Jak się ubrać na poprawiny?

Jak się ubrać na poprawiny to kolejny obszerny poradnik zaraz po poradniku ślubnym. Kompleksowo poruszamy w nim temat ubrania na drugi dzień wesela, pokazując zdjęcia i przykłady.

Temat ubrania na ślub oraz wesele jest eksploatowany bardzo mocno. Zdecydowanie mniej miejsca poświęca się jednak pytaniu „jak się ubrać na poprawiny”, mimo że również jest to temat warty uwagi. Wszystkie nasze ostatnie sesje ślubne rozszerzyliśmy o parę zdjęć pokazujących, jak można wykorzystać dany garnitur ślubny również podczas poprawin, a dziś zbieramy te zdjęcia w jeden wpis. 

Znajdziesz tu porady, które pomogą Ci wykorzystać garnitur ślubny jako garnitur na poprawiny. Sprawdzą się niezależnie od tego, czy planujesz poprawiny w ogrodzie, dworku czy w mieście – rady są uniwersalne i bazują na naszym doświadczeniu w tworzeniu komplementarnych zestawów dla Panów Młodych. Mamy sprawdzone rozwiązania dla osób, które chcą uszyć drugi garnitur, ale też dla takich, które pragną wykorzystać ubrania aktualnie posiadane.

Drugi garnitur na poprawiny

Zamówienie drugiego garnituru, który będzie wykorzystany na poprawiny, to dobry pomysł dla osób regularnie chodzących w garniturach. Jeżeli masz pewność, że wykorzystasz takie ubranie na wiele różnych okazji, to zdecydowanie warto rozważyć uszycie garnituru na poprawiny. Może on mieć inny krój i być wykonany z mniej formalnego materiału, dzięki czemu świetnie się sprawdzi nawet jako zestaw do dekompletowania.

Dwa najpopularniejsze garnitury w męskiej szafie. Po lewej – granatowy garnitur ślubny, dwurzędowy, po prawej – szary garnitur ślubny. Z tych dwóch garniturów można stworzyć wiele ciekawych stylizacji, jednak najpopularniejsze jest łączenie granatowej marynarki i szarych spodni.

Odpowiadając na pytanie „jak ubrać się na poprawiny” i mówiąc o garniturze, zależy nam na jego obniżonej formalności. Drugi dzień można wtedy spędzić bez krawata, z fantazyjną poszetką i lżejszymi, jaśniejszymi butami. Nie jesteśmy zwolennikami szycia garniturów „na raz”, w związku z czym i zestaw na wesele, i zestaw na poprawiny zaprojektowalibyśmy tak, aby można było je wykorzystać wiele razy.

Dla przykładu, jeżeli decydujesz się na brązowy garnitur w kratę w stylu boho na własny ślub, to na poprawiny możesz zamówić garnitur beżowy. Wtedy pierwszego i drugiego dnia będziesz wyglądał elegancko, a z pewnością wykorzystasz jedno i drugie ubranie podczas innych okazji. Marynarki i spodnie sprawdzą się jako osobne elementy, które bez problemu można połączyć z aktualną garderobą.

Po lewej – brązowy garnitur ślubny z kamizelką. Po prawej – beżowy garnitur bez krawata, z wyłożonym kołnierzem, który wygląda bardzo nieformalnie.

Innym pomysłem jest uszycie na ślub granatowego garnituru z kamizelką, a na drugi dzień – niebieskiego garnituru w kratę. Nie jest on aż tak sportowy jak garnitur beżowy czy brązowy, a nadal sprawdzi się jako garnitur na poprawiny. Nada się również później do zdekompletowania, gdyż marynarka w kratę połączy się ze spodniami chino czy klasycznym jeansami.

Jak się ubrać na poprawiny – garnitur ślubny ze zmienionymi dodatkami

Innym, zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, jest pójście na poprawiny w tym samym garniturze, w którym było się na ślubie, ale ze zmienionymi dodatkami. Szybko można zmienić charakter ubrania zmieniając koszulę, krawat, poszetkę i buty. Obrazowo: zamiast białej koszuli możemy wybrać błękitną, zamiast granatowego krawata możemy wybrać bordowy, a zamiast czarnych butów, buty w kolorze brązowym. 

Po lewej – szara kamizelka, biała koszula, musztardowy krawat i czarne buty skórzane Berwick tworzą piękny zestaw ślubny. Po prawej – błękitna koszula i bordowy krawat oraz brązowe buty skórzane Berwick. Ten sam granatowy garnitur – dwa różne poziomy formalności.

Wymaga to zaprojektowania garnituru ślubnego w sposób uniwersalny, ale jest to też spójne z naszą misją. Zdajemy sobie sprawę z tego, że garnitury szyte na miarę są zauważalnie droższe od garniturów gotowych, więc chcielibyśmy, aby nasi Klienci wykorzystywali je więcej, niż jeden raz. Założenie tego samego garnituru na poprawiny wpisuje się w ten pomysł i jest to rozwiązanie, które polecamy, kiedy ktoś nie chce drugiego garnituru.

Wykorzystanie marynarki od garnituru ślubnego

W tę misję wpisuje się jednak inny sposób i jest nim zdekompletowanie ubrania. Małym kosztem – poza zmianą dodatków – można zmienić charakter na bardziej sportowy, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie marynarki od garnituru ślubnego i zmiany spodni. Najbardziej uniwersalne spodnie w garderobie eleganckiego mężczyzny, czyli szare spodnie wełniane, to ubranie, które wykorzystaliśmy ostatnio przy prawie każdej sesji zdjęciowej. Zobaczcie, że da się nimi ograć czarny garnitur ślubny, brązowy garnitur ślubny czy granatowy garnitur ślubny.

Dobierając marynarkę i często decydując się nawet na podobną koszulę można stworzyć całkowicie nowy zestaw, o niższym stopniu formalności, który sprawdzi się jako odpowiedź na pytanie „jak ubrać się na poprawiny”. Nie muszą to być oczywiście spodnie szare. W zdjęciach z zieloną marynarką w kratę wykorzystaliśmy spodnie beżowe i też świetnie to wygląda. Ważne jest, aby marynarka i spodnie kontrastowały ze sobą i tworzyły coś w rodzaju tak zwanego klasycznego zestawu koordynowanego.

Marynarka pochodzi od garnituru ślubnego: zielony garnitur ślubny w kratę.

Wykorzystanie spodni od garnituru ślubnego

Można wykorzystać marynarkę od garnituru ślubnego – można wykorzystać i spodnie. Najłatwiejszą opcją jest wykorzystanie spodni od szarego garnituru ślubnego (tak byśmy zrobili w przypadku tego garnituru – szary garnitur ślubny), ale jesteśmy przekonani, że wiele innych kolorów dobrze połączy się z marynarkami klubowymi lub marynarkami w kratę. 

Po lewej – beżowy garnitur na ślub w stylizacji ślubnej i później same spodnie wykorzystane podczas wakacyjnego wyjazdu do Rzymu. Po prawej, szary garnitur na ślub z naszej najnowszej sesji zdjęciowej i potem szare spodnie połączone z granatową marynarką i bordowym krawatem.

Widzimy ogromny potencjał w wykorzystaniu spodni od brązowego oraz od beżowego garnituru. W zestawie bez marynarki – czyli takim, gdzie mamy np. koszulę z podwiniętymi rękawami i loafersy na nogach – świetnie sprawdzą się spodnie w kratę. Podczas szycia na miarę możemy zadbać o ich efektowny krój, dzięki czemu żadna kamizelka czy marynarka nie będzie potrzebna do zrobienia niesamowitego wrażenia!

Z jednej strony pokazujemy nasz sztandardowy krój spodni z szerszym pasem, zapinanym na dwa guziki, oraz zakładkami. Z drugiej mamy spodnie gurkha. Zapięcie na dwie sprzączki jest czymś, co przyszło do mody klasycznej z odzieży militarnej i od lat dobrze się w niej odnajduje. Gwarantujemy, że taki rodzaj pasa będzie zwracał uwagę i może stanowić początek niejednej rozmowy.

Jak się ubrać na poprawiny jako gość?

Jeżeli jesteś gościem, to z pewnością masz większą dowolność w doborze swojego stroju. Wszystkie wyżej wymienione porady możesz zastosować z korzyścią dla siebie. Jeżeli idziesz w granatowym garniturze, to szare czy beżowe spodnie świetnie się sprawdzą podczas drugiego dnia; jeżeli masz bardziej sportowy zestaw, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z krawata, a może nawet marynarki.

Dwa przykłady stroju dla gości – jeden bardziej elegancki, z granatową marynarką, białą koszulą, zielonym krawatem z grenadyny oraz szarymi spodniami. Drugi bardziej sportowy, z marynarką w kratę, koszulą z jerseyu rozpietą pod szyją oraz granatowymi spodniami. Do obydwóch zestawów sprawdzą się brązowe buty brogsy marki Berwick.

W rozwiązaniu kwestii „jak się ubrać na poprawiny jako gość” naszym zdaniem ważne jest dogadanie się z Panem Młodym. Nie mówimy o tym, że każdą decyzję ubraniową należy z nim skonsultować. Warto jednak wiedzieć, w co Pan Młody będzie ubrany i dostosować swój strój pod względem formalności, dzięki czemu stylizacje będą spójne. Nie będziesz musiał się też wtedy martwić, że ubierzesz się bardziej elegancko niż Pan Młody, co mogłoby wprowadzać w pewien dyskomfort. 

Jak ubrać się na poprawiny – podsumowanie

Wierzymy, że wyżej wymienione rady będą pomocne w doborze stroju na drugi dzień wesela. Pragniemy jednak zauważyć, że kwestia jak ubrać się na poprawiny nie powinna spędzać snu z powiek Panu Młodemu. Drugi dzień jest dniem luźniejszym, przeznaczonym na odpoczynek. Ubranie powinno służyć osobie, która je nosi, a nie odwrotnie! To samo tyczy się tematu jak się ubrać na poprawiny jako gość – zestaw musi być elegancki, ale również nie goście nie powinni się nim bardzo martwić.

Ten sam garnitur można z powodzeniem założyć na ślub i poprawiny. W przypadku drugiego dnia wystarczy zmienić koszulę i pozbyć się krawata.

W przypadku szycia garnituru ślubnego na zamówienie warto zwrócić się o pomoc w wybraniu zestawu poprawinowego. Nasi doradcy, na podstawie wybranej tkaniny głównej, będą w stanie polecić kilka ciekawych i dobrych rozwiązań, które sprawdzą się nie tylko w czasie poprawin. Bardzo często można wykorzystać sporą część zestawu ślubnego i dlatego zawsze jesteśmy gotowi na taką pomoc!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi!

Zadbaj o swój styl

O swój styl musisz zadbać sam, jednak nie zostawimy Cię bez dobrego źródła informacji :) Tworzymy darmowe kompendium na temat klasycznej elegancji, abyś zawsze miał możliwość szlifowania swojego poczucia estetyki oraz regularnego poszerzania wiedzy. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do naszego newslettera.

Mogą spodobać Ci się również:

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do nas

    facebook linkedin twitter instagram search reset tiktok