Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką

Piąta część poradnika ślubnego, w której skupiamy się na smokingu. Jak go nosić i czy jest to dobry wybór na własny ślub?

Gra muzyka. Czuł, że wszyscy się dobrze bawią i bardzo go to cieszyło – był to w końcu jeden z najważniejszych dni w jego życiu i rosło mu serce, gdy myślał, że może dzielić się nim ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Odstawił kieliszek, poprawił marynarkę i również dołączył do tańca.

W piątej części poradnika przyszedł czas na najbardziej formalny z najpopularniejszych strojów ślubnych – smoking. Pokazujemy czarny męski smoking, który będzie idealnym rozwiązaniem na ślub glamour.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

 1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
 2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
 3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
 4. Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
 5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking ślubny z kamizelką
 6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Ślub glamour

Smoking sprawdzi się najlepiej przy bardzo uroczystych ślubach i weselach w stylu glamour. Mocno kojarzy się z bielą, złotem i pałacowym klimatem. Nie oznacza to oczywiście, że zakładając czarny smoking męski musimy organizować wesele w zamku – warto mieć jednak na uwadze, że jest to strój wyjątkowo formalny i wymaga też takiej oprawy. Czysto teoretycznie Pan Młody do ślubu powinien pójść w jaskółce lub w garniturze formalnym, a dopiero wieczorem przebrać się w smoking. Myślimy jednak, że na tę kwestię (jako jedyną) można przymknąć oko.

Suknia ślubna na ślub glamour

Suknia na ślub glamour musi być bardzo elegancka. W tym wypadku, jako że smoking został uszyty w sznycie lat 20., to również takiej sukni szukaliśmy – haftowanej, z odkrytymi plecami oraz dopasowanej w talii. Suknia została wypożyczona z Atelier Cuda Mecyje.

Smoking na ślub glamour – jak się ubrać na wesele?

Po opisaniu garniturów w stylu boho, rustykalnym, półformalnym i formalnym przyszedł czas na najefektowniejsze, ale też najtrudniejsze ubranie w noszeniu i projektowaniu dla Pana Młodego – klasyczny smoking ślubny. Jest to strój typowo imprezowy, wieczorowy, który robi ogromne wrażenie, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Fenomenalny wygląd smokingu w dużej mierze zależy od tego, czy jest on skrojony w ponadczasowy sposób i wszystkie akcesoria są na swoim miejscu. Warto zauważyć, że dziś często można spotkać też garnitur smokingowy. Nie jest on wyborem klasycznym i ponadczasowym, w związku z czym należy podchodzić do takiego miksu z ostrożnością. Najlepiej albo zdecydować się na garnitur do ślubu, albo na smoking do ślubu.

Smoking a garnitur. Aspekty smokingu, których nie możesz pominąć

Zanim skupimy się na odpowiedniej tkaninie na smoking dokładnie opiszemy jego wygląd – jest to ubranie tak solidnie opisane w klasycznej, męskiej elegancji, że wprowadzanie zmian do jego wyglądu jest niepożądane. W zdecydowanej większości przypadków zmiana kroju smokingu ze względu na zachcianki lub pomysł projektanta kończy się powstaniem modowego koszmarka, który stoi pomiędzy smokingiem a garniturem, a nie nadaje się ani na oficjalne, wieczorowe okazje, ani na spotkania z przyjaciółmi czy właśnie śluby czy wesela. Często zmiana jego kroju wynika też z oszczędności, czyli ograniczenia liczby szablonów. Można to porównać do próby wykonania modelu Lamborghini na „wykroju” marki SEAT, które przecież należą do tego samego koncernu. Tak Lamborghini, jak i klasyczny smoking wymagają odpowiedniego przygotowania i indywidualnego podejścia. Zacznijmy więc od początku.

Marynarka smokingowa jest marynarką bez rozcięć, zapinaną na jeden guzik, który może być ewentualnie przeplotką – oznacza to, że marynarka jest zapinana na guzik na pętelce. Jej klapy mogą być albo szalowe, albo w szpic, a jej fason jedno- albo dwurzędowy. Klapy otwarte przy smokingu nie wchodzą dziś w grę, choć na wielu rysunkach sprzed kilkudziesięciu lat takie smokingi mogą się pojawiać. W naszej opinii klapy otwarte są klapami zbyt nieformalnymi do smokingu, który z założenia jest ubraniem wyniosłym i dziś zdecydowanie odradzamy szukanie smokingu z takimi klapami.

Spodnie muszą mieć wyższy stan i nie są noszone z paskiem, a z szelkami – zawsze. Często w spodniach stosuje się dodatkowo zapięcie tunelowe, czyli zapięcie na guziczki po bokach, które pozwala dopasować obwód w pasie. Spodnie nie mogą mieć mankietu, muszą za to mieć jedwabny lampas. Na zdjęciach widać również inny jedwabny dodatek, czyli wywinięty mankiet w rękawach. Jest to akcent nawiązujący do smokingów w stylu retro, nie jest jednak wymagany.

Elementów jedwabnych jest zresztą więcej: w marynarce klapy i kieszenie (zawsze listewkowe) są pokrywane jedwabiem. Tym materiałem muszą być również obite wszystkie widoczne guziki. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się czarny lub, przy smokingach w kolorze midnight blue, ciemnogranatowy jedwab; jedynie w przypadku marynarki tropikalnej, o której napiszemy więcej w kolejnym akapicie, korzysta się z jedwabiu w kolorze mlecznym.

Garnitur smokingowy może nie mieć któregoś z wymienionych elementów, w związku z czym będzie czymś pomiędzy męskim garniturem ślubnym a smokingiem. Jak już pisaliśmy wcześniej, lepiej zdecydować się albo na jedno, albo na drugie. Smoking na ślub glamour musi zawierać wszystkie wyżej wymienione elementy. Do kwestii „smoking a garnitur” wrócimy jeszcze w dalszej części tekstu.

Materiał na smoking ślubny. Kolory marynarek smokingowych

Smokingi najczęściej szyje się z barathei, czyli dość grubej wełny o zbitym splocie, dzięki czemu wyglądają one nienagannie. Gruby materiał pięknie się układa i spływa po ciele, najczęściej bez jakichkolwiek widocznych zagięć. Mówimy tutaj oczywiście o pozycji stojącej, ponieważ w ruchu ubranie zawsze żyje wraz z osobą, która je nosi i układa się inaczej w zależności od pozycji. Smokingowa barathea jest też najczęściej tkaniną matową o bardzo głębokim, pochłaniającym światło odcieniu, dzięki czemu subtelnie i elegancko odcina się na tle klap pokrytych jedwabiem, które są w smokingach obecne. 

Barathea, mimo wszystkich swoich zalet, nie jest jednak idealną tkaniną na czarny smoking męski w dzisiejszych czasach. Jako że jest to materiał gruby i zgrzebny, to w smokingu uszytym zgodnie ze sztuką – z podszewką, wkładem piersiowym i jedwabnym obłożeniem – jest w nim po prostu gorąco. Nie ma to znaczenia w klimatyzowanych pomieszczeniach, kiedy jednak mówimy o ślubie odbywającym się zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim, barathea nie będzie najlepszym wyborem. Zawsze staramy się znaleźć kompromis pomiędzy komfortem użytkowania, a stroną wizualną.

Czarny smoking na ślub glamour, który widzimy na zdjęciach został uszyty z bardziej przewiewnej tkaniny – jest to mieszanka wełny merynosowej oraz moheru marki Dormeuil. 5% moheru sprawia, że tkanina jest bardziej sprężysta i wytrzymała, co pozwoliło na zastosowanie otwartego splotu. Dzięki temu rozwiązaniu w smokingu nie będzie gorąco, małe zagniecenia mogą się jednak na nim odznaczać. Moher też nadaje tkaninie subtelnego połysku. Taka mieszanka jest raczej niedostępna wśród ubrań gotowych, na szczęście podczas szycia garnituru na miarę (lub smokingu) bez problemu można się na nią zdecydować.

Innym rozwiązaniem są tkaniny aksamitne, z których szyje się marynarki smokingowe. Jest to klasyczne rozwiązanie problemu „jednokolorowego” smokingu – z aksamitu najczęściej widuje się marynarki bordowe, butelkowozielone, purpurowe czy granatowe, które wyglądają bardzo elegancko i szykownie. Marynarka aksamitna do smokingu jest krawieckim nawiązaniem do tzw. „smoking jacket„, którą kiedyś zakładało się podczas palenia, aby właściwe ubrania nie przesiąkły zapachem dymu. Aksamit jest piękną tkaniną o złożonej strukturze, warto jednak zaznaczyć, że jest to również materiał grubszy i ciepły. Niezależnie od koloru marynarki, spodnie nadal powinny być czarne, tak jak i wszystkie jedwabne wykończenia.

Z pewnością każdy spotkał się kiedyś z kremową marynarką smokingową – jest to tzw. marynarka tropikalna, którą można założyć tylko na wydarzenia odbywające się na plaży czy w ciepłych, wręcz (jak nazwa wskazuje) tropikalnych miejscach. Kremową marynarkę szyje się z barathei, ponieważ pod tak jasną tkaniną widoczne są wewnętrzne wykończenia marynarki, takie jak założenia materiału na szwach czy kieszeniówki. Marynarka tropikalna nie jest biała – wynika to z faktu, że wełny nie da się wybarwić na śnieżnobiały kolor. Klapy marynarki smokingowej są pokryte białym lub kremowym jedwabiem. Pas smokingowy, mucha czy spodnie nadal pozostają czarne. Jeżeli ktoś szuka pomysłu na to, jak się ubrać na wesele w tropikach, to właśnie rozwiązaliśmy jego problem.

Pas smokingowy. Kamizelka smokingowa

Do smokingu zawsze należy założyć pas smokingowy w kolorze muchy (zdradzimy, że musi być to czarny) lub kamizelkę smokingową. Ich zadaniem jest ukrycie zapięcia od szelek oraz zakrycie prześwitu pomiędzy guzikiem smokingu a spodniami, w którym – przy niższym stanie – mogłaby być widoczna biała koszula. Pas smokingowy zazwyczaj nie wystaje nad zapięciem marynarki.

Kamizelka smokingowa jest krótsza i bardziej wycięta od klasycznych kamizelek – nie powinno być jej widać spod zapiętej marynarki. Często jest wycięta w „podkówkę” i nie ma klap, w sesji pokazujemy jednak najbardziej formalną wersję smokingu, w związku z czym klapy pokryte jedwabiem są tu obecne. Jedynie przy smokingu dwurzędowym nie ma potrzeby zakładania pasa smokingowego ani kamizelki smokingowej.

Ciekawą zmianą w nowoczesnych smokingach jest wykonanie gurtu w spodniach z jedwabiu. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy spodniach z bardzo wysokim stanem, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest ono modowe i nowoczesne, w związku z czym za parę lat może być już nieaktualne. Pas smokingowy lub kamizelka, jako elementy ponadczasowe, bardzo dobrze znoszą upływ czasu.

Smoking a garnitur. Niezbędne akcesoria do smokingu

Kolejnymi absolutnie niezbędnymi akcesoriami przy smokingu są czarna mucha, białe, jedwabne szelki zapinane na guziki, biała koszula smokingowa, klasyczne spinki do mankietów oraz czarne, lakierowane oksfordy lub eskarpiny. Koszuli i butom poświęcimy kolejne akapity – teraz skupimy się muszce, szelkach i spinkach.

Mucha musi być czarna i tylko czarna. Kiedy na zaproszeniu pojawia się informacja „black tie” – każdy mężczyzna musi założyć smoking i kolor muchy jest jedynym odróżnieniem gości (muchy czarne) od obsługi (muchy białe). Ta zasada tyczy się smokingu i fraka, w którym analogicznie kolory much są odwrócone. W dzisiejszych czasach czarny kolor muchy smokingowej nawiązuje do tradycji krawiectwa męskiego, a jego zmiana będzie wskazywać na niewiedzę i brak przygotowania. Kolor muchy może być inny tylko w przypadku, w którym Pan Młody wie co robi i jest znany ze swojego indywidualnego stylu, jest to jednak świadome złamanie zasad i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Jak więc widać, smoking ślubny jest zdecydowanie trudniejszym ubraniem do noszenia nawet pod względem akcesoriów.

Szelki smokingowe wpisują się w zasadę „mniej znaczy więcej” i nie powinny odznaczać się na koszuli. Z tego powodu są szyte z białego jedwabiu, który zlewa się z kolorem koszuli. Zapięcie od szelek musi być białe i najczęściej jest to zapięcie sznurkowe, ale skórzane nie będzie błędem. Jest ono i tak przykryte przez pas smokingowy lub kamizelkę.

Spinki do mankietów powinny być klasyczne i dopasowane do koloru innych elementów biżuterii – w tym wypadku do koperty zegarka oraz do guzików jubilerskich w koszuli. Jeżeli chcielibyśmy dobrać spinki spersonalizowane, nawiązujące do zainteresowań, to najlepiej, żeby były jak najprostsze w swojej formie.

Koszula smokingowa do ślubu

Koszula z krytą plisą, mankietem na spinki i kołnierzem półwłoskim (jak we wpisie z granatowym garniturem dwurzędowym) będzie najbardziej uniwersalną koszulą, którą można założyć do smokingu i do formalnego garnituru. Jeżeli jednak chcemy wybrać koszulę, która będzie robiła większe wrażenie sama w sobie, możemy zmienić w niej kilka detali.

Przede wszystkim możemy wybrać koszulę nie z krytą plisą, a z dziurkami na guziki jubilerskie. Są to małe ozdobne spinki, które wkłada się w plisę guzikową, aby podnieść formalność smokingu. Dodatkowo można zdecydować się na ozdobny, plisowany lub pikowany front tkaniny, dzięki czemu przy zapiętej marynarce koszula będzie wyglądała bardzo elegancko. Takie koszule są zarezerwowane tylko dla smokingu, w związku z czym nie można nosić ich z garniturami, nieważne jak formalnymi.

Niestety od pewnego czasu obserwujemy trend szycia koszul do smokingu z kołnierzem frakowym, łamanym, przy którym widać wiązanie muchy. Jest to bardzo zły wybór z dwóch powodów: po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, taki kołnierz jest zarezerwowany tylko dla fraka; po drugie, widać przy nim wiązanie muchy i jeszcze pół biedy, kiedy mucha faktycznie jest zawiązana – zazwyczaj jednak widoczny jest z tyłu haczyk do zapinania muchy. Przy fraku, kiedy mucha jest biała, to jej wiązanie nie jest tak widoczne. Do smokingu zawsze wybieramy klasyczny, wykładany kołnierz. Kształt wyłogów zależy od osobistych preferencji, ale najlepiej sprawdzi się kołnierz kent, z wyłogami skierowanymi w dół, albo kołnierz półwłoski, z wyłogami o szerszym rozstawie. Niezależnie od kształtu kołnierza wyłogi powinny być na tyle długie, aby przy zapiętej marynarce chować się pod klapami.

Buty do smokingu na ślub

Tak jak w przypadku innych akcesoriów, przy butach do smokingu nie można za dużo poszaleć. Zdecydowanym numerem jeden są czarne oksfordy ze skóry lakierowanej na cienkiej, skórzanej podeszwie. Obuwie smokingowe powinno być bardzo subtelne i eleganckie, a błysk skóry lakierowanej koresponduje z jedwabnym lampasem w spodniach.

Na zdjęciach prezentujemy jednak inny model butów – są to buty wsuwane, eskarpiny, które charakteryzują się wykonaniem ze skóry lakierowanej i kokardą na cholewce. Buty wsuwane również sprawdzą się przy klasycznych smokingach i mogą być wykonane ze skóry lakierowanej lub z aksamitu; jest to jednak rozwiązanie zarezerwowane dla znawców i pasjonatów ze względu na specyficzny wygląd takiego obuwia.

Wyborem bardziej uniwersalnym, lecz odrobinę kontrowersyjnym, będą klasyczne czarne oksfordy ze skóry licowej, ale wypolerowane na wysoki połysk. Buty nie będą odstawać i z pewnością cały zestaw nadal zostanie utrzymany na odpowiednim poziomie, jednak należy sobie zdawać sprawę, że jest to lekkie naruszenie klasycznych zasad. Jeżeli nasz czarny smoking męski ma wyglądać perfekcyjnie od A do Z, należy postawić na buty ze skóry lakierowanej.

Kwiatek w klapie marynarki

Osobno warto wspomnieć o kwiatku w klapie marynarki. Aby nie dociążać całości, a elegancko i subtelnie ją uzupełniać, do butonierki (dziurki w klapie) można włożyć pojedynczy biały lub czerwony goździk. Przypinanie dużych bukietów, tzw. kwiatonierek, mija się z celem, ponieważ odwraca uwagę od Pana Młodego i niszczy tak skrupulatnie budowaną aurę wyniosłości i luksusu, z którą z pewnością smoking się kojarzy. Dodatkowo przypinanie haczykiem kwiatów do jedwabnej klapy lub wełnianej marynarki może się skończyć zaciągnięciem i uszkodzeniem materiału. Czarny smoking męski z białym kwiatkiem będzie wyjątkowo elegancki.

Czy smoking na własny ślub to dobry wybór?

Wiedząc już, czego wymaga smoking z prawdziwego zdarzenia możemy zastanowić się nad tym, czy wybór takiego ubrania jest dobry na własny ślub. Przede wszystkim nie da się ukryć, że odpowiednio dobrany smoking ślubny robi kolosalne wrażenie i przykuwa wzrok, ma filmowy charakter i Pan Młody z pewnością będzie się w nim czuł jak, kolokwialnie mówiąc, milion dolarów. Należy liczyć się jednak z koniecznością doboru odpowiednich dodatków i bardzo ograniczonymi możliwościami personalizacji. Dodatkowo odpowiednia wiedza jest wymagana, aby nie popełnić żadnego modowego błędu, który mógłby zaważyć na odbiorze pełnego ubrania. Na smoking można śmiało decydować się wtedy, gdy posiada się odpowiednie informacje (na przykład zawarte w tym poradniku) lub ma się 100% pewność, że doradcy są kompetentni i doświadczeni. Smoking a garnitur – to jednak dwie całkowicie różne sprawy i prawidłowe dobranie tego pierwszego wymaga ogromnej wiedzy.

Największym problemem w smokingu jest brak jego uniwersalności – o ile każdy z poprzednich garniturów da się bez problemu wykorzystać w codziennym życiu, tak w smokingu można chodzić w zasadzie tylko na premiery operowe czy bale. Jeżeli Pan Młody zdaje sobie z tego sprawę i nadal jest zdecydowany, to fenomenalnie i nie pozostaje nic innego, jak tylko szyć! Smoking ślubny robi jednak największe wrażenie i czasem warto poświęcić jego uniwersalność dla tego efektu.

Jeżeli nie chcesz szyć smokingu, zobacz ten wpis: Wypożyczenie smokingu – czy i kiedy ma to sens?
Stronę wypożyczalni znajdziesz tutaj: wypożyczalnia smokingów.

Garnitur na ślub glamour – podsumowanie

W piątej części poradnika opisaliśmy smoking na ślub glamour – opowiedzieliśmy o każdym jego aspekcie rozpoczynając od tego, jak powinien wyglądać, a kończąc na niezbędnych akcesoriach i jego uniwersalności. W kolejnym artykule pokażemy granatowy garnitur po raz kolejny, ale w wersji z kamizelką, a do tego wskażemy, na co należy zwrócić szczególną uwagę w dzień ślubu, podczas ubierania się w swój wymarzony zestaw. Dzięki temu odpowiedź na pytanie „jak się ubrać na wesele” będzie kompletna.

Smokingi w stylizacjach sylwestrowych możesz zobaczyć w tym wpisie: Jak nosić smoking?

Ten smoking ślubny oraz wiele, wiele więcej, jest dostępny w naszej usłudze szycia na miarę. Jeżeli zainteresował Cię temat garnituru na miarę, to koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych salonów! Nasze adresy i numery telefonów są dostępne poniżej. Zobacz też inne sesje zdjęciowe, gdzie możesz zobaczyć garnitury uszyte w naszych pracowniach.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

 1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
 2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
 3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
 4. Garnitur na ślub formalny – ciemnogranatowy garnitur dwurzędowy
 5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking ślubny z kamizelką
 6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Zdjęcia: Ania Ofierzyńska
Modelka: Kasia Nadolska 
Model: Bartosz Jan Leśniak
Suknia ślubna: Cuda Mecyje Atelier
Miejsce: 12Cocktails – Młyńska 12

Jak się ubrać na wesele? Zobacz wszystkie realizacje >>>

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

  facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok