Jak poznać garnitur szyty na miarę? – 5 wskazówek

W tym wpisie pokażemy Ci, czym różni się garnitur szyty na miarę od garnituru „z wieszaka” – na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu lub kupowaniu garnituru oraz w krótki sposób opowiemy, dlaczego szycie jest usługą luksusową.

Z pewnością słyszałeś wiele rzeczy o garniturach szytych na miarę. Głosy zachwytu dotyczące jakości wykonanego ubrania oraz samego procesu, przez który podobno każdy mężczyzna powinien przejść choć raz w życiu; głosy dezaprobaty mówiące o złych doświadczeniach z krawcami oraz wysoką ceną. Dziś pokażemy Ci, czym różni się garnitur szyty na miarę od garnituru „z wieszaka” oczami fachowców, jednak gwarantujemy, że są to różnice, które jest w stanie dostrzec każdy, oraz powiemy, skąd wynika cena takiej usługi. Jeżeli zastanawiasz się, czy szycie na miarę jest dla Ciebie — poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych punktów, które charakteryzują szycie garnituru na miarę.

Dopasowanie garnituru do sylwetki

Pierwszą rzeczą, która wyróżnia garnitur szyty na miarę od garnituru gotowego jest jego dopasowanie. O ile szerokość nogawki czy szerokość w talii to rzeczy, które będzie w stanie zmienić każdy krawiec, tak nie zawsze istnieje możliwość zmiany głębokości pachy, podkroju spodni czy szerokości ramion. Większe korekty zawsze niosą za sobą ryzyko zdefasonowania gotowego ubrania, w związku z czym warto podejmować się ich tylko w skrajnych przypadkach. O tym, jak powinna leżeć marynarka, pisaliśmy już w tym wpisie.

Kiedy tworzymy indywidualny wykrój dla naszego Klienta, bierzemy pod uwagę nie tylko wymiary ciała, a również informacje uzyskane podczas przymiarek kilku podstawowych spodni i marynarek. Dzięki temu nie tylko poznajemy osobiste preferencje obstalowywanego — sprawdzamy też, jak wyglądają poszczególne elementy wykroju, aby nanieść niezbędne korekty już na etapie projektowania. Dobrym przykładem jest dopasowanie wysokości pachy, która powinna być na tyle wysoko, aby zapewniać komfort ruchu bez ciągnięcia przodów marynarki, ale na tyle nisko, aby nie wpijała się w ciało. Dopasowanie talii, szerokości nogawek czy rękawów można już spokojnie uzgodnić na pierwszej przymiarce.

Projekt biorący pod uwagę zasady klasycznej, męskiej elegancji oraz proporcje sylwetki

Doświadczeni i profesjonalni doradcy podczas projektowania Twojego garnituru dbają o to, aby jego proporcje były odpowiednie dla Twojej sylwetki. Z tego powodu górny guzik zawsze będzie umiejscowiony inaczej, niż w gotowym garniturze — znajdzie się w najwęższym miejscu talii; szerokość klap marynarki zostanie dobrana do szerokości ramion, aby nie wyglądały na karykaturalnie wąskie lub szerokie; stan spodni będzie nie tylko elegancki, ale przede wszystkim wygodny.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje możemy również wybrać grubość wkładów barkowych. Linia ramion marynarki może układać się naturalnie, w sposób jak najbardziej zbliżony do faktycznego kształtu ramion, może być też podbita, aby zamaskować różnicę w wysokości jednego ramienia względem drugiego. Wielkie poduszki i szew wychodzący poza linię ramienia to elementy charakterystyczne dla gotowego garnituru, którego rozmiary muszą być w pewnym sensie uśrednione.

Tkanina — wysokiej jakości i o nietuzinkowym wzornictwie

Wśród garniturów gotowych królują modele w odcieniach granatu. W ostatnich latach zaczęły pojawiać się również garnitury oraz marynarki w kraty, raz większe, raz mniejsze, jednak wzorów do wyboru nie jest aż tak wiele. Są to też w większości wzory dość zachowawcze, aby wiodące marki miały pewność, że sprzedadzą jak najwięcej sztuk. W związku z tym, jeżeli poszukujesz prawdziwie nietypowego i nietuzinkowego wzoru, pozostaje Ci tylko szycie na zamówienie.

Z drugiej strony, aby dostrzec możliwości wyboru tkaniny przy szyciu miarowym, nie trzeba skupiać się na wzorach. Mnogość gładkich materiałów — o różnych splotach czy gramaturach — potrafi być przytłaczająca. Z tego powodu ważna jest również obecność doradcy, który pokaże, czym różni się granatowy tropik od tzw. sharkskinu czy żabie oczko od klasycznego twillu. Jeżeli zależy Ci głównie na kolorze tkaniny, nie musisz skupiać się na rodzaju splotu i gramaturze, w każdym innym przypadku warto dowiedzieć się, jakie właściwości mają poszczególne materiały.

Bardzo szerokie możliwości personalizacji

Kupując gotowy garnitur należy liczyć się z tym, że to projektant powinien zadbać o odpowiednie proporcje marynarki i spodni oraz że wybrał podszewkę i guziki. Nie jest to nic złego, jeżeli wyborów dokonuje profesjonalista — w naszym gotowym garniturze również postawiliśmy przecież na klasyczne proporcje i stonowane guziki z rogu bawolego oraz butelkowozieloną, nierzucającą się w oczy podszewkę — natomiast jeżeli marzy Ci się określony kolor wnętrza albo detal, który jest trudny do znalezienia w odzieży produkowanej seryjnie, musisz zwrócić się w stronę szycia na zamówienie.

Tylko wtedy będziesz sam mógł ustalić, czy preferujesz guziki z rogu bawolego, czy z masy perłowej; czy chcesz, aby Twoja podszewka była w ton tkaniny, czy może w kolor lub wzór. Możesz do tego pomyśleć o monogramie, ozdobnych lamówkach, kieszeniówkach, rękawówkach, stębnowaniu, ilości guzików, mankiecie… Możliwości jest naprawdę wiele. W sytuacji, w której widzisz w wyobraźni swój wymarzony garnitur i jesteś zainspirowany zdjęciami z internetu czy ulubionym filmem/serialem, poszukiwanie idealnego ubrania może być żmudne i bezowocne.

Pewność siebie noszącego

Mężczyźni wyglądają dobrze w garniturach. Po prostu. Musi być to jednak „garnitur marzeń” – ubranie, w którym aż chce się chodzić. Są przypadki, w których gotowy garnitur spełni pokładane w nim oczekiwania, a dopasowanie go u krawca pozwoli na osiągnięcie efektu lepszego niż zadowalający. W zdecydowanej większości jednak nie da się zaprojektować takiego garnituru, który będzie dobry dla wszystkich i wtedy warto zwrócić się w stronę szycia na zamówienie.

W garniturze od krawca jest to „coś” – możemy rozpisywać się nad dopasowaniem, proporcjami, tkaniną, personalizacją, ale ponad tym jest jeszcze kwestia, którą trudno uchwycić słowami. Mężczyzna w garniturze szytym na miarę czuje się dobrze i przekłada się to na jego pewność siebie.

Szycie na miarę – cena

Szycie na miarę jest usługą, która nie może być tania — proces jest bardzo czasochłonny i wymaga wielu wyspecjalizowanych doradców i rzemieślników. W salonie na wybraniu tkaniny, kroju i zdjęciu miary spędza się około 2 godzin, po czym nadchodzi czas na produkcję. Wtedy powstaje indywidualny wykrój opisany imieniem i nazwiskiem Klienta, jest zamawiana tkanina z Wielkiej Brytanii lub Włoch i rozpoczynany jest proces szycia. Podczas pierwszej przymiarki zawsze krawiec jest na miejscu w salonie, co pozwala na rozwianie ewentualnych wątpliwości i naniesienie niezbędnych korekt. Oczywiście poprawki również wymagają czasu, natomiast ważniejszym aspektem jest doświadczenie samego krawca specjalizującego się w krawiectwie ciężkim.

Samo szycie również jest procesem kosztownym ze względu na jakość, z której nie chcemy schodzić. Wykonując marynarkę na płótnie tylko dokładamy sobie pracy, ale wiemy, że takie ubranie będzie się dobrze układać i świetnie zniesie upływ czasu. Za taki garnitur bierzemy pełną odpowiedzialność i „serwisujemy” go w naszych pracowniach bez obaw, że będzie miał wady produkcyjne, które okażą się nie do przeskoczenia. W dłuższej perspektywie jest to korzystne dla naszych Klientów i dla nas. Jak więc widać, cena szycia na miarę zależy od wielu czynników. 

Garnitur, który widzicie na zdjęciach został uszyty z tkaniny Dormeuil, z letniej kolekcji TONIK. Są to materiały o wyższej gramaturze — około 300 gram na metr — jednak dzięki otwartemu splotowi sprawdzają się podczas wyższych temperatur. Materiał o splocie tropik i wyższej gramaturze gwarantuje nie tylko większą odporność na zagniecenia i przewiewność, ale również będzie wytrzymalszy od lekkich tropików włoskich marek. Ma to oczywiście swoją zaletę w postaci dłuższego życia ubrania, ale nie jest to aż tak lekka tkanina, jak przykładowo konkurencyjne UNITI marki Loro Piana. Garnitur z tkaniny Loro Piana możecie zobaczyć w tym wpisie.

Garnitur szyty na miarę

Odróżnienie garnituru gotowego od szytego na miarę wymaga trochę doświadczenia, ale jeżeli zacznie się zwracać uwagę na szczegóły — stanie się to być prostą sztuką. Krawiectwo bazuje w końcu na dbanie o każdy detal tak, aby całość prezentowała się nienagannie i elegancko, dodatkowo poprawiając samopoczucie noszącego. Możesz poświęcić dużo czasu na poszukiwanie takiego gotowego garnituru, jaki sobie wymarzyłeś, ale nigdy nie masz pewności, że go znajdziesz. Szycie na zamówienie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo energii.

Wiesz już, czym wyróżnia się krawiectwo miarowe. Dodatkowe informacje znajdziesz w naszej zakładce Szycie na miarę.

We wpisie zostały wykorzystane akcesoria ze sklepu Buczyński

Zdjęcia: Kamil Brycki

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok