Czy slim-fit to zawsze dobry pomysł?

Od wielu miesięcy możemy zaobserwować odwrót od fasonów slim-fit – w sklepach pojawia się coraz więcej szerszych spodni czy koszul bez zaszewek, kierowanych do klientów, którzy cenią sobie komfort i wygodę. Jest to dobry trend, który sprawia, że oferta jest bardziej różnorodna i nawet postawniejsi mężczyźni mogą odnaleźć w sklepach rzeczy dla siebie. W szyciu miarowym mamy to szczęście, że dopasowanie zawsze jest uzgadniane indywidualnie, a nasi doradcy nieraz rezygnują z jak najwęższych marynarek i spodni na rzecz obszerniejszych fasonów. Mamy ku temu wiele powodów.

Dla kogo slim-fit jest dobrym rozwiązaniem?

Pisanie o ubraniach szytych na miarę, że są slim-fit, jest lekkim nadużyciem. Slim-fit to nazwa dopasowania wykorzystywana w sklepach z odzieżą konfekcyjną, w krawiectwie jednak ubrania są zawsze dopasowane do sylwetki i upodobań zamawiającego, w związku z czym „fit” jest bardzo indywidualną sprawą. Przyjmijmy jednak, że slim-fit to odzież bardzo dopasowana do sylwetki, czyli mocno dopasowana marynarka w talii, wąskie rękawy i mocno zwężające się ku dołowi nogawki.

Takie rozwiązania są najlepsze dla mężczyzn, którzy cenią sobie wygląd bardziej niż komfort. Bardzo dopasowane marynarki mogą wyglądać spektakularnie, jednak poruszanie się w nich nigdy nie będzie wygodne. Dopasowane rękawy mogą uciskać, a zwężane nogawki zatrzymywać się po wstaniu, i będą wymagały poprawienia. Jeżeli mężczyzna akceptuje lekki opór, który będzie stawiać mu ubranie, to mocne dopasowanie jest jak najbardziej dla niego.

Szerokie nogawki i szerokie marynarki pogrubiają?

Po drugiej stronie jest krawiectwo trochę bardziej „old-schoolowe”, czyli niebazujące na tak mocnym dopasowaniu do sylwetki. Z pewnością takie ubrania będzie się nosić wyjątkowo dobrze, ponieważ są po prostu wygodne. Ubrania, w których występuje model z dzisiejszej sesji z pewnością nie ograniczają za bardzo ruchów i można w nich spędzić cały dzień bez żadnego dyskomfortu.

Nie wszyscy jednak będą lubili efekt, który wyniknie z połączenia szerokiego fasonu z sylwetką. Nie powiedziałbym, że szerokie spodnie i marynarka mocno pogrubiają, ale też nie da się ukryć, że w przeciwieństwie do fasonów dopasowanych nie pokazują naprawdę, jak sylwetka wygląda.

Złoty środek

Czyli coś pomiędzy dopasowaniem a komfortem. W krawiectwie miarowym idealne dopasowanie osiąga się po prostu szyjąc na początku ubranie dość luźne i stopniowe dopasowywanie go w pracowni krawieckiej na podstawie preferencji Klienta. Mamy wtedy pewność, że mężczyzna będzie się sobie podobał i jednocześnie będzie się po prostu czuł dobrze w swoich ubraniach. Szczery doradca będzie potrafił również powiedzieć, kiedy jego zdaniem ubranie zostanie przepasowane, a kiedy można je spokojnie zwęzić bez utraty komfortu.

Dzisiejsza sesja zdjęciowa prezentuje ubranie, które raczej jest skierowane w stronę wygody, aniżeli dopasowania. Mamy tutaj szare spodnie z wpisu traktującym o szerokości nogawek, które połączyliśmy z klasyczną marynarką klubową wykonaną z wełnianego tropiku. Warto zauważyć, że tak ponadczasowy zestaw można zbudować z podstawowych elementów garderoby, a jego wyróżnikami zawsze będą dodatki.

W tym przypadku mamy oczywiście koszulę uszytą na miarę, którą charakteryzuje przedłużony kołnierz button-down, bordowy, jedwabny krawat i dopasowaną do niego poszetkę. Krawat i poszetka nie są i nie powinny być wykonane z tej samej tkaniny, dobrze jednak zadbać o to, aby ze sobą współgrały.

Zadbaliśmy również o to, aby spodnie miały wysoki stan i mankiet o szerokości 5cm, a marynarka szersze klapy i lżejszą konstrukcję, która dobrze balansuje luźniejszy krój. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy preferują wygodę, a jednocześnie chcą wyglądać elegancko.

Zdjęcia: Kamil Brycki
Model: Tomasz Pacałowski

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter