Czy garnitur w kratę na ślub to dobry pomysł?

W modzie ślubnej dominują klasyczne garnitury granatowe, szyte z gładkich tkanin. Są one najbardziej formalne i faktycznie najlepiej sprawdzą się w sytuacji, która uznawana jest za podniosłą. Dziś jednak często odchodzi się od takiego ubioru, co skutkuje również obniżeniem formalności całej uroczystości — w związku z tym pojawiają się pytania, jak powinien ubrać się Pan Młody. Dziś przyjrzymy się jednej z wielu możliwości, czyli garniturowi na ślub w kratę.

Krój marynarki ślubnej

Zaczynając od najbardziej podstawowej rzeczy, czyli kroju — warto mieć na uwadze, że krata sama w sobie jest deseniem mniej formalnym. Pozwala to na wykorzystanie innych, ciekawych krojów: można zdecydować się na przykład na marynarkę zapinaną na dwa i pół guzika albo nakładane kieszenie, które w przypadku klasycznego, granatowego garnituru nie byłyby odpowiednie. Coś by wtedy po prostu nie pasowało.

Takie rozwiązania otwierają również wiele nowych możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystanie marynarki w innych zestawach — dzięki kracie oraz, na przykład, nakładanym kieszeniom, będziesz mógł ją nosić w połączeniu z chinosami czy jeansami. Wystarczy tylko świadomie wybrać tkaninę i nie decydować się na duży połysk, dzięki czemu faktura marynarki będzie współgrała z fakturą bawełnianych spodni. Typ rewersu (otwarty lub zamknięty) nie gra tu już dużej roli — do marynarki bardziej sportowej polecamy najczęściej otwarty, ale połączenie klapy frakowej z tkaniną w kratę również ma dużo uroku!

Jaki wzór wybrać na garnitur ślubny w kratę?

Choć to pytanie może się wydawać bezzasadne, to jednak musimy pamiętać, że krata kracie nierówna. Zdarzają się kraty o bardzo dużym raporcie, mocno widoczne i kontrastujące (jak windowpane); zdarzają się również kraty bardzo dyskretne i w kolorach tkaniny zasadniczej (krata księcia Walii). Jeżeli chcesz jeszcze obniżyć formalność, wybierz mocny i ciekawy wzór (na przykład krata windowpane, jak nasz zielony garnitur w kratę na ślub); jeżeli jednak zależy Ci na garniturze tak eleganckim, jak się tylko da — wybierz delikatną kratkę (na przykład krata księcia Walii, jak nasz zielonoszary garnitur na ślub rustykalny).

W tym wpisie, na zdjęciach, pokazujemy granatowy garnitur z tkaniny Dormeuil Exel właśnie w taką dyskretną, z daleka niewidoczną kratę. Dla porównania powyżej zamieszczamy zdjęcie pochodzące z tego wpisu, gdzie garnitur został wykonany z tkaniny o zdecydowanie mocniejszym wzorze. Obydwa sprawdzą się w przypadku mniej formalnej uroczystości, natomiast mają całkowicie różne charaktery.

Dobieranie wzorów do garniturów w kratkę

Nad tym zagadnieniem również warto poświęcić chwilę — w końcu wybierając krawat czy poszetkę wielokrotnie decydujemy się na to, co nam się podoba i co jest w stanie ożywić nasz zestaw. Kiedy jednak garnitur został uszyty z tkaniny w kratę, musimy zwrócić dodatkową uwagę na wybór akcesoriów, aby nie przesadzić z mieszanką faktur i wzorów. Na start możemy więc odrzucić zdecydowaną większość kratek.

A na co warto spojrzeć, jeżeli gładkie dodatki nie wchodzą w grę? Na wszystkie ciekawe mikrowzory czy ornamenty, które aktualnie przeżywają swoją drugą młodość. Sam wzór będzie inny i jego skala również, co sprawi, że nie będzie się on „gryzł” ze wzorem na tkaninie głównej, garniturowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również wybranie dodatków we wzór paisley (tzw. wzór turecki), który jednak wymaga trochę odwagi. Poszetka w zestawie ślubnym w zdecydowanej większości przypadków powinna być biała i złożona w TV fold.

Czy garnitur w kratę do ślubu zawsze będzie dobrym pomysłem?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna — nie zawsze! Wybór garnituru ślubnego to coś więcej niż tylko znalezienie podobającej się tkaniny. Trzeba wziąć pod uwagę również stopień formalności wesela oraz, oczywiście, stopień formalności sukienki Panny Młodej. Dopiero mając taki komplet informacji jesteśmy w stanie powiedzieć, czy garnitur w kratę będzie odpowiedni i współgrający z charakterem uroczystości. Nasz poradnik mówiący o tym, jak się ubrać na ślub, rozszerza ten temat.

W zdecydowanej większości przypadków jednak garnitur w kratę ustąpi miejsca granatowemu, gładkiemu klasykowi, który obroni się w każdej sytuacji — i w formalnej, i w półformalnej. Potrzebę wykorzystania kraty często można zaspokoić wybierając wzorzystą kamizelkę i to jest rozwiązanie, które polecamy najczęściej naszym Klientom. Jeżeli jednak decyzja zapadła i Pan Młody faktycznie ma pomysł na wykorzystanie garnituru w kratę, nie pozostaje nic innego, jak tylko szyć!

Nasz pełny poradnik ślubny możesz zobaczyć w tym miejscu.

Zdjęcia: Marta Jankowska

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter