Zieleń to nowy granat – jak nosić zielony garnitur w kratę?

Jedna z najciekawszych alternatyw dla granatu to zieleń. Dziś pokazujemy zielony garnitur w kratę i udowadniamy, że jest dużo bardziej uniwersalny, niż można się spodziewać.

Jeszcze dwa czy trzy lata temu twierdzenie z nazwy tego wpisu uznalibyśmy za tezę postawioną na wyrost. W 2022 roku jednak, po niezwykle intensywnym okresie ślubnym, możemy już ze 100% pewnością to napisać: zieleń stała się nowym granatem i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród przyszłych Panów Młodych. Czy zielony garnitur w kratę może zastąpić najbardziej uniwersalny garnitur granatowy?

Czy zielony garnitur jest uniwersalny?

Zaczynając od uniwersalności właśnie – ciemna zieleń z pewnością zalicza się do kolorów pasujących wielu mężczyznom. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że ze względu na mniejszą popularność niż klasyczny granat, kolor zielony zawsze będzie stanowił pewne wyróżnienie z tłumu. Jeżeli zależy nam na ubraniu, które ma stanowić tło, lepiej zwrócić się w stronę granatu. Jeżeli chcemy jednak wybrać kolor elegancki, ale jednocześnie wyróżniający się z tłumu, to faktycznie kolor zielony będzie dobrym pomysłem. Musi on jednak spełniać pewne warunki.

Materiały w kolorze zielonym występują w wielu odcieniach oraz fakturach, od których zależy ich poziom formalności. Jeżeli potrzebujemy marynarki sportowej, dobrze skupić się na tkaninach z widocznym wzorem lub w jaśniejszym kolorze. Z kolei zielony garnitur, który chcemy wykorzystać do pracy, powinien być ciemniejszy i bardziej stonowany. Garnitur widoczny na zdjęciach należy do tej drugiej kategorii i mimo subtelnej kraty, nie jest on garniturem sportowym.

Stopień formalności zielonego garnituru

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak tkanina jest wykończona. W tym wypadku wykorzystaliśmy 100% wełnę francuskiego producenta, Dormeuil, która ma lekki połysk i bardzo ciemny kolor. Jej splot jest diagonalny, który – przy właśnie lekkim połysku – uchodzi za bardziej elegancki. Bardzo subtelna krata sprawia, że tkanina jest trójwymiarowa, lecz z daleka wydaje się gładka. Dzięki temu naszym zdaniem garnitur dobrze sprawdzi się jako ubiór do pracy, na spotkania biznesowe, czy nawet do zdekompletowania w zestawie smart-casualowym.

Zobacz też: zielony garnitur w kratę windowpane na ślub boho

Marynarka została uszyta na miękko, z minimalnymi poduszkami w ramionach, lekkim płóciennym wypełnieniem frontu i mocno otwartym dołem. Wszycie rękawów po neapolitańsku stylistycznie współgra z lekkością marynarki i jej włoskim sznytem. Spodnie zostały wykonane w naszym sztandarowym kroju szelkowym, z przedłużonym, szerokim pasem, zakładkami, a także podwyższonym stanem.

Krój marynarki, który nawiązuje do krawiectwa włoskiego, zauważalnie obniża formalność marynarki. Przy kolorze zielonym oraz kracie jednak nie ma to aż takiego znaczenia, ponieważ sam garnitur nigdy nie był projektowany jako zestaw elegancki i formalny. Dla porównania, ślubną wersję zielonego garnituru na naszym Instagramie.

Akcesoria znajdziesz tutaj:
Bordowy krawat w złote ornamenty
Pomarańczowa poszetka z pawiem

Brązowa kamizelka i biała koszula

Z zielonym garniturem dobrze współgrają kolory ziemi. Polecamy łączyć tego typu ubrania z brązem, beżem, czy ciepłą szarością. W tym wypadku Bartek postawił na brązową kamizelkę dwurzędową, która razem z zielenią tworzy jeden zestaw, idealnie sprawdzający się w codziennej pracy w salonie i przy obsłudze Klientów. Nie jest zbyt szalony i odwracający uwagę, a jednocześnie nie jest zwykły i odtwórczy. 

Brązowa kamizelka i zielony garnitur wymuszają jaśniejszą koszulę. My postawiliśmy na biel, ale uważamy, że dobrze pasowałby również błękit, lub np. biało-granatowy prążek. Warto zwrócić uwagę, że przy ciemniejszym kolorze koszuli całość mogła by się zlewać i nie wyglądałoby to zachęcająco. Jeżeli ktoś czuje się pewnie w zestawach o obniżonym kontraście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć zielony garnitur z koszulą granatową.

Ciekawi Cię zimowa wersja zielonego garnituru? Zobacz nasz garnitur norfolk z tkaniny Dormeuil Sportex.

Jaki kolor butów do zielonego garnituru?

Zielony garnitur najlepiej będzie wyglądał z butami w kolorze brązowym. W zależności od poziomu elegancji, który chcemy uzyskać, możemy dobrać kolor ciemniejszy, jak te czekoladowe oksfordy Berwick, lub jaśniejszy, jak te mahoniowe monki Berwick. Buty czarne połączą się dobrze z ciemną zielenią, natomiast warto wtedy zdecydować się na mniej formalny model niż oksfordy – loafersy lub monki.

Jak nosić zielony garnitur w kratę – podsumowanie

Zieleń to nowy granat – bez dwóch zdań. Łatwo zauważyć, że aktualnie ludzie mają dość zasad i konwenansów, w związku z czym starają się je łamać na różne, kreatywne sposoby. Zamiana koloru granatowego na ciemną zieleń lub bordowy jest jednym z tych sposobów i musimy przyznać, że kiedy dobierze się odpowiedni krój, garnitury w nietuzinkowych kolorach bronią się same.

Nasz zespół dalej lubi klasykę, lecz nie da się ukryć, że jako eksperci staramy się eksperymentować i bawić formą, a rozwiązania, które się sprawdziły, polecamy i pokazujemy Klientom. Zielony garnitur w kratę jest jednym z nich i jesteśmy przekonani, że będzie cieszył się dużym uznaniem.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok