Czarny damski smoking inspirowany fotografią Helmuta Newtona

Wśród damskich realizacji tego roku ten smoking robi prawdopodobnie największe wrażenie. Zainspirowany fotografią Helmuta Newtona, charakteryzuje się wieloma małymi i nietuzinkowymi detalami.

Klasyka wcale nie oznacza nudy. W wielu przypadkach mówiąc o klasycznej elegancji mamy na myśli ubrania ponadczasowe, które będą odporne na zmieniające się trendy, a niekoniecznie ubrania, które nie rzucają się w oczy. Jako przykład tego, co uważamy za ubranie klasyczne i jednocześnie wyjątkowe, mamy dziś do pokazania damski czarny smoking.

Smoking został uszyty na potrzeby współpracy reklamowej.

Inspiracja na damski smoking – Bianca Jagger

Podczas projektowania ubrania główną inspiracją była sesja zdjęciowa Bianki Jagger w smokingu marki Yves Saint Laurent. Na podstawie zdjęcia Helmuta Newtona postanowiliśmy uszyć zestaw o bardzo podobnych proporcjach, który byłby efektowny dzięki małym detalom i swoim proporcjom. Choć taki smoking może uchodzić za krzykliwy, to jednak nadal jest utrzymany w ryzach klasycznej elegancji – małe odstępstwa od reguł nie psują odbioru, a podkreślają unikatowość realizacji.

Czym się różni damski smoking od męskiego w naszym wykonaniu

W smokingu uszytym na potrzeby współpracy zadbaliśmy o najważniejsze aspekty – klapy w szpic obiliśmy jedwabiem, tak jak guziki i kieszenie pasplowane; spodnie mają wyższy stan i naszyty jedwabny lampas. Postawiliśmy jednak na wiele ciekawych rozwiązań, niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale dopełniających całość i nadających indywidualnego sznytu całemu ubraniu.

Przede wszystkim, choć marynarka jest dopasowana w talii, to spodnie są skrojone na prosto. Dół nogawki jest wykończony mankietem, co w męskim smokingu jest niedopuszczalne – w naszym przypadku jednak jest to świadome złamanie zasad i zabawa konwencją. Mankiet został również obszyty ozdobną jedwabną lamówką. W marynarce butonierkę obszyliśmy ręcznie jedwabną nicią, po mediolańsku. Brustasza, czyli kieszeń piersiowa, również została wykonana z jedwabiu, który mocniej kontrastuje z matową, czarną tkaniną smokingu.

Podszewka z jedwabiu – Narodziny Wenus

Wyjątkowy smoking wymaga wyjątkowego wnętrza. Jako że tego typu ubrania najczęściej szyje się raz w życiu, to postanowiliśmy pójść na całość i spersonalizowaliśmy również wnętrze marynarki. W środku zamiast klasycznej podszewki z wiskozy znajduje się jedwabna podszewka z pięknym dziełem sztuki – obrazem Narodziny Wenus autorstwa Sandra Botticellego.

Podszewka jest bardzo miła w dotyku i wielokolorowa. Choć jedwab jest faktycznie tkaniną bardziej delikatną od wiskozy, to w przypadku zużycia poszczególnych elementów, podszewkę zawsze można wymienić. W rękawach wykorzystaliśmy już wytrzymalszą podszewkę z wiskozy, ponieważ jest to najbardziej newralgiczne miejsce.

Niezbędne akcesoria

W przypadku męskiego smokingu musimy zadbać o odpowiednie dodatki – czarną muchę, białą koszulę z mankietami na spinki, spinki do mankietów, pas hiszpański, białe jedwabne szelki, a także czarne lakierki. Z damskimi ubraniami mamy dużo więcej swobody, w związku z czym po tym, jak zadbaliśmy o najważniejsze elementy kroju… mamy w zasadzie pełną dowolność. Możemy wykorzystać jedwabny top, koszulę w kolorze złamanej bieli czy też ozdobną biżuterię i z pewnością spotkamy się z uznaniem.

Wełna na czarny damski smoking – Dormeuil

Do uszycia smokingu wykorzystaliśmy 100% wełnę o splocie otwartym francuskiej marki Dormeuil. Surowiec pochodzi z Patagonii, materiał jest tkany w Wielkiej Brytanii i wykańczany we Włoszech. Choć proces produkcji jest skomplikowany, to w zamian otrzymujemy tkaninę bardzo wytrzymałą, przewiewną oraz odporną na zagniecenia. Tę samą wełnę wykorzystaliśmy przy garniturze z tego wpisu: Czarny garnitur ślubny i do dziś jest to materiał, który polecamy Klientom regularnie.

Materiały z kolekcji TONIK łączą cechy charakterystyczne dla tkanin brytyjskich, czyli wyższą gramaturę (co sprawia, że ubrania bardzo dobrze leżą), oraz dla tkanin włoskich, czyli przewiewność – są więc dla nas idealnym rozwiązaniem na wydarzenia dziejące się szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Warto jednak zwrócić uwagę, że te wełny są matowe, w związku z czym raczej należą do grupy tkanin mniej formalnych. Pod względem kroju możemy zadbać o to, aby garnitur czy smoking był bardzo elegancki, natomiast w przypadku tkaniny zawsze można wybrać coś, co ma większy połysk.

Naszym zdaniem jednak często warto poświęcić ten połysk na rzecz zwiększonej wytrzymałości materiału, dzięki czemu nasze ubranie będzie mogło być dłużej w użytku. Co więcej, przy zmianach sylwetkowych lub małych uszkodzeniach, jesteśmy w stanie taki garnitur przerobić i naprawić, nadając im nowe życie. Zobacz, jakie korekty krawieckie jesteśmy w stanie zrobić w tym wpisie.

Podsumowanie

Choć specjalizujemy się w krawiectwie męskim, to w naszych pracowniach pojawia się coraz więcej realizacji damskich i bardzo nas to cieszy. Mieliśmy okazję szyć nie tylko damskie sportowe marynarki czy damskie spodnie z wysokim stanem, ale również zestawy bardzo eleganckie jak przedstawiony w tej sesji zdjęciowej smoking. Dla nas jest to największa wartość szycia miarowego – czyli stworzenie czegoś niedostępnego, z tkanin wysokiej jakości, o pięknym i wyjątkowym kroju.

Modelka: Joanna Hoffmann / Freakery
Zdjęcia: Maciej Kowal

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok