Zielona marynarka smokingowa z aksamitu i spodnie w tartan

Niedawno postanowiliśmy rozszerzyć naszą sekcję poradnikową o prawdziwą perełkę – o bonżurkę, czyli ubranie dziś praktycznie niespotykane. Zielona marynarka z aksamitu została połączona ze spodniami w szkocką kratę. Zobacz, jak wygląda bonżurka.

Kontynuując wprowadzanie najbardziej eleganckich zestawów do naszej sekcji poradnikowej, przez długi czas nie skupialiśmy się na różnych wariantach smokingów. Jest to ubranie o najwyższym stopniu formalności, jednak jego najpopularniejsza wersja – klasyczny czarny smoking ślubny – została już opisana i pokazana przez nas na wiele sposobów. Niedawno postanowiliśmy jednak rozszerzyć naszą sekcję poradnikową o prawdziwą perełkę, i jest to zielona marynarka smokingowa z aksamitu z kołnierzem szalowym, a także szamerunkiem. 

Co to jest bonżurka?

Taką marynarkę nazywamy bonżurką i wyróżnia się ona kilkoma aspektami, przede wszystkim tkaniną. Bonżurka jest uszyta z aksamitu, który zazwyczaj jest bawełniany. Przy wyższej gramaturze materiału, a także ze względu na wykończenie, nie wpływa to bardzo na gniecenie się, warto jednak mieć na uwadze, że nie są to marynarki wełniane.

Bonżurka może być wykończona ozdobnymi haftami na rękawach, przy klapach, a także może być zapinana na szamerunek, czyli ozdobne zapięcie sznurkowe. Są to elementy podkreślające jej wyjątkowość i mocno zwracające uwagę, a także przywodzące na myśl dawne narzuty i szlafroki. Jest w tym wiele prawdy, gdyż historycznie bonżurka była elegancką marynarką do noszenia po domu, a do jej uszycia wykorzystywano aksamit ze względu na właściwości dotyczące pochłaniania zapachów. Podczas palenia cygar, zakładano marynarkę z aksamitu na siebie, aby inne ubrania nie przeszły zapachem dymu.

Mając to na uwadze musimy zauważyć, że bonżurka (albo, jak już wiemy, marynarka do palenia), była kiedyś ubraniem na salony, które należało do grupy mniej formalnych. Dziś, jako coś nietuzinkowego i nawiązującego do historii klasycznej męskiej elegancji, marynarka może zostać wykorzystana w zestawie smokingowym, jednak pod względem formalności będzie to smoking najmniej elegancki ze wszystkich.

Zielona marynarka smokingowa z aksamitu

Bonżurka, którą uszyliśmy w naszej pracowni, to dwurzędowa marynarka z zielonego aksamitu z ozdobnymi wykończeniami. Do uszycia jej wykorzystaliśmy bawełniany aksamit francuskiej marki Dormeuil, który ma piękny, głęboki kolor. Marynarka z aksamitu jest trochę luźniejsza, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Przy tak grubym materiale i fasonie dwurzędowym, który powinien pozostać ciągle zapięty, szybko może się zrobić w niej dość gorąco.

Jest to główny powód, dla którego odradzamy przyszłym Panom Młodym marynarki uszyte z aksamitu na sezon letni, czyli na śluby w czerwcu, lipcu czy sierpniu. Kiedy jest się w centrum uwagi, a do tego temperatura sięga 25 czy 30 stopni, dużo lepiej jest postawić na marynarki wełniane, z cieńszych tkanin, lub ewentualnie na smoking tropikalny, czyli smoking z białą marynarką. Aksamit, choć wygląda wyjątkowo, zostawiamy na miesiące chłodniejsze lub na wydarzenia stricte wieczorowe.

Spodnie w szkocką kratę – tartan

Tak zwany gordon tartan charakteryzuje się granatową bazą, zieloną kratą, a także dużym żółtym przeplotem. Spodnie do smokingu w taki wzór to pewna tradycja, dziś praktycznie zapomniana – i z tego powodu warta odświeżenia. Spodnie w kratę do smokingu są czymś unikatowym, ale żeby miało to ręce i nogi, trzeba zadbać o pewne aspekty kroju.

Muszą to być spodnie smokingowe – czyli noszone z szelkami, bez mankietu. Lampas wyjątkowo nie jest konieczny, ponieważ zestaw z bonżurką jest najniżej w hierarchii formalności smokingów. Aby nadal pozostać w kategorii eleganckiego ubioru, musimy pozostać przy wszystkich akcesoriach smokingowych tak, aby utrzymać zestaw w klasycznych ryzach. 

Jakie dodatki do smokingu?

W tego typu smokingu mamy już bardzo rzadko spotykaną marynarkę, jak i spodnie – w związku z tym nie polecamy kombinować w przypadku akcesoriów. Należy postawić na klasyczną, białą koszulę smokingową (która może mieć guziki jubilerskie, ale nie musi); białe smokingowe szelki, klasyczne spinki do mankietów, a także czarne skórzane buty.

Buty do smokingu

Butom warto poświęcić osobny akapit – choć powinny być to albo czarne, lakierowane eskarpiny, albo czarne oksfordy lakierowane, albo po prostu czarne oksfordy, to my postawiliśmy na inne rozwiązanie. Dla przełamania i wprowadzenia trochę większego luzu zdecydowaliśmy się na czarne tassel loafers, które w tym zestawie łączą świat elegancji włoskiej z brytyjską. Nie jest to wybór zgodny z zasadami klasycznej elegancji, ale jest to odstępstwo na tyle małe, że w dzisiejszym świecie nie będzie stanowiło problemu.

Zielona marynarka smokingowa z aksamitu i spodnie w tartan – podsumowanie

Jeżeli szukasz ubrania wyjątkowego – ale absolutnie wyjątkowego, praktycznie niespotykanego i niemożliwego do kupienia w wersji gotowej, na już – to bonżurka może być rozwiązaniem dla Ciebie. Taki zestaw sprawdzi się przy ślubie eleganckim, formalnym, dla kogoś, kto jest miłośnikiem brytyjskiego stylu. Jeżeli natomiast podoba się sam aksamit, ale bonżurka już niekoniecznie, to polecamy postawić po prostu na marynarkę smokingową wykonaną z takiego materiału. Szycie na miarę w Poznaniu i Warszawie w naszych salonach oczywiście pozwala na dowolną z tych opcji.

Bardzo dziękujemy zespołowi Dworek Separowo za udostępnienie pięknych wnętrz do wykonania sesji zdjęciowej.

Model: Kacper Stachowiak
Zdjęcia: Kamil Brycki

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok