałów, aby pokazać, jak bardzo uniwersalne mogą być to spodnie.

Zacznijmy od tkaniny – ekologiczny denim

Produkcja denimu nigdy nie należała do najbardziej ekologicznych. W zdecydowanej większości denim jest robiony z bawełny, gdzie do przędzenia i barwienia wykorzystuje się ogromną ilość wody – mówi się nawet o 10 tysiącach litrów na kilogram materiału! Taka woda jest później trudna (często niemożliwa) do ponownego wykorzystania, co w połączeniu z popularnością jeansów mocno negatywnie wpływa na środowisko w krajach produkcji. 

Ograniczenie zużycia wody lub produkcja denimu w obiegu zamkniętym jest dużo droższa, co oczywiście nie jest po myśli markom fast-fashion – z tego powodu jesteśmy zalewani jeansami nie tylko źle odszytymi, ale również ze słabej jakości materiałów. Takie tkaniny są produkowane najniższym kosztem, co przekłada się na ich niską wytrzymałość i duże koszty środowiskowe w fabrykach.

Szycie miarowe jest absolutną kontrą do segmentu fast-fashion. Dużo bardziej odpowiedzialną, tworzącą ubrania tylko w odpowiedzi na potrzeby danego Klienta, z tkanin, które przetrwają lata. Jako że samo szycie indywidualne jest droższe, to nie zależy nam na najniższej cenie materiału, a na jego odpowiednich właściwościach. Powiedzmy sobie szczerze – szyjąc spodnie za 2-3 tysiące złotych mamy prawo oczekiwać, że zostaną w naszej garderobie na lata, a takiego efektu nie da się uzyskać korzystać z bardzo tanich tkanin. 

W segmencie tkanin premium w zeszłym roku pojawiła się kolekcja ekologicznego denimu marki Dormeuil. Producent gwarantuje, że do wyprodukowania materiału wykorzystano 80% mniej wody, co na standardy produkcji tkanin jest wynikiem godnym uznania. Co więcej, denim jest nie tylko bawełniany, ale również wełniany, lub z domieszką lnu. Obydwa surowce są pozyskiwane w bardziej przyjazny sposób, gdzie len zdecydowanie wygrywa nad innymi – jest to surowiec roślinny, który wykorzystuje się w całości do produkcji tkaniny, bez żadnych odpadów. 

Jeansy na miarę – jak mogą wyglądać?

Z denimu marki Dormeuil uszyliśmy 4 pary spodni. Połączyliśmy je z różnymi ubraniami, aby pokazać, jak bardzo są one uniwersalne. Oczywiście nigdy nie będą to spodnie garniturowe, jednak sprawdzą się w sytuacjach casualowych, połączone z T-shirtem czy golfem, a nawet w luźniejszych sytuacjach biznesowych, z koszulą i marynarką.

Mamy więc klasyczne jeansy o kroju vintage – wysoki stan, płaski front, a także szersze nogawki sprawiają, że takie spodnie stylem nawiązują do pierwszych dostępnych dla wszystkich jeansów. W wizji Bartka zostały zestawione z białą koszulą z kołnierzykiem przypinanym na guziki, a także flanelową kamizelką w kolorze szarym. Po podwinięciu rękawów otrzymujemy zestaw, który można określić „luźną elegancją”. 

Kolejnym pomysłem są jeansy o kroju sartorialnym – czyli z przedłużonym pasem zapinanym na dwa guziki, a także zakładkami w kontrze. Są to w zasadzie spodnie o kroju garniturowym, jednak wyróżnia je wybrana tkanina. Wełniany denim dobrze się nadaje do obniżenia formalności tak eleganckiemu krojowi. Sartorialne jeansy łączymy z grubym golfem, a także wełnianą kurtką, aby pokazać ich codzienny charakter.

Kolejne jeansy szyte na miarę to spodnie na pasek, z wyższym stanem i dwoma zakładkami. Zostały uszyte z wełny wykończonej w dwojaki sposób – kolorystycznie jest to jeans, w dotyku jednak wełniana flanela. Spodnie są bardzo miękkie w dotyku i ciepłe w odczuciu, a połączyliśmy je z jasnym golfem i marynarką z wełny Dormeuil Naturals Attitude.

Ostatnimi spodniami, które chcemy zaprezentować, są zielone damskie jeansy z wełny i lnu. Również połączone z golfem ze względu na aktualną temperaturę – warto zauważyć, że tak mała domieszka lnu w materiale bardziej niż na przewiewność, wpływa na szorstkość materiału i jego aspekty wizualne. Dzięki domieszce lnianej wełniany jeans wygląda bardziej jak jeans bawełniany.

Wytrzymałość i przecieranie się jeansów szytych na miarę

Dla wielu osób gotowe jeansy wiążą się z regularnym przecieraniem w kroku. Mają na to wpływ głównie dwa czynniki: dopasowanie w udach oraz wytrzymałość materiałów. Przy mocnym dopasowaniu spodni niestety będą się one przecierać w kroku niezależnie od tego, z jak bardzo wytrzymałej tkaniny je uszyjemy. Na szczęście szyjąc spodnie na miarę w dobrej pracowni można być pewnym, że naprawa przetarć nie będzie stanowiła jakiegokolwiek problemu.

W naszych salonach zawsze zamawiamy trochę więcej tkaniny, aby właśnie mieć w przyszłości możliwość dokonywania różnych napraw związanych z eksploatacją ubrań. Jeżeli masz tendencję do tego, że przecierają Ci się spodnie w kroku, to w ubraniach szytych na miarę prawdopodobnie będzie się to robiło rzadziej – mimo to jednak mamy na uwadze, że taka rzecz może się zdarzyć. Aby temu zapobiec wszywamy też specjalne wzmocnienie w kroku, dzięki czemu to newralgiczne, najczęściej przecierające się miejsce jest dużo bardziej odporne.

Czy granatowe jeansy to uniwersalne spodnie w szafie?

Dużo mówi się o jeansach w kontekście ich uniwersalności. Faktycznie dobrze skrojone jeansy o klasycznym kroju – bez przetarć i zmarszczeń, ze średnim lub wysokim stanem, nieprzesadnie zwężane – mogą być bardzo dobrą podstawą wielu casualowych i smart-casualowych stylizacji. Takie jeansy będą wyglądały dobrze nawet z białą koszulą, mało formalną marynarką i wełnianym krawatem, ale należy mieć na uwadze, że to nigdy nie będzie zestaw w 100% elegancki. Taki jednak być nie musi.

Jeżeli ktoś szuka spodni, które równie dobrze sprawdzą się w bardziej eleganckich zestawach, to dobrze zwrócić się w stronę szarych spodni wełnianych z wyższym stanem. W połączeniu z granatową marynarką uzyskamy wtedy zestaw koordynowany, który z powodzeniem możemy wykorzystać w wielu sytuacjach wymagających bardziej formalnego ubioru. Podczas codziennych spotkań czy nawet piątkowego wyjścia ze znajomymi nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zestaw złożony z jeansów i marynarki. Poniżej prezentujemy takie połączenie: jeansy szyte na miarę o kroju vintage, ciemnofioletowa marynarka i biała koszula, które również wygląda bardzo dobrze i może stanowić inspirację.

Jeansy szyte na miarę i ekologiczny denim – podsumowanie

Jeżeli lubimy jeansy, ale chcemy ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, to warto kupić parę uszytą z dbałością o detale, z porządnego materiału, i wymieniać je na nowy model jak najrzadziej. W końcu w czymś musimy chodzić i nikt nie mówi, że mamy ograniczyć nasze zakupy odzieżowe do absolutnego minimum – najważniejsze jest to, aby nie kupować ubrań, które szybko ulegną zniszczeniu i będziemy musieli się ich pozbyć.

Szycie na miarę bardzo dobrze odpowiada na tę potrzebę, nawet w przypadku spodni na codzień. Jeansy szyte na miarę mogą być spersonalizowane i dopasowane zgodnie z naszymi preferencjami. Wybierzemy również tkaninę biorąc pod uwagę, czy mają to być spodnie na lato, na zimniejszy okres, czy też całoroczne; spojrzymy na wiele kolorów i zdecydujemy się na taki, który będzie najbardziej się podobał. Jeansy możemy uszyć na miarę w dowolnym z naszych salonów. 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok