Granatowy garnitur ślubny, formalny – garnitur dwurzędowy

Czwarta część poradnika ślubnego to dokładny opis najczęściej wybieranego ubrania na własny ślub – granatowego garnituru formalnego. Jak prezentuje się jego dwurzędowa wersja?

Spojrzał w jej oczy i uśmiechnął się. Widział w nich miłość i wiedział, że patrzy w dokładnie ten sam sposób. Nie musiał się więcej zastanawiać i nie miał absolutnie żadnych wątpliwości. To była osoba, z którą spędzi resztę swojego życia, a trzy literki dzieliły go od rozpoczęcia nowego rozdziału. Wypowiedział je.

Czwartą część poradnika ślubnego poświęcamy tematowi granatowego garnituru na ślub formalny. Jest to najczęściej wybierany kolor na garnitur męski ślubny i w tym tekście przybliżamy, dlaczego. Pokazujemy również garnitur ślubny dwurzędowy, czyli mniej typowy wybór.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

 1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
 2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
 3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur z widoczną fakturą
 4. Garnitur na ślub formalny – granatowy garnitur ślubny dwurzędowy
 5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
 6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Ślub formalny

Ślubem formalnym nazywamy uroczystość odbywającą się w eleganckich miejscach, wymagającą odpowiedniej, wieczorowej oprawy. Subtelna kolorystyka bazująca na bieli czy dostojne miejsca to elementy charakterystyczne tego stylu. Choć zgodnie z klasycznymi zasadami męskiej elegancji najodpowiedniejszym strojem na ślub formalny czy w stylu glamour (o którym opowiadamy w kolejnej części poradnika) byłby żakiet męski, to dzisiaj jest to ubranie kojarzące się mocno ze stylistyką vintage, w związku z czym sprawdzi się tylko u zdecydowanych Panów lub jeżeli dresscode nie przewiduje innej alternatywy.

Z tego powodu na śluby formalne skłaniamy się ku ponadczasowym garniturom w ciemnych kolorach, które w połączeniu z białą koszulą, czarnymi oksfordami i pięknymi dodatkami będą idealnie wpasowywać się w charakter uroczystości. W garniturze formalnym można również udać się na wesele – w przypadku jaskółki na wieczór należałoby się przebrać w smoking.

Suknia ślubna na ślub formalny

Idealne suknie na ślub formalny to suknie o prostej formie. Nie oznacza to, że muszą być one w pełni minimalistyczne, jednak w naszej opinii najlepiej postawić na rozwiązania subtelne, klasyczne i eleganckie. Suknię do sesji zdjęciowej wypożyczyło atelier Cuda Mecyje, w którym dostępne są naprawdę nietuzinkowe kreacje, a ich wyjątkowość nie opiera się na przekombinowanym wzornictwie, a wysublimowanej harmonii pomiędzy kobiecą sylwetką a kształtem i dopasowaniem. Tak jak w przypadku garniturów jesteśmy zwolennikami podejścia „mniej znaczy więcej” i stawiamy na grę detali.

Granatowy garnitur na ślub formalny

W granatowym garniturze ślubnym każdy mężczyzna wygląda elegancko i dostojnie. Takie ubranie dodaje powagi i, odpowiednio skrojone, po prostu zapiera dech w piersiach. Granat pozwala również na dobranie w zasadzie dowolnych dodatków, ponieważ jest to perfekcyjna forma do uzupełnienia kolorowymi – ale z umiarem! – akcesoriami. Wielokrotnie otrzymujemy pytania o niebieski garnitur męski ślubny, ale raczej skłaniamy się ku granatowi. Wszystko zależy od stopnia formalności wesela.

Najbardziej popularnym krojem garnituru jest krój jednorzędowy, z klapami otwartymi, z kieszeniami z patkami i klasycznymi spodniami ze średnim stanem. W takim zestawie urozmaiceniem jest kamizelka – najczęściej szara, w subtelną kratę księcia Walii, o kroju jedno- lub dwurzędowym. Polecamy taki komplet ze względu na to, że każdy mężczyzna czuje się w nim bardzo dobrze. Jeżeli ktoś nie chodzi na codzień w garniturach i na swój ślub chciałby zamówić ten jeden, jedyny garnitur, to powinien być to garnitur jednorzędowy z kamizelką.

Kiedy jednak ślub ma być formalny, garnitur granatowy, ale przyszły Pan Młody chciałby trochę zaszaleć, mamy też kilka innych opcji. Pozostając przy marynarce jednorzędowej można zdecydować się na klapy ostre, w szpic, a spodnie uszyć z wyższym stanem, na szelki, jak w poprzedniej części naszego poradnika. Dla fanów najbardziej dostojnych, ale wymagających rozwiązań pozostaje jeszcze garnitur ślubny dwurzędowy, który prezentujemy we wpisie.

Materiał na granatowy garnitur do ślubu. Midnight blue czy navy?

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów kroju dwurzędowego, skupimy się na tkaninie. Jak w przypadku ostatnich wpisów, granatowa dwurzędówka również została uszyta z materiału francuskiej marki Dormeuil z kolekcji TONIK. Ciemniejsze kolory nagrzewają się zdecydowanie szybciej, w związku z czym otwarty splot materiału jest bardzo pomocny przy granatach, szczególnie podczas ślubów odbywających się w sezonie wiosenno-letnim lub w cieplejszych krajach. Marynarka z tkaniny TONIK uszyta na półpodszewce, czyli z podszewką wszytą tylko w górnej części pleców, to idealny kompromis pomiędzy przewiewnością tkaniny a jej układaniem się. Wybierając półpodszewkę, ćwierćpodszewkę lub brak podszewki zawsze pozbawiamy marynarki stelaża, w związku z czym może układać się inaczej – będzie bardziej zwiewna. Niebieski garnitur ślubny przy mniej formalnej uroczystości z pewnością nie będzie się tak nagrzewał, jak granatowy.

Aspektem, który zawsze wymaga zastanowienia, jest kolor. Przy formalnych granatach dopuszczamy dwie możliwości – albo będzie to midnight blue, czyli granat tak ciemny, że w świetle sztucznym wygląda na czarny, albo klasyczny kolor „navy”, czyli po prostu głęboki odcień granatu. Tego typu tkanin w naszych pracowniach mamy dziesiątki, jeśli nie setki, więc jest w czym wybierać pod względem ostatecznego odcienia i właściwości materiału. Odradzamy jaśniejsze odcienie ze względu na ich przemijalność i korporacyjny charakter, co szczególnie widać po kolorach w barwach kobaltowych, nasyconych niebieskich i atramentowych.

Jak nosić marynarkę dwurzędową – granatowy garnitur ślubny

Marynarka dwurzędowa jest bardziej wymagająca od marynarki jednorzędowej ze względu na nakładany na siebie front. Poza zapięciem guzika od zewnętrznej strony marynarki, dwurzędówka posiada również guzik wewnątrz, którego zadaniem jest utrzymywanie pół marynarki na tej samej wysokości. Takiej marynarki nie powinno się w ogóle rozpinać, co oznacza, że wszystkie ruchy – wznoszenie toastów, taniec, podawanie rąk – trzeba wykonywać w marynarce zapiętej. Dwurzędowy, męski granatowy garnitur do ślubu z pewnością będzie zwracał uwagę.

Oczywiście dziś, kiedy zasady uległy rozluźnieniu, rozpięta dwurzędówka nie jest wyjątkowym widokiem. Nasz zespół zawsze rekomenduje rozpinanie marynarki przy siadaniu, aby poprawić sobie komfort przy stole, i zapinanie jej, aby nie wyglądać „kwadratowo”. Kiedy dwurzędówka jest rozpięta poły rozchodzą się i ubranie wygląda na zdecydowanie szersze niż jest w rzeczywistości. Marynarki jednorzędowe są pod tym względem łatwiejsze w noszeniu. Pod tym linkiem możesz zobaczyć granatowy garnitur ślubny z kamizelką w wersji jednorzędowej.

W związku z tym, że marynarka dwurzędowa musi być ciągle zapięta, krawcy muszą zastosować ważne rozwiązania konstrukcyjne jak wysoko wszyta pacha oraz dłuższe poły marynarki. Wysoko wszyta pacha sprawi, że mimo ruchów marynarka nie będzie podnosić się przy wyciąganiu rąk do przodu i do góry – a jeżeli podniesie się, to nieznacznie. Dłuższe poły są wymagane, aby nie zaburzyć proporcji sylwetki. Marynarka jednorzędowa wizualnie zawsze jest krótsza ze względu na otwarcie przodu marynarki, czyli jej wycięcie.

Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy, że dwurzędowy fason był początkowo zaprojektowany jako niezwykle wygodny, nie do rozpinania nawet podczas siadania, co oznacza, że takie marynarki powinny być bardzo szerokie. Dopasowanie ich, przy zapięciu guzika wewnętrznego i zewnętrznego, może skutkować małym ciągnięciem przy guziku i nie jest to nic złego. Takie ciągnięcie będzie też widoczne tylko przy postawie „na baczność”, ponieważ w ruchu garnitur męski ślubny pracuje i układa się w zależności od postawy ciała.

Z marynarką od granatowego garnituru świetnie będą wyglądać szare spodnie, takie jak w tym wpisie: szary garnitur ślubny. Połączyliśmy je w zestaw na drugi dzień imprezy tutaj: jak się ubrać na poprawiny.

Garnitur ślubny, dwurzędowy, i spodnie z wysokim stanem

Do marynarki dwurzędowej (niezależnie czy jest to męski granatowy garnitur do ślubu, czy zielony garnitur boho) nie nosi się kamizelki, ponieważ po prostu nie byłoby jej widać. Na obrazach z dawniejszych czasów pojawiają się marynarki dwurzędowe z kamizelkami, jednak ten fakt wynika z innego założenia – kiedyś koszula była elementem bielizny, w związku z czym należało ją jak najbardziej zakryć. Dziś, kiedy eleganckie koszule są elementem ubioru wizytowego i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je eksponować, kamizelka do marynarki dwurzędowej wizualnie bardzo dociążałaby sylwetkę. Dodatkowo, jeżeli przestrzegalibyśmy zasady dotyczącej nierozpinania marynarki podczas stania, w takim garniturze trzyczęściowym byłoby po prostu gorąco.

Kiedy jednak zrobiłoby się już gorąco i marynarkę chcielibyśmy zdjąć, można zastosować inne rozwiązanie niż kamizelkę – spodnie z wysokim stanem. Opisywaliśmy je już w pozostałych częściach poradnika, w tej jednak chcemy podsumować ich wszystkie zalety. Przede wszystkim wyższy stan i zapięcie na szelki sprawia, że trudno sprawić, aby koszula całkowicie wyszła ze spodni. Dodatkowo wysoki stan optycznie wydłuża nogi, a odpowiednio dobrany proporcjonalnie dzieli sylwetkę sprawiając, że mężczyzna wygląda na wyższego i smuklejszego. Spodnie na szelki mogą być też spodniami szerszymi w pasie, ponieważ nie spinamy ich paskiem w brzuchu. Oznacza to, że będą wygodniejsze. Naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie przy takim ubraniu jak garnitur ślubny dwurzędowy.

Ważnym aspektem spodni na szelki jest też fakt, że nie zsuwają się z bioder. Dzięki temu spodnie mają zawsze odpowiednią, wcześniej dobraną długość – nawet jeżeli fotograf uchwyci Pana Młodego w ruchu, dopiero po wstaniu, będzie on wyglądał tak jak powinien. Spodni na szelki po prostu nie trzeba co chwilę podciągać, ponieważ nie zsuną się z pasa, tym bardziej, kiedy szelki są wysokiej jakości. Wtedy taśmy z przodu są wykonane z nierozciągliwej tkaniny, jedwabiu lub wełny. Garnitur męski ślubny ze spodniami na szelki robi też zdecydowanie większe wrażenie.

Zobacz inną wersję tak formalnego ubrania: jednorzędowy garnitur do ślubu z kamizelką w kratę księcia Walii.

Eleganckie, formalne muchy. Koszula do muchy z krytą plisą

O ile w przypadku fraka czy smokingu sprawa much jest jasna, tak przy garniturze nie ma stricte określonych reguł. Należy pamiętać, że mucha nie może być czarna czy biała, nie może być zbyt pstrokata czy drewniana, nie powinna być też zawiązana i zszyta na stałe – poza tym różnorodność tkanin i wzorów pozwala na naprawdę wiele kombinacji, szczególnie przy tak klasycznym zestawie jakim jest ciemnogranatowy garnitur ślubny i biała koszula z mankietami na spinki.

My zdecydowaliśmy się na ciemnofioletową muchę w kształcie diamond-end, czyli z jednej strony wykończoną rożkiem. Przy wyborze muchy jednokolorowej – purpurowej, butelkowozielonej, bordowej czy granatowej – dobrze jest zdecydować się na nietypowy kształt muchy lub zawiązać ją tak, aby wprowadzić trochę życia do zestawu. Tak samo jak w przypadku węzła krawatowego, trochę asymetrii dodaje całemu zestawowi uroku. Mucha może być oczywiście mniejsza, a nawet węższa i taki kształt nazywamy batwingiem.

Najczęściej spotykany kształt muchy to mucha symetryczna, wykończona z dwóch stron tak samo. W takim kształcie również polecamy muchy jednokolorowe, jednak zawiązane w trochę bardziej swobodny sposób, „po swojemu”. Urozmaiceniem mogą być subtelne wzory – krata, paisley czy ornamenty. Garnitur męski ślubny w takim kolorze będzie współgrał z wieloma kolorami muchy, można więc pozwolić sobie na pewną dowolność.

W stylizacjach formalnych do muchy zawsze nosimy białą koszulę z mankietem na spinki oraz z krytą plisą. Guziczki na przodzie koszuli muszą być schowane, a kołnierz na tyle szeroki, aby był widoczny spod muchy. Koszula może mieć grubszy splot, który doda jej charakteru. Tylko do smokingu koszula pod muchę może mieć widoczne guziki, są to natomiast guziki jubilerskie. Taką koszulę pokazujemy w kolejnej części naszego poradnika. Koszula do ślubu taka jak na poniższym zdjęciu będzie idealna.

Eleganckie spinki do mankietów. Personalizacja

Koszula z mankietami francuskimi wymaga jednego z nielicznych elementów męskiej biżuterii – spinek. Wyróżniamy dwie szkoły: jedną klasyczną i jedną bazującą na personalizacji. W przypadku tej pierwszej zawsze dobieramy spinki o prostym kształcie (okrągłe, owalne, prostokątne) w kolorze innej biżuterii z kamieniem półszlachetnym czy masą perłową lub wykonane w całości z danego kruszcu. Na takich spinkach mogą pojawić się inicjały, ale to jedyna forma urozmaicenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli planujemy założenie złotego zegarka, to spinki również powinny być złote, tak jak klamerki w szelkach czy klamra od paska. Garnitur męski ślubny powinien iść w parze z koszulą zapinaną na spinki.

Myśląc jednak o poważniejszej personalizacji można się zwrócić w kierunku spinek, które dzisiaj cieszą się dużą popularnością i odnoszą się do zainteresowań Pana Młodego. Ważne jest to, aby były to spinki maksymalnie proste, bez zbędnych kolorów i nie za duże, dzięki czemu będą pasować do klasycznego i formalnego charakteru całego ubrania. W naszej sesji zdjęciowej poszliśmy w tę stronę i zdecydowaliśmy się na spinki w kształcie klucza wiolinowego w kolorze srebrnym – prosty, subtelny i elegancki dodatek.

O dodatkach piszemy również w tym artykule.

Czarne oksfordy – idealne buty do ślubu

Do granatowego garnituru, nieważne czy w konfiguracji jednorzędowej z kamizelką czy dwurzędowej, zawsze polecamy czarne oksfordy. Skoro ubiór Pana Młodego ma być formalny i z taką myślą projektujemy garnitur i dobieramy dodatki, to postawienie na inny fason obuwia byłoby po prostu niewłaściwe.

Często zdarzają się pytania o dobór brązowych butów do zestawów podobnych do tego przedstawionego na zdjęciach. Zgodnie z zasadami nie powinno się tego robić i my również odradzamy, szczególnie w przypadku wyniosłej sytuacji, jaką jest ślub. Jeżeli jednak już decyzja zapadła, w grę wchodzą tylko czekoladowe lub burgundowe (czyli bardzo ciemne) oksfordy. Granatowy garnitur ślubny wygląda bardzo elegancko z czarnymi butami, ale ciemny brąz również będzie pasować.

Fason oksfordów jest najbardziej formalnym fasonem obuwia garniturowego. Jak widać na zdjęciu, wszystkie części buta są ze sobą zszyte, razem z częścią sznurowaną, czyli obłożyną. Jeżeli buty mają tę cześć naszytą na cholewkę to wtedy mamy do czynienia z derbami i nie są to odpowiednio formalne buty na własny ślub. Dopuszcza się je tylko w przypadku stóp o bardzo dużej tęgości, czyli szerokich. Do takich stóp dopasowanie oksfordów może nie być możliwe przy zachowaniu ich prostego i ładnego kształtu.

Ładny kształt oznacza dla nas but o nosku niezakrzywionym do góry i niekwadratowym, a zaokrąglonym. Taka forma sprawia, że but wygląda proporcjonalnie, jest pozbawiony zbędnych przeszyć, zamków czy metalowych wpinek. Do zachowania takiego kształtu należy trzymać buty w prawidłach, dzięki czemu skóra będzie ciągle naciągnięta. Zminimalizuje to również zagięcia na skórze – na obuwiu skórzanym zawsze takie zagięcia będą się pojawiać, jeżeli jednak buty będą odpoczywać w prawidłach to z pewnością będą one się mniej rzucać w oczy. Ważnym elementem dowolnych butów z wyjątkiem mokasynów czy loafersów jest nakładany nosek – dzięki niemu but złamie się w bardziej estetyczny sposób, niż but bez nakładanego noska.

Garnitur ślubny dwurzędowy. Mniej znaczy więcej

Ten granatowy garnitur męski ślubny stanowi idealne podsumowanie naszych wszystkich dotychczasowych sesji zdjęciowych prezentujących ubrania ślubne. Spotykamy się z wieloma komentarzami, że nasze zestawy robią ogromne wrażenie, są dobrze przemyślane, a jednocześnie – mimo że jesteśmy marką garniturową i zależy nam na ekspozycji garniturów najbardziej – nie przytłaczają Panien Młodych. Stylizacje są efektowne i piękne, ale jednocześnie wysublimowane i niepstrokate, dzięki czemu Pan Młody i Panna Młoda wyglądają na duet, na zespół, a nie na dwie osoby z innych bajek.

Ten efekt osiągnęliśmy nie poprzez dopasowanie koloru krawata czy muchy do kwiatów czy dekoracji całego wesela, ponieważ wtedy pokazujemy, że Pan Młody jest tylko dodatkiem, a poprzez spójną budowę całego zestawu, biorąc pod uwagę nie tylko to, w czym mężczyzna czuje się najlepiej, ale również krój sukni ślubnej oraz miejsce, w którym odbędzie się wesele. To kompleksowe podejście to kwintesencja naszego stylu pracy i jesteśmy z niego niezwykle dumni.

Granatowy garnitur na ślub formalny – podsumowanie

W powyższym artykule opisaliśmy, jak wygląda najczęściej wybierane ubranie na garnitur męski ślubny oraz zaprezentowaliśmy jego nietuzinkową, dwurzędową wersję. Opisaliśmy, jak dobierać dodatki oraz czym charakteryzuje się koszula pod muchę. Skupiliśmy się również na czarnych oksfordach oraz napisaliśmy, na co zwracać uwagę podczas wybierania skórzanych butów. W kolejnej części poradnika „jak się ubrać na ślub” skupimy się na smokingu. W poprzedniej części poradnika znajdziesz niebieski garnitur ślubny.

Ten granatowy garnitur ślubny oraz wiele, wiele więcej, jest dostępny w naszej usłudze szycia na miarę. Jeżeli zainteresował Cię temat garnituru na miarę, to koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych salonów! Nasze adresy i numery telefonów są dostępne poniżej.

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika ślubnego składającego się z 6 części:

 1. Garnitur na ślub boho – beżowy garnitur z kamizelką
 2. Garnitur na ślub rustykalny – zielonoszary garnitur w kratę
 3. Garnitur na ślub półformalny – niebieski garnitur ślubny z widoczną fakturą
 4. Garnitur na ślub formalny – granatowy garnitur ślubny dwurzędowy
 5. Garnitur na ślub glamour – czarny smoking z kamizelką
 6. Przed ślubem – na co musisz zwrócić uwagę szykując swój garnitur do ślubu?

Zdjęcia: Ania Ofierzyńska
Modelka: Julia Ziółkowska 
Model: Kamil Brycki
Make-up: Paulina Tokarek
Suknia ślubna: Cuda Mecyje Atelier

Jak się ubrać na wesele? Zobacz wszystkie realizacje >>>

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Mogą spodobać Ci się również:

Zastanawiasz się, jaki garnitur wybrać?

Napisz do nas

  facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok