Zielony garnitur norfolk z tkaniny Dormeuil Sportex

Zielony garnitur norfolk w zimowej odsłonie. Połączenie tkaniny Dormeuil Sportex z grubym golfem idealnie wpisuje się w aurę panującą za oknem – dziś przybliżamy ten zestaw oraz historię materiałów.

Chciałbym uszyć kurtkomarynarkę – usłyszeliśmy niedawno w jednym z naszych salonów. Od początku wiedzieliśmy, że Klient zna się na rzeczy i zamierza zrealizować jedną ze swoich wizji, dość szybko doszliśmy też do wniosku, że mamy kilka materiałów idealnych na taki rodzaj ubrania. Jedną z pokazanych kolekcji były materiały Dormeuil Sportex, które w tym roku obchodzą swoje 100-lecie. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się im trochę bliżej i zaprezentować zielony garnitur norfolk z tej sesji zdjęciowej w nowej odsłonie.

Dormeuil Sportex – alternatywa dla marynarek tweedowych

Cofnijmy się do 1922 roku. Wtedy do kolekcji tkanin Dormeuil została wprowadzona nowa tkanina, i nazwano ją Sportex. Jej przeznaczeniem były ubrania sportowe, jak nazwa wskazuje – ze Sportexu szyto ubiory myśliwskie czy golfowe, ponieważ były to tkaniny grube, zgrzebne i wytrzymałe. Wiele z nich do dziś przypomina donnegal tweed, jednak z biegiem czasu podjęto decyzję o odświeżeniu kolekcji i zmniejszeniu gramatury. Sportex jest wytrzymalszy od klasycznej flaneli, ale też nie jest aż tak przyjemny w dotyku.

Jedną z naszych flanelowych realizacji możesz zobaczyć tutaj – szary garnitur z wełny i kaszmiru.

Mimo zmniejszenia gramatury Sportex do dziś powstaje w ten sam sposób, a jego charakter jest zachowany. Mamy tu do czynienia z tkaninami wytrzymałymi, o ponadczasowej, brytyjskiej stylistyce. Wszystkie materiały z kolekcji Dormeuil Sportex powstają w Wielkiej Brytanii.

Zielony garnitur norfolk

Wytrzymałość tkanin Dormeuil Sportex dobrze obrazuje garnitur norfolk, który uszyliśmy prawie 4 lata temu. Do dzisiaj nie ma on w zasadzie żadnych śladów użytkowania, a jednak jest wykorzystywany w pracy i jako „garnitur do zadań specjalnych”. Do odzieży roboczej nawiązuje również krój garnituru, w którym mamy do czynienia z zieloną marynarką z 4 kieszeniami oraz spodniami z wyższym stanem i szerszą nogawką. Swoją drogą, zielony garnitur na ślub to aktualnie jeden z najpopularniejszych garniturów. W naszych poradnikach ślubnych znajdziesz wiele sesji z tym kolorem.

Poza 4 kieszeniami, marynarka ma też zakładki na plecach, które bardzo mocno zwiększają zakres ruchów. Mimo dopasowanych pleców, można w niej swobodnie wyciągnąć ręce przed siebie, co nie jest takie oczywiste w marynarkach szytych blisko ciała. Podkreślając użytkowość marynarki, musimy wspomnieć o zapięciu pod samą szyję (mamy więc w pełni funkcjonalną butonierkę), podszyciu kołnierza z tej samej tkaniny, oraz braku szliców, czyli rozcięć z tyłu marynarki. Dzięki temu faktycznie działa ona bardziej jak kurtka. Ostatnim aspektem wizualnym jest pas z tyłu marynarki.

Spodnie na szelki mają wyższy stan oraz trochę szerszą nogawkę. Dzięki temu można w nich komfortowo kucać, a jako że Sportex jest tkaniną wytrzymałą – spodnie spokojnie poradzą sobie w zdecydowanej większości sytuacji. Kamil, który jest bohaterem dzisiejszej sesji, regularnie nosi te spodnie podczas robienia zdjęć. Obejmuje to ciągłe kucanie, siadanie, kładzenie się, a mimo to spodnie z wyższym stanem nie wymagały do dzisiaj żadnej naprawy. 

Zielone spodnie na szelki mają dwie patki z tyłu. W poprzedniej sesji zdjęciowej miały również 5cm mankiet, ale zrezygnowaliśmy z niego biorąc pod uwagę preferencje noszącego. 

Golf z marynarką – stylowe połączenie na jesień i zimę

Golf – cienki lub gruby – może z powodzeniem zastąpić koszulę pod marynarką w sezonie jesienno-zimowym. Ogrzewa, modeluje sylwetkę, i wygląda bardzo dobrze z dodatkową warstwą wierzchnią. Pod marynarkę polecamy zazwyczaj dobrać golfy z cienkiej dzianiny, jednak w przypadku mocniejszych mrozów grube, warkoczowe sploty sprawdzą się fenomenalnie. 

Zestawy „golf + marynarka” wykorzystaliśmy na przykład w naszych sesjach zdjęciowych w skalnym mieście Adrspach.

Cienkie golfy pod marynarką polecamy nosić włożone w spodniach. Wyglądają wtedy najkorzystniej, nie wydłużając niepotrzebnie korpusu. Jest to szczególnie widoczne przy spodniach z szelkami – wtedy możemy założyć je na golf. Jeżeli golf zacznie się mechacić od szelkowych zapięć, nie powinno być problemu z „ogoleniem” go popularnymi maszynkami. Z naszego doświadczenia wynika, że takie regularne odkulkowywanie dzianin jest czymś normalnym i nie wpływa na zużycie ubrania.

Zielony garnitur norfolk z tkaniny Dormeuil Sportex – podsumowanie

Świat krawiectwa miarowego jest bardzo rozbudowany, a takich tkanin z historią jest naprawdę wiele. W naszych pracowniach korzystamy tylko z materiałów renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się długą historią, tradycją oraz zrównoważoną produkcją. Zielony garnitur jest świadectwem tego, że korzystanie z dobrej jakości tkanin znacząco wydłuża żywotność ubrań uszytych na miarę.

Tę marynarkę wykorzystaliśmy również w zestawie z brązowymi spodniami. Zobacz tutaj: zielona marynarka sportowa.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok