Marynarka do jeansów czy jeansowa koszula? – denim na dwa sposoby

Jeansy już dawno przestały być kojarzone tylko z odzieżą roboczą – dziś są nieodzownym elementem w zasadzie każdej garderoby. Szacuje się, że w szafie każdej osoby znajdują się przynajmniej 4 pary spodni jeansowych, co doskonale pokazuje, jak dużą cieszą się popularnością. Denim przeniknął na dobre również do mody eleganckiej. Od wielu lat można zaobserwować wysyp […]

Jeansy już dawno przestały być kojarzone tylko z odzieżą roboczą – dziś są nieodzownym elementem w zasadzie każdej garderoby. Szacuje się, że w szafie każdej osoby znajdują się przynajmniej 4 pary spodni jeansowych, co doskonale pokazuje, jak dużą cieszą się popularnością.

Denim przeniknął na dobre również do mody eleganckiej. Od wielu lat można zaobserwować wysyp spodni skrojonych bardziej w stylu garniturowym, natomiast wykonanych z charakterystycznej, niebieskiej bawełny. To samo tyczy się koszul. Aktualnie nie jest dużym problemem znalezienie denimowej koszuli w kroju półformalnym, bez nap i kieszeni. Otwiera to wiele ciekawych stylistycznie drzwi i dziś chcemy zaprezentować nasz pomysł: marynarkę do jeansów oraz jeansową koszulę do spodni z wełny.

Spodnie jeansowe uszyte w sartorialnym kroju

Takich jeansów nie można dostać od ręki – od razu widać, że zostały uszyte na miarę po kilku detalach. Przede wszystkim mamy do czynienia z wyższym stanem, przedłużanym pasem, regulatorami bocznymi, dwoma zakładkami i szerokim na 5cm mankietem. Są to szczegóły tożsame ze spodniami uszytymi w zespole, który dba o unikatowość każdego swojego projektu.

Uszycie takich spodni jednak z klasycznego, grubego jeansu może być problematyczne. Jest to tkanina, która ze względu na mocno zbity splot i swoją sztywność nie współgra z dobrym układaniem się zakładek czy trzymaniem kantu, w związku z czym wykorzystaliśmy lżejszy odpowiednik z kolekcji marki Ariston. Warto mieć na uwadze, że spodnie wykonane z bawełny nigdy nie będą tak trzymać formy i kantu jak spodnie wełniane. Taki krój wymaga wtedy regularnego odprasowywania.

Marynarka do jeansów

W tym wypadku sartorialne jeansy połączyliśmy z szarą marynarką w delikatną pepitkę, wykonaną z flaneli włoskiej marki Solbiati. Idealna marynarka sportowa, szczególnie na jesień i zimę – dzięki jaśniejszemu kolorowi bardzo dobrze współgra z ciemnymi spodniami, nie jest też tak wyeksploatowana jak marynarka granatowa. Sama flanela jest bardzo przyjemna w dotyku i lekka. Włoskie tkaniny charakteryzują się mniejszą gramaturą, w związku z czym nawet we flanelowej marynarce nie powinno dojść do przegrzania.

Zobacz inny przykład sportowej marynarki do jeansów.

Krój marynarki to nasz sportowy klasyk. Szerokie klapy otwarte, mocniejsze otwarcie dołem, nakładane kieszenie boczne i barchetta na piersi to szykowne wykończenie, które łączy najnowsze trendy z ponadczasowością męskiej elegancji.

Koszula jeansowa do marynarki sportowej

Drugi zestaw bazuje na niskim kontraście. Połączyliśmy w nim szare spodnie z granatową koszulą i granatową marynarką. Choć na papierze zestaw nie wygląda zbyt interesująco, to w tym wypadku warto zaufać swoim oczom. Dla nas taka stylizacja jest ciekawa i odświeżająca, nie oznacza to jednak, że będzie podobać się każdemu.

Warto zwrócić uwagę na denimową koszulę z tego zestawu. Kluczem do możliwości łączenia jej z bardziej formalnymi elementami garderoby jest krój. Nie ma tutaj elementów charakterystycznych dla jeansowych koszul, jak zapięcia na napy, kieszenie, małe kołnierzyki i odszyte plisy – wszystkie detale zostały zaczerpnięte z klasycznych koszul szytych w naszych salonach. Mamy więc perłowe guziki, plisę gładką oraz kołnierz włoski wykrojony po delikatnym łuku, nadający całości lekkości i dodatkowego, krawieckiego sznytu.

Dla kogo będą odpowiednie denimy?

Dla każdego, kto nie boi się eksperymentowania. W przypadku koszuli należy liczyć się ze starciem z niskim kontrastem, który niekażdemu może pasować. To samo tyczy się sartorialnych jeansów, które są w końcu czymś pomiędzy – ani nie są to spodnie stricte casualowe, ani formalne – w związku z czym niekażdy będzie wiedział, jak wprowadzić je do swojej garderoby.

Jeżeli jednak pojawia się chęć na eksperymenty, to koszula z denimu lub sartorialne jeansy są świetnym pomysłem. Z pewnością odświeżą szafę i pozwolą na odkrycie wielu nowych zestawów – jedna prosta zmiana potrafi wpłynąć na odbiór całej stylizacji!

Model: Marek Buczyński
Zdjęcia: Kamil Brycki

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok