Czy slim-fit to zawsze dobry pomysł?

Jeżeli mówi się o dopasowaniu garniturów, to najczęściej mówi się o fasonie slim-fit. Czy jest to jedyny sensowny fason dla garnituru?

Od wielu miesięcy możemy zaobserwować odwrót od fasonów slim-fit – w sklepach pojawia się coraz więcej szerszych spodni czy koszul bez zaszewek, kierowanych do klientów, którzy cenią sobie komfort i wygodę. Jest to dobry trend, który sprawia, że oferta jest bardziej różnorodna i nawet postawniejsi mężczyźni mogą odnaleźć w sklepach rzeczy dla siebie. W szyciu miarowym mamy to szczęście, że dopasowanie zawsze jest uzgadniane indywidualnie, a nasi doradcy nieraz rezygnują z jak najwęższych marynarek i spodni na rzecz obszerniejszych fasonów. Mamy ku temu wiele powodów.

Dla kogo slim-fit jest dobrym rozwiązaniem?

Pisanie o ubraniach szytych na miarę, że są slim-fit, jest lekkim nadużyciem. Slim-fit to nazwa dopasowania wykorzystywana w sklepach z odzieżą konfekcyjną, w krawiectwie jednak ubrania są zawsze dopasowane do sylwetki i upodobań zamawiającego, w związku z czym „fit” jest bardzo indywidualną sprawą. Przyjmijmy jednak, że slim-fit to odzież bardzo dopasowana do sylwetki, czyli mocno dopasowana marynarka w talii, wąskie rękawy i mocno zwężające się ku dołowi nogawki.

Takie rozwiązania są najlepsze dla mężczyzn, którzy cenią sobie wygląd bardziej niż komfort. Bardzo dopasowane marynarki mogą wyglądać spektakularnie, jednak poruszanie się w nich nigdy nie będzie wygodne. Dopasowane rękawy mogą uciskać, a zwężane nogawki zatrzymywać się po wstaniu, i będą wymagały poprawienia. Jeżeli mężczyzna akceptuje lekki opór, który będzie stawiać mu ubranie, to mocne dopasowanie jest jak najbardziej dla niego.

Szerokie nogawki i szerokie marynarki pogrubiają?

Po drugiej stronie jest krawiectwo trochę bardziej „old-schoolowe”, czyli niebazujące na tak mocnym dopasowaniu do sylwetki. Z pewnością takie ubrania będzie się nosić wyjątkowo dobrze, ponieważ są po prostu wygodne. Ubrania, w których występuje model z dzisiejszej sesji z pewnością nie ograniczają za bardzo ruchów i można w nich spędzić cały dzień bez żadnego dyskomfortu.

Nie wszyscy jednak będą lubili efekt, który wyniknie z połączenia szerokiego fasonu z sylwetką. Nie powiedziałbym, że szerokie spodnie i marynarka mocno pogrubiają, ale też nie da się ukryć, że w przeciwieństwie do fasonów dopasowanych nie pokazują naprawdę, jak sylwetka wygląda.

Złoty środek

Czyli coś pomiędzy dopasowaniem a komfortem. W krawiectwie miarowym idealne dopasowanie osiąga się po prostu szyjąc na początku ubranie dość luźne i stopniowe dopasowywanie go w pracowni krawieckiej na podstawie preferencji Klienta. Mamy wtedy pewność, że mężczyzna będzie się sobie podobał i jednocześnie będzie się po prostu czuł dobrze w swoich ubraniach. Szczery doradca będzie potrafił również powiedzieć, kiedy jego zdaniem ubranie zostanie przepasowane, a kiedy można je spokojnie zwęzić bez utraty komfortu.

Dzisiejsza sesja zdjęciowa prezentuje ubranie, które raczej jest skierowane w stronę wygody, aniżeli dopasowania. Mamy tutaj szare spodnie z wpisu traktującym o szerokości nogawek, które połączyliśmy z klasyczną marynarką klubową wykonaną z wełnianego tropiku. Warto zauważyć, że tak ponadczasowy zestaw można zbudować z podstawowych elementów garderoby, a jego wyróżnikami zawsze będą dodatki.

W tym przypadku mamy oczywiście koszulę uszytą na miarę, którą charakteryzuje przedłużony kołnierz button-down, bordowy, jedwabny krawat i dopasowaną do niego poszetkę. Krawat i poszetka nie są i nie powinny być wykonane z tej samej tkaniny, dobrze jednak zadbać o to, aby ze sobą współgrały.

Zadbaliśmy również o to, aby spodnie miały wysoki stan i mankiet o szerokości 5cm, a marynarka szersze klapy i lżejszą konstrukcję, która dobrze balansuje luźniejszy krój. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy preferują wygodę, a jednocześnie chcą wyglądać elegancko.

Zdjęcia: Kamil Brycki
Model: Tomasz Pacałowski

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok