Zielony garnitur norfolk z tkaniny Dormeuil Sportex

Chciałbym uszyć kurtkomarynarkę – usłyszeliśmy niedawno w jednym z naszych salonów. Od początku wiedzieliśmy, że Klient zna się na rzeczy i zamierza zrealizować jedną ze swoich wizji, dość szybko doszliśmy też do wniosku, że mamy kilka materiałów idealnych na taki rodzaj ubrania. Jedną z pokazanych kolekcji były materiały Dormeuil Sportex, które w tym roku obchodzą swoje 100-lecie. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się im trochę bliżej i zaprezentować zielony garnitur norfolk z tej sesji zdjęciowej w nowej odsłonie.

Dormeuil Sportex – alternatywa dla marynarek tweedowych

Cofnijmy się do 1922 roku. Wtedy do kolekcji tkanin Dormeuil została wprowadzona nowa tkanina, i nazwano ją Sportex. Jej przeznaczeniem były ubrania sportowe, jak nazwa wskazuje – ze Sportexu szyto ubiory myśliwskie czy golfowe, ponieważ były to tkaniny grube, zgrzebne i wytrzymałe. Wiele z nich do dziś przypomina donnegal tweed, jednak z biegiem czasu podjęto decyzję o odświeżeniu kolekcji i zmniejszeniu gramatury. Sportex jest wytrzymalszy od klasycznej flaneli, ale też nie jest aż tak przyjemny w dotyku.

Jedną z naszych flanelowych realizacji możesz zobaczyć tutaj – szary garnitur z wełny i kaszmiru.

Mimo zmniejszenia gramatury Sportex do dziś powstaje w ten sam sposób, a jego charakter jest zachowany. Mamy tu do czynienia z tkaninami wytrzymałymi, o ponadczasowej, brytyjskiej stylistyce. Wszystkie materiały z kolekcji Dormeuil Sportex powstają w Wielkiej Brytanii.

Zielony garnitur norfolk

Wytrzymałość tkanin Dormeuil Sportex dobrze obrazuje garnitur norfolk, który uszyliśmy prawie 4 lata temu. Do dzisiaj nie ma on w zasadzie żadnych śladów użytkowania, a jednak jest wykorzystywany w pracy i jako „garnitur do zadań specjalnych”. Do odzieży roboczej nawiązuje również krój garnituru, w którym mamy do czynienia z zieloną marynarką z 4 kieszeniami oraz spodniami z wyższym stanem i szerszą nogawką. Swoją drogą, zielony garnitur na ślub to aktualnie jeden z najpopularniejszych garniturów. W naszych poradnikach ślubnych znajdziesz wiele sesji z tym kolorem.

Poza 4 kieszeniami, marynarka ma też zakładki na plecach, które bardzo mocno zwiększają zakres ruchów. Mimo dopasowanych pleców, można w niej swobodnie wyciągnąć ręce przed siebie, co nie jest takie oczywiste w marynarkach szytych blisko ciała. Podkreślając użytkowość marynarki, musimy wspomnieć o zapięciu pod samą szyję (mamy więc w pełni funkcjonalną butonierkę), podszyciu kołnierza z tej samej tkaniny, oraz braku szliców, czyli rozcięć z tyłu marynarki. Dzięki temu faktycznie działa ona bardziej jak kurtka. Ostatnim aspektem wizualnym jest pas z tyłu marynarki.

Spodnie na szelki mają wyższy stan oraz trochę szerszą nogawkę. Dzięki temu można w nich komfortowo kucać, a jako że Sportex jest tkaniną wytrzymałą – spodnie spokojnie poradzą sobie w zdecydowanej większości sytuacji. Kamil, który jest bohaterem dzisiejszej sesji, regularnie nosi te spodnie podczas robienia zdjęć. Obejmuje to ciągłe kucanie, siadanie, kładzenie się, a mimo to spodnie z wyższym stanem nie wymagały do dzisiaj żadnej naprawy. 

Zielone spodnie na szelki mają dwie patki z tyłu. W poprzedniej sesji zdjęciowej miały również 5cm mankiet, ale zrezygnowaliśmy z niego biorąc pod uwagę preferencje noszącego. 

Golf z marynarką – stylowe połączenie na jesień i zimę

Golf – cienki lub gruby – może z powodzeniem zastąpić koszulę pod marynarką w sezonie jesienno-zimowym. Ogrzewa, modeluje sylwetkę, i wygląda bardzo dobrze z dodatkową warstwą wierzchnią. Pod marynarkę polecamy zazwyczaj dobrać golfy z cienkiej dzianiny, jednak w przypadku mocniejszych mrozów grube, warkoczowe sploty sprawdzą się fenomenalnie. 

Zestawy „golf + marynarka” wykorzystaliśmy na przykład w naszych sesjach zdjęciowych w skalnym mieście Adrspach.

Cienkie golfy pod marynarką polecamy nosić włożone w spodniach. Wyglądają wtedy najkorzystniej, nie wydłużając niepotrzebnie korpusu. Jest to szczególnie widoczne przy spodniach z szelkami – wtedy możemy założyć je na golf. Jeżeli golf zacznie się mechacić od szelkowych zapięć, nie powinno być problemu z „ogoleniem” go popularnymi maszynkami. Z naszego doświadczenia wynika, że takie regularne odkulkowywanie dzianin jest czymś normalnym i nie wpływa na zużycie ubrania.

Zielony garnitur norfolk z tkaniny Dormeuil Sportex – podsumowanie

Świat krawiectwa miarowego jest bardzo rozbudowany, a takich tkanin z historią jest naprawdę wiele. W naszych pracowniach korzystamy tylko z materiałów renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się długą historią, tradycją oraz zrównoważoną produkcją. Zielony garnitur jest świadectwem tego, że korzystanie z dobrej jakości tkanin znacząco wydłuża żywotność ubrań uszytych na miarę.

Tę marynarkę wykorzystaliśmy również w zestawie z brązowymi spodniami. Zobacz tutaj: zielona marynarka sportowa.

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter