Przeróbki krawieckie – jakie korekty warto wykonać w Twoich ubraniach?

Z pewnością masz w szafie ubrania, których nie nosisz, ponieważ nie są odpowiednio dopasowane do Twoich preferencji. Odpowiedzią na ten problem są przeróbki krawieckie – zdecydowaną większość ubrań możemy powiększyć, zmniejszyć lub naprawić, dzięki czemu znów wrócą do regularnego użytkowania. Zobacz, jakie korekty krawieckie możemy wykonać.

Z pewnością masz w szafie ubrania, których nie nosisz, ponieważ nie są odpowiednio dopasowane do Twoich preferencji. Mogą to być za długie spodnie, może to być marynarka, która kiedyś była dobra, a dziś jest trochę za ciasna; mogą to być też ubrania, które w wyniku regularnego noszenia gdzieś zostały uszkodzone, jednak szkoda ich po prostu wyrzucać. W naszej pracowni oferujemy usługi naprawy odzieży, a także przeróbki krawieckie i dziś pokażemy, jakie korekty można wykonać.

Skracanie rękawów marynarki

Przeróbki krawieckie marynarki to prosty sposób, aby przywrócić nieużywanym ubraniom cały  blask. Jedną z korekt, które wykonujemy najczęściej, jest skracanie rękawów marynarki. Rękawy możemy skrócić na dwa sposoby – od góry oraz dołem – w zależności od tego, czy na dole rękawa jest wystarczająca przerwa przed guzikami. Jeżeli rękaw trzeba skrócić do półtora centymetra, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym od dołu.

Jeżeli podoba Ci się ten zestaw, odwiedź nasz sklep:
granatowa marynarka do garnituru
biała koszula z kołnierzem włoskim
czarny krawat z jedwabiu w złote ornamenty

Jeżeli jednak mamy więcej rękawa do skrócenia, wtedy krawiec musi wypruć cały rękaw od strony ramienia, skrócić go górą i wszyć ponownie. Jest to dużo bardziej czasochłonne i wymaga większych umiejętności, natomiast taką korektę również wykonujemy regularnie. Dzięki temu możemy dopasować długość rękawów bez obaw, że guziki zostaną ucięte lub znajdą się blisko krawędzi. Przy wykonywaniu skrócenia rękawa górą dobrze jest przy okazji odrobinę poszerzyć rękaw lub zwęzić ramiona w marynarce, na przykład z wypruciem poduszek.

Zwężenie ramion w marynarce

Za szerokie ramiona i za duże poduszki mogą wizualnie zepsuć garnitur nawet z najlepszej tkaniny. Jeżeli nie czujemy się komfortowo w ubraniu oversize i chcielibyśmy je dopasować, to zwężenie ramion w marynarce jak najbardziej jest możliwe. W naszych salonach namawiamy do przymiarki po wykonaniu korekty, ponieważ jest to inwazyjna zmiana i może się okazać, że będą wymagane pewne małe korekty dodatkowe. Marynarki najczęściej nie da się poszerzyć w ramionach, więc jest to wymiar, na który trzeba zwracać szczególną uwagę podczas szycia lub kupowania gotowego ubrania.

Skracanie marynarki

Jeżeli marynarka jest dla nas optycznie za długa, to bez problemu można ją skrócić. Prawidłowa długość marynarki zależy oczywiście od osobistych preferencji i sylwetki noszącego, natomiast my najczęściej proponujemy marynarki przykrywające biodra i sięgające do podstawy kciuka. Skracanie marynarki nie może przekraczać 3-4 centymetrów ze względu na umiejscowienie guzików oraz kieszeni w marynarce. W ostateczności kieszenie nakładane można przesunąć wyżej, lecz trzeba liczyć się z tym, że może pozostać po tym mały ślad. 

Przeróbki krawieckie – taliowanie marynarki i dociągnięcie do bioder

Prawdopodobnie najpopularniejsza korekta – taliowanie marynarki. Jeżeli czujemy, że marynarka jest dla nas za duża, to można ją bez problemu zebrać bocznymi lub tylnymi szwami. Marynarkę można wyprofilować odpowiednio do sylwetki i osiągnąć taki stopień dopasowania, w jakim czujemy się komfortowo i podobamy się sobie. Co więcej, jeżeli marynarka jest dla nas za ciasna, tymi szwami można ją również rozluźnić. W naszych marynarkach zawsze zostawiamy około 5 centymetrów zapasu, natomiast w marynarkach z innych salonów musimy najpierw sprawdzić, ile jest do wypuszczenia.

Dociągnięcie marynarki do bioder nie jest aż tak popularną korektą, natomiast ma ogromny wpływ na wygląd marynarki. Jeżeli nie podoba nam się to, że marynarka poniżej linii talii dość mocno się rozchodzi, można ją przyciągnąć bliżej ciała. Z drugiej strony, kiedy marynarka w rozporkach jest dla nas za ciasna, możliwe jest również wypuszczenie marynarki w tym obwodzie.

Zebranie fałdy pod kołnierzem w marynarce

Pod kołnierzem marynarki, na plecach, często może tworzyć się spora fałda. Może ona wynikać albo z nadmiaru tkaniny pod kołnierzem, albo z za ciasnych pleców. Ten drugi przypadek jest łatwy do naprawienia, ten pierwszy natomiast wymaga więcej umiejętności. W naszych salonach wykonujemy tę korektę regularnie, ponieważ w gotowych marynarkach nie da się dopasować wysokości kołnierza idealnie do każdego klienta.

Zobacz nasz wpis: na co warto zwrócić uwagę przy kupowaniu marynarki?

Skracanie spodni i zrobienie mankietu

Spodnie są zdecydowanie prostsze do poprawienia. Przeróbki krawieckie obejmują na przykład skracanie spodni tak, aby nie tworzyły się fałdy na butach. Odpowiednią długość spodni dobieramy w zależności od szerokości – według zasad klasycznej elegancji, przy wąskich nogawkach spodnie powinny lekko opierać się na bucie, przy standardowej szerokości może się tworzyć jedno załamanie, a przy szerokich nogawkach, dwa załamania. Przy skracaniu spodni możemy też wykonać mankiet, czyli ozdobne wywinięcie nogawki na dole. Możliwe jest również skrócenie spodni bez obcinania nogawki, lecz z jej wywinięciem do wewnątrz i podszyciem.

W spodniach garniturowych w większości przypadków jest zostawiony zapas na dole nogawki, który pozwala również na wydłużenie spodni do 3-4 centymetrów. W spodniach chino lub w jeansach tego zapasu zazwyczaj nie ma, więc tu jest możliwe tylko skrócenie spodni. 

Zwężanie spodni w nogawkach

Kolejną korektą jest zwężenie spodni w nogawkach. Odpowiednia szerokość zależy oczywiście od preferencji, więc jeżeli czujemy, że nasze spodnie są za szerokie, da się je zwęzić. Warto jednak mieć na uwadze, że zwężanie spodni więcej niż rozmiar może je zdefasonować w okolicy bioder i kroku, może być więc konieczna dodatkowa przymiarka.

Zobacz nasz wpis o szerokości nogawek: Jak szeroko to za szeroko?

Na szwach bocznych w spodniach konfekcyjnych rzadko kiedy zostawiony jest zapas do poszerzenia spodni. W spodniach szytych na miarę często materiał jest wywinięty również na bocznych szwach, w związku z czym po pewnym czasie można je bez problemu poszerzyć. 

Zwężenie spodni w pasie

Jeżeli ktoś ma rozbudowane uda, to często musi kupować spodnie dużo za szerokie w pasie, aby udało mu się zmieścić nogi. Na szczęście zwężenie spodni w pasie nie jest trudną przeróbką. Często idzie w parze również ze zwężeniem spodni w szwie siedzeniowym, ale wszystko zależy od tego, jaki ostateczny obwód chcemy uzyskać. Zwężenie spodni w pasie więcej niż o rozmiar może sprawić, że mocno zbliżą się do siebie kieszenie tylne, a żeby temu zapobiec wymagane jest rozłożenie korekty na tył oraz boki spodni.

Pas można poszerzyć, jeżeli jest zostawiony zapas. Tyczy się to spodni garniturowych oraz niektórych spodni chino. W spodniach jeansowych praktycznie nigdy nie zostawia się zapasu do poszerzenia.

Przeróbki krawieckie – taliowanie kamizelki

Zgodnie z zasadami kamizelka powinna być bliska ciału. Jeżeli chcemy takie dopasowanie osiągnąć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kamizelkę zmniejszyć szwami bocznymi lub tylnymi. W tych szwach często zostawione są też zapasy materiału, także poszerzenie kamizelki również wchodzi w grę.

Koszula została uszyta na miarę, a kamizelkę znajdziesz tutaj: beżowa kamizelka dwurzędowa.

Skracanie tyłu kamizelki

Kiedy czujemy, że kamizelka jest dobrze dopasowana w talii, a pojawiają się nam na plecach fałdy materiału, prawdopodobnie tył kamizelki jest za długi. Musi on przykrywać gurt spodni i pod nim się kończyć, ponieważ obniżenie kamizelki będzie wymagało poszerzenia jej w biodrach. Gdy zależy nam na mocnym zaznaczeniu talii, skracanie tyłu kamizelki jest przeróbką, o której trzeba pomyśleć.

Dociągnięcie kamizelki do ramion

Kamizelka nie ma poduszek w ramionach, w związku z czym przy bardziej nieregularnej budowie może odstawać przy szwie ramiennym. Jest to łatwa korekta, która może znacząco podnieść walory estetyczne kamizelki.

Taliowanie koszuli

Koszula, jako ubranie najbliżej ciała, musi być komfortowa. Jeżeli przeszkadza nam nadmiar materiału w talii, da się go wybrać zaszewkami tylnymi oraz szwami bocznymi. Warto mieć na uwadze, że taliowanie tyłem będzie zdecydowanie szybsze i tańsze, więc jeżeli przód koszuli nie jest znacząco za duży, polecamy dokonanie korekty na plecach. Dzięki temu mamy też możliwość poszerzenia koszuli w przyszłości, gdzie przy zbieraniu bokami należy zapas materiału usunąć. Poszerzenie koszuli w talii jest możliwe bardzo rzadko.

Skracanie rękawów koszuli

Jeżeli przeszkadza nam zbyt długi rękaw koszuli i chcemy pozbyć się nadmiaru materiału, jest taka możliwość. Przy małym skróceniu, rzędu jednego centymetra, można skrócić rękaw bez przesuwania plisy guzikowej. Jeżeli trzeba skrócić większą długość rękawa, należy przesunąć całą plisę do góry. Rękawów koszuli nie da się wydłużyć, a skrócenie jest korektą nieodwracalną.

Zwężanie rękawów w koszuli

Przeróbki krawieckie obejmują również zwężanie rękawów w koszuli. W tym wypadku należy uważać, ponieważ zbyt duże zwężenie rękawa może mocno wpłynąć na komfort użytkowania koszuli, a jest to korekta nieodwracalna. Po upięciu warto więc pozginać rękę i sprawdzić, jak czujemy się z nową szerokością. 

Skracanie koszuli

Koszulę oczywiście można skrócić na długość. Jeżeli koszula sięga nam dużo za biodra, to po włożeniu do spodni będzie przeszkadzać, zwiększać obwód oraz mocno zbierać się nad paskiem. Ta korekta jest również nieodwracalna.

Przeróbki krawieckie – podsumowanie

O korektach krawieckich często się zapomina. Dziś ludzi nastawia się na zakup nowych rzeczy, zamiast naprawianie i przerabianie tych, które już znajdują się w szafie. Ubrania, które uszyliśmy w naszych pracowniach zawsze staramy się serwisować oraz dopasowywać do sylwetki, jeżeli uległa zmianie. Korekt możemy dokonać również w ubraniach prywatnych, pochodzących z innych marek odzieżowych, lecz w tym wypadku możemy się spotkać z pewnymi ograniczeniami niezależnymi od nas. Koniec końców zawsze warto spróbować dać swojej ulubionej rzeczy drugie życie, zanim uda się ona na zasłużoną emeryturę.

Korekty krawieckie są wykonywane w każdym z naszych salonów w Warszawie i w Poznaniu.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok